Close

Jak urządzić kącik wypoczynkowy w ogrodzie?

Wypoczynek na świeżym powietrzu to doskonały sposób na relaks i pozbycie się stresu. Każdy, kto marzy o błogim lenistwie na łonie natury, powinien pomyśleć o stworzeniu przytulnego kącika wypoczynkowego w ogrodzie lub na tarasie. Nie może w nim zabraknąć wygodnych mebli. Podpowiadamy, jak urządzić przytulne miejsce do wypoczynku w ogrodzie.

Jak zaplanować kącik wypoczynkowy w ogrodzie?

Dobrze urządzony ogród powinien dawać szansę bliskiego obcowania z naturą oraz umożliwiać wypoczynek na świeżym powietrzu. Niezależnie od wielkości przydomowej zielonej przestrzeni warto zaaranżować w niej kącik wypoczynkowy. Może przybrać on różne formy. W dużych ogrodach strefa wypoczynkowa zwykle jest rozbudowana i połączona ze strefą jadalną i rekreacyjną. Z kolei na małym metrażu znacznie lepszym rozwiązaniem bywa wyznaczenie kilku miejsc do wypoczynku, ukrytych wśród roślinności. Idealnym miejscem do relaksu w ogrodzie może być także taras czy altana.

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie powinna być usytuowana w miejscu ustronnym, zapewniającym intymność i ciszę. Najlepiej umiejscowić ją z dala od ulicy, w otoczeniu roślinności. Może znajdować się np. przy ścianie budynku lub w rogu ogrodu. Dodatkowo kącik wypoczynkowy w ogrodzie powinien zapewniać użytkownikom atrakcyjny widok. Warto więc zaplanować go naprzeciwko rabaty czy oczka wodnego.

Aby relaks w ogrodzie był komfortowy, należy zadbać o przynajmniej częściowe zacienienie kącika wypoczynkowego i osłonięcie go od wiatru (np. za pomocą wysokich drzew, zadaszenia, parasola, baldachimu).

Miejsce do wypoczynku w ogrodzie – meble

Najważniejszym elementem strefy wypoczynkowej w ogrodzie i na tarasie są wygodne meble. W zależności od upodobań, budżetu i wielkości kącika wypoczynkowego możemy zdecydować się na jeden lub kilka ich rodzajów.

W strefie wypoczynkowej w ogrodzie można umieścić m.in. ławki ogrodowe, huśtawki, sofy, fotele, hamaki, leżaki czy krzesła. Meble wypoczynkowe do ogrodu powinny być wyposażone w komfortowe siedziska, podłokietniki i oparcia. Dodatkowo przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na wytrzymałość i funkcjonalność. W małych ogrodach dobrze sprawdzą się meble składane, które można w razie potrzeby schować. Ławki do ogrodu powinny być zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych (np. zaimpregnowane, pokryte preparatem grzybobójczym).

Meble wypoczynkowe musimy dobrać również do stylu naszego ogrodu. Do ogrodu nowoczesnego idealnie będą pasować meble wykonane z rattanu lub technorattanu. W ogrodzie w stylu rustykalnym dobrze prezentować się będą za to drewniane ławki ogrodowe, takie jak np.: https://www.meblobranie.pl/lawki-ogrodowe, czy meble z wikliny. Z kolei do romantycznego ogrodu warto wybrać meble żeliwne.

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie – aranżacja

By nadać kącikowi wypoczynkowemu w ogrodzie przytulny i kameralny charakter, warto pomyśleć o odpowiednich dekoracjach i dodatkach. W strefie wypoczynkowej można ustawić niewielki stolik do porannej kawy czy palenisko do biesiadowania wraz ze znajomymi. W sąsiedztwie ławki do ogrodu można umieścić pergolę lub trejaż, po których będą wspinać się pnącza.

Jeśli planujemy spędzać wieczory na świeżym powietrzu, z pewnością przyda się nastrojowe oświetlenie w postaci girland świetlnych, latarenek czy lampionów. Ławki ogrodowe i stoły warto natomiast przykryć wzorzystymi tekstyliami. Aranżację tarasu świetnie wzbogacą też rośliny w dekoracyjnych wazonach lub donicach. Do dekoracji kącika wypoczynkowego można wykorzystać ponadto niebanalne dodatki takie jak dzwonki wietrzne, skrzynie, konewki czy kosze.

Materiał partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij