Aktualizacja: Listopad 2024
Ziemia do kwiatów i podłoże - jaką pełnią rolę?
Podłoże do kwiatów ma za zadanie chronić delikatne korzenie przed czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie musi dostarczać roślinie wody, powietrza oraz składników, odżywiających, dzięki którym roślina rośnie, kwitnie i daje owoce. Odpowiednio dobrane podłoże to być albo niebyć dla rośliny. Zbyt wilgotne, ciężkie i oblepiające korzenie doprowadza do gnicia i uszkodzenia rośliny, która nie jest w stanie już prawidłowo rosnąć.
Jakie są rodzaje ziemi i podłoża do kwiatów?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ziemi do kwiatów?
Przeznaczenie i rodzaj gleby jest bardzo istotny podczas wyboru podłoża. Rośliny doniczkowe, iglaste, warzywa czy rośliny egzotyczne mają inne wymagania co do wilgotności podłoża, odczynu gleby, a nawet jego konsystencji. Pamiętaj, że wielu producentów oferuje gotowe mieszanki do konkretnych gatunków roślin – iglaków, rododendronów, kaktusów i orchidei.
W zależności od przeznaczenia podłoże będzie charakteryzowało się nieco odmiennym składem. Skład gotowego podłoża do roślin najczęściej opiera się o mieszankę torfu wysokiego i niskiego, dodatku piasku, włókna drzewnego, chipsów kokosowych, keramzytu i perlitu. Dużą popularnością cieszą się także podłoża beztorfowe. Są one bardziej ekologiczne, a równie dobre dla wielu roślin.
Pojemność opakowania z ziemią ogrodniczą jest wyrażana w litrach, rzadziej w kilogramach. Najmniejsze opakowania mieszczą od 3 do 5 litrów podłoża, natomiast największe nawet od 90 do 100 litrów produktu.
Kupując ziemię ogrodniczą, zwróć uwagę, czy mieszanka uwzględnia wieloskładnikowy nawóz. Jego obecność w składzie dostarcza składników niezbędnych do rozwoju, szczególnie w okresie wzrostu roślin. Jego zawartość nie jest jednak wysoka, dlatego wymaga podsypywania po upływie określonego czasu bądź nawożenia dodatkowym preparatem.
Ranking ziemi do kwiatów. Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych
Ziemia do roślin doniczkowych
Działanie do 9 miesięcy
Ta ziemia do kwiatów to kompozycja, która uwalnia się stopniowo przez wiele tygodni. Składniki odżywcze rozpuszczają się nawet przez 8–9 miesięcy, dzięki czemu rośliny otrzymują nieustanne mikro i makroskładniki.
Wilgotne podłoże
Ziemia Osmocote High K to świetny wybór dla roślin, które najlepiej rosną w wilgotnej glebie. Podłoże zapewnia optymalną wysokość dla roślin, chroniąc jednocześnie przed jego zastojem i gniciem korzeni.
Ziemia uniwersalna do kwiatów i warzyw
Ekonomiczne opakowanie
Ziemia do warzyw i kwiatów ma pojemność aż 65 litrów, a do tego jest dostępna w cenie kilkunastu złotych. Pojemne opakowanie i niskie cena sprawiają, że to ekonomiczny i tani wybór do roślin ogrodowych i balkonowych.
Uniwersalny skład
Skład tego podłoża zawiera torf wysoki, niski, kompost, perlit, piasek, dolomit i inne. Dodatek nawozu sprawia, podłoże nie tylko świetnie utrzymuje wilgoć w ziemi, ale także odżywia rośliny podczas wzrostu i wegetacji.
Uniwersalne podłoże do roślin
Optymalny poziom wilgoci
Uniwersalne podłoże do roślin firmy Kamix wyróżnia się przede wszystkim bardzo dobrymi właściwościami magazynowania wody. Podłoże odpowiednio nawadnia system korzeniowymi roślin, dzięki czemu są one mocne i odżywione.
Ziemia z nawozem
W składzie oprócz dwóch rodzajów torfów, kompostu czy dolomitu znajduje się także dodatek nawozów NPK. Nawozy te dostarczają azotu, fosforu i potasu w łatwej do przyswojenia formie, dzięki czemu roślin są odpowiednio odżywione w czasie wegetacji i intensywnego wzrostu.
Podłoże uniwersalne do kwiatów i warzyw
Wszechstronne zastosowanie
Producent gwarantuje, że podłoże jest jak najbardziej uniwersalne. Możesz zastosować je do kwiatów balkonowych, jak i w ogrodach lub na trawnikach. Sprawdzi się w przypadku roślin kwitnących i zielonych, warzyw, ziół, roślin iglastych i bylin.
Ziemia 2w1
Uniwersalna ziemia do roślin ma jeszcze jedną zaletę – w składzie zawiera nawóz NPK. Łatwo przyswajalny nawóz z azotem, potasem i fosforem ułatwia wzrost roślin, szczególnie w pierwszych tygodnia po zasadzeniu.
Ziemia do kwiatów balkonowych
Odpowiednie napowietrzenie
Podłoże specjalistyczne Substral Osmocote zapewni roślinom balkonowym glebę o dobrym przepływie powietrza. Podłoże wzbogacone o keramzyt i krzemionkę sprawia, że ziemia jest odpowiednio napowietrzona i nie oblepia zbytnio korzeni.
Intensywna barwa roślin
Podłoże Substral to świetny wybór, jeśli zależy ci na kwiatach balkonowych o intensywnym kolorze. Kompozycja ziemi wraz z dodatkiem nawozu wpływają pozytywnie na kwitnienie roślin oraz kolor kwiatów.
Podłoże wieloskładnikowe do kwiatów
Do ogrodu i na balkon
Podłoże uniwersalne Biovita to świetny wybór dla wielu gatunków roślin ozdobnych. Możesz z powodzeniem używać go przy przesadzaniu i sadzeniu roślin w ogrodzie, na balkonie, ale także na tarasie u wszystkich roślin, które nie wymagają podłoża o odczynie kwasowym.
Małe opakowanie
Jedno opakowanie Biovita zawiera 5 litrów, czyli ok. 2 kg ziemi do roślin. Dla wielu taka pojemność może wydawać się zbyt mała, jednak małe opakowanie daje gwarancję, że ziemia nie zwietrzeje ani nie pokryje się pleśnią.
Ziemia uniwersalna do warzyw i kwiatów
Do wielu roślin
Jak sama nazwa już podpowiada, ziemia uniwersalna znajdzie zastosowanie w przypadku wielu roślin. Możesz użyć jej do roślin ozdobnych i doniczkowych (w domu i na balkonie), a także do warzyw.
Ekonomiczne opakowanie
Jedno opakowanie ziemi uniwersalnej mieści aż 70 litrów podłoża i jest dostępne w cenie poniżej 20 złotych. Duża pojemność w niskiej cenie to świetny wybór dla osób szukających pojemnego opakowania w niskiej cenie.
Granulat do roślin domowych
Granulat z gliny
Produkt Seramis bez dwóch zdań wyróżnia się spośród innych rodzajów ziemi do roślin. To podłoże ma formę granulatu wykonanego z glinki. Granulat świetnie chłonie wodę, a z czasem oddaje wodę, skutecznie nawadniając rośliny. Granulat dodatkowo nie zbryla się, utrzymując swój kształt.
Ochrona przed gniciem korzeni
Podłoże do roślin od firmy Seramis ma formę granulatu. Dzięki temu system korzeniowy roślin ma nieustanny dostęp do powietrza. Korzenie otoczone granulatem są świetnie zabezpieczone przed zbyt wysoką wilgotnością, która może prowadzić do gnicia.
Ziemia do roślin z nawozem
Podłoże i nawóz w jednym
Uniwersalna gleba do roślin zawiera w składzie mieszankę dóch rodzajów torfów oraz piasku czy dolomitu. Dodatkowa wzbogacona nawozem NPK zapewnia odpowiedni poziom potasu i azotu do wegetacji i wzrostu roślin.
Odpowiednie nawodnienie roślin
Zwarta konsystencja ziemi pozwala na lepsze utrzymywanie wilgoci w podłożu. System korzeniowy roślin ma zatem więcej wilgoci do pobrania, więc cała roślina staje się lepiej nawodniona.
Ziemia ogrodnicza do warzyw i kwiatów
Do większości roślin
Podłoże ogrodnicze świetnie sprawdzi się w przypadku większości roślin. Może być użyte zarówno do roślin zielonych, jak i kwitnących. Sprawdzi się także w przypadku uprawy kwiatów i warzyw.
Odpowiednie nawodnienie i odżywienie
Wzbogacenie ziemi o nawóz NPK pozwala na odpowiednie odżywienie roślin w fazie wzrostu. Dodatek nawozu NPK dostarcza roślinom składników pokarmowych przez 4 do 6 tygodni.
Jaka powinna być ziemia do kwiatów doniczkowych?
Ziemia do kwiatów doniczkowych powinna być przede wszystkim dopasowana do wymagań konkretnego gatunku rośliny. Podłoża uniwersalne sprawdzą się w przypadku mniej wymagających roślin.
Ziemia do kwiatów doniczkowych najczęściej składa się z mieszanki wysokiego i niskiego torfu, a także dodatku gleby próchniczej. Ziemia próchnicza dostarcza składników odżywczych, natomiast torf poprawia zdolność magazynowania wody. Aby zadbać o odpowiednie napowietrzenie korzeni i ochronić je przed gniciem, zwróć uwagę na zawartość keramzytu. Gotowe mieszanki ziemi ogrodniczej do kwiatów z reguły zawiera także piasek oraz dodatek nawozu, który odżywia roślinę przez kilka pierwszych tygodni.
W przypadku specjalistycznego podłoża do kwiatów doniczkowych znajdziesz mieszanki, które dodatkowo poprawiają wybarwienie kwiatów i przyśpieszają ich kwitnięcie.
W jaki sposób układać podłoże do kwiatów w doniczkach?
Odpowiednie ułożenie podłoża w doniczce wpływa przede wszystkim na system korzeniowy roślin. Nieprawidłowo ułożone podłoże powoduje, że korzenie roślin są nieustannie wystawione na działanie wody. Długofalowy kontakt z wodą sprawia, że korzenie mogą po prostu gnić, a roślina obumierać.
Jak zatem prawidłowo ułożyć podłoże w doniczce?
- Układanie podłoża zacznij od przygotowania warstwy drenażu. Mogą to być drobne kamyczki, pokruszona cegła, pozostałości po glinianych doniczkach lub gotowa mieszanka ze sklepu ogrodniczego. Wysyp drenaż na spód doniczki na wysokość od 2 do 8 cm w zależności od wysokości doniczki i wielkości rośliny.
- Niewielką ilość podłoża umieść na drenażu.
- Roślinę wsadź do doniczki.
- Przykryj system korzeniowy rośliny odpowiednią ilością pozostałego podłoża.
- Wyrównaj powietrzchnię ziemi i podlej ją.
Podłoże do kwiatów do ogrodu? Czy nada się to samo co doniczkowe?
Ziemia ogrodowa do kwiatów oraz ziemia do kwiatów doniczkowych mogą, ale wcale nie muszą różnić się składem! W tym przypadku, wybierając podłoże do roślin, kieruj się przede wszystkim zawartymi w nim składnikami. Pamiętaj, że wiele podłoży jest uniwersalnych. Takie produkty sprawdzą się zatem do sadzenia i kwiatów doniczkowych, jak i warzyw. Warto też zaznaczyć, że ziemia przeznaczona do ogrodu ma z reguły większą pojemność, a produkty do doniczek – mniejszą.
Ziemia z ogrodu do doniczek – czy to dobry pomysł?
Zastanawiasz się, czy nie lepiej byłoby zaoszczędzić trochę pieniędzy, wykorzystując ziemię z ogrodu do kwiatów balkonowych? Odpowiedź brzmi – nie! Wieloletnia ziemia z ogrodu jest zanieczyszczona. Znajdują się w niej patogeny przenoszące choroby. Zawierają też mniej składników odżywczych, gdyż często są wyjałowione. Zawsze kupuj nową ziemię od sprawdzonego producenta.
Co jeszcze warto wiedzieć o ziemi do kwiatów doniczkowych?
Wybierając ziemie do kwiatów ogrodowych bądź doniczkowych, musisz pamiętać, że producent odgrywa bardzo ważną rolę. Wiele tanich produktów jest marnej jakości. A słaba jakość potrafi zrujnować nawet najpiękniejsze sadzonki, ponieważ zawiera zanieczyszczenia, drobnoustroje chorobotwórcze, a nawet odłamki szkła. Postaw na sprawdzonego i renomowanego producenta, którego produkty są bez zastrzeżeń.
Podsumowanie
Torf do kwiatów, ziemia ogrodnicza i podłoże do doniczek – wszystkie muszą być wysokiej jakości i wzbogacone o składniki najważniejsze dla hodowanego gatunku rośliny. Jeśli jesteś jednak ogrodnikiem-amatorem, który sadzi mało wymagające gatunki roślin, nie bój się sięgnąć po uniwersalne podłoża do wielu rodzajów roślin.