Close

Kocioł na paliwo stałe w inteligentnym domu

Inteligentne budownictwo na stałe wpisało się w trendy XXI wieku. Przyczyną tego jest dążenie do jak największej poprawy komfortu naszego życia i funkcjonalności domów. Domy wyposażone w inteligentne rozwiązania stały się standardem. Budynki mieszkalne już dawno nie służą jedynie jako zapewnienie dachu nad głową. Stosowanie inteligentnych technologii dotyczy każdego obszaru domu. Takie rozwiązania jak sterowanie oświetleniem czy też stolarką otworową, nikogo już nie dziwią.

Doskonałym uzupełnieniem inteligentnych domów jest ogrzewanie za pomocą kotłów na pellet lub ekogroszek (np. Defro). Są to kotły 5 klasy, posiadające certyfikat Ecodesign. Ich automatyzacja, pozwala na komfortową eksploatację. Ponadto, dzięki postępowi technologicznemu kotły na paliwo stałe są niezwykle wydajne i przede wszystkim ekologiczne. Ekologia to obszar, który także dotyczy nowoczesnych, inteligentnych domów. System centralnego ogrzewania budynku oparty na takim kotle można maksymalnie zautomatyzować i cieszyć się tanim, komfortowym i ekologicznym źródłem ciepła.

Wydajność i ekologia

Inteligentne domy kojarzą się z pełną automatyzacją poszczególnych procesów. Ogrzewanie budynku wymaga jednak zadbania w pierwszej kolejności i odpowiednią efektywność i ekologiczność. Dopiero po tym można myśleć o automatyzacji procesu ogrzewania. Kotły na paliwo stałe mają potwierdzoną ekologiczność i efektywność m.in. poprzez certyfikat Ecodesign. Jest to dyrektywa, która określa przede wszystkim normy emisyjne. Dla kotłów na ekogroszek i pellet, kształtują się one następująco:

Dla emisji cząstek stałych:

  •       kotły z podajnikiem automatycznym: < 40 mg/m3,
  •       kotły z załadunkiem ręcznym: < 60 mg/m3.

Dla emisji tlenku węgla:

  •       kotły z podajnikiem automatycznym: < 500 mg/m3,
  •       kotły z załadunkiem ręcznym: < 700 mg/m3.

Dla emisji OGC:

  •       kotły z podajnikiem automatycznym: < 20 mg/m3,
  •       kotły z załadunkiem ręcznym: < 30 mg/m3.

Dla emisji tlenków azotu:

  •       kotły na biomasę (np. pellet): < 200 mg/m3,
  •       kotły na ekogroszek: < 350 mg/m3.

Potwierdzeniem wydajności pieców na pellet i ekogroszek (sprawdź ekologiczne kotły Defro na https://www.defro.pl/) posiadających certyfikat Ecodesign jest tak zwana sezonowa efektywność energetyczna. Jest to sprawność urządzenia, obliczana z uwzględnieniem pracy zarówno z mocą maksymalną jak i obniżoną.

Automatyzacja ogrzewania

Sterować temperaturą w budynku można na wiele sposobów. Wiele z nich jest bardzo prostych, tanich i łatwo dostępnych. Do takich należą z pewnością czujniki pogodowe i pokojowe. Dzięki nim, można z łatwością dostosowywać proces spalania do temperatury powietrza panującej zarówno w budynku jak i na zewnątrz. Także bardzo prostym rozwiązaniem są głowice termostatyczne. Elektryczne głowice termostatyczne są niezwykle użytecznymi urządzeniami montowanymi na grzejnikach. Dlatego też, coraz częściej zastępują głowice mechaniczne. Rozwój w tej dziedzinie pozwala już na montaż głowic z wyświetlaczem oraz bezprzewodową komunikacją. Bardziej rozwiniętą formą sterowania jest system KNX. Jest przewód magistralny rozprowadzony po całym budynku, który kieruje do każdego odbiornika wszystkie informacje dla realizacji funkcji sterowniczych, pomiarowych, kontrolnych i regulacyjnych.  Dzięki KNX, optymalizujemy efektywność energetyczną budynku, sterując zarówno ogrzewaniem jak i wentylacją czy też roletami zewnętrznymi.

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aleczkowsky
aleczkowsky
4 lat temu

posiadam kocioł w domu i to świetna sprawa

STASZEK
STASZEK
4 lat temu

najlepsza metoda ogrzewania domu to kocioł!!!

Zamknij