Close

Ile kosztuje budowa domu? Poradnik

Koszt budowy domu jest uzależniony od wielu czynników, począwszy od ukształtowania działki do wyboru stolarki okiennej. Poniższe przedstawienie kosztów ma charakter orientacyjny, praktycznie nie jest możliwe ustalenie co do złotówki, ile kosztuje wybudowanie domu. Pewne jest, że jeżeli będziemy trzymać się wcześniej ustalonego planu, niemiłych niespodzianek będziemy mieli na pewno mniej.

Jaki jest koszt budowy domu - zacznijmy od stanu zerowego

Pomijając koszty zakupu działki, musimy pamiętać, że stan gruntu oraz jego ukształtowanie może wpływać na wysokość kosztów początkowego etapu budowy domu.

Tak, więc jeżeli nasz teren pod postawienie domu jest w miarę równy, poziomowanie działki budowlanej przebiegnie sprawniej, czyli szybciej. Cena wynajęcia koparki i specjalisty, który wyrówna nasz teren, oscyluje się wokół 5 zł/m2. Musimy pamiętać, że teren musi być wyrównany również poza granicami naszego domu. Przykładowo koszt budowy domu 120m2, to nie tylko wykopanie ziemi o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Ziemia potrzebuje również wyrównania terenu pod taras czy też drogę dojazdową, dlatego wyrównać powinniśmy minimum 200 m2. Co w tym przypadku daje nam koszt w wysokości minimum 1000 zł.

Sprawa się komplikuje, kiedy musimy po drodze ściąć krzewy i drzewa, może nas to kosztować drugie tyle. Najdrożej wyjdzie, kiedy teren na działce będziemy musieli podnieść, wtedy musimy doliczyć cenę zakupu ziemi do przysypania i wywrotki.

Wywrotka to koszt ok. 300-400 zł — za jeden kurs. Suma rachunku niwelacji takiego terenu może sięgać nawet do 10 tys. zł. Jeżeli mamy czas i potrafimy wyrównać ziemię zgodnie z wytycznymi geodety, ten koszt nas nie dotyczy. Jednak nawet w tym przypadku nie obejdziemy się bez koparki, dlatego powinniśmy właśnie nastawić się na jej wynajęcie.

Podsumowując zakres wydatków na wyrównanie ziemi, może oscylować się od 1 tys. do 10 tys. zł. Ceny mogą wzrosnąć, jeżeli chcemy wybudować jeszcze większy powierzchniowo dom.

Stan zerowy, również może wymagać odprowadzenia wody. Jeżeli pod domem znajduje się wysoki poziom wód gruntowych, niezbędny okaże się drenaż. Budowa studzienki drenarskiej to koszt w granicach 500-800 zł. Do tego dochodzą koszty położenia rur drenarskich. Tutaj liczone jest to w metrach bieżących. 1 mb w zależności od średnicy zaczyna się od 5 zł. Do tego dochodzi robocizna w wysokości ok. 100 za metr b. Tak więc drenaż z robocizną, przysypką powinien oscylować się w wysokości 2000-3000 zł (w wyjątkowych sytuacjach więcej).

Oczywiście cena zależy też od rodzaju zastosowanego drenażu. Może to być drenaż opaskowy, powierzchniowy, a czasami wystarczy odwodnienie liniowe, poprzez zrobienie korytka i zamieszczenie krat zabezpieczających.

Fundamenty rodzaje i zakres cen

Tutaj też jest to zależne od materiałów. Jeżeli chodzi o klasyczne ławy fundamentowe z chudym betonem, z robocizną będzie to koszt ok. 150 zł/m2. W przypadku domu 120 m2 wyniesie to 18000 zł. Płyta fundamentowa to już nieco większy wydatek i tutaj może znacznie przekroczyć 30000 zł, nie tylko za same materiały, ale sam koszt robocizny również rośnie. Dlatego, że położenie płyty fundamentowej wymaga fachowej wiedzy i użycie specjalistycznego sprzętu.

Jednak przy ławach fundamentowych trzeba doliczyć grunt pod podłogę, który w przypadku zastosowaniu płyty już mamy. Sprawa się nieco komplikuje, kiedy mamy nasz dom ma mieć piwnicę. Wymagane jest w takiej sytuacji
postawienie ścian fundamentowych oraz odpowiedniej izolacji. Taki koszt wzrasta do ok. 50 tys. złotych. Do tego doliczyć musimy postawienie ścian fundamentowych oraz wylanie posadzki (nie zawsze wchodzi to w skład zero).

Podsumowując koszt wybudowania domu w stanie zerowym, który obejmuje wyrównanie terenu, drenażu, wykonaniu fundamentów oraz postawieniu ścian fundamentowych, może się wahać od 45 do nawet 100 tys. złotych za dom o powierzchni około 120 m2.

Stan surowy otwarty - ściany, kominy, więźba dachowa

Ten etap obejmuje wymurowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz izolacja. Cena różni się w zależności od rodzaju materiału i ilości warstw ściany. Dla standardowej i najczęściej wybieranej ściany dwuwarstwowej będzie to koszt ok. 200 zł/m2 łącznie z izolacją cieplną. Ściany z pustaków ceramicznych wyjdą nieco drożej ok. 300 zł /m2. W tym zawarty jest koszt materiałów oraz robocizny. Dla domu o 120 m2, w sumie będzie to koszt rzędu 24000-36000 zł

W skład prac na tym etapie dochodzi jeszcze zbrojenie słupów i kolumn, wykonanie schodów, więźba dachowa, balkon, kominy wentylacyjne i dymowe oraz wylanie stropów na wyższe kondygnacje, jeżeli dom jest piętrowy. Te koszty zaczynają się od 20 tys. dla domu parterowego bez kolumn. Natomiast jeżeli dom jest piętrowy, posiada kolumny, balkon, skomplikowany układ dachu, to należy się liczyć z minimum 40 tys.

Podsumowując, stan surowy otwarty to koszt wahający się od 50 tys. złotych dla prostych jednopiętrowych budynków, do nawet 100 tys. i więcej (przy nieco bardziej skomplikowanej budowie). Uśredniając dom o powierzchni 120 m2, może zamknąć się w kwocie ok. 70 tys. za etap od stanu zerowego do surowego zamkniętego.

Stan surowy zamknięty - stolarka okienna, drzwi frontowe, brama garażowa i izolacja termiczna

Koszt stolarki okiennej jest uzależniony od tego, jak dużo okien chcemy zamontować. Standardowe okna do małego pomieszczenia z PVC wraz z montażem będą kosztowały ok. 1000 zł. Do tego trzeba doliczyć parapety, rolety lub zasłony.

W najtańszej opcji wyjdzie to ok. 1300 zł za 2 połączone okna w jednym pomieszczeniu. Gdy weźmiemy pod uwagę dwa otwory okienne w salonie oraz po jednym w 3 pokojach. To łącznie zapłacimy ok. 8000 zł, do tego dochodzą okna w kuchni oraz w łazience (często otwory są na pojedyncze, dlatego cena maleje). Tak też montaż okien wraz z całym wyposażeniem wyniesie minimum 10 tys. złotych, a cena rośnie wraz z wyborem bardziej innowacyjnych okien.

Solidne drzwi frontowe wraz z framugą i montaże — ok. 2 tys. złotych

Drzwi pokojowe z framugą do 4 pomieszczeń wraz z montażem — ok. 2 tys. złotych

Ewentualnie brama garażowa z montażem — ok. 3 tys. złotych

Prace izolacyjne i elewacja zewnętrzna

Ocieplenie najtaniej wyjdzie styropianem, zarówno przez wgląd na koszt materiałów i robocizny. Śr. 150 zł/m2 - tak też koszt ocieplenia może wynieść około 10 tys. złotych. Ocieplenie wełną jest droższym wariantem, wyniesie ok. 220 zł/m2. Tak też musimy liczyć się z kosztem na poziomie 15 tys. zł. Wszystko jest również zależne od powierzchni ścian przeznaczonych do izolacji. Ceny mogą się różnić w zależności od wyboru jakości styropianu lub wełny, a także wyboru firmy budowlanej.

Elewacja może być wykonana z różnych materiałów, najtaniej wyjdzie elewacja tynkiem. Z robocizną spokojnie zmieścimy się do 10 tys. złotych w zależności od rodzaju wybranego tynku.

Natomiast elewacja z desek, płytek klinkierowych, elastycznych okładzin klejonych, kamienne. Podnoszą znacznie koszty do góry.

Drewniana elewacja dla niewielkiego domu o powierzchni ok. 120 m2 - koszt od 20 tys. za drewno polskie, do nawet 50 tysięcy przy wyborze egzotycznego drewna.

Płytki klinkierowe ok. 35 tysięcy, natomiast koszt okładziny elewacyjnej oscyluje się na poziomie 20 tys. złotych.

Etap od stanu surowego otwartego do stanu surowego zamkniętego wyniesie w przedziale 30-40 tysięcy złotych i to w przypadku ekonomicznego wariantu.

Ile kosztuje postawienie domu - wydatki łącznie

Tak więc najtańszy możliwy wariant dla domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 to koszt ok. 150 tys. złotych — do tego trzeba doliczyć koszt wykończenia domu. Tak więc minimalny wydatek to 300 tys. jednak możliwe jest to jedynie w przypadku, kiedy skrupulatnie będziemy liczyć każdą złotówkę. To wiąże się z żmudnymi poszukiwaniami najtańszych materiałów w różnych sklepach, poszukiwaniem najtańszych ofert fachowców, robieniem wielu rzeczy samemu w tzw. systemie gospodarczym.

Jednak takie założenie jest czysto teoretycznie, nawet gdybyśmy ciągle szli na kompromisy, po drodze na pewno napotkamy nieprzewidziane wydatki. Dlatego bezpieczna kwota to 400 tysięcy złotych i to w przypadku prostej budowy. Tak, aby postawienie domu przebiegło sprawnie, bez zastojów.

Natomiast koszt budowy domu 100m2, gdyż taki metraż też cieszy się zainteresowaniem, może wyjść już kilkanaście tysięcy złotych mniej. Jednak taka powierzchnia domu rodzinnego jest mocno kompromisowa, gdyż raczej tutaj odchodzi główna zaleta nad mieszkaniami, czyli większa powierzchnia użytkowa. Konstrukcja domu różni się od mieszkania w bloku, dom musi posiadać pomieszczenie do piecyka lub kotła, a także wydzielone miejsce do kominka itd.

Ważne jest, aby pamiętać, że kosztorys budowy domu prawie zawsze będzie różnić się od realnych poniesionych kosztów. Dlatego warto mieć zapas gotówki, nawet najbardziej dopracowany projekt nie jest w stanie przewidzieć dokładnych wydatków.

Jak zaoszczędzić na wydatkach podczas budowy domu?

  1. Z pewnością malowanie i wyrównywanie ścian, kładzenie paneli to czynności, które przy odrobinie wysiłku i zaznajomieniu się ze wskazówkami (np. znalezionymi w Internecie) zrobimy sami. Dzięki temu możemy znacznie zaoszczędzić na robociźnie.
  2. Kompromisy, zamiast dobudowanego garażu może wiata samochodowa? Zamiast skomplikowany układ dachu, prosta konstrukcja dwuspadowa? Czy piwnica rzeczywiście jest nam potrzebna? 4 pokoje i salon zamiast 5?

Warto zastanowić się nad tym, z czego możemy zrezygnować. Klasyczny garaż z bramą garażową może kosztować nawet 30 tysięcy złotych, a wiatę postawimy już za 5 tys.

Natomiast skomplikowany układ dachu wraz z więźbą dachową może zwiększyć koszty o 15-20 tys. złotych w porównaniu do klasycznego dachu dwuspadowego. Piwnica może podnieść koszt stanu zerowego o 30-40%.
Dodatkowe pomieszczenie to wydatek rzędu 30-40 tysięcy.

Można zauważyć, że pójście na kompromisy pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Dlatego powinniśmy dokładnie przenalizować nasze potrzeby i możliwości finansowe.

  1. Rabaty: warto wiedzieć, że sklepy budowlane w przypadku dużych zakupów, mogą udzielić nam rabatu. Jednak nie zawsze to pracownik wyjdzie z inicjatywą, dlatego sami powinniśmy upomnieć się i wynegocjować atrakcyjniejszą cenę.

Pamiętajmy, że zbytnie oszczędzanie na materiałach czy też przy wyborze firmy budowlanej, może w przyszłości nieść skutki uboczne. Wszelkie błędy mogą wychodzić po latach, a ich naprawa będzie kosztowna, w skrajnych przypadkach nasz dom nie wytrzyma do następnego pokolenia. Dlatego jak oszczędzać, to tylko z głową!

Ile kosztuje budowa domu - Podsumowanie

Można zauważyć, że koszty budowy domu bardzo łatwo mogą się wahać. Dlatego tak ważne jest ustalenie kosztorysu i planu budowy. Warto podejść starannie do wyboru projektu domu, tak aby spełniał nasze rzeczywiste potrzeby, bez zbędnych pomieszczeń. Plan powinien również zakładać, jakich użyjemy materiałów, gdzie je zakupimy i jaką firmę budowlaną wybierzemy. Cena budowy domu praktycznie nie ma górnej granicy, dlatego nietrudno o pomyłki, które będą nas dużo kosztowały. Dobry plan przede wszystkim.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij