Nowoczesny przedpokój, a przy tym komfortowy, nie musi leżeć w sferze marzeń. Gdy posiadasz małe mieszkanie w bloku to wiesz, że już od progu czekają na Ciebie przeszkody w postaci butów wszystkich domowników. Próbujesz odłożyć odebraną pocztę na stos gazet i ulotek, piętrzący się na szafce na buty, ale wszystko zsuwa się na podłogę. Ta z kolei zagracona jest obuwiem, nartami, rolkami i kocimi zabawkami. Chcesz odwiesić płaszcz, ale nie ma gdzie. W szafie miejsca brak, na wieszaku ciasno… Nie tak to powinno wyglądać, prawda? Aby zatem nie psuć sobie humoru już przy wejściu do domu, warto sensownie zaaranżować ten mały przedpokój. Uporządkowana, funkcjonalna i nowoczesna przestrzeń od razu zrobi dobre wrażenie – i na gościach, i na domownikach. Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu? Sprawdź!
Nowoczesny przedpokój: jak go połączyć z resztą mieszkania
Na początek, biorąc się za remont i zakup wyposażenia, warto pomyśleć o charakterze sąsiadujących pomieszczeń. Aby przedpokój był nowoczesny i wydawał się większy, dobrze jest zadbać o aranżację spójną z pokojem gościnnym lub z kuchnią. Nie jest to wbrew pozorom takie trudne. Oczywiście, meble do przedpokoju to jedno. Jednak już sama podłoga w przedpokoju potrafi wiele zmienić. Chodzi o to, aby była ona jak najbardziej zbliżona do tej w przylegającym pomieszczeniu. Warto też przyjrzeć się materiałowi, z jakiego ma być wykonana. Powinien on być odporny na uszkodzenia oraz łatwy w czyszczeniu – w końcu zimą nanosimy do domu sporo piasku, żwiru czy soli z butów. Wykładzina albo fikuśny dywan zatem już na starcie odpadają!
Następnie trzeba pomyśleć, co ma się znaleźć na ścianach, aby przedpokój był nowoczesny i zarazem ciekawy. Trzeba zaznaczyć, że bardzo mały przedpokój powinien mieć pomalowane ściany na jasne, pastelowe kolory. Ale co konkretnie wybrać? Opcji jest kilka:
- trwała, odporna na zmywanie farba,
- zmywalna, winylowa tapeta o jednolitym kolorze lub w powtarzalny wzór,
- oryginalna fototapeta z krajobrazem lub efektem 3D,
- imitacja cegły, betonu lub kamienia (zależnie od stylu, w jakim urządza się przedpokój),
- boazeria drewniana (niekoniecznie rodem z peerelowskich domów!) lub korkowa.
Można je oczywiście łączyć – byle z umiarem. Przykład? Fragment ściany, pokryty imitacją jasnej cegły, ładnie skomponuje się z pozostałymi, jednolicie kolorowymi ścianami. Kolor w przedpokoju powinien być spójny z kolorystyką sąsiadującego pokoju.
Nowoczesny przedpokój: szafa zabudowana czy wolnostojąca?
Aranżacja małego przedsionka w mieszkaniu często wymaga pełnej zabudowy. Meble na wymiar są to najlepszym rozwiązaniem. Pozwala ono sprytnie wykorzystać dostępną przestrzeń, której przecież nie ma za wiele. W ten sposób eliminuje się ryzyko zahaczających o siebie drzwi od szafy i pokoju, uderzania się w kant szafki przy przechodzeniu przez wąski korytarz czy braku miejsca na przechowywanie odzieży. Trzeba urządzić wszystko tak, aby zapewnić domownikom i gościom możliwość swobodnego przemieszczania się przez przedpokój.
Pojemną, minimalistyczną szafę do przedpokoju warto umieścić we wnęce. Dobrze by było, aby wypełniała przestrzeń od sufitu do podłogi. Nie powinna ona być zbyt ciemna. Przyda się, aby jej wnętrze było dodatkowo oświetlone – na przykład pasem LED-ów. U samej góry mogą się znaleźć półki do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów, np. sezonowych dekoracji albo zimowych butów w pudełkach. Niżej jest spora przestrzeń na ubrania do powieszenia. Tutaj zmieszczą się płaszcze, sukienki i inne, długie elementy garderoby. Warto posegregować je od najdłuższych. Dzięki temu na dole po jednej stronie szafy zostaje sporo miejsca na inne przedmioty, np. odkurzacz. A co z jej drzwiami? Nowoczesne rozwiązanie, zajmujące mało miejsca, to drzwi przesuwne.
Najlepiej, by były one kolorowe i pokryte odbijającym światło lakierem. Inna opcja to umieszczenie lustra na całej powierzchni jednego ze skrzydeł drzwi szafy. O funkcji luster w przedpokoju (nie chodzi tylko o możliwość przejrzenia się przed wyjściem!) napiszemy dalej.
Nowoczesny przedpokój: jakie meble będą potrzebne
Oprócz funkcjonalnej, głębokiej szafy, w pomieszczeniu tym przyda się również pojemna szafka na buty. Jej kolorystyka powinna być spójna z całością aranżacji. Można wybrać wersję na nóżkach albo szafkę bez wolnej przestrzeni u dołu. Co z jej rozmiarem? Popularną praktyką jest umieszczanie w przedpokoju szafki o wysokości takiej, aby można było na niej przysiąść. Pozwala to wygodnie zawiązać buty. Trzeba jednak pamiętać, aby w takim wypadku jej konstrukcja była solidna. Szafka na buty z siedziskiem jest niezwykle praktycznym meblem. Dobrze sprawdzi się w bloku, gdzie nie ma miejsca na dodatkowe ławki czy krzesła w przedpokoju. Można na nią dodatkowo położyć kolorową poduszkę, uszytą na wymiar.
Jeszcze inna opcja to wygospodarowanie siedziska we wnęce z szafą. Wówczas nawet niewielkie, kwadratowe miejsce do siadania jest wtopione w otoczenie. Nad nim – na ścianie szafy – da się umieścić wieszaki na kurtki i torby. W takiej sytuacji dodatkowa szafka na buty może być bardziej rozbudowana w górę.
Możne ją również zastąpić komoda, w której dodatkowo znajdą się szuflady na przechowywanie:
- niewielkich torebek i saszetek,
- czapek, szalików i apaszek,
- rękawiczek dla całej rodziny,
- akcesoriów dla zwierzaka (smycz, kaganiec, ulubione zabawki),
- poskładanych parasolek czy peleryn przeciwdeszczowych.
Na niej po wejściu do mieszkania będzie można odłożyć torebkę/plecak lub siatkę z zakupami. Kolejny pomysł to rząd szafek nad drzwiami wejściowymi. W niskim pomieszczeniu w bloku nie zawsze jest miejsce na pawlacz, a takie szafki mogą go choć częściowo zastąpić.
Nowoczesny przedpokój: rola luster i oświetlenia jest bardzo ważna
Spore lustro to idealny sposób na to, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Jeżeli układ wnętrza na to pozwala, warto umieścić je na dłuższej ścianie, zaraz naprzeciwko wejścia do domu. Lustro na szafie też świetnie się sprawdzi. To propozycja dla tych osób, które nie chcą eksperymentować z pasiastymi tapetami (poziome pasy wizualnie poszerzają wnętrze), jednak cenią sobie praktyczne i użytkowe rozwiązania.
Trudno wyobrazić sobie nowoczesny przedpokój bez lustra, w którym można się przejrzeć od stóp do głów. A chcącym postawić na naprawdę niebanalne rozwiązania proponujemy lustro w niestandardowym kształcie. Kilka lustrzanych kawałków z pofalowanymi krawędziami? Kompozycja z większych i mniejszych lusterek? Czemu nie!
Jeszcze jedna, ważna kwestia: mieszkania w bloku są często zaprojektowane tak, że światło dzienne z trudem dociera do przedpokoju. W takim wypadku trzeba go należycie oświetlić. Może podwieszany sufit z okrągłymi taśmą LED, dającymi ciepłe światło? A może większy plafon na suficie (lub nawet dwa)? Jeśli masz urządzony przedpokój w stylu industrialnym to może loftowa lampa z drucianym abażurem, ustawiona na szafce/komodzie? Propozycji w sklepach z wyposażeniem wnętrz jest sporo! Nie warto zapominać też o dodatkowym oświetleniu, na przykład zainstalowanym po bokach lustra lub nad nim. Ułatwi to życie wszystkim domownikom i pozwoli wygodnie się ubrać oraz przejrzeć tuż przed wyjściem. W przypadku siedziska we wnęce, wydzielonego z boku szafy, niewielkie źródło światła może znaleźć się też nad głową siedzącego – na „suficie” wnęki. Po co wiązać buty po omacku, jak można to zrobić w jasnym przedpokoju, prawda?
Nowoczesny przedpokój: jak jeszcze wykorzystać przestrzeń?
Nowoczesny przedpokój to przede wszystkim funkcjonalny przedpokój. Na pewno nie powinien on być składowiskiem rozmaitych przedmiotów z całego domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pomysłowo zagospodarować chociażby wolne miejsce na ścianie. Warto też zainwestować w:
- dodatkowe wieszaki w postaci motywu roślinnego, w kształcie rogów (idealne do wystroju w stylu skandynawskim!) lub o geometrycznych formach (do przedpokoju minimalistycznego),
- oryginalne plakaty w antyramach, np. filmowych lub w stylu retro,
- powitalny napis z drewna, mogącym jednocześnie pełnić funkcję wieszaka na klucze lub…
- … drewnianą szafkę na klucze wszystkich domowników,
- wiszącym kwietniku – byle z kwiatkiem, lubiącym zacienione miejsca,
- galerii zdjęć rodzinnych, umieszczonej nad szafką na buty lub komodą. O ile miejsce na to pozwala, można pokusić się o zakup do przedpokoju ociekacza na buty i ciekawego stojaka na parasole.
KUCHNIA W BLOKU NIE MUSI BYĆ PROBLEMEM.
ZOBACZ NAJLEPSZE POMYSŁY DLA MAŁEJ KUCHNI!
Warto zadbać o to, aby przedpokój nie był zagraconym, nieestetycznym przedsionkiem, z konieczności znajdującym się po drodze do zasadniczej części domu. Sensownie urządzony nowoczesny przedpokój, będzie już przy wejściu wprawiał mieszkańców w przytulny, domowy nastrój. Wygodne siedzisko, pojemna szafka na buty, uporządkowana przestrzeń dookoła… Również na gościach zrobi to pozytywne wrażenie, dobrze świadcząc o gospodarzach i ich zamiłowaniu do nowoczesnych, praktycznych rozwiązań. Koniec z potykaniem się o rozrzucone bezładnie obuwie i różne graty. Koniec ze stosami czapek i kurtek na widoku! Zdecyduj się na aranżację funkcjonalnego, estetycznego przedpokoju, bo jest to do osiągnięcia nawet w małym mieszkaniu!