Styl loftowy charakteryzuje się prostotą. Dobrze, jeśli mieści się jasnym, przestronnym miejscu, ale nie jest to warunek konieczny. Kluczową rolę odgrywają meble, dodatki i elementy wykończenia, które wprowadzają do sypialni klimat starych przemysłowych wnętrz.
Styl loftowy wyrósł z potrzeby wolności. Narodził się w latach 60., gdy nowojorska bohema zasiedliła opuszczone fabryki w dawnych dzielnicach przemysłowych, takich jak Brooklyn czy Soho. Przestronne hale z dużymi oknami okazały się idealnym miejscem do życia i twórczej pracy: były tanie, dobrze oświetlone, pozwalały na organizację wystaw, koncertów i modnych imprez. Aby ograniczyć wydatki, artyści żyli w takich warunkach, jakie zastali po przeprowadzce. Wieszali swoje prace na tle odrapanych ścian, przerabiali fabryczne meble i sprzęty, korzystali z tego, co akurat znalazło się pod ręką. W ten sposób wykształcił się styl industrialny: fascynująca mieszanka przemysłowych form i artystycznej wrażliwości.
Jeśli planujesz urządzić sypialnie w stylu loftowym, weź przykład z nowojorskiej bohemy i wykaż się kreatywnością. Poznaj 5 elementów industrialnego wnętrza, które kupisz niedrogo w popularnych sklepach lub z łatwością wykonasz samodzielnie.
1. Łóżko z palet
Łóżko z palet jest modne, tanie i doskonale wpisuje się w klimat starego loftu. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą żyć ekologicznie, zgodnie z filozofią slow, minimalizmu czy japońskiego wabi-sabi. Aby mebel spełniał swoja funkcję, musi być wykonany z solidnych europalet, które bez problemu udźwigną ciężar materaca i śpiących osób. Ich zdobycie nie nastręcza większych trudności. Europalety są dostępne do kupienia na portalach internetowych, w sklepach budowlanych, a także na placach budowy. Ponadto sprzedaży znaleźć można palety szlifowane, które zostały przygotowane do impregnacji i malowania, palety w stanie surowym oraz gotowe łóżka z palet robione na zamówienie.
Mebel powinien być skręcony przy pomocy wkrętów do drewna i wykończony w taki sposób, aby pasował do reszty wystroju. W loftowej sypialni świetnie prezentują się łóżka z palet pomalowane na biało lub zabezpieczone bezbarwnym lakierem. Mebel może być dodatkowo podświetlony, wyposażony w zagłówek oraz kółka z blokadą, które ułatwiają jego przesuwanie i gwarantują lepszy przepływ powietrza do materaca.
Na koniec praktyczna rada: łóżko z palet może wyglądać nieco ascetycznie. Zadbaj o tekstylia, dzięki którym zyska wizualną objętość. Śmiało ułóż na nim dwa rzędy poduszek i przykryj mebel dużą narzutą, która będzie swobodnie opadać ku podłodze. Dzięki temu Twoja przytulna sypialnia stanie się jeszcze bardziej wygodna.
2. Styl loftowy: lampa edisona
Styl industrialny nie może obejść się bez dizajnerskiego oświetlenia. Masywne lampy przemysłowe to rozwiązanie zarezerwowane dla kuchni i jadalni. Jednak w sypialni znacznie lepiej sprawdzą się lampy edisona, czyli oświetlenie w stylu retro, które na pierwszym planie stawia... żarówkę.
Producenci oferują lampy edisona w postaci pajęczych żyrandoli, pojedynczych kabli zakończonych gwintem, kinkietów ze stalowych rurek czy lamp stołowych w drewnianej oprawie. Dekoracyjna żarówka nie stanowi z reguły elementu zestawu i należy dokupić ją osobno. Jej kształt może być dowolny: podłużny, całkiem okrągły albo tradycyjny – zbliżony do gruszki.
3. Miedziany wieszak
Zachowanie porządku w sypialni stanie się łatwiejsze za sprawą miedzianego wieszaka. To kolejny element wystroju, który możesz wykonać samodzielnie. Większość potrzebnych do pracy materiałów znajdziesz na dziale hydraulicznym w najbliższym markecie budowlanym. Modny gadżet powstaje bowiem ze zwykłych rurek i kształtek miedzianych, oryginalnie przeznaczonych do budowy instalacji sanitarnych. Łączenie rurek jest równie łatwe jak składanie klocków Lego. Żeby dodać kolejny element, wystarczy użyć odpowiedniej kształtki: kolanka, trójnika lub prostej złączki. Najmniej czasu zajmuje wykonanie podłużnego drążka, który może być zawieszony pod sufitem albo przy ścianie.
źródło: houseloves.com|themodernshop.ca
Nieco trudniej skonstruować miedziany wieszak w formie wolnostojącej drabinki lub stojaka. Jeśli prace manualne nie są Twoją mocną stroną, poszukaj gotowych rozwiązań w sklepach z wyposażeniem wnętrz albo poproś o pomoc zaprzyjaźnionego majstra.
Sprawdź jak poradziła sobie Kasia i Rozanna z ekipy homelook.pl ze stworzeniem własnego! Miedziany wieszak DIY do waszej dyspozycji!
4. Styl loftowy a ściana z cegły
Zabytkowa ściana z cegły to największa ozdoba industrialnego wnętrza. Ożywia surową przestrzeń loftu i wprowadza do niego niepowtarzalny retro klimat. Zadbaj więc, aby jedna ze ścian w sypialni (najlepiej za wezgłowiem łóżka) została wykończona właśnie tym materiałem.
Ceglana ściana może być czerwona, czarna, szara, brunatna albo – na modłę skandynawską – biała. Ostatni wariant sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, które lubią towarzystwo jasnych, neutralnych kolorów. Jeśli mieszkasz w lofcie albo w starej kamienicy, możesz odsłonić oryginalną cegłę, z której wykonany jest mur. Pamiętaj, żeby starannie oczyścić ceglaną ścianę i zabezpieczyć powierzchnię specjalnym impregnatem. Pominięcie tego kroku sprawi, że mieszkanie szybko pokryje się pyłem.
źródło: projektdom.net|onekinddesign.com
Gdy cegłę stosuje się w nowym budownictwie wygląda mało estetycznie, dlatego nie zda egzaminu jako dekoracyjne wykończenie ściany, mimo to flagowy znak, jaki posiada styl loftowy. Jeśli urządzasz sypialnie w zwykłym mieszkaniu, musisz użyć cegieł z odzysku (np. po rozbiórce starej stodoły) albo ozdobić powierzchnię popularnymi płytkami z cegły. Najciekawszy efekt uzyskasz, wybierając wzór o zróżnicowanej fakturze i niejednolitym zabarwieniu, który imituje XIX-wieczną cegłówkę.
5. Styl loftowy: obrazy i grafiki
Styl loftowy ma duszę artystycznej bohemy. Mile widziane są grafiki, plakaty, awangardowe obrazy i fotografie. Zwłaszcza w wydaniu wielkoformatowym! Możesz zawiesić je nad łóżkiem albo postawić pod jedną ze ścian. Dekorując sypialnie obrazami i zdjęciami, koniecznie zachowaj umiar. Zamiast tworzyć na ścianie galerie rozmaitości w ozdobnych ramkach, wyeksponuj pojedyncze prace, które mają dla Ciebie szczególne znaczenie.
Ostrożnie dobieraj ich styl i tematykę. Pocztówkowe widoki i ugrzecznione portrety mogą kłócić się z industrialnym wystrojem. Styl loftowy zaprezentuje się znacznie lepiej w Twojej sypialni, jeśli urozmaicisz ścianę kolorową abstrakcją, czarno-białą grafiką czy plakatem z lat 50.
Styl loftowy charakteryzują również meble z drewna i stali (np. ażurowe regały i stoliki), betonowe dodatki, naturalne gładkie tkaniny, skórzane fotele i pufy. W oknach mogą zawisnąć proste rolety lub zasłony, podłogę powinny ozdobić drewniane deski bądź panele.
Zamiast zwykłych drzwi rozwiernych świetnie sprawdzą się drzwi przesuwne na metalowych prowadnicach.
Meble z palet są absolutnym must have - zobacz jak zrobić je samemu.
ZOBACZ KONIECZNIE! PEREŁKI PRL, KTÓRE WRACAJĄ DO ŁASK!