Jaki kolor do sypialni wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy, przed kim stoi remont lub aranżacja tego pokoju. Wybór odpowiedniej barwy wcale nie musi okazać się taki łatwy. Mając dostępny niemal każdy kolor i odcień jaki tylko sobie wymarzymy, bardzo często utykamy przy mieszalniku. Później następuje zamieszanie wynikające z "ostatecznego" przeglądania dostępnych wzorników i podjęcie decyzji. Taki sposób doboru odpowiedniej barwy do sypialni, bardzo często kończy się niezadowoleniem.
Już podczas malowania pierwszej ściany coś nam nie pasuje, coś nam do końca nie gra. Niestety na tym etapie jeszcze bardzo często powtarzamy sobie: "jeszcze nie wyschła farba", "przy innym świetle będzie wyglądała inaczej", "jak będzie gotowa cała aranżacja, będę czuła się lepiej"... i niewiele z tych obietnic samej sobie pozostaje. Już czas wyjść z tego schematu i podejść do tematu inaczej.
Jak pomalować sypialnię?
Rozmyślanie o tym, jaki kolor do sypialni wybrać, powinniśmy rozpocząć od tego, jaki nastrój i styl chcemy ostatecznie osiągnąć. Wybrana przez nas aranżacja to może być:
- jasna sypialnia boho,
- styl loftowy,
- przytulna sypialnia pełna roślin,
- styl glamour,
- sypialnia w stylu skandynawskim,
- prestiżowy styl nowoczesny,
- czysta i jasna, biała sypialnia,
- industrialne wnętrze,
- elegancki styl glamour,
- intensywny wersalski styl.
Istotne jest także odpowiedzenie sobie na pytanie, czy Twoja sypialnia ma być przytulną norką, czy pełnym naturalnego światła, energetycznym pomieszczeniem?
Jaki kolor pozwoli nam się zrelaksować, a jaki pobudzi do działania?
Każdy z otaczających nas kolorów ma na nas wpływ. W pierwszej kolejności określ, który z kolorów pomaga Ci się zrelaksować. Ten specjalny pokój nastawiony jest na odpoczynek. To w nim po całym dniu relaksujemy się i wyciszamy. Na razie odrzuć wszelkie trendy panujące we wnętrzarstwie i skup się na swoich potrzebach. Na modne aranżacje przyjdzie jeszcze czas, jednak dopiero na późniejszym etapie. Poniżej przedstawiamy to, w jaki sposób dany kolor prawdopodobnie będzie wpływał na Ciebie. Z pewnością ułatwi Ci to podjęcie decyzji, jaki kolor do sypialni wybrać.
Jaki kolor do sypialni wybrać, jak nie niebieski?
Jak powszechnie wiadomo, niebieskie barwy wyciszają i uspokajają. Również działa "znieczulająco". Wyobraź sobie, że wracasz wieczorem do domu, po dniu pełnym wrażeń i silnych emocji. Na nic już nie masz ochoty, poza położeniem się do łóżka. Poza tym, że trochę łatwiej będzie Ci uspokoić się po przepełnionym dniu, to także dużo łatwiej oczyścisz swój umysł i bez problemu będziesz mógł na przykład rozpocząć koncentrację na zupełnie innym temacie. A także - w przypadku, w którym masz jeszcze nierozwiązane wszystkie sprawy - łatwiej będzie Ci uwierzyć w swoje siły i samodzielne działanie w danym temacie. Brzmi kojąco?
Aranżacja sypialni w zieleniach
Zieleń jest pierwszym naturalnym kolorem w naszym zestawieniu. Ci, którzy posiadają ogród wiedzą, że można w nim odpocząć. Barwa to wypływa na nas kojąco i wyciszająco. Pozwala odprężyć się naszemu umysłowi i sercu. Dzięki temu zwalniamy nasz oddech i powoli wyrównujemy emocje. Stwórz w swojej sypialni swoisty ogród, który może być przedłużeniem tego, który masz za oknem. W swojej sypialni ustaw koniecznie rośliny oczyszczające powietrze. Natura, z którą wiąże się kolor zielony, powoduje, że w jej otoczeniu również czujemy się bezpiecznie. Możesz to wykorzystać i dopasować do wybranego przez siebie stylu.
Fioletowe inspiracje sypialni
Fiolet zdecydowanie powinny wybierać osoby, które są ekstrawertykami. Pokój w odcieniach fioletu pomoże im trochę ostudzić wnętrze, a może nawet zachęci do głębokiej medytacji. Przy odpowiednim oświetleniu pomoże we wprowadzeniu spokoju i złagodzi przykre przeżycia. O poranku zaś pobudzi kreatywność. Będzie wspierał wrodzoną intuicję i uaktywni wrażliwość emocjonalną. Na tę barwę powinny uważać osoby zamknięte w sobie i te, które mają niską samoocenę. Prawdopodobnie spowoduje ona pogłębienie tych stanów, co nie wpłynie dobrze.
Słoneczna żółć do sypialni
Żółty kolor jest bardzo silnie wspomagający w działaniu. Świetnie wspiera w sytuacjach potrzebujących dużo energii, szybkiej realizacji zadań i logicznego myślenia. Czy to jest jednak to, czego oczekujemy po sypialni? W tej konfiguracji barwa ta może więcej nam "popsuć", niż wesprzeć. Jej obecność w relaksacyjnym pokoju, szczególnie zbyt duża ilość i intensywność powodować może niepokój, a nawet pobudzenie strachu. W bardzo prosty sposób również wywołać może wewnętrzne roztrzęsienie i nerwowość. W związku z powyższym proponujemy zrezygnowanie z żółtej barwy lub wprowadzeniu jej jedynie jako akcentu kolorystycznego. Warto poskromić ją pozostałymi ścianami w kolorze białym i akcentami w kolorze zieleni lub beżu. Jednak może lepszym wyjściem będzie umieszczenie jej, jako akcent kolorystyczny, który chętnie przyjmie nowoczesny przedpokój?
Sypialnia - kolor pomarańczowy
Pomarańcz jest bardzo pozytywnym kolorem zwiększającym panujący w otoczeniu optymizm. Tym samym uwalnia od złych emocji, przez co wspiera on beztroskę. Dzięki temu działa on jak pewnego rodzaju schronienie, w którym czujemy się dość dobrze. Jednak warto się nad nim dobrze zastanowić. Podobnie jak żółty wspiera aktywność. Działa na nasz umysł zdecydowanie inspirująco i twórczo. Pytanie tylko, czy jest w stanie pozwolić nam odpocząć po całym dniu na tyle, żebyśmy naładowali akumulatory na kolejny dzień? W związku z tym, jaki kolor do sypialni wybrać z palety pamarańczowej? Proponujemy go w zdecydowanie rozbielonej formie.
Aranżacje sypialni w czerwieni
Czerwień jest dla odważnych. Bardzo silnie oddziałuje na ludzi, bardzo często wywołuje gwałtowne reakcje. Przeznaczona dla osób odważnych i silnych - inaczej może pokonać. Jeżeli jednak nie mamy z tym problemu, jest to najlepszy wybór z palety barw ciepłych do sypialni. Kolor serca wspiera emocjonalność i seksualność, co może mieć bezpośrednie przełożenie w kwestii namiętności. Uważajmy z przesadą - im więcej czerwieni we wnętrzu, tym silniejsza jest jej energia. Musimy więc być na to przygotowani.
Kojący róż
Jest to pochodna od barw czerwonej. Pomimo tego, do pomieszczenia, w którym się znajduje, wprowadza łagodność i wycisza. Może być to dobry wybór, o ile połączymy ją także z innymi kolorami. Przez swoje "połączenie" z czerwienią i możliwe silne działanie, nie jest wskazany dla osób niedojrzałych emocjonalnie. Złym pomysłem jest więc wykorzystywanie jej jako bazę w pokoju dziecięcym.
Naturalne kolory do sypialni - brąz
Druga - zaraz po zieleni - z naturalnych barw. Jest neutralna, a zarazem bardzo ciepła. Wprowadza poczucie maksymalnego bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że stosowana jest tak szeroko: w łazienkach i kuchniach. Bardzo często również salon i przedpokój utrzymane są w przyjemnych, brązowych kolorach. Daje on poczucie bezpieczeństwa, a zarazem jest oznaką pewnego rodzaju powagi i dystansu.
Zobacz także: Poradnik doboru barwy światła -
jak oświetlenie wpływa na nastrój
Biała sypialnia - czy kolory uzupełniające są potrzebne?
Biel jest barwą zdecydowanie neutralną. Bardzo często stanowi wypełnienie wolnej przestrzeni. Jest także stosowana do powiększenia danego wnętrza. Jak to jednak na nas wpływa? Ogromną zaletą w białej sypialni jest poczucie swobody. Może być to bardzo istotny element podczas chęci odprężenia i zresetowania się. Dobre odbicie światła naturalnego, jak i sztucznego zdecydowanie powoduje powiększenie i rozświetlenie całej przestrzeni. Dzięki temu nasza sypialnia będzie wydawała się przestronna, czysta i świeża. Biel pozwala także uwydatnić inne kolory, a także... wszystkie faktury! Jeżeli więc marzy się nam zupełnie biała sypialnia - postawmy na różnorodność faktur, a nigdy nie będzie wydawała się nudna i monotonna.
Pokój sypialniany, a czerń
Jest to barwa w 100% absorbująca światło. Wpisanie jej jako akcent kolorystyczny do sypialni z pewnością spowoduje zmniejszenie jego ilości. Poza tym wprowadzi sporo powagi, a nawet dystansu - uwaga! To może nie być najlepszy wybór przy chęci zbliżenia się do drugiej osoby. Jeżeli jednak czarny kolor ma znaleźć się w sypialni, zastanówmy się jaką dodatkową barwą możemy go trochę ocieplić. Aranżacje zawierające czerń sprawiają wrażenie bardziej prestiżowych, eleganckich i wyrafinowanych.
Jaki kolor do sypialni według feng shui powinniśmy wybrać?
Feng shui jest starożytną filozofią chińską, opierającą się na dobrym samopoczuciu i zdrowiu człowieka. Według niej, światem rządzi yin i yang, czyli dwie przeciwstawne energie uzupełniające się nawzajem. We wnętrzarstwie przekłada się to na podział pomieszczeń na te, które należą do sfery yin - odpoczynku i yang, czyli aktywności. Dom zachowany w tym nurcie odznacza się swobodnym przepływem dobrej energii przez całą przestrzeń. Kolory, które idealnie wpasowują się w koncepcję yin, są delikatne i stonowane. Najlepiej więc wybierać barwy jasne, rozbielone, pastelowe. Są nimi:
- biel i złamana biel,
- beże,
- delikatne brązy i zielenie,
- lekkie błękity,
- róże.
Intensywne kolory powodują większą aktywizację naszego organizmu, co jest zaprzeczeniem odpoczynku i relaksu.
Jaki kolor do sypialni dziecka?
Trendy w pokojach dziecięcych zmieniają się praktycznie w każdym sezonie. Warto więc stworzyć w tym pokoju pewną bazę, która z jednej strony może funkcjonować samodzielnie. Drugą opcją będzie wypełnianie stworzonej bazy w aktualnymi upodobaniami i modnymi dodatkami. Warto także pomyśleć o tym, by podzielić pokój dziecięcy na poszczególne strefy, co wiązać się będzie z zastosowaniem różnych stopni aktywności energetycznej. W oddzieleniu poszczególnych stref pomocna może być: szafa na wymiar, parawan lub zasłona, dywan i inne. W miejscu dziecięcej aktywności warto zastanowić się nad takimi barwami jak: żółty, pomarańczowy, intensywny zielony. Natomiast strefa relaksu, czyli miejsce do spania i odpoczynku po całym dniu zabawy powinno być wyciszone. Najbardziej odpowiednie będą pastelowe:
- błękity,
- brązy,
- fiolety,
- biele.
Jaki kolor do sypialni z białymi meblami?
Biel jako odcień może posiadać dwie funkcje. Jedną z nich jest wypełnienie całej dostępnej przestrzeni. Wtedy jednak trzeba dobrze zaprojektować dane wnętrze, by uniknąć poczucia pustki. Warto pomyśleć nad wprowadzeniem różnych materiałów i faktur, które wypełnią nasz pokój. Oczywiście ich wybór zależy od stylu architektonicznego, który preferujemy. Drugą funkcją jest tylko dopełnienie pomieszczenia. I tutaj mamy dwa wyjścia. Jednym jest pomalowanie ścian na biało i stworzenie nastroju za pomocą mebli i innych dodatków. Drugim jest sytuacja odwrotna, czyli umieszczenie białych, stonowanych mebli w sypialni i... szaleństwo na ścianach (:
Pomyślmy o pomalowaniu ścian na kolor jasnoniebieski i zaakcentowanie bardziej intensywnym odcieniem na przykład jednej ze ścian.
Innym polecanym przez nas wyborem jest fiolet. Mocny kolor śliwki na dywanie, połączony z delikatną, liliową ścianą za zagłówkiem łóżka.
Naszą trzecią propozycją przy aranżacji sypialni z białymi meblami jest brąz. Ciepły, bezpieczny i neutralny kolor, który pozwoli nam się poczuć komfortowo i przytulnie. Możemy połączyć jasny beż z ciemniejszymi odcieniami brązu, wtedy pomieszczenie nie będzie wydawało się zbyt przytłumione.
Jaki kolor do sypialni na poddaszu wybrać?
Sypialnia na poddaszu zazwyczaj nie posiada okien. W związku z tym powinniśmy ją maksymalnie rozświetlić. Bazą powinna być biel. Jeżeli nam to odpowiada, pozostańmy tylko przy bieli. Jeżeli jednak zależy nam na większej przytulności i wprowadzeniu akcentu kolorystycznego, nasza propozycja, to na przykład butelkowa zieleń w połączeniu z ciemnym brązem, szarością, a nawet czernią. Pozwoli to na zaaranżowanie osobistego azylu. To zestawienie kolorystyczne nada maksymalnej przytulności i odprężenia. Pozwoli się także się wyciszyć i naładować nową energią. Te barwy wpisują się w aktualne trendy i modne kolory ścian. Zwróć jednak uwagę na to, by przy tej opcji dobrać dobre oświetlenie, by nie wprowadzać się w stan przewlekłego rozleniwienia, zmęczenia, a nawet depresji.
Jaki kolor do sypialni wybrać - zdjęcia
To, jaki kolor do sypialni wybierzesz, tak naprawdę zależy tylko od Ciebie. Możesz urządzić ją jako nowoczesne, jasne wnętrze, które posiadać będzie jeden, maksymalnie dwa dodatkowe kolory na ścianach. Będą to akcenty decydujące o panującym we wnętrzu nastroju. Jeżeli jednak chcesz, by projekt sypialni był bardzo intensywnie stymulujący, postaw na ciemne i intensywne barwy. Warunek jest jeden - musisz się w niej dobrze czuć i mieć możliwość zrelaksowania.