Ogród zimowy lub inaczej oranżeria jest miejscem łączącym nas z krajobrazem i naturą, przy jednoczesnym komforcie siedzenia na wygodnej kanapie z kubkiem gorącej herbaty w rękach. Dość łatwo wpisuje się w otoczenie ogrodowe, a także w strukturę i formę domu. Jest integralną częścią mieszkania, w związku z czym warto zwrócić uwagę na dopasowanie stylu, materiałów i wszelkich elementów wykończeniowych. Jest to także ciekawe rozwiązanie pod względem ekonomicznym.
Co to jest ogród zimowy?
Jest to pewnego rodzaju pokój zintegrowany z domem lub wolnostojąca budowla. W większości zbudowana jest z dużych połaci szkła lub tworzywa. Osadzone są one na ramach najczęściej aluminiowych lub drewnianych. Jako dobudówka do stojącego już budynku, często osadzany jest na tarasie. Może pełnić wiele różnych funkcji. Głównym podziałem jest:
- ogród zimowy sezonowy,
- ogród zimowy całoroczny.
Determinowało to będzie przede wszystkim konieczną wytrzymałość fundamentów - tym miejscu okaże się, czy możemy wykorzystać taras do budowy oranżerii. Rozstrzygniemy także wybór materiału, w którego będziemy chcieli zbudować ogród. Pamiętajmy także, że mamy możliwość wybudowania wolnostojącej budowli lub taką, której jedną ścianą jest ściana domu.
W tradycyjnym znaczeniu pokój zimowy nadaje się do użytku sezonowego. Jest nieogrzewany, przeznaczony do przebywania w nim latem w celu przedłużenia czasu spędzonego na łonie natury. Głównie znajdują się tam rośliny, roślinki, kwiaty i kwiatki. Reszta wyposażenia również związana jest z fauną i florą. Egzotyczne kwiaty zimą będą miały miejsce do przezimowania. W nowoczesnym ogrodzie zimowym możemy jednak przebywać cały rok. Możemy urządzić w nim na przykład jadalnię, salon lub pracownię. Ma dobrą izolację podłogową i jest ogrzewany.
Jak samemu zbudować ogród zimowy?
W zależności od wyboru rodzaju ogrodu zimowego (sezonowego lub całorocznego) sami możemy wykonać mniejszy lub większy zakres prac. Przede wszystkim ważne jest uświadomienie sobie, że postawienie każdego z ogrodów jest konstrukcją budowlaną. Muszą być zachowane pewne normy i zasady bezpieczeństwa. Sprawdzone naprężenia oraz wytrzymałość. W całości projektu jest więc pewien zakres prac (w tym wszelkie instalacje), przy których powinniśmy wesprzeć się na specjalistach. Całe szczęście, na obecnym rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta wszelkich usług i podwykonawców.
Po pierwsze...
Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o chęci budowy oranżerii jest wybór lokalizacji. Od niej zależeć będzie kształt i wykorzystane materiały. Ogrody zimowe można zbudować, jako wolno stojące pomieszczenia lub przylegające do jednej ze ścian domu. Mogą być pod nie wylewane fundamenty, wzmacniane posadzki lub wykonanie lekkiej konstrukcji na tarasie bez jakichkolwiek poprawek. Ważne jest jednak to, żeby ich nośność była oddzielona za względu na możliwe osiadanie konstrukcji. Jeżeli fundamenty ogrodu zimowego będą połączone z fundamentami domu - przez przypadek mogą zastać naruszone.
Po drugie...
Następnym krokiem po podjęciu decyzji o chęci budowy oranżerii jest projekt. To od niego zależy stopień złożoności i ewentualnych trudności wykonania. Dzięki dzisiejszym mediom, w bardzo sposób możemy podpatrzeć projekty wielu architektów oraz zainspirować się gotowymi wykonaniami. A może spodoba Ci się pomysł na piętrową oranżerię i potrzebne będą Ci dodatkowe schody? (: Z jednej strony jest to bardzo pomocne, z drugiej - ilość możliwości są tak wiele, że wcale nie musi być łatwo zdecydować się na którąś z gotowych propozycji. Pamiętajmy, że dobrze jest dostosować taką przestrzeń do własnych upodobań i preferencji. W końcu ma to być piękna przestrzeń pełna spokoju i relaksu, w której lubimy przebywać. Jeżeli zdecydowaliśmy się po prostu na zabudowanie tarasu, sprawa będzie trochę łatwiejsza. Powód tego jest taki, że kształt podłogi dyktuje nam częściowo kształt budowli.
Po trzecie...
Dopiero na trzecim miejscu stawiamy dostępny budżet. Warto pamiętać, że tak samo jak dom budować możemy w podziale na etapy, tak samo roboty budowlane ogrodu zimowego możemy podzielić. Co ważniejsze, nie jest to remont domu, tylko budowa oddzielnego pomieszczenia. Dzięki temu nie będziemy mieli bałaganu w całym mieszkaniu. Pamiętajmy, by skupić się przede wszystkim na jakości. W tym momencie warto wspomnieć o tym, że wydatki przy ogrodzie całorocznym będą dużo większe, niż przy sezonowej wersji.
Po czwarte...
Tutaj przechodzimy do drugiego etapu - wykonania. Najlepiej zdecydować się na roboty budowlane za pomocą firmy specjalizującej się w montażu takich ogrodów. Alternatywą może być wykonanie dokładnego projektu architektonicznego i zatrudnienie ekipy oraz dodatkowo - kierownika, który przypilnuje wszystkiego za nas. Warto zwrócić uwagę na to, że projekt wzmacniany, czyli całoroczny wiąże się z koniecznością posiadania pozwolenia na budowę. Posiadając zewnętrznego wykonawcę, możemy dogadać się w taki sposób, że to oni załatwią wszystkie formalności za nas.
Zobacz także: Altanki ogrodowe - najlepsze pomysły
Jak zbudować ogród zimowy z drewna?
Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele różnych profili do konstrukcji bazowych. Najczęściej wybierane jest drewno lub aluminium, które dostarczane są do nas w formie dociętych na wymiar kawałków. Montując cały system, przestrzenie i łączenia musimy wypełnić pianką poliuretanową. Zapobiegnie to utracie ciepła. Wybór materiału zależy tylko i wyłącznie od nas. Zdecydowanym plusem drewna jest to, że ma znakomite właściwości termoizolacyjne oraz pięknie wygląda. Nadaje każdemu wnętrzu ciepły i przytulny wygląd.
Innym popularnym wariantem jest aluminium. Dzięki temu, że jest zdecydowanie lżejsze, stosowane jest głównie w przypadku dobudowywania ogrodu zimowego na tarasie lub dachu.
Jak ogrzać ogród zimowy?
W przypadku, w którym zdecydowaliśmy się na ogród całoroczny, szczególnie ważna jest kwestia ogrzewania, a także wentylacji i możliwości wietrzenia. Zacznijmy od lokalizacji ogrodu:
- wschód - słońce jest w pierwszej części dnia, w związku z czym po południu możliwa jest swobodna praca lub spożywanie posiłków i odpoczynek;
- zachód - latem jest bardzo duże nasłonecznienie do późnych godzin wieczornych. Wieczorem jest go jednak niewiele.
- północ - najmniej nasłoneczniona strona. Dobrze będzie funkcjonowała jako pracownia lub atelier;
- południe - w trakcie całego roku jest to strona z największą ilością światła słonecznego, co powoduje także duże nagrzewanie się pomieszczenia.
Wybierając opcję całoroczną, warto zdecydować się na ogrzewanie. Najczęściej stosowane jest podłogowe lub grzejniki kanałowe. Aby zmniejszyć wydatki na dogrzewanie ogrodu zimowego, warto dobrać dobry rodzaj szyby, z których zbudowane mają być ściany. Dobrze, żeby współczynnik U był jednak nie wyższy niż 1,1 W/(mK). Powinno mieć ono także powłokę ochronną przed promieniami uv. W tym miejscu warto wspomnieć również o wentylacji, której potrzebuje każdy ogród zimowy. Pierwszym sposobem jest po prostu duża ilość okien i drzwi. Możemy je przesunąć, uchylić lub rozchylić w razie potrzeby. Jest to jednak często niezbyt wystarczający zbieg. Drugim sposobem jest wentylacja mechaniczna. Sprawia, że do wnętrza napływa zimne powietrze dzięki zamontowanym nawiewnikom w dolnej części, a zbyt ciepłe usuwane jest za pomocą wentylatora. Ważną informacją jest to, że ogrody zimowe pozytywnie wpływają na cyrkulację powietrza. Wewnętrzne wymiany powietrza pomiędzy domem, a ogrodem powodują, że tworzymy dom energooszczędny.
Zobacz także: Jak urządzić salon z kominkiem? Najlepsze rozwiązania
Jak zrobić ogród zimowy na balkonie?
Coraz więcej osób chce mieć taras zimowy. Nawet posiadając mieszkanie z balkonem jest to możliwe. W takim przypadku sama lokalizacja ułatwia, a nawet pozbawia nas kilku tematów, w których musielibyśmy dokonywać wyboru. Najistotniejszy, to wybór profili. Postaw na aluminiowe - są przede wszystkim lekkie. Zdecydujmy się na zastosowanie kilku okien rozwieralno-uchylnych. Dodaj kilka elementów dekoracyjnych, a latem będziesz miał cudowne miejsce do relaksu i wypoczynku. Z pewnością powiększy ono Twoją dotychczasową przestrzeń mieszkalną. Zimą możesz przechowywać tam wszystkie rośliny. Aby zabudować ogród zimowy na balkonie nie jest konieczny remont. Jest to częściowy montaż niezależnego pokoju.
Jak urządzić ogród zimowy?
Najlepiej, jakby styl naszych ogrodów zimowych współgrały z całym domem pod względem stylu i wyglądu. Zakładając, że ma być to spokojne, pełne relaksu wnętrze - postaw na wewnętrzne harmonie. Wybierając wszelkie wyposażenie i aranżacje, wykorzystaj dom i ustaw je na początku w nim. Następnie - o ile zgra się z całością - przenieś do ogrodu zimowego. Ten sposób gwarantuje stylistyczne dopasowanie obu przestrzeni.
Podstawowe aranżacje, jakie masz do wyboru, to:
- styl nowoczesny - minimalistyczna nowoczesność świetnie sprawdzi się we wnętrzu przepełnionym naturą, która przecież nie potrzebuje zbyt wielu ozdobników;
- styl boho - który sam wpisuje się w ogród zimowy. Wszelkie huśtawki, sznury i naturalne materiały idealnie się zgrają z zielenią;
- styl klasyczny z elementami wiktoriańskimi - kształtował będzie bardzo elegancką bazę dla wyrafinowanych i lejących się roślin.
Do wyboru jest oczywiście dużo więcej. Najważniejsze, żebyś w Twoim nowym pokoju zimowym czuł się dobrze. Popularne meble, jakie możesz wybrać, to na przykład:
- wygodna ława,
- komfortowy fotel,
- hamak lub krzesło brazylijskie.
Dodaj dodatkowe elementy, takie jak poduszki lub zawieś ciekawe oprawy świetlne. Sprawdź, jakie doniczki najlepiej wpasują się w wystrój.
Jak tanio zrobić ogród zimowy?
Wszystko wygląda pięknie, a w nasze myśli krążą wciąż wokół jednego pytania. Ogród zimowy - ceny.
Jest to taka część, na którą niestety nie znamy odpowiedzi. Jet zbyt dużo elementów, które w zależności od indywidualnego wyboru mogą wpłynąć na ostateczną cenę. Od samego początku już - architektura, wykonanie, wykorzystane materiały - wszystko ma wpływ na wysokość inwestycji w nowy ogród zimowy. Cena, z jaką będziemy musieli się zmierzyć, może być rozłożona na części. Pamiętajmy o tym, a będzie nam zdecydowanie lżej (:
Taki ogród zimowy to miejsce relaksu dla każdego. Naprawdę spędzać tam można godziny i tylko napawać się atmosferą 🙂