Aktualizacja: Listopad 2024
Jakie gniazdko elektryczne wybrać? Ranking gniazdek elektrycznych
- Jakie są rodzaje gniazdek elektrycznych?
- Jak wybrać gniazdko elektryczne? Na co zwrócić uwagę?
- Jakie gniazdko elektryczne wybrać? Ranking
- Jakie jeszcze wyróżniamy rodzaje gniazdek elektrycznych?
- Jak podłączyć gniazdo elektryczne? I kto powinien to zrobić?
- Jakie są wymogi BHP i prawne w kontekście gniazdek elektrycznych?
- Z jakiego materiału mogą być wykonane gniazdka elektryczne?
Jakie są rodzaje gniazdek elektrycznych?
Jak wybrać gniazdko elektryczne? Na co zwrócić uwagę?
To skala IP. Jej wartość składa się z dwóch numerków. Pierwszy z nich odnosi się do wnikania ciał obcych i ma wartość od 0 do 6, a drugi mówi o wnikaniu wody i ma wartości od 0 do 9. Jeśli chcemy umieścić nasze gniazdko w łazience, potrzebujemy modelu z IP44. Gniazdko w ogrodzie powinno mieć już natomiast IP 67.
To wartość mierzona w amperach. Zwykle wynosi ona 16A i mówi o tym, jak duży prąd może przepłynąć przez gniazdko, aby nie doszło do jego zniszczenia. Wartość ta jest standardem w naszych instalacjach elektrycznych dla gniazdek. Dla oświetlenia daje się natomiast zazwyczaj bezpieczniki 10A.
Standardowe gniazdka ścienne mają zazwyczaj jedno lub dwa złącza. Występują jednak także gniazdka w formie listew chowanych np. w blatach, w których znajdziemy kilka wtyków - zwykle do 5.
Jakie gniazdko elektryczne wybrać? Ranking
Gniazdko podwójne z bolcem Quadra
Wysokie bezpieczeństwo i uniwersalny design
Dzięki wysokiemu obramowaniu wokół gniazd tego produktu nie mamy możliwości przypadkowego włożenia palca podczas podłączania i odłączania jakiegokolwiek urządzenia. Omawiane gniazdko elektryczne jest wykonane z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które jest przyjemne w dotyku, a jego design dobrze wpasuje się do praktycznie każdego wnętrza.
Kompatybilność z każdą instalacją
Gniazdko firmy Quadra montowane jest w puszcze 60mm. Oznacza to, że bez problemu podłączymy je do instalacji w starszym, jak i nowym budynku. Obudowa gniazdka z zewnątrz dzieli się na ramkę oraz wtyki. To dobra wiadomość, gdyż dzięki możliwości wyjęcia ramki możemy połączyć to gniazdko w szeregu z wieloma innymi. W tym celu umieszczamy je w podłużnej ramce wielokrotnej.
Gniazdo podwójne natynkowe Adelid
Umieść je tam, gdzie chcesz
Gniazdka natynkowe charakteryzują się tym, że możemy je umieścić w praktycznie dowolnym miejscu. Przewód prowadzimy do nich dowolnym sposobem, więc zasięg i pole do manewru jest naprawdę duże. Pomagają też w tym ochronne klapki, które zabezpieczają gniazdka przed dostaniem się do ich wnętrza wody. To naprawdę odporne urządzenia.
Idealne do majsterkowania czy prac samochodowych
Dwa gniazdka elektryczne to idealna ilość potrzebna do wygodnego wykonywania prac majsterkowych czy mechanicznych. Do jednego wtyku podłączamy nasze elektronarzędzie np. wiertarkę czy kątówkę, a do drugiego dodatkową lampę, która doświetli wybrane przez nas detale. Solidna konstrukcja gniazdek zapewnia przy tym świetną żywotność. Gniazdka elektrycznie nie wyrobią się po kilku miesiącach ciągłego podłączania i odłączania urządzeń.
Gniazdko pojedyncze z bolcem Quadra
Świetnie wtapia się w otoczenie
Gniazdka z serii Quadra mają bardzo niewielką głębokość wynoszącą jedynie 12mm na zewnątrz. Możemy je więc bez trudu umieścić za meblami, które następnie dosuniemy do ściany. Istotną zaletą jest możliwość doboru różnego rodzaju ramek. Te są dostępne w różnych kolorach i materiałach – szczególnie elegancko prezentują się ramki szklane.
Dobre i tanie
Jedną z podstawowych miar, jakimi oceniamy gniazdka elektryczne, jest stosunek ich ceny do jakości. W przypadku tego modelu Quadra jest on na najwyższym poziomie. Gniazdka Quadra są wykonane z dobrej jakości podzespołów, które nie ulegną awarii w ciągu wielu miesięcy. W połączeniu z niską ceną na poziomie ok. 5zł, gniazdka Quadra są jednymi z najbardziej opłacalnych do wyposażenia naszego całego domu.
Gniazdko podwójne Simon
Połącz z wieloma gniazdami lub zamontuj pojedynczo
Ramka gniazda została zaprojektowana w taki sposób, aby bez trudu zamocować je stabilnie w pojedynczej puszcze w naszej ściany, jak i połączyć z wieloma innymi gniazdami za pomocą ramki wspólnej. Używane do tego zaczepy zapewniają bardzo stabilne połączenie i idealne spasowanie. Montaż pojedynczy jest równie prosty – wykonujemy go tak, jak w przypadku każdego tradycyjnego gniazdka do puszki 60mm.
Idealne do każdego pokoju
Podwójne gniazdo zmieści się do pojedynczej puszki 60mm. Możemy je zatem umieścić w każdym pokoju czy kuchni w naszym domu. Warto to zrobić, gdyż wyposażając się w gniazdko podwójne dajemy sobie możliwość podłączenia dodatkowego urządzenia elektrycznego, czego mogliśmy nie planować. Dobrze jest móc np. naładować swój telefon w każdym miejscu w domu niezależnie od tego, czy w danym miejscu działa np. lodówka.
Gniazdko podwójne szklane Quadra
Elegancja w najczystszej postaci
Połączenie czarnej matowej obudowy wewnętrznej z połyskującą, czarną ramką wykonaną ze szkła prezentuje się iście nieziemsko. To gniazdko z serii Quadra możemy zamówić właśnie w takiej konfiguracji, która idealnie wpasuje się do wnętrza z czarnymi meblami, szarymi ścianami, bądź czarnymi akcentami. To rewelacyjny wybór do nowoczesnej kuchni czy salony. Szklana powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu, a cała konstrukcja jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia
Całkowita czerń czy szykowne posrebrzenie?
Wyjątkową cechą tego modelu gniazdka jest możliwość zamówienia go w wielu wariantach wykończeniowych. Szczególnie polecamy zwrócić uwagę na możliwość dobrania modelu ze srebrnym rantem pomiędzy ramką a obudową wewnętrzną. Ten delikatny akcent poprawi widoczność gniazdka na ścianie. Jeśli jednak zależy nam na jego maksymalnym ukryciu wśród mebli i elementów wyposażenia – wybierzmy wariant całkowicie czarny.
Gniazdko podwójne szklane B-Line
Skomponuj po swojemu
Seria gniazdek B-Line jest kompatybilna z ramkami wielokrotnymi, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Jest np. tworzywo sztuczne przypominające faktura szczotkowane aluminium czy prawdziwe szkło. To drugie idealnie pasuje do komponowania zestawu gniazdka z włącznikiem światła, który może być całkowicie wykonany ze szkła. Są nawet modele ze sterowaniem zdalnym. Takie gniazdka B-Line to więc idealny wybór do każdego nowoczesnego domu.
Łatwy montaż
Pomimo wielu dodatkowych atutów tego gniazdka, jego montaż jest bardzo prosty i nie odbiega zbytnio od instalacji starego, prostego gniazda. Bez trudu przymocujemy to gniazdko elektryczne z uziemieniem tak, by przymocowało się ono stabilnie do ściany i nie odginało się nawet przy mocniejszym szarpnięciu za wtyczkę.
Gniazdko podwójne brązowe Timex-Elektro
Elegancki wygląd i smukły kształt
To klasyczne gniazdko podtynkowe z uziemieniem marki Timex-Elektro możemy zakupić w kolorze czarnym matowym lub połyskującym brązowym. Ten drugi jest szczególnie wyjątkowy, gdyż brązowe gniazdka to widok niecodzienny. Będą one jednak idealnie pasowały do każdego wnętrza z wieloma drewnianymi akcentami – szczególnie jeśli jest to pokój w górskiej chacie z drewnianymi ścianami.
Dobre do całego mieszkania
Seria gniazdek OPAL występuje w wariantach do podłączenia standardowych wtyczek zasilających, a także przewodów antenowych i internetowych. Decydując się na gniazdka OPAL, jednolicie urządzimy cały nasz dom. Gniazdko elektryczne z bolcem OPAL sprawdzi się zarówno w pokoju dziennym, sypialni, jak i piwnicy.
Gniazdko Wi-Fi Neo Tuya
Zdalna kontrola
Tę wyjątkową wtyczkę do gniazdka możemy podłączyć do praktycznie każdego wtyku w naszym domu. Pozwoli ona zamienić nasze dowolne gniazdko elektryczne w zdalnie sterowane źródło zasilania. Wymogiem jest umieszczenie jej w zasięgu naszej sieci Wi-Fi, który zwykle pokrywa całą powierzchnię naszego mieszkania. Sterowanie wykonujemy z poziomu aplikacji zainstalowanej na naszym smartfonie. Wtyczka TUYA jest mała i niedroga, a pozwala na znacznie więcej niż dotychczas oferowane produkty.
Pomaga w oszczędzaniu energii
Mikroprocesorowy układ umieszczony wewnątrz wtyczki stale monitoruje zużycie energii. Informacje te są następnie przesyłane do naszej aplikacji, w której są zapisywane. Te cenne dane pomagają nam w codziennym oszczędzaniu prądu. Kilkadziesiąt złotych wydane na zakup gniazdka TUYA może się więc całkiem szybko zwrócić.
Gniazdko natynkowe hermetyczne
Idealnie wtapia się w ścianę
To gniazdo natynkowe hermetyczne jest dostępne w wielu wariantach konfiguracyjnych. Przede wszystkim mamy możliwość wyboru modelu z jednym lub dwoma wtykami. Producent popisał się jednak szczególnie w dostępności różnych kolorów. Tych jest aż 6! Wśród nich wyróżniamy czarny mat i połysk, brąz, szarość czy biel. Klapka ma kolor obudowy lub dymiony. Taka dogodność doboru koloru produktu umożliwi nam idealne wkomponowanie go w kolor ściany.
Wysoka jakość wykonania, Produkt Polski
W każdym wariancie wykonania mamy do czynienia z solidną obudową i mocnymi klapkami. To gniazdko jest zdecydowanie bezpiecznym wyborem do piwnicy, pralni, łazienki czy kuchni. Gwarancją niezawodności jest w jego przypadku klasa ochrony IP 44. Nie ma więc ryzyka dostania się kropel wody do wnętrza gniazdka przy jego zachlapaniu.
Gniazdko potrójne szklane Quadra
Do pomieszczeń z większą ilością urządzeń
Potrójne gniazdko z uziemieniem w szklanej ramce to najlepszy wybór do pomieszczeń, w których planujemy używać większej ilości urządzeń. Obudowy wtyków są solidnie wykonane i trwałe. Dzięki specjalnym zaczepom w każdej ramie gniazdka, wielokrotna ramka łącząca moduły utrzymuje je bardzo sztywno i solidnie. Nie mamy tu ryzyka, że gniazdko nas zawiedzie w nieoczekiwanym momencie.
Szyk i ergonomia na najwyższym poziomie
Trzy pojedyncze gniazdka wyglądają bardzo estetycznie, a przy tym bardzo niewiele wystają ze ściany – jedynie 8,5mm. Matowe wykończenie wewnętrznych części konstrukcji nie palcuje się ani nie rysuje, a szklana powierzchnia ramki wielokrotnej nadaje produktowi atrakcyjności i szykowności.
Jakie jeszcze wyróżniamy rodzaje gniazdek elektrycznych?
Gniazdko elektryczne potrójne
To fizycznie jedna konstrukcja, na którą składają się 3 wtyki. Podłączamy ją do potrójnej puszki ściennej w przypadku modeli wewnętrznych uziemionych. W przypadku gniazdek bez uziemienia 3 wtyki mogą się zmieścić na jednej puszcze. Dobry wybór do salonu czy warsztatu.
Gniazdko elektryczne podwójne
Czyli standardowe gniazdko z dwoma wtykami. Zmieści się ono do pojedynczej puszki. To optymalny wybór do mniejszych pomieszczeń, kuchni czy sypialni.
Gniazdko nalistwowe
Takie gniazdko ustawiamy na listwie podłogowej. Znajduje się ono więc na samym dole ściany i nie wymaga przeprowadzania przez nią przewodów. Te kładziemy wzdłuż listew. To świetny wybór, jeśli chcemy zwiększyć ilość gniazdek w danym pomieszczeniu bez kucia jego ścian. Rozwiązanie to występuje także jako gniazdko przylistwowe.
Gniazdo elektryczne z blokadą
Gniazdka z zabezpieczeniami są stosowane w różnych miejscach publicznych lub dostępnych dla wielu ludzi. Blokady w gniazdkach zabezpieczają przed kradzieżą prądu. Do ich zdjęcia jest potrzebne użycie odpowiedniego klucza.
Gniazdo elektryczne z pilotem
Sterowanie gniazdkami za pomocą pilota to wygodny sposób na zarządzanie działaniem urządzeń w danym pomieszczeniu. W sprzedaży znajdziemy zestawy wielu gniazdek, które obsłużymy jednym kontrolerem.
Gniazdko antenowe i internetowe
Te gniazdka są wyposażone w końcówki umożliwiające podłączenie przewodu antenowego oraz internetowego RJ45 zwanego Ethernet. W tym drugim przypadku możliwe jest także gniazdo RJ11 dla internetu przesyłanego drogą telefoniczną. To jednak stara i już bardzo rzadko spotykana technologia.
Jak podłączyć gniazdo elektryczne? I kto powinien to zrobić?
Podłączenie gniazdka elektrycznego do sieci elektrycznej może być wykonane przez każdego z nas. Procedura ta wymaga uwagi i skupienia, a także ostrożności. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności manualnych, zawsze możemy zadzwonić po elektryka.
Jeśli podejmujemy jednak rękawicę, to zacznijmy od wyposażenia się w śrubokręt krzyżakowy z solidną, gumową rączką, która odizoluje nas od metalowego trzpienia. Przyda się także próbnik napięcia, który występuje zwykle pod postacią śrubokręta płaskiego.
Procedurę rozpoczynamy od bezwzględnego rozłączenia bezpieczników naszej sieci elektrycznej. W nowszych instalacjach robimy to zwykle przesuwając odpowiednią dźwignię do pozycji dolnej w skrzynce z bezpiecznikami. Po odłączeniu bezpieczników zawsze sprawdzamy powodzenie tego zadania. W starym gniazdku odkręcamy widoczne z zewnątrz śrubki. Zewnętrzna część powinna bez problemu dać się zdjąć, a naszym oczom ukaże się część wewnętrzna z widocznymi kablami i ich zaciskami. Przewody luzujemy, odkręcając śrubki przy ich zaciskach. Na skrajach konstrukcji znajdują się śrubki trzymające zaciski w puszce. Te luzujemy na końcu, gdyż następnie możemy już wyjąć wewnętrzną część gniazdka z puszki. Przewody wyjmujemy z luźnych zacisków i umieszczamy w zaciskach nowej wewnętrznej części gniazdka. Montaż wykonujemy tak samo jak demontaż, oczywiście odwracając kolejność poszczególnych czynności.
Jakie są wymogi BHP i prawne w kontekście gniazdek elektrycznych?
Umieszczanie gniazdek elektrycznych w pomieszczeniach musi być wykonane zgodnie z pewnymi zasadami. Są one dość proste. Przede wszystkim gniazdka powinny znajdować się w odległości 2-2,5m od siebie. Równie istotna jest wysokość ich umieszczania. W przypadku pokojów dziennych zwykle wynosi to ok. 30cm od podłogi. W pokojach dziecięcych i kuchniach może być to 100cm +- 15cm. W przypadku łazienki wysokość wynosi nawet 140cm. Ponadto w tym pomieszczeniu gniazdko musi spełniać standard IP44 oraz znajdować się co najmniej 60cm od drzwi kabiny lub krawędzi wanny. Ewentualnie możemy je umieścić przed wejściem do pomieszczenia. Wszystko po to, aby nie dopuścić do kontaktu wody z prądem elektrycznym.
Jak oznaczyć gniazdo elektryczne na planie i jakie są wymogi prawne?
Ułożenie poszczególnych elementów instalacji elektrycznych w naszych domach musi być ściśle określone i naniesione na plan. Na nim wszystkie elementy mają swoje symbole – w tym oczywiście omawiane gniazdka elektryczne. Typowym symbolem gniazdka jest pozioma połowa okręgu z pionową kreską u góry. Gniazdka z uziemieniem dodają do tego wzoru jeszcze poziomy prosty odcinek stykający się z górną częścią okręgu.
Z jakiego materiału mogą być wykonane gniazdka elektryczne?
- gniazdka elektryczne szklane – w przypadku modeli premium mamy często do czynienia ze szklanymi ramkami otaczającymi plastikowy wtyk. Są one bardzo eleganckie i gustowne.
- gniazdka elektryczne plastikowe/polietylenowe – tworzywa sztuczne to najpopularniejsze materiału używane do produkcji gniazdek elektrycznych. Są tanie w produkcji, a także całkiem przyjemne w dotyku. Plastiki wolno się zużywają, a przy odpowiedniej technice malowania, proces płowienia jest bardzo powolny.
Jakie gniazdko elektryczne wybrać? Podsumowanie
Zakup gniazdek elektrycznych do naszego domu musi być przemyślaną decyzją. Są to urządzenia, które będą towarzyszyć w naszym codziennym życiu przez wiele lat. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w naszym artykule pomogą Wam w dokonaniu dobrego zakupu i zakupione gniazdka będą spełniać swoją rolę bez najmniejszych problemów.