Close

Sposób na dobry sen – jak wybrać dobry materac do spania

Urządzając sypialnię nie należy zapominać o wyborze odpowiedniego materaca do łóżka. W końcu na sen poświęcamy ok. ⅓ naszego życia, warto więc zadbać, by ten sen był komfortowy i zdrowy. Jak to zrobić? Jaki materac wybrać? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Na co zwrócić uwagę wybierając materac do sypialni

Nasze ciało podczas snu powinno być rozluźnione i zrelaksowane, aby to osiągnąć materac do łóżka powinien zapewniać równomierne podparcie dla poszczególnych stref ciała począwszy od głowy i ramion przez kręgosłup i miednicę, aż po nogi. Wybierając materac idealny należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • waga śpiącej osoby - kupując materac trzeba wziąć pod uwagę normy twardości materacy, do których przypisano przedziały wagowe śpiących na nich osób. Cięższe osoby na pewno nie wyśpią się na zbyt miękkim materacu i na odwróć. Dla dzieci najlepszy będzie materac miękki. Materace średnio twarde (stopień twardości H2) sprawdzą się w przypadku osób, które nie ważą więcej niż ok 80 - 90 kg, dla osób o wyższej wadze zaleca się materac twardy (H3) lub bardzo twardy (H4).  Kryterium wagi należy oczywiście brać pod uwagę, jednak najlepszym sposobem na sprawdzenie czy materac jest dla ciebie wygodny, jest wypróbowanie go w sklepie. Leżąc, zmieniając pozycje czy wstając z materaca zobaczysz czy jest on dla ciebie wystarczająco wygodny
  • długość materaca - zbyt krótki materac nie będzie zapewniał odpowiedniego podparcia dla nóg. Długość materaca, a zarazem łóżka należy więc dobrać odpowiednio do swojego wzrostu, tak by podczas snu całe ciało znajdowało się na materacu
  • ulubiona pozycja do spania - jest to o tyle istotne, że materac inaczej dopasowuje się do ciała i podpiera kręgosłup, mięśnie i stawy, gdy śpimy na wznak, a inaczej, gdy ulubioną i częstą pozycją jest spanie na boku.

Rodzaje materacy do łóżka

Materace piankowe. Są wypełnione piankami różnego rodzaju (pianka poliuretanowa, wysoko elastyczna, pianka termoelastyczna). Sprawdzą się u osób z problemami kręgosłupa i lubiącymi spać na boku. Materace piankowe z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej są obecnie popularne na rynku, ponieważ wyróżniają się dużą plastycznością. Dopasowują się do ciała doskonale odwzorowują sylwetkę na podstawie temperatury i świetnie podpierają całe ciało. Materace piankowe termoelastyczne są polecane dla dwóch osób różniących się wagą, a śpiących w jednym łóżku 

Materace lateksowe. Jedne z lepszych materacy na rynku. Powstają z lateksu i mleczka kauczukowego. Ze względu na swoje antygrzybiczne i antyalergiczne właściwości materace lateksowe są szczególnie zalecane alergikom. Materace lateksowe są twardsze od materacy piankowych, a na ich stopień twardości ma wpływ zawartość mleczka kauczukowego. Materace lateksowe są nie tylko wygodne, ale też nie wydają odgłosów podczas zmiany pozycji i dobrze się sprawdzają gdy śpią na nich dwie osoby. 

Materace bonelowe. Posiadają sprężyny, które uginają się pod ciężarem ciała. Dawniej materace sprężynowe kojarzyły się przede wszystkim z tym, że sprężyny często przebijały cienką warstwę gąbki i sprawiały dyskomfortu podczas snów. Nowoczesne materace bonelowe mają o wiele lepiej zabezpieczone sprężyny włóknem kokosowym, trawa morską i pianką poliuretanową. Ten rodzaj materacy jest jednym z tańszych na rynku, ale nie dopasowują się one tak dobrze do ciała podczas snu jak materace lateksowe lub kieszeniowe. 

Materace kieszeniowe. Wkładem materacy kieszeniowych również są sprężyny, tak jak w przypadku materacy bonelowych, ale w tym przypadku są one od siebie oddzielone tzw. kieszeniami. Dzięki użyciu dodatkowych warstw z pianki poliuretanowej lub lateksu sprężyny są doskonale oddzielone od ciała. Za twardość materaca odpowiada użycie warstwy kokosowej lub z trawy morskiej - jest on częściej wybierany przez osoby preferujące spanie na twardym materacu. Sprężyny w materiałowych kieszonkach nie są ze sobą połączone dzięki czemu materac lepiej dopasowuje się do ciała. 

Jak kupić dobry materac - weź te rady pod uwagę

Kupując materac do sypialni małżeńskiej można kupić jeden, jeśli macie podobne upodobania co do twardości oraz osoby śpiące w łóżku mają zbliżoną do siebie wagę. Jeśli znacznie się ona różni, można wybrać dwa materace tej samej wysokości. Standardowe materace dla osób dorosłych mają wysokość kilkunastu centymetrów. Jeśli jednak masz problemy z kręgosłupem powinieneś wybrać materac grubszy. Są one także zalecane dla osób o większej wadze. Idealnie dobrany materac do spania powinien podtrzymywać poszczególne części ciała (zwłaszcza kręgosłup). Zbyt miękki może być niewygodny ponieważ wymusza nienaturalna pozycję i wygięcie kręgosłupa, a to może prowadzić do dolegliwości bólowych. Z kolei zbyt twardy materac może powodować skurcze mięśni i drętwienie. Kupując materac warto przez chwilę na nim poleżeć. Sprawdzić czy jest wygodny, czy ciało jest rozluźnione i odprężone. Gdy leżąc na materacu nie możesz włożyć dłoni pod plecy w części lędźwiowej, będzie to oznaką, że materac jest zbyt miękki. W sytuacji gdy pod lędźwiami zostaje za dużo miejsca - materac jest za twardy. 

Zakup materaca jest zwykle dokonywany na kilka lat, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Kupuj materac w dobrych sklepach meblowych, jak MF Meble. Będziesz miał wtedy pewność, że jest on najwyższej jakości, antyalergiczny, i antygrzybiczny oraz oddychający. Pamiętaj także o wyborze dobrego stelaża do łóżka, który będzie odpowiednim podparciem dla materaca, ułatwi właściwą wentylację i będzie miał wpływ na odczuwaną twardość materaca.

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij