Close

Jak urządzić klatkę schodową? Oświetlenie, dodatki, inspiracje

Jak urządzić klatkę schodową? To pytanie dopiero od niedawna pojawia się w naszych głowach. W świecie designu klatka schodowa w domu była traktowana całkowicie po macoszemu. Pomijana w kolorowych magazynach o tematyce urządzania własnych czterech ścian. Mimo iż temat jest jeszcze dosyć rzadko poruszany, to idąc z najnowszymi trendami – coraz bardziej istotny architektonicznie i w kręgach dekoratorskich. Kto z nas jeszcze dziesięć lat temu zastanawiałby się co położyć na ściany na klatce schodowej, czy jakie aranżacje klatki schodowej zastosować w swoim własnym domu? Nasze myśli zawsze krążą wokół urządzania sypialni, łazienki czy kuchni… ale nie przykładamy zbyt wiele uwagi do tego pomieszczenia. 

Co to jest klatka schodowa?

Sam wydźwięk słowa „klatka” może działać zniechęcająco na wizję dekoracji takiego miejsca. W naszej świadomości jest to miejsce, do którego wchodzimy w pierwszej kolejności po wejściu do bloku mieszkalnego lub w biurowcu. Miejsce, które nie zawsze wygląda czy pachnie przyjaźnie. No tak, to definitywnie jest klatka schodowa. Jednakże, czy mamy z nią do czynienia jedynie w miejscach publicznych?

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: athomewithashley.com

Coraz większa część zapracowanego społeczeństwa ucieka z centrum miast. Pracując w betonowych molochach, szukamy ukojenia i przenosimy się z ciasnych bloków do domów na obrzeżach, otoczonych zielenią. W takim środowisku mamy większy wpływ na wygląd naszej okolicy, jak i oczywiście architektura samego domu jest zależna od nas.

Jak urządzić klatkę schodową w domach?

W domach jednorodzinnych klatka schodowa jest zazwyczaj przestrzenią oddzielającą pokoje dzienne i kuchnię schodami od sypialni domowników. Jest to więc miejsce bardzo często eksploatowane w ciągu dnia. Czasami jest to klatka otwarta, jednak chętnie stosowane są również opcje zamknięte. Te drugie zyskują na popularności ze względu na swoją dźwiękoszczelność i możliwość oddzielenia w ramach potrzeby pięter jako dwóch niezależnych mieszkań.

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: homimu.com

No tak, ale skoro to od nas zależy jak będzie wyglądać cała klatka schodowa - czym wykończyć ściany, czy schody, aby była ona spójna z resztą pomieszczeń? Jak urządzić klatkę schodową, aby zamiast straszyć golizną ścian i formy – współtworzyła charakter wnętrza?

Oczywiste jest, iż klatka schodowa i aranżacja całego wnętrza w domu własnościowym leżą w stu procentach po stronie jego właściciela. Jeśli nie masz drygu dekoracyjnego – niczym się nie martw, pomoc już nadchodzi! Każdemu zależy na tym, aby nowy dom był urządzony ze smakiem, ale i miał określony i jednolity styl. Chcemy, aby było to miejsce przyjazne, pozwalające odpocząć po ciężkim dniu w atmosferze rodzinnego ciepła. Możemy to osiągnąć, rozplanowując nie tylko to jak ma wyglądać salon czy kuchnia, ale i klatka schodowa.

Inspiracje na te konkretne pomieszczenie nie są zbyt popularne, dlatego też my przedstawimy propozycje, jakie pomija się zazwyczaj w branżowych magazynach. Niewiele osób myśli o niej w perspektywie elementów dekoracyjnych, a przecież nie jest to trudne! Zobacz, zainspiruj się i wykorzystaj nasze propozycje na urządzenie tej strefy tak, by podkreślała, a być może nawet nadawała tonu reszcie Twoich wnętrz! Zaprezentujemy kilka pomysłów na to, jak klatka schodowa i jej aranżacje mogą wpłynąć na całą funkcjonalność miejsca!

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: robertbrowninteriordesign.com

Jak urządzić klatkę schodową, aby wygłuszała hałas?

Najbardziej nurtująca kwestia praktyczna, to hałas, któremu to właśnie klatka schodowa w domu najbardziej ułatwia zakłócanie spokoju między piętrami. Nowoczesna architektura domów stosuje dwa rozwiązania przestrzenne – klatka schodowa otwarta i zamknięta. Jeśli cenimy sobie spokój i ciszę, to model zamknięty wydaje się idealną opcją. Jeśli nie mamy jednak możliwości na przebudowę już istniejącej otwartej przestrzeni, lub nie chcemy odbierać jej akcentu wolnego terenu, możemy zastosować kilka mniejszych tricków. Pierwszym pomysłem na wykończenie klatki schodowej z wyciszeniem jest zastosowanie okładziny ściennej lub podwieszanych sufitów z płytkami pochłaniającymi dźwięki. Bardzo dobrze wygłuszają całość pomieszczenia, chociaż wymagają sporego nakładu pracy i większych prac remontowych w budynku.

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: allhouse.info

Kolejną metodą na to, aby klatka schodowa w domu nie przenosiła hałasów między kondygnacjami, może być jak największa ingerencja w gładkość powierzchni. Głównym założeniem jest to, aby dźwięk nie miał się od czego odbijać, a co za tym idzie – nie będzie miał drogi przenoszenia na inne piętra naszego domu. Mniej inwazyjne sposoby na uzyskanie tego efektu to na przykład wyłożenie ścian i podłogi miękką wykładziną, czy tapicerowanie elementów gładkich takich jak schody. Ta opcja ma dodatkowe zastosowanie – zapewnia antypoślizgowość powierzchni. W najcięższych przypadkach, lub kiedy narzędzia nie należą do naszych ulubionych akcesoriów w domu i wolimy ich nie dotykać - możemy poprosić o pomoc akustyka budowlanego. Zajmie się on doborem specjalistycznej metody izolacji akustycznej do naszego domu. Dosyć popularną metodą są tłumiki akustyczne, które potrafią wyciszyć pomieszczenia nawet o 75%! 

Jak oświetlić klatkę schodową?

Nie polecamy nikomu w nocy schodzić do kuchni po schodach bez odpowiedniego oświetlenia. Wystarczy chwila nieuwagi albo pozostawiony, przysłowiowy „klocek lego” na schodach i nieszczęście gotowe! Dlatego też warto zainwestować w dobre oświetlenie, zwłaszcza jeśli nasza przestrzeń nie ma dostępu do żadnego okna ze światłem dziennym.

Lampy sufitowe

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: thediyplaybook.com

Jak nietrudno się domyślić, w przypadku schodów ciężko o dobre oświetlenie sufitowe. Lampy takie generują dużą ilość światła, które jednak nie sprawdza się przy tak nieregularnych załamaniach światła. Z tego powodu podsuniemy kilka alternatyw, które opierać się będą przede wszystkim na oświetleniu naściennym. Może nie brzmi to innowacyjnie, ale pozory mylą! Zobacz nasze propozycje co zamontować lub czym wyłożyć ściany na klatce schodowej, aby wyglądała elegancko i była w pełni bezpieczna!


Zobacz także: Jakie lampy do salonu?

Kinkiety

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: pufikhomes.com

Najpopularniejszym oświetleniem jest nadal instalacja kinkietów. W zależności od rodzaju – zainstalowane mogą być po kilka sztuk i podłączone do jednego włącznika lub jako samodzielne, duże panele oświetlające „ciągiem” całą ścianę. Aktualnie na rynku jest ogromny wybór tych klasycznych, jak i nowoczesnych modeli, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie!

Punkty świetlne

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: hroomy.com

Hitem ostatnich lat są również punkty świetlne przy stopniach schodów. Nadają modernistycznego klimatu, jak i tworzą wiele możliwości ciekawego montażu. Posiadają też bardzo istotna dla bezpieczeństwa cechę. Mianowicie są konstrukcyjnie płaskie, przez co żadna ich część nie wystaje poza listwę na schody. Pozwala to uniknąć potknięcia, uderzenia czy zahaczenia garderobą podczas schodzenia. Lampy te można wmontować równą linią przy każdym stopniu, jak i fantazyjnie rozmieścić w kilku nieregularnych punktach czy kształtach na ścianie. Ważne jednak, aby światło było dobrze umiejscowione. Złe rozplanowanie montażu może doprowadzić do odwrotnych efektów niż zamierzone.

Popularne LEDy

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: light-ideas.seoveri.com

Jeśli lubisz odważne pomysły i niebanalne wnętrza – polecamy dodatkowe, fantazyjne oświetlenie taśmami LED. Popularyzacja tego narzędzia w domach pozwala na ozdobienie mnóstwa elementów w naszym domu. Widzieliśmy już kolorowe aranżacje tablic, luster, a nawet świecące ramy okna czy iluminacje pod łóżkiem! Nasza klatka schodowa z takim oświetleniem na pewno więc zwróci uwagę odwiedzających nas gości, a także zapewni dodatkowe zabezpieczenie schodów.

Jest to rozwiązanie proste do samodzielnego montażu. Jedyne czego potrzebujemy to nożyczki do docięcia długości, zasilacz, i lutownica, ponieważ listwy są sprzedawane w gotowych, samoprzylepnych taśmach. Wystarczy pociąć takową na długość naszych stopni w miejscu do tego zaznaczonym na samej taśmie. Następnym krokiem jest za pomocą cyny i lutownicy przyłączenie do tych miejsc kabla, który będzie łączył z dwóch stron naszą taśmę, tworząc łącznik. Teraz wystarczy całą konstrukcję przykleić pod lub na schodach, w miejscach, gdzie chcemy uzyskać podświetlenie. Możemy też wyłożyć taką taśmą ściany pod poręczą przyścienną lub za listwami narożnymi, aby uzyskać dekoracyjne źródło światła. Gwarantujemy, że używając tego narzędzia, architektura całego pomieszczenia nabierze niesamowitego, awangardowego stylu!

Dobór włączników

Ostatnią kwestią, o której nie należy zapominać w perspektywie oświetlenia, są włączniki. Kiedy mamy na myśli bezpieczny pomysł na klatkę schodową – od razu rysuje nam się wizja dotycząca śliskich schodów i oświetlenia. Pamiętajmy, iż zapalając światło na dole klatki, po wejściu na górę schodów musimy jakoś je wyłączyć. Jedyną logiczną opcją manualną jest instalacja dwóch włączników, po jednym na każdej kondygnacji. Jeśli jednak chcemy zastosować bardziej innowacyjne rozwiązania, mamy do wyboru takie narzędzia wspomagające jak czujniki ruchu, które to zapalają i gaszą światło w zależności od wykrytego ruchu w pobliżu. Pełna automatyzacja robi wrażenie, ale ma też zastosowanie praktyczne, a mianowicie pozwala z pełną swobodą korzystać ze schodów z zajętymi rękami. Niech podniesie rękę ten, komu nie zdarzyło się gasić światła łokciem, upuszczając przy tym naczynia? (:

Jak pomalować klatkę schodową?

Przed nami największa zagwozdka i jednocześnie możliwość kreatywnego szaleństwa, czyli jak pomalować klatkę schodową, aby nikt nie przeszedł obok niej obojętnie?

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: onekindesign.com

Dekoracja ścian to temat najprzyjemniejszy i dający najwięcej radości, zwłaszcza artystycznym duszom. Malowanie ścian swoją drogą, poniżej nasze pomysły tego, co na klatkę schodową, a dokładniej na ściany nadaje się najlepiej, oprócz klasycznej farby. Oczywiście możliwości wdrożenia naszej kreatywności w życie są różne. Zależą przede wszystkim od tego, czego możemy użyć w domu własnościowym, a na co pozwolą sąsiedzi, jak i architektura bloku mieszkalnego.

Jak pomalować klatkę schodową w domu jednorodzinnym?

W tym przypadku nie powinniśmy mieć ograniczeń w temacie poza naszą własną wyobraźnią. Każdy potrafi pomalować ściany, nie będziemy tu skupiać się na rodzajach farb czy emulsji, ponieważ jest to dobór uzależniony od indywidualnych potrzeb.  Możemy natomiast wskazać, co na ścianę na klatce schodowej w domu zastosować, aby wnętrze imponowało nawet najbardziej wymagającym.

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: clayimports.com

Jak urządzić klatkę schodową? Rodzajów wykończenia przestrzeni przy schodach w postaci farby czy płytek jest tyle, ile fantazji ludzkiej. Jak wybrać coś dla siebie? Przede wszystkim warto dobierać kolorystykę, która będzie dopasowana do pomieszczeń znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie klatki. Można tu zabawić się przede wszystkim tonacją, jak i łączeniem różnych technik dekoratorskich. Do najmodniejszych materiałów wykończeniowych aktualnie zalicza się farby strukturalne, płytki gresowe, świetnie imitujące drewno, kamień, beton, jak i cegłę. Warto bawić się łączeniami kilku tekstur aby uzyskać oryginalny i niepowtarzalny efekt.

Po naszej części teoretycznej zapewne pojawił się już w waszych głowach własny, praktyczny pomysł na klatkę schodową. Zdjęcia dodatkowe poniżej pomogą niezdecydowanym, lub podsuną dodatkowe inspiracje!

Jak urządzić klatkę schodową
źródło: decoration.interessant.xyz
źródło: luxurydecopics.site
źródło: deltahomefurniture.tumblr.com

Jeśli wspominamy o domach jednorodzinnych, nie możemy zapomnieć o jednym, dosyć częstym temacie - jak pomalować wysoką klatkę schodową?


Zobacz także: Płytki na ścianę - czy to jedyne wyjście? Inspiracje ścienne

Harmonijny efekt

Poza oczywistymi trudnościami takimi jak duża wysokość mogą pojawić się dodatkowe pytania, jak to, co dobrze będzie wyglądało na tak dużej przestrzeni? Jak zapobiec zbyt nudnemu lub wręcz odwrotnie – zbyt pstrokatemu efektowi? W takich przypadkach proponujemy jednolite wykończenie nawiązujące do industrialnego modernizmu. Posiadając wysoki dom starego budownictwa, polecamy wykorzystać atut „wbudowany”. Mowa tu o ekspozycji pięknej, surowej cegły, zdzierając z niej wszelkie materiały dekoracyjne.

źródło: decopapatya.online

Jak urządzić klatkę schodową w przypadku nowego budownictwa? Modne są aktualnie farby strukturalne, dzięki którym ściana na klatce schodowej nabierze efektu 3D. Ostatnią naszą propozycją na tak wysoki budynek, jest malarstwo współczesne. Jeśli mamy wśród kręgu znajomych jakichś artystów malunku, i lubimy awangardowe wnętrza – warto zainwestować w niebanalną aranżację poprzez kilkumetrowe dzieło sztuki! Będzie ono dumą zarówno naszą, jak i samego twórcy, a także zagwarantuje niepowtarzalność wzoru!

Jak pomalować klatkę schodową w bloku?

W bloku sytuacja jest bardziej skomplikowana i ograniczenia naszej wyobraźni są większe w postaci gustu i wizji innych sąsiadów. Są też przypadki, iż mieszkańcy nie mają zbyt wielkiego wpływu na wygląd wnętrza, jak np. w blokach komunalnych. W takiej sytuacji nie zrobimy zbyt wiele w kwestii doboru kolorystyki, możemy najwyżej zainwestować w ozdoby naścienne. Lwia część rynku to jednak wspólnoty mieszkaniowe, które są bardzo zaangażowane w wygląd najbliższego otoczenia. Przy planowanych remontach – organizowane są spotkania i decyzje w takich kwestiach podejmowane na drodze wspólnej debaty. Z jakimi propozycjami wyjść warto, aby klatka schodowa i pomysły na jej dekoracje były adekwatne do przestrzeni publicznej?      

źródło: homeadore.com

Myśląc o ścianach w takim miejscu, warto skupić uwagę przede wszystkim na praktycznym zastosowaniu. W tym mogą nam pomóc farby odporne na ścieranie i łatwe do czyszczenia.  Gdy mamy większy fundusz mieszkańców możemy pokusić się o eleganckie płytki gresowe z gładką powierzchnią, sięgające przynajmniej do poziomu okna. W kwestii kolorystyki naszą propozycją są kolory stonowane i neutralne emocjonalnie – szarości, brązy, odcienie piasku czy błękitu. Na takiej przestrzeni odradzamy bardzo surowy i modny styl betonu. W przeciwieństwie do aranżacji w domach jednorodzinnych, wprowadza dodatkowy chłód, który nie ma jak zostać ocieplony przez małe okna i skąpe oświetlenie.  

źródło: kidsroomideas.net

Poniżej chcemy również zaprezentować przykłady na to, jak pomalować klatkę schodową  - zdjęcia kilku ciekawych pomysłów zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w przestrzeni bardziej publicznej.

Wykończenie klatki schodowej - Jak ozdobić klatkę schodową?

No dobrze, przed nami wygłuszona, w pełni oświetlona klatka schodowa. Zapewniliśmy pełne bezpieczeństwo architektoniczne, jak i ustaliliśmy, jak pomalować klatkę schodową w domu i w bloku. Możemy więc w końcu odłożyć narzędzia i zająć się detalami, które dopełnią całości.

źródło: pullcast.eu

Jak urządzić klatkę schodową? Oczywiście, jeśli nasza ściana ma strukturalne efekty 3D lub techniki mieszane, to możemy na tym poprzestać. Puste ściany wpasowują się w estetykę minimalizmu, jednak nie każdy jest jej fanem.  Jeśli wymagamy od wnętrz czegoś więcej niż chłodny modernizm, pomyślmy, jak i co powiesić na ścianę na klatce schodowej w domu, aby ożywić to miejsce? A może dekoracja schodów pomoże nam ukonkretnić styl pomieszczenia? Podsumowując – jak przyozdobić przygotowaną przestrzeń, aby była jeszcze przytulniejsza, a przy okazji miała zastosowania praktyczne?

Jak urządzić klatkę schodową? Zadbaj o dodatki!

W pierwszej kolejności pomyślmy o schodach, ponieważ oprócz ścian to właśnie tu możemy zaszaleć, a jednocześnie wzmocnić bezpieczeństwo całego pomieszczenia. Innowacyjnym sposobem dekoracji są ozdobniki stosowane w czole stopni. Od tapety, przez farby, aż po awangardowe mozaiki z potłuczonych naczyń. Ta powierzchnia jest świetnym miejscem do ożywienia całej konstrukcji! Dbając natomiast tę kwestie bezpieczeństwa, nie zapominajmy, aby nie zostawiać naszych schodów ze śliską powierzchnią. Oprócz zwyczajnych nakładek antypoślizgowych świetnie zdadzą tu egzamin mini dywaniki, wykładziny czy materiałowe obicia. Jeśli zależy nam, aby klatka schodowa i jej aranżacje były jak najbliższe stylowi skandynawskiemu – polecamy wszelkie drewniane „ocieplacze” schodów, jak i ścian. Takie wykończenia tworzą atmosferę przytulności i ciepła domowego. 

źródło: futuristarchitecture.com

Oczywiście schody nie są jedynym materiałem podatnym na dekoracje. W przypadku dysponowania bardziej przestrzennym miejscem proponujemy rzeźby stojące na półpiętrach lub większe rośliny doniczkowe ożywiające nasz kąt. Dla ciaśniejszych klatek schodowych bardziej praktyczne będą ozdoby naścienne. W przestrzeni nowoczesnej dobrze wkomponuje się mocno kontrastująca abstrakcja i geometryczny minimalizm na obrazach. Ozdobą samą w sobie może być tekstura cegły czy drewniane elementy o których wspominaliśmy we wcześniejszej części.

Nie da się ukryć - sposobów na urządzenie tej specyficznej przestrzeni w domu jest całe mnóstwo. Na koniec jeszcze podajemy gotowe przykłady jak urządzić klatkę schodową i zdjęcia przykładowych aranżacji. Zobacz, może zainspirujemy Cię do odświeżenia swojej domowej przestrzeni!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij