Pokój dla niemowlaka i jego urządzenie jest bardzo ważnym elementem podczas oczekiwania na przyjście malucha na świat. Jest to również jeden z piękniejszych momentów, w którym przyszli rodzice przygotowują się do nowej roli. W jednej chwili zalewają nas oferty wszelkich sklepów. Mnożą się także porady rodziny i znajomych oraz te przeczytane w Internecie. Zastanawiamy się, co będzie najlepszym wyborem dla naszego potomka, czego będzie potrzebował na początkowym etapie życia, jak możemy się przygotować do jego pojawienia się… Które rzeczy są niezbędne? Jakie wyposażenie wybrać? Na jaki kolor pomalować jej lub jego pierwszy pokój? Którym zabawkami się zainteresuje? Jednym słowem - jak urządzić pokój dla niemowlaka?
Najważniejsze w tym szaleństwie jest przede wszystkim to, żeby nie oszaleć (: Jako przyszły rodzić powinieneś przede wszystkim w pierwszej kolejności postawić na praktyczny i funkcjonalny rodzaj bazy. Oczywiście, wielu producentów będzie próbowało nas przekonać, że wszystko co mają ofercie jest nam niezbędne. Jednak tak nie jest. Możesz oczywiście zaznajomić się z całym asortymentem dostępnym na rynku, jednak postaraj się podejść do tego racjonalnie. Zawsze możesz skonsultować swoje pomysły na zakupy z doświadczonymi już w tym temacie znajomymi. Ważne także żebyś zastanowił się, czego Ty będziesz potrzebował podczas opieki nad niemowlakiem.
Dopiero posiadając praktyczną bazę wyposażenia, możesz przejść do dodatków i aranżacji. Poniższy artykuł zdecydowanie CI w tym pomoże. Poznaj trendy 2019 i zobacz jak urządzić pokój dla dziecka i wkrocz w macierzyństwo z funkcjonalną aranżacją!
1. Nie przesadzaj z dodatkami
Pokój niemowlęcy nie powinien być przepełniony zbyt dużą ilością dodatkowych elementów. Trzeba pamiętać, że wzrok naszego nowo narodzonego dziecka dopiero się kształtuje, a zbyt duża ilość rzeczy będzie je rozpraszać. Zazwyczaj zdarza się tak, że - szczególnie przy pierwszym dziecku - ponoszą nas emocje. Nie poddawajmy się nim jednak zbytnio. Dekoracje takie jak naklejki, maskotki, zabawki, wzorki, kocyki, ocieplacze i inne - jak najbardziej może (a nawet powinna!) uwzględniać Twoja aranżacja, ale z umiarem. Pokój dla dziecka w jego pierwszych miesiącach życia musi być przede wszystkim praktyczny. Jeśli chcesz postawić na dodatki, zadbaj o kolorową tapetę na ścianie, wybierz ciekawą pościel dla niemowlaka czy powieś wzorzystą zasłonę. To tylko niektóre z propozycji, które będą jednocześnie praktyczne i ozdobią nowy pokój dla niemowlaka! Świetnym wyborem będą także obrazki do pokoju dziecka. Jeżeli nie podobają Ci się te dostępne w sklepach, sam weź farby i stwórz coś jedynego w swoim rodzaju.
2. Pokój dla niemowlaka - Łóżeczko, kołyska czy…? No właśnie?!
Na kolory, jakie powinny zostać użyte do urządzenia pokoju dla niemowlaka można spojrzeć w różny sposób. Pierwszym jest stworzenie neutralnej bazy, która wraz z rozwojem dziecka nie będzie wymagała zmiany. Chodzi tutaj oczywiście o białe oraz szare ściany. Jasne barwy powiększają optycznie pomieszczenie i dodatkowo rozświetlają je - jest to więc świetny wybór do dziecięcego pokoju. Z czasem pojawiać się w nim będzie coraz więcej rzeczy i mebli - niech więc ściany nie powodują zmniejszenia przestrzeni. Aby w takim pokoju nie było zbyt nudno, zastanówmy się nad ciekawymi naklejkami lub poszukamy geometrycznej tapety. Przyklejmy je na część ściany lub tylko w kąciku do zabawy. Wszelkie ozdoby, którymi ozdobić chcemy pokój niemowlaka powinny być bardzo kontrastowe oraz proste i geometryczne w formie.
Dlaczego? Ponieważ wzrok naszego dziecka dopiero się rozwija, a te elementy ułatwią mu nauczenie się i rozpoznawanie pierwszych kształtów. Dodatkowo, w pierwszych miesiącach życia niemowlę nie widzi zbyt dużego kontrastu, w związku z tym im większy jest on w przedmiotach, które go otaczają, tym lepiej. Na przykład dzieci dużo lepiej widzą osoby z ciemnymi włosami, niż blond. Od kilku lat bardzo modne są czarno-białe książeczki i pluszaki - z tego samego powodu. Ze zbyt dużym kontrastem jednak nie warto przesadzać. Spotykany w każdym miejscu może spowodować, że nasze dziecko nie będzie mogło się odprężyć i zrelaksować. Doprowadzić to może na przykład do problemów ze snem. Zbyt przeciążone oczy, a co za tym idzie i mózg będą miały problem by przejść ze stanu aktywności w stan spoczynku.
Jeżeli jednak nie chcemy zdecydować się tylko i wyłącznie na neutralną bazę, możemy oczywiście wprowadzić kolor. Najlepszym wyborem w tym przypadku będą pastelowe barwy. Zbytnio nie będą pobudzały naszego malucha, a jednocześnie ożywią wnętrze. Pamiętaj! Przygotowując pokój dla niemowlaka dziewczynki nie musisz operować tylko różem. Tak samo pokój dla niemowlaka chłopca może być inny, niż niebieski. Są to utarte ścieżki, które niestety wciąż funkcjonują. Jest jednak tak wiele innych pięknych barw, które możemy zastosować zarówno oczekując dziewczynki, jak i chłopca.
Ciekawą alternatywą dla nadawania koloru ścianom jest pomalowanie sufitu. W pierwszych miesiącach życia, nasz maluch w większości będzie leżał na plecach, tak więc stworzenie obrazu na suficie wydaje się być świetnym pomysłem. Przy neutralnych ścianach w pokoju, kolorowy sufit może pełnić rolę oryginalnej ozdoby, jak również elementu, na którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło swój wzrok. Dodatkowo pomyśl o specjalnym, punktowym oświetleniu, które podkreśli dzieło. Postaw na paski i punkty LED z możliwością zmiany barwy światła. W mgnieniu oka będziesz mógł odmienić nastrój panujący w pokoju oraz zmniejszyć lub zwiększyć jasność.
3. Jak oświetlenie wpływa na nastrój?
Oświetlenie, to bardzo ważny element każdego pomieszczenia. Kiedyś mieliśmy do dyspozycji gołą żarówkę lub po prostu oprawę zwisającą ze środka sufitu. Bardzo często pochłaniała ona dużo światła i powodowała powstawanie dodatkowych cieni. Aktualnie do wyboru mamy bardzo dużo różnych rodzajów opraw i możliwości ich rozmieszczenia. Aby zbudować spokojny, harmonijny nastrój, dobrym wyjściem będzie podwieszany sufit oraz „udekorowanie” pomieszczenia światłem odbitym. Jest ono wówczas miękkie i delikatne. Dodatkowa opcja ściemniania i rozjaśniania go umożliwi jeszcze bardziej precyzyjne zbudowanie klimatu. Takie oświetlenie przyda się szczególnie wieczorem. Zwróć uwagę, żeby podczas pracy i zabawy było jednak inaczej. Dość ostre, bezpośrednie i chłodne w swojej barwie światło będzie przede wszystkim sprzyjało koncentracji. Co więcej, pobudzi nasz organizm do działania i nie będzie powodowało, że będziemy senni.
4. Pokój dla noworodka – Łóżeczko, kołyska czy…?
Łóżeczko dziecięce to zdecydowanie najważniejszy element, jeśli chodzi o meble do pokoju dziecięcego. Obecnie na rynku są dostępne rozmaite opcje, które obiecują komfortowy sen Twojego malucha. Przed wybraniem się na zakupy zapoznaj się z szeroką ofertą tak, byś miał mniej więcej sprecyzowane czego szukasz i dlaczego. Postaw przede wszystkim na model dobrej jakości. Warto zainwestować w stabilne, drewniane łóżeczko. Bardzo ważnych jest kilka dodatkowych elementów. Sprawdź koniecznie, czy:
- Łóżeczko ma funkcję regulowania wysokości dna. Opcja ta jest istotna szczególnie z punktu widzenia matki. W pierwszych tygodniach życia niemowlaka, kiedy nie ma on jeszcze uregulowanego cyklu snu i dodatkowo jest głodne co kilka godzin, każda mama zmuszona jest do nocnego karmienia. Wiąże się to przede wszystkim z kilkukrotnym wyjmowaniem rozbudzonego malucha w nocy. Dzięki podniesionemu dnu, będziemy zdecydowanie mniej obciążać kręgosłup, który i tak już dostał mocno w kość,
- Szczebelki w łóżku są na tyle wąsko rozstawione, że dziecko które podrośnie nie przełoży przez nie główki i nie zaklinuje się,
- W zestawie znajduje się szuflada pod łóżeczko do przechowywania lub czy możesz jakąś dokupić i po prostu w niej umieści. Przyda się na zapasową pościel, koce, zapas pieluch i inne. Szczególnie mając do dyspozycji mały pokój dla niemowlaka,
- Wygodny materac, który jest podstawą dla dobrego snu.
Alternatywą dla dość standardowego łóżeczka może być na przykład kołyska. Jednak sprawdzi się ona tylko na początku życia naszego dziecka. Z czasem dziecko będzie potrzebowało coraz więcej ruchu i może z niej po prostu wypaść. Aczkolwiek dzięki opcji kołysania, może okazać się, że nasz noworodek łatwiej będzie zasypiał oraz łatwiej będzie nam go uspokoić. Innym wyborem może być ostatni hit, czyli dostawka. Ma ona formę małego łóżeczka dopasowanego wysokością do naszego łóżka. Dzięki niej mamy możliwość karmienia, uspokajania lub usypiania dziecka nie wychodząc z łóżka. Pozwala to na bardziej komfortowy sen obu stronom. Co więcej, sprawdzi się ona także jako kącik malucha w Waszej sypialni. Będziecie tam mogli przechowywać wszelkie niezbędne rzeczy.
5. Pokój dla niemowlaka - Strefa komfortowego przewijania
Bardzo ważne jest zaspokojenie potrzeb nie tylko dziecka, ale i swoich. Każda mama wie, jak ważny jest kącik do przewijania dziecka. Jest to miejsce, które musi być przede wszystkim praktyczne i komfortowe zarówno dla Ciebie jak i dla malucha. Na pewno nie może w nim zabraknąć przewijaka. Do wyboru masz ten osadzony na szafce bądź nakładany bezpośrednio na łóżeczko. Dostępne są również takie na stojaku, jednak są mało użyteczne. Zajmują dodatkowe miejsce i mają tylko jedną funkcję.
Do tego, by przewijanie mogło być sprawniejsze i bardziej ergonomiczne dla rodzica, jak również szybsze - zwracając uwagę na wiercenie się dziecka, konieczne jest zaopatrzenie się również w dodatkowe wyposażenie:
- Pojemniki - różnej wielkości, mniejsze i większe. Przydarzą się na waciki, ewentualne maści i inne akcesoria, takie jak szczotka.
- Śmietnik na zużyte pieluchy - bardzo ważny! Świetnym wyborem będzie taki, który dodatkowo zamyka się pod obciążeniem.
- Ważne jest także dobre oświetlenie. Sprawi, że będziesz miał większy komfort oraz dostrzeżesz ewentualne zmiany i zabrudzenia na ciele dziecka. Dodatkowo pomyśl o oświetleniu nocnym. Powinno być ono zdecydowanie delikatniejsze niż dzienne, by nie do końca rozbudzić siebie i dziecko.
- Miejsce na pieluchy - bardzo ważne, by były one zawsze pod ręką, ponieważ zazwyczaj jedną ręką trzymasz dziecko, drugą sięgasz po pampersa.
- Dobierz miejsce - zwróć uwagę, żeby przewijak był niedaleko łóżeczka. Ułatwi to przenoszenie dziecka z jednego miejsca w drugie, praktycznie bez ruszania się z miejsca. Dlatego właśnie tak popularne są przewijaki nakładane na ramę dziecięcego łóżka.
Na podstawie powyższych informacji i wskazówek z pewnością świetnie poradzisz sobie w stworzeniu idealnego, spokojnego kącika dla Ciebie i dziecka.
6. Pokój dla niemowlaka - Podręczne niezbędniki zawsze na miejscu
Aranżując pokój dla dziewczynki bądź pokój dla chłopca uważasz, że przewijak i parę pojemników będzie wystarczające, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację? A skąd! Zadbaj także o odpowiedni regał, na którym umieścisz wszystkie niemowlęce kosmetyki i produkty do pielęgnacji. Uwierz, że jest tego sporo, zwłaszcza jeśli chcesz perfekcyjnie zadbać o swoje maleństwo. Wszelkie niezbędniki kosmetyczne muszą być pod ręką, dlatego najlepiej sprawdzi się regał, stojak czy po prostu prosty regał na kółkach. Uwzględnij go, wybierając meble dziecięce i najlepiej zlokalizuj zaraz obok strefy przewijania i pielęgnacji bądź koło łóżeczka niemowlaka. Aby zachować porządek także na regale, postaw na praktyczne organizery lub pojemniki, dzięki którym posegregujesz poszczególne produkty!
7. Akcja organizacja, czyli meble do pokoju dziecięcego
Pomimo tego, że zastanawiamy się, jak urządzić pokój dla niemowlaka, inne meble zdecydowanie się przydadzą. Tuż za łóżeczkiem, jako druga w kolejności jest szafa. Wygodnym rozwiązaniem będzie od razu większa, która pomieści rzeczy przez dłuższy okres. Będziemy mogli przechowywać w niej zdecydowanie więcej rzeczy, niż same ubranka dziecka. W przypadku braku miejsca, możemy jednak zdecydować się też na komodę. Zdecydowanie wystarczy ona na początku nowej drogi. Z pewnością pomieścimy w niej wszystkie ubranka i w bardzo łatwy sposób zorganizujemy się. Warto rozplanować miejsce tak, by każda z szuflad powinna mieć swoje przeznaczenie. Dzięki temu tetrowe pieluszki, kocyki czy codzienne ubranka nie będą mieszać się z kurtkami czy eleganckimi sukieneczkami Twojego maleństwa. Pierwszy pokój dla niemowlaka dziewczynki lub chłopca nie musi posiadać szafy. Na nią przyjdzie jeszcze czas - pokój dziecka często przechodzi metamorfozy, podczas których musisz uzupełniać go w niezbędne w stosunku do wieku mebelki dla dzieci.
6. Zadbaj o kącik dla mamy i dziecka
Przygotowując się do przyjścia na świat i tworząc idealny pokój dla niemowlaka czerp inspiracje i aranżacje zewsząd. Internetowe fora i artykuły, portale społecznościowe, projekty architektów i tricki niezależnych projektantów mogą okazać się przydatne. Dodatkowo podpytuj koleżanki i znajomych oraz rodzinę - z na pewno znajdziesz idealne rozwiązanie! Podczas urządzania, zadbaj także o siebie, a konkretnie stwórz kącik dla mamy i dziecka.
Mowa oczywiście o strefie karmienia, w której niezbędny jest spokój, cisza i przytulny klimat. Obowiązkowym elementem pokoju malucha staje się więc fotel do karmienia. Docenisz go, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko będzie potrzebowało bliskości i przebywania tylko z Tobą. Dodatkowo, wygodny i miękki fotel zadba o Twoje plecy. Przyda się także podczas chwil relaksu, których przy dziecku jest niestety znacznie mniej niż wcześniej! Koniecznie pamiętaj także o poduszkach.
Będą one pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale i przyniosą ulgę Twoim plecom i rękom - będą świetną „podporą” podczas karmienia. Koniecznie postaw go w sąsiedztwie łóżeczka dla niemowląt. Szczególnie w nocy będziesz się z tego cieszyć, ponieważ kilka razy wyrwana (i tak) z płytkiego snu nie będziesz chciała pokonywać dużych odległości. Postaraj się o to, by było Ci w nim jak najbardziej wygodnie. Rozważ opcję z podnóżkiem, ponieważ nieraz może zdarzyć się, że na nim przyśniesz. Na oparciu koniecznie przygotuj sobie kilka tetrowych pieluch oraz koc - przydadzą się!
9. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Masz już pomysł na pokój dla niemowlaka. Warto teraz zadbać o jego dodatkową ochronę. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że to jeszcze „nie ten etap” lub „przecież wszystko widzisz”. Istnieje kilka niebezpieczeństw czyhających na Twojego malucha. Warto więc wyprzedzić niektóre sytuacje, zadbać o jego zdrowie i zabezpieczyć swoje dziecko. Oto najważniejsze z nich:
- gniazdka - kup osłonki do gniazdek. Są one bezproblemowe w montażu. Po prostu wkładasz je do gniazdka i gotowe. Trudniej jest w wyciągnięciem ich. Do tego potrzebny jest już specjalny kluczyk, w związku z czym Twoje dziecko z pewnością nie poradzi sobie z tym przez następne kilka lat.
- rogi - od stolika, szafki, łóżka i krzesła. Oraz wszystkie inne, które znajdziesz. Na rynku jest bardzo dużo różnych zabezpieczeń. Są zaokrąglone, więc uderzenie się w nie spowoduje najwyżej porządnego siniaka. Zazwyczaj wykonane są po prostu z gumy, co dodatkowo amortyzuje uderzenie.
- podłogi - połóż na niej na przykład kolorowy dywan. Poza funkcją ozdobną będzie powodował zaciekawienie dziecka. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wyznaczyć strefę zabawy dla niego. Świetnie sprawdzi się również na późniejszym etapie, podczas nauki wstawania i…chodzenia. Jeszcze dość słabe nóżki nie będą się aż tak ślizgały. Do tego upadek na miękki dywan jest dużo przyjemniejszy, niż na twardą podłogę.
- zablokuj szuflady - koniecznie! To co pewnie zdarzyło się każdemu z nas nieraz, jest przytrzaśnięcie sobie palców. Wyobraź sobie teraz dziecko, które ledwo stoi na swoich nogach, wkłada rękę do szuflady i… całym ciężarem ciała na nią napiera. Zupełnie przez przypadek. Boli? Pewnie. Oszczędźmy tego naszemu maluchowi (: Co więcej, łatwiej będzie Ci utrzymać porządek w szufladach, do którego nie ma dostępu dziecko.
- kanciaste uchwyty - może nie wydają się zbyt oczywiste do zabezpieczenia, jednak są. Na pierwszym etapie życie praktycznie wszystko znajdujące się wokół małego dziecka powinno być obłe. Włącznie z Twoimi ulubionymi uchwytami do komody. Najlepszym sposobem na nie jest po prostu wymiana na inne. Możesz to zrobić tylko czasowo, póki Twoje dziecko nauczy się obcować z takimi kształtami.
Pokój dla niemowlaka - aranżacje. Galeria: