Close

Jak wybrać dobrą lodówkę?

Wybór sprzętu AGD do domu to nie lada wyzwanie. Dlatego przy wyborze lodówki, pralki czy kuchenki warto dokładnie przeanalizować ofertę sklepów ze sprzętem AGD. Pamiętajmy, że to wybór na lata, dlatego warto nie tylko wziąć pod uwagę cenę, ale także kilka innych kwestii tak by doskonale korzystało nam się z tego sprzętu. Jak zatem wybrać najlepszy model lodówki dostosowany do naszych potrzeb?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • na co zwracać uwagę przy wyborze lodówki
  • dlaczego przed zakupem lodówki warto określić nasze indywidualne upodobanie i potrzeby
  • czy wybrać lodówki wolnostojące czy te do zabudowy
  • czy warto zamówić lodówkę z dostawą wprost pod nasze drzwi

Można powiedzieć, że lodówka to serce domu. To z niej wyciągamy najważniejsze produkty spożywcze i przygotowujemy posiłki oraz przechowujemy gotowe dania. Dlatego chcemy by lodówka sprawowała się dobrze, a dodatkowo nie obciążała znacznie naszych rachunków za energię elektryczną, była pojemna, łatwa w czyszczeniu i wpasowywała się w aranżację przestrzeni kuchennej.

Jaka lodówka będzie dla nas odpowiednia? Zwróć uwagę na parametry techniczne jakie mają najlepsze lodówki

Wybierając lodówkę warto w pierwszej kolejności założyć jaki mamy budżet na kupno tego konkretnego sprzętu AGD. Warto pod tym kątem wertować oferty dostępne w sklepach ze sprzętem (np. https://www.mediaexpert.pl/agd/lodowki-i-zamrazarki/lodowki), a potem zwrócić uwagę na parametry techniczne dostępnych modeli w tej cenie. Najważniejsze jest to jaką klasę energetyczną posiada dany model lodówki. Energooszczędna lodówka to podstawa w naszej kuchni. Ponieważ lodówka pracuje praktycznie bez przerwy, im mniej prądu będzie zużywać, tym mniej będziemy płacić w dłuższej perspektywie w rachunkach za prąd. Właśnie dlatego klasa energetyczna lodówki jest bardzo ważna. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to czy lodówka ma np. funkcję wakacje, która pozwala oszczędzać prąd, kiedy nie ma nas w domu i lodówka jest pusta.  Kolejnym kluczowym elementem jest pojemność lodówki oraz to, czy posiada ona zamrażalnik. Możemy kupić lodówkę bez zamrażalnika lub lodówkę z zamrażarką. To także ma wpływ na cenę, klasę energetyczną i pojemność lodówki.

Wielkość komory chłodzącej oraz zamrażalnika to ważna kwestia, jeśli jesteśmy rodziną z dziećmi. Inne potrzeby ma osoba będąca jednoosobowym gospodarstwem domowym, a inne wieloosobowa rodzina. Nie bez znaczenia jest także tryb chłodzenia w lodówce i sposób jego konfiguracji, najlepiej osobno zamrażalnik i osobno komorę chłodzącą. Inne ciekawe parametry lodówki to technologia zapewniająca równomierne chłodzenie, strona w którą drzwi otwierają się, alarm otwartych drzwi, funkcja szybkie chłodzenie, szuflada z kontrolą wilgotności i wiele innych.

Jeśli już opanujemy kwestię parametrów technicznych warto zwrócić uwagę na to, jaka lodówka zmieści się w kuchni.

Lodówka wolnostojąca czy zabudowana? Wybierz lodówkę pasującą do Twojej kuchni

Skoro kwestie techniczne mamy już za sobą to warto zwrócić uwagę na rozmiar lodówki, czyli głębokość, wysokość i szerokość. To ważne, jeśli chcemy kupić lodówkę wolnostojącą czy lodówkę pod zabudowę. Inne rozmiary ma lodówka nadająca się pod zabudowę, inne lodówka wolnostojąca. Ta druga jest z reguły większa i bardziej pojemna. Lodówki pod zabudowę są mniejsze, choć niekoniecznie mniej pojemne. Wszystko zależy od układu półek i tego co chcemy w niej przechowywać.

Warto zwrócić też uwagę na to, czy lodówka ma system no Frost. Dzięki temu jej ściany nie oszraniają się, a lodówka jest banalnie prosta w czyszczeniu i konserwacji. Jeśli już zdecydujemy, czy chcemy lodówkę pod zabudowę czy lodówkę wolnostojącą, to w przypadku lodówek wolnostojących możemy zwrócić uwagę na design lodówki. Zewnętrzny wygląd lodówki ma znaczenie, jeśli zwracamy uwagę na detale i chcemy wybrać lodówkę wolnostojącą o wyróżniającym się designie. Do wyboru mamy np. lodówkę retro stylizowaną na lodówki z lat pięćdziesiątych. Takie lodówki mają takie same parametry techniczne jak inne modele, jednak w związku ze szczególnym designem ich cena jest bardzo wysoka.

Zwróć uwagę na detale takie jak komora świeżości czy sposób otwierania drzwi - one też mają w lodówce znaczenie

Ostateczna kwestia na jaką warto zwrócić uwagę to detale. Jeśli jesteśmy osobami, które jedzą dużo warzyw i owoców warto zadbać o to by w naszej lodówce była specjalna komora na warzywa i owoce, która pozwala zachować im dłuższą świeżość. Owoce i warzywa z takiej komory możemy przechowywać w lodówce nawet do 14 dni bez obaw, że ulegną one zepsuciu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na układ półek i szuflad. Jeśli będziemy postępować zgodnie z zaleceniami producenta i przechowywać w odpowiednich miejscach ryby, mięso, wędliny lub produkty mleczne to dzięki temu również nasza lodówka będzie efektywna energetycznie, a nasze produkty spożywcze o wiele dłużej świeże i gotowe do spożycia.

Takie detale jak układ półek również są ważne, więc warto je przemyśleć. Dobrze jest przed zakupem sprawdzić jak możemy dostosować układ półek do naszych indywidualnych potrzeb - lekko je przesunąć, pozamieniać miejscami itd. Zwróćmy też uwagę na ilość szuflad w zamrażalniku. Jeśli przechowujemy dużo mrożonek, warzyw, owoców czy po prostu robimy zapasy jedzenia, to warto kupić lodówkę z większym zamrażalnikiem.

Bardzo istotna jest również wysokość lodówki.  Jeśli jesteśmy osobami bardzo wysokimi to sięganie do najwyższych półek nie będzie stanowiło dla nas problemu. Jeśli jednak jesteśmy osobami niższego wzrostu to wyższa lodówka może być dla nas nie do końca funkcjonalna. Dlatego warto i na tę kwestię zwrócić uwagę.

Jeśli jesteśmy fanami nowinek technicznych, warto kupić np. lodówkę z możliwością elektronicznego wpisywania listy zakupów na drzwiach lodówki bądź posiadającą dystrybutor wody w drzwiach. Można też zwrócić uwagę na to czy produkt danej marki może być sterowany przez aplikację.

Istotnym aspektem jest także to, czy lodówka w razie nieprzewidzianej awarii będzie miała łatwo dostępne części zamienne i serwis.

Przy wyborze lodówki nie bez znaczenia powinny być opinie innych klientów na temat danego modelu lodówki. Kiedy już zdecydujemy się na konkretny model i możemy bez przeszkód zamówić ją w sklepie internetowym z dostawą wprost pod nasze drzwi wraz z wniesieniem oraz zainstalowaniem i uruchomieniem, w zamian możemy oddać nasz stary sprzęt AGD i zadbać o ochronę środowiska.

Artykuł partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij