Close

Jaki glukometr wybrać? Ranking glukometrów i porady przy wyborze

Niezależnie od tego czy jesteś diabetykiem, należysz do grupy ryzyka czy jesteś w ciąży. Glukometr to bardzo ważne urządzenie w każdym domu. Z jego pomocą wykonasz szybkie i (prawie) bezbolesne badanie poziomu cukru we krwi. Glukometr jest tani, zajmuje mało miejsca, a jego obsługa nie jest trudna. Ma same zalety, a kolejną z nich jest możliwość monitorowania cukrzycy czy insulinooporności. Zapobiegniesz niebezpiecznym wahaniom od razu, bez ryzyka wystąpienia powikłań. Ale jaki glukometr wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie glukometrów? Poznaj najpopularniejsze modele i wskazówki używania glukometrów w domu.

Aktualizacja: Listopad 2024

Co to jest glukometr?

Glukometr (inaczej — aparat do mierzenia cukru) to mobilne, przenośne urządzenie do wykonywania pomiarów glukozy we krwi. Profesjonalnie jest używany w gabinetach lekarskich, karetkach pogotowia czy domach opieki. Ze względu na niewielkie rozmiary, przystępną cenę i łatwą obsługę pozwala sprawdzać poziom cukru we krwi także w domu.

Jakie są rodzaje glukometrów?

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje glukometrów: modele standardowe z nakłuwaczem (igłą), modele bezinwazyjne oraz nowoczesne glukometry typu smart. Każdy z nich nieco różni się sposobem działania (np. badanie bezinwazyjny i badanie uwzględniające pobranie krwi), a także dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami (inteligentny glukometr). Jakie są plusy i minusy każdego rodzaju glukometrów?

GLUKOMETR STANDARDOWY Z IGŁĄ GLUKOMETR STANDARDOWY Z IGŁĄ
+ w zestawie posiada nakłuwacz z igłą
+ pozwala pobrać krew w szybki i wygodny sposób
+ uznawany za bardziej miarodajny od modeli bezinwazyjnych
- po ukłuciu opuszek palca może boleć ze względu na bogate unerwienie
- zbyt mała ilość krwi wymaga powtórzenia badania (lub szybkiego dodania krwi, jeśli dany model na to pozwala.
GLUKOMETR BEZINWAZYJNY (GLUKOMETR BEZPASKOWY) GLUKOMETR BEZINWAZYJNY (GLUKOMETR BEZPASKOWY)
+ nie wymaga pobierania krwi
+ dostępne modele zakładane na płatek ucha, palec, przyklejane na ramię oraz ze skanowaniem laserowym
- wysoka cena
- niektóre modele (np. naklejane na skórę) są dostępne tylko na receptę
- ze względu na powierzchniowe badanie krwi, wyniki mogą się nieco różnić od pomiarów z krwi kapilarnej czy obwodowej
GLUKOMETR SMART GLUKOMETR SMART
+ glukometr z igłą wyposażony w nowoczesne funkcje
+ posiada wbudowany moduł Bluetooth
+ umożliwia zapisywanie pomiarów w aplikacji na smartfonie
+ pomaga zaoszczędzić czas i ułatwia monitorowanie stanu zdrowia czy ustawianie przypomnień o badaniu
- droższy od standardowych aparatów do mierzenia cukru

Jak wybrać glukometr? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybranie rodzaju glukometrów to nie wszystko. W przypadku glukometrów równie istotne są cechy sprzętu, które sprawią, że będzie praktyczny i miarodajny. To w końcu urządzenie do monitorowania stanu zdrowia — jego działanie musi być niezawodne, szczególnie jeśli chorujesz na cukrzycę bądź jesteś w grupie ryzyka. Co wziąć pod uwagę, wybierają glukometr?

Dokładność pomiaru
Dokładność pomiaru

Glukometry różnią się między sobą dokładnością pomiarów glukozy. Najdokładniejsze glukometry odczytują poziom cukru we krwi w zakresie od 10 do 900 mg/dL. Jednak na potrzeby domowe wystarczy już glukometr o skali od 20 do 600 mg/dL, które są łatwo dostępne i w dalszym ciągu precyzyjne.

Zapisywanie pomiarów
Zapisywanie pomiarów

Standardową i bardzo przydatną funkcją wielu glukometrów jest zapisywanie wyników w pamięci urządzenia. W zależności od modelu glukometr zapisuje do 400, 500, a nawet 1000 wyników we wbudowanej pamięci.

Średnia z pomiarów
Średnia z pomiarów

Skoro już decydujesz się na glukometr z funkcją automatycznego zapisywania wyników glukozy — wybierz model, który pozwala również na obliczanie średniej z ostatnich dni i tygodni. Glukometry pokazują średnią z ostatnich 7, 14, 30, a nawet 90 dni. To ogromne ułatwienie, bo nie musisz samodzielnie wykonywać żadnych obliczeń, a trzymasz rękę na pulsie.

Czas pomiaru
Czas pomiaru

Standardowy czas pomiaru w domowych glukometrach wynosi do 5 sekund. W dalszym ciągu są jednak dostępne modele, które badają próbkę krwi przez od 10 do 15 sekund. Co prawda, różnica nie jest tak duża, ale w praktyce wpływa na wygodę używania glukometru.

Ilość krwi potrzebnej do badania
Ilość krwi potrzebnej do badania

Najnowsze glukometry wymagają małej ilości krwi do poprawnego przeprowadzenia badania. Często wystarczy już 0,6 μl krwi, aby podać prawidłowy wynik glukozy. Im mniej krwi, tym badanie jest bardziej komfortowe i szybsze.

Pomiar drugiej szansy
Pomiar drugiej szansy

Jeżeli za pierwszym razem ilość krwi jest niewystarczająca, pomiar drugiej szansy pozwoli Ci w ciągu kilku sekund uzupełnić niedobór. Nie wszystkie modele są wyposażone w tę funkcję. Jest ona jednak bardzo przydatna, gdy cierpisz na problemy z układem krwionośnym.

Integracja z aplikacjami
Integracja z aplikacjami

Nowoczesne glukometry smart pozwalają na zintegrowanie z aplikacjami na smartfony. To niezwykle wygodne i niesie za sobą wiele zalet. Na przykład automatycznie zapiszesz wyniki w aplikacji i wygenerujesz wyniki dla swojego lekarza. Otrzymasz średnią z ostatnich dni i tygodni, a nawet obliczysz odpowiednią dawkę insuliny za pomocą specjalnego kalkulatora.

Rodzaj pasków i ich cena
Rodzaj pasków i ich cena

Ceny pasków bez refundacji wahają się od kilku złotych do nawet 40 złotych za opakowanie 50 sztuk. Cena zależy od poziomu refundacji oraz marki. Jeżeli wykonujesz badania kilka razy dziennie, ten czynnik będzie miał dla Ciebie duże znaczenie.

Marka i jakość urządzenia
Marka i jakość urządzenia

Postaw na producenta, który specjalizuje się w produkowaniu przenośnych urządzeń medycznych i swojej ofercie ma więcej niż jeden glukometr. Dlaczego? Da Ci to gwarancję, że producent ma doświadczenie w produkowaniu tego typu urządzeń.

Certyfikaty i normy medyczne
Certyfikaty i normy medyczne

Najlepsze, a więc najdokładniejsze glukometry spełniają normę ISO EN 15197:2015. Na rynku jednak w dalszym ciągu są dostępne modele, które spełniają wymogi wcześniejszej normy, czyli ISO 15197:2013. Pamiętaj, że informacja o spełnianych normach jest tak samo ważna w przypadku glukometrów, jak i pasków testowych.

Ranking glukometrów

Accu-Chek Instant

★★★★★
Accu-Chek Instant
SPECYFIKACJA
ZAKRES POMIARU: 70-160 mg/dL
ZAPISYWANIE POMIARÓW: Tak
JEDNOSTKA POMIARU: Mg/dL
CZAS POMIARU: 4 s
Sprawdź cenę

Zapisywanie pomiarów w telefonie

Glukometr Accu-Chek Instant w prosty sposób umożliwia monitorowanie i zapisywanie informacji o wynikach poziomu glukozy. Wszystko za sprawą dedykowanej aplikacji i wbudowanego modułu Bluetooth. Wystarczy, że połączysz się z aplikacji, a urządzenie od razu zapisze wykonany pomiar.

Gotowy zestaw do pomiaru

Sięgając po Accu-Chek Instant otrzymasz nie tylko glukometr. W zestawie znajduje się też nakłuwacz do glukometru SoftClix, zestaw pasków testowych oraz zestaw lancet do pobierania krwi. Dzięki temu możesz go użyć od razu. Znajdziesz też etui na urządzenie, które chroni je, gdy go nie używasz.

ZALETY
WADY
+ wynik w 4 sekundy
+ wbudowany moduł Bluetooth
+ dedykowana aplikacja na smartfony
+ łatwe zapisywanie i monitorowanie wyników
+ 9-stopniowa skala dla łatwego odczytywania pomiarów
+ podawanie średniej z wyników pomiarów
- mały zakres pomiaru
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super glukometr. Obsługa nie sprawia problemu, wyniki są dokładne. Zdecydowanie polecam.” - Anita, Opole
“Bardzo niska cena, a mimo to wyniki są poprawne. Starsze osoby nie mają problemy z korzystaniem. Polecam.” - Robert, Zielona Góra

Accu-Chek Active

★★★★★
Accu-Chek Active
SPECYFIKACJA
ZAKRES POMIARU: 0,6–33,3 mmol/L
ZAPISYWANIE POMIARÓW: Tak
JEDNOSTKA POMIARU: Mmol/L
CZAS POMIARU: 5 s
Sprawdź cenę

Podgląd pomiarów do 90 dni

Accu-Chek Active umożliwia monitorowanie pomiarów z ostatnich 7, 14, 30, a nawet 90 ostatnich dni. Łącznie urządzenie zapamiętuje do 500 pomiarów glukozy. Dzięki temu masz dokładny obraz tego, jak wyniki glukozy zmieniały się w czasie. To bardzo przydatna funkcja w przypadku osób zagrożonych cukrzycą oraz osób w trakcie leczenia.

Przejrzysty wyświetlacz

W modelu Active nie zabrakło także czytelnego wyświetlacza. Duża i przejrzysta czcionka ułatwia odczytywanie wyników osobom starszym i z dużą wadą wzroku. Na ekranie wyświetlają się tylko najważniejsze informacje, dlatego wynik jest bardzo łatwy do odczytania.

ZALETY
WADY
+ zapisuje do 500 pomiarów
+ wyświetla średnią z wyników sprzed 7/14/30/90 dni
+ czytelny i duży wyświetlacz
+ w zestawie nakłuwacz, etui i zestaw pasków
+ zachowuje dane nawet po wymianie baterii
- jednostka glukozy to mmol/L, co utrudnia stosowanie osobom przyzwyczajonym do mg/dL
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Polecam. Glukometr ma futerał, dlatego nie ma problemu z zabraniem na wyjazd.” - Agnieszka, Gdańsk
“Działa bez zarzutu. Duży plus za zapas pasków. Polecam.” - Maja, Olsztyn

VivaChek Ino VGM01

★★★★★
VivaChek Ino VGM01
SPECYFIKACJA
ZAKRES POMIARU: 10-600 mg/dL
ZAPISYWANIE POMIARÓW: Tak
JEDNOSTKA POMIARU: Mg/dL
CZAS POMIARU: 5 s
Sprawdź cenę

Pamięć na 900 wyników

VivaChek Ino wyróżnia się spośród konkurencji bardzo dużą pamięcią. Urządzenie pozwala na zapisanie aż 900 wyników glukozy. Jest polecany w szczególności osobom, które wykonują pomiar glukozy nie tylko od czasu do czasu, ale i codziennie. Dodatkowo możesz sprawdzić średni pomiar z ostatnich 30 dni, co ułatwia monitorowanie parametrów długofalowo.

Pomiar w 5 sekund

Model VGM01 od firmy VivaChek podaje wynik bardzo szybko. Po umieszczeniu kropli krwi na pasku już po 5 s otrzymasz informację o dokładnym pomiarze poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo VivaChek działa w zakresie od 10 do 600 mg/dL, dlatego jest bardzo dokładny.

ZALETY
WADY
+ dokładność od 10 do 600 mg/dL
+ wynik w 5 sekund
+ pamięć na 900 zapisanych pomiarów
+ wbudowany alarm z funkcją ustawienia
+ czytelny, podświetlany wyświetlacz
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Używam regularnie od 3 tygodni, sprawdza się świetnie. Polecam.” - Ula, Wrocław
“Fajnie, że paski można od ręki dostać w aptece. Glukometr i nakłuwacz super w tej cenie.” - Paulina, Warszawa

Contour Plus One

★★★★★
Contour Plus One
SPECYFIKACJA
ZAKRES POMIARU: 10-600 mg/dL
ZAPISYWANIE POMIARÓW: Tak
JEDNOSTKA POMIARU: Mg/dL
CZAS POMIARU: 5 s
Sprawdź cenę

Dedykowana aplikacja

Glukometr Contour Plus One posiada swoją aplikację na smartfony o nazwie Contour Diabetes. Z jej pomocą masz wszystkie wyniki glukozy pod ręką na swoim telefonie. Nie musisz tracić czasu na zapisywanie parametrów w tradycyjnym dzienniczku. Aplikacja robi to za Ciebie od razu po sczytaniu poziomu glukozy we krwi.

Funkcja smartLIGHT

Contour Plus One został wyposażony w funkcję smartLIGHT. Co to takiego? To specjalna lampka, która świeci w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i żółtym. Każdy z kolorów informuje o poziomie cukru we krwi. Zbyt wysoki poziom zapala czerwoną lampkę, a optymalny poziom — zieloną. Odczytanie i interpretacja wyników są o wiele łatwiejsze.

ZALETY
WADY
+ dedykowana aplikacja na smartfony Contour Diabetes
+ funkcja smartLIGHT ułatwia odczytywanie wyników
+ duża dokładność pomiarów
+ wynik gotowy w 5 sekund
+ sygnały w postaci alarmu
- dość mały wyświetlacz
- droższy od standardowych glukometrów
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Glukometr jest bardzo dokładny, na tych wynikach można polegać. Apka też bez zarzutu.” - Kamil, Ostróda
“Używam od tygodnia. Zgrabny, dokładny i fajnie wygląda.” - Basia, Szczecin

BeneCheck Plus 3w1

★★★★★
BeneCheck Plus 3w1
SPECYFIKACJA
ZAKRES POMIARU: 20 - 600 mg/dL (glukoza), 100-400 mg/dL (cholesterol), 3- 20 mg/dL (kwas moczowy)
ZAPISYWANIE POMIARÓW: Tak
JEDNOSTKA POMIARU: Mg/dL, mmol/L
CZAS POMIARU: Dla glukozy 10 sekund, dla cholesterolu 30-40 sekund, dla kwasu moczowego 15 sekund
Sprawdź cenę

Nie tylko pomiar glukozy

BeneCheck Plus 3w1 to wszechstronne urządzenie do wykonywaniu pomiarów glukozy i nie tylko. Za pomocą specjalnych pasków pomiarowych zmierzysz poziom cholesterolu oraz kwasu moczowego z krwi. W zestawie otrzymasz trzy rodzaje pasków, dzięki czemu badanie możesz wykonać od razu po otrzymaniu urządzenia.

Regulowana głębokość nakłucia

W zestawie z BeneCheck Plus 3w1 otrzymasz także nakłuwacz do glukometru. Urządzenie jest wyposażone w regulację głębokości nakłucia, dzięki czemu pobranie krwi jest szybkie, bezbolesne, precyzyjne i dopasowane do kondycji i wieku Twojej skóry.

ZALETY
WADY
+ wykonywanie pomiarów glukozy, cholesterolu i kwasu moczowego
+ nakłuwacz, paski i lancety w zestawie
+ pojemne etui w zestawie
- długi czas pomiaru (od 10 do 40 sekund w zależności od parametru)
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobrze wykonany, etui mieści wszystko, więc można go ze sobą zabrać w podróż. Warto!” - Dagmara, Inowrocław
“Zdecydowanie warty swojej ceny. Bardzo przydatny przy domowej kontroli zdrowia.” - Wojciech, Olsztyn

Diagnostic Gold System

★★★★☆
Diagnostic Gold System
SPECYFIKACJA
ZAKRES POMIARU: 10-600 mg/dL
ZAPISYWANIE POMIARÓW: Tak
JEDNOSTKA POMIARU: Mg/dL
CZAS POMIARU: 5 s
Sprawdź cenę

Wbudowany alarm

Diagnostic Gold System jest wyposażony w alarmy dźwiękowe. W zależności od uzyskanego wyniku glukometr informuje o hipoglikemii oraz hiperglikemii. Dzięki temu błyskawicznie zareagujesz na wszelkie wahania poziomu cukru we krwi.

Pamięć na 500 wyników

Diagnostic Gold System pozwala na zapisywanie nawet do 500 wyników glukozy. Glukometr pomaga monitorować nie tylko poziom glukozy danego dnia, ale także wyniki sprzed wielu tygodni. I to wszystko bez zapisywania w papierowym dzienniku.

ZALETY
WADY
+ intuicyjna obsługa
+ czytelny wyświetlacz
+ pamięć z miejscem na 500 pomiarów
+ wynik w 5 sekund
+ niska cena
- niektórzy użytkownicy skarżą się na niewielkie odchylenia względem badań laboratoryjnych
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jak najbardziej polecam. Bardzo tani, ale łatwy w obsłudze i solidny. Wyniki jak na razie ok.” - Gosia, Białystok
“Pierwszy glukometr, jakiego używam. Sprawdza się w 100%.” - Natalia, Kraków

Cera-Chek 1Code

★★★★☆
Cera-Chek 1Code
SPECYFIKACJA
ZAKRES POMIARU: 10-900 mg/dL
ZAPISYWANIE POMIARÓW: Tak
JEDNOSTKA POMIARU: Mg/dL, mmol/L
CZAS POMIARU: 5 s
Sprawdź cenę

Pamięć na 1000 pomiarów

Cera-Chek 1Code wyróżnia się spośród konkurencji bardzo wbudowaną pamięcią o ogromnej pojemności. Glukometr pozwala na zapamiętanie nawet 1000 pomiarów, czyli o wiele więcej niż standardowe glukometry. Pojemna pamięć ułatwia monitorowanie postępu cukrzycy i insulinooporności przez wiele miesięcy.

Zestaw pasków i lancetów

Oprócz glukometru i nakłuwacza otrzymasz też bogaty zestaw startowy do badania poziomu glukozy. Znajdziesz w nim 40 lancetów oraz 50 pasków do glukometru. Dzięki temu nie musisz od razu zaopatrywać się w zapasowe akcesoria — wszystko otrzymasz w zestawie.

ZALETY
WADY
+ szybki wynik w 5 sekund
+ bardzo duży zakres pomiaru
+ pamięć do 1000 wyników
+ podświetlany ekran
- dość wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Mama nie ma problemu z obsługą, a wyniki się zgadzają. Serdecznie polecam.” - Robert, Gdańsk
“Mam cukrzycę, więc dobry glukometr to podstawa. Ten się bardzo sprawdza, polecam.” - Monika, Zakopane

Sinocare Safe AQ

★★★★☆
Sinocare Safe AQ
SPECYFIKACJA
ZAKRES POMIARU: 20 - 600 mg/dL
ZAPISYWANIE POMIARÓW: Brak informacji
JEDNOSTKA POMIARU: Mg/dL
CZAS POMIARU: 5 s
Sprawdź cenę

Do domu i szpitala

Sinocare Safe AQ to glukometr przeznaczony na użytek domowy i profesjonalny. To zatem świetny wybór nie tylko do domu, ale i placówek opieki, szpitali czy gabinetów lekarskich. A skoro często wybierany jest przez profesjonalistów, masz pewność, że jego pomiary będą dokładne również w domu.

Nakłuwacz w zestawie

Oprócz urządzenia do mierzenia krwi otrzymasz także nakłuwacz do pobierania krwi kapilarnej. Nakłuwacz jest precyzyjny, bo umożliwia dopasowanie głębokości ukłucia do pacjenta.

ZALETY
WADY
+ do użytku domowego i profesjonalnego
+ nakłuwacz w zestawie
+ szybki czas uzyskanego wyniku
+ 150 lancet i pasków do glukometru w zestawie
- wysoka cena
- brak informacji na temat wbudowanej pamięci glukometru
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobrze służy w gabinecie. Wyniki są bardzo zadowalające i dokładne. Polecam.” - Roman, Warszawa
“Super glukometr. Szybki wynik, nie ma problemu z obsługą.” - Halina, Jaworzno

NOVAMA MultiCheck PRO+

★★★☆☆
NOVAMA MultiCheck PRO+
SPECYFIKACJA
ZAKRES POMIARU: 20-600 mg/dL
ZAPISYWANIE POMIARÓW: Tak
JEDNOSTKA POMIARU: Mg/dL, mmol/L
CZAS POMIARU: 15 s
Sprawdź cenę

Urządzenie 3w1

Model MultiCheck PRO+ to wszechstronne urządzenie z trzema trybami pomiaru. Z jego pomocą wykonasz badanie poziomu glukozy, kwasu moczowego oraz cholesterolu. Dzięki temu kontrolujesz postęp cukrzycy, ryzyko wystąpienia dny moczanowej oraz problemów z układem krwionośnym.

Wyrzutnik pasków

Glukometr NOVAMA jest wyposażony w specjalny przycisk do automatycznego zwalniania pasków testowych. Po wykonanym badania wystarczy przycisnąć guzik, a pasek automatycznie się zwolni. Dzięki temu wyrzucanie pasków do śmieci jest bezpieczne, proste i higieniczne.

ZALETY
WADY
+ do badania glukozy, kwasu moczowego i cholesterolu
+ wyposażony w wyrzutnik pasków
+ obliczanie średniej z ostatnich 7, 14, 21, 28 dni
- długi czas pomiaru
- brak testów paskowych w zestawie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry glukometr. Wyniki cholesterolu i glukozy prawidłowe.” - Paweł, Ełk
“Rodzice używają regularnie i są zadowoleni. Ja również. Polecam.” - Grzegorz, Wejherowo

W jaki sposób używać glukometru? Kilka wskazówek

Zanim przystąpisz do badania glukometrem upewnij się, że masz zapas pasków do glukometru i sterylnych lancetów do nakłuwacza. Tuż przed samym nakłuciem palca pamiętaj o dokładnym umyciu rąk. Nie używaj do tego preparatów z alkoholem. Sięgnij po delikatne mydło i ciepłą wodę. Dzięki temu wynik glukometru będzie miarodajny.

Jak użyć glukometru krok po kroku?

  1. Umyj i osusz dłonie.
  2. Przygotuj nakłuwacz (w razie potrzeby wymień bębenek z lancetami na nowy).
  3. Przygotuj pasek testowy i umieść go w urządzeniu.
  4. Dobierz głębokość nakłucia, jeśli Twój model na to pozwala.
  5. Wybierz palec, z którego pobierzesz krew.
  6. Przyłóż opuszek palca do nakłuwacza. Unikaj samego środka opuszka, zamiast tego przyłóż go nieco z boku.
  7. Naciśnij przycisk uruchamiający igłę.
  8. Kropla krwi powinna się pojawić. Jeśli jest zbyt mała — delikatnie pomasuj palec poniżej ukłucia. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj krwi.
  9. Delikatnie przyłóż kroplę krwi do paska testowego. Nie dotykaj go palcem.
  10. Po paru sekundach na ekranie powinien pojawić się wynik glukozy we krwi.

Glukometr — co powinien posiadać w zestawie?

Kupują glukometr powinieneś zwrócić uwagę, co zawiera zestaw oprócz samego urządzenia do mierzenia cukru. Dobry glukometr zawiera wszystko, co pozwala na pobranie i przebadanie krwi od razu po rozpakowaniu zestawu. Tym samym na początku nie musisz zaprzątać sobie głowy dokupowaniem dodatkowych akcesoriów do glukometru. 

Glukometr powinien zawierać w zestawie:

  • urządzenie do pomiaru glukozy we krwi
  • nakłuwacz do glukometru
  • zestaw pasków testowych (im więcej, tym lepiej)
  • zestaw lancetów (im więcej, tym lepiej)
  • podróżne etui do przechowywania wszystkich elementów

Jak dostać glukometr za darmo? Jakie są zasady?

Czy możesz dostać glukometr całkowicie za darmo? Jak najbardziej! Bezpłatne glukometry przysługują osobom z cukrzycą typu 1.czy typu 2. oraz ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową. W tym celu udaj się do apteki, poradni diabetologicznej lub lekarza diabetologa. Większość poradni oraz lekarzy posiada darmowe glukometry dostarczone przez producentów z myślą o diabetykach. Jeśli jednak okaże się, że ich nie posiadają, wówczas otrzymasz receptę na paski. Przy realizowaniu recepty w aptece otrzymasz do pasków glukometr całkowicie za darmo.

W jaki sposób glukometr dokonuje pomiaru? Rodzaje metod

Podstawową różnią pomiędzy glukometrami jest sposób odczytywania poziomu glukozy z próbki krwi. Glukometry na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie znacznie, jednak wewnątrz są inaczej zbudowane, a to wpływa na metodę dokonywania pomiarów. Dwie najpopularniejsze metody mierzenia cukru przez glukometr to:

  • metoda fotochemiczna (nazywana też fotometryczną) — urządzenie mierzy ilość światła odbitego od paska pomiarowego z naniesioną próbką krwi
  • metoda elektrochemiczna — urządzenie mierzy natężenie mikroprądu, które przepływa przez pole z próbką krwi znajdującą się na pasku testowym

Pobieranie krwi do badania — skąd pobrać krew i w jaki sposób?

W domowych warunkach do badania glukometrem pobiera się krew kapilarną z koniuszka palca. Najczęściej jest to trzeci, czwarty lub piąty palec dłoni. Krwi nie pobiera się z kciuka i palca wskazującego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, krew kapilarną można pobrać także z innych miejsca na ciele, które zasugeruje lekarz prowadzący. Przykładowo najczęściej jest to płatek ucha, przedramię, udo, brzuch oraz kłąb kciuka. Wiele modeli glukometrów umożliwia także stosowanie do badania krwi żylnej oraz tętniczej. Na potrzeby domowych warunków krew z palca wystarcza całkowicie, jeżeli tylko istnieje możliwość jej pobrania.

Ile pasków jest potrzebnych do wykonywania pomiarów? Jak szybko się zużywają?

Paski testowe do glukometrów są równie ważne co sam aparat do mierzenia cukru. Bez nich przebadanie krwi jest niemożliwe. Bardzo ważne jest, aby pilnować odpowiedniego zapasu pasków w swojej apteczce. Wszystko dlatego, że są one jednorazowe — jeden pasek testowy wystarczy na jedno pobranie krwi. Po zakończonym badaniu musisz wyrzucić go do kosza.

To, ile potrzebujesz pasków, zależy od tego, jak często badasz cukier. Pobierasz krew codziennie, a nawet kilka razy dziennie? A może wykonujesz badanie kontrolnie raz na parę tygodni?  W różnych sytuacjach przyda się zapas różnej liczby pasków testowych do glukometru. 

Jaki glukometr wybrać — podsumowanie

Glukometr to niepozorne urządzenie, bez którego osoby chore na cukrzycę nie mogą jednak funkcjonować na co dzień. Regularnie badanie poziomu cukru we krwi to nie tylko codzienność diabetyków. Kobiety w ciąży czy osoby w grupie ryzyka również powinny regularnie badać poziom cukru we krwi. Jego zbyt wysoki poziom wymaga interwencji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniej kuracji insuliną. Glukometr to ważne urządzenie, które warto mieć w domu. A czy Ty masz już swój glukometr w apteczce? 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij