Aktualizacja: Listopad 2024
Jakie rodzaje pojemników na przyprawy dostępne są w sprzedaży?
Przed wyborem nowego zestawu pojemników na przyprawy sprawdźmy, jakie rodzaje są właściwie dostępne. Co oferują producenci? Podstawowy podział uwzględnia materiał wykonania, przeznaczenie, a także zastosowanie. Dostępne materiały to np. szkło, tworzywo sztuczne, drewno i ceramika. Natomiast w zależności od przeznaczenia znajdziesz pojemniki na przyprawy do szuflady lub na blat.
Jak wybrać pojemnik na przyprawy? Poradnik zakupowy
Pora na przyjrzenie się wszystkim parametrom, które decydują, czy pojemniki do przypraw są odpowiednie. Co musisz wziąć pod uwagę? Istotne jest przeznaczenie i rodzaj pojemnika, materiał, z którego jest wykonany, a także pojemność czy rodzaj zamknięcia.
Zacznij od określenia rodzaju pojemnika i jego przeznaczenia. Pojemniki na przyprawy do szuflady zazwyczaj mają kształt podłużny. Nie są zbyt wysokie, dzięki temu zmieszczą się bez problemu do szafki. Pojemniki na przyprawy na blat mają z kolei kształt stojaka lub po prostu są wyższe (np. modele z młynkiem na sól i pieprz). Istnieją też przyprawniki wolnostojące, które możesz schować do szafki, pozostawić na blacie lub umieścić w szufladzie. One są najbardziej uniwersalne.
Najpopularniejsze materiały wykonania pojemników i słoiczków do przypraw to: szkło, stal, tworzywo sztuczne i drewno. Rodzaj materiału wpływa na trwałość, wygląd i łatwość czyszczenia. Najpopularniejsze są słoiczki szklane, które są trwałe, tanie, a do tego bezpieczne w kontakcie z przyprawami.
Pojemniki są dostępne w różnych pojemnościach. Najpopularniejsze pomieszczą 80 ml, 120 ml, a nawet 150 ml. Wielkość, a zatem pojemność wpływa na to, jak dużo przyprawy w nim przechowasz. W tym wypadku musisz kierować się po prostu swoimi preferencjami.
Przyprawniki są zamykane najczęściej za pomocą zakręcanego wieczka. Istnieją też modele wyposażone w korek (naturalny lub szklany) lub uchylane wieczko. Szukasz modelu, który posiada szczelne wieczko (w postaci korka lub zakrętki). Zwiększy to trwałość produktów, zapobiegnie przed wysypaniem się oraz nie pozwoli dostać się do środka rybikom cukrowym i molom spożywczym.
Jaki pojemnik na przyprawy wybrać? Ranking pojemników na przyprawy
Zestaw 12 pojemników na przyprawy
12 pojemników w zestawie
Jeden komplet składa się z aż 12 osobnych pojemników. Jeden zestaw kosztujący mniej niż 30 zł pozwala na przechowywanie dwunastu przypraw i spożywczych składników. Zestaw jest zatem praktyczny i odpowiedni na każdą kieszeń.
Praktyczny materiał
Słoiczki są wykonane z tworzywa sztucznego PET. Ten materiał jest odporny na uszkodzenia, a jednocześnie jest bezpieczny w kontakcie z żywnością. Pojemniki są zatem zdrowe, bezpieczne i odporne na uszkodzenia,
Organizer na przyprawy do szuflady
Wbudowane przegrody
Wewnątrz pojemnika znajdują się przegrody, które dzielą przestrzeń na mniejsze sekcje. Pojemnik ułatwia oddzielenie otwartych od zamkniętych przypraw, a także segregację ze względu na rodzaj przypraw.
Do szuflad i szafek
Jeśli szukasz uniwersalnego organizera do szafek i do szuflad, ten model sprawdzi się świetnie. Jego wysokość to niecałe 8 cm, dlatego zmieści się do wszystkich standardowych szuflad.
Komplet 16 pojemników na przyprawy
Zakręcana pokrywka
Każdy z pojemników jest wyposażony w zakręcane wieczko. Pokrywka jest szczelna i dobrze przylega do pojemnika. Dzięki temu przyprawy zachowują swój aromat, nie wysypują się i są zabezpieczone przed owadami.
Bezpieczny materiał
Słoiczki są wykonane z tworzywa sztucznego typu PET. Zapewnia im to nie tylko odporność na upadek i uszkodzenia, ale też bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością. Dzięki temu materiał nie wchodzi w reakcje z przyprawami.
Stojak na przyprawy z klipsem
Łatwa segregacja
W zestawie ze stojakiem otrzymasz klipsy do szczelnego zamykania opakowań z przyprawami. Dzięki temu ochronisz je przed utratą aromatu, ale także z łatwością posegregujesz. Każdy klips może zostać opisany, co dodatkowo ułatwia utrzymanie porządku i sprawne gotowanie.
Na 16 przypraw
Jeden stojak na przyprawy zapewnia miejsce aż dla 16 przypraw. Wszystko za sprawą takiej samej liczby klipsów. Każdy z nich jest przeznaczony na jedno opakowanie. Łączna pojemność szesnastu przypraw wystarczy już dla większości osób.
Słoiczki na przyprawy z naklejkami
Szklane pojemniki
Zarówno słoiczek, jak i dołączony korek są wykonane ze szkła. Dzięki zastosowaniu tego materiału słoiki są (wbrew pozorom) odporne na uszkodzenia. Nie wchodzą w reakcje z żywnością, a więc są też bardzo zdrowe. Nie chłoną zapachów i nie odbarwiają się.
144 naklejki
W skład zestawu wchodzą też naklejki do oznaczania słoików. Masz do wyboru aż 144 nazw przypraw, dzięki czemu z łatwością zorganizujesz swoją szufladę czy szafkę na przyprawy. Naklejki są wodoodporne, dlatego nie odklejają się podczas mycia.
Szklane przyprawniki z korkiem
Do produktów suchych i płynnych
Każdy słoiczek jest wykończony korkiem z bukowego drewna. Dodatkowa uszczelka chroni przed wysypywaniem się produktów. Dzięki temu możesz śmiało stosować go do przechowywania i przypraw, i produktów płynnych.
Pojemność 150 ml
Jeden słoiczek pomieści aż 150 ml produktów w formie sypkiej bądź płynnej. Przechowasz w nich duży zapas produktów, które zachowają swój aromat, smak oraz kolor.
Obrotowy stojak na przyprawy
Stojak i słoiki
Rossner Austra w swojej ofercie posiada kompletny zestaw do kuchni. W jego skład wchodzi obrotowy stojak na przyprawy oraz komplet zakręcanych słoików na przyprawy. Za niecałe 100 zł otrzymujesz niezbędne wyposażenie do praktycznego i schludnego przechowywania sypkich produktów.
Obrotowa konstrukcja
Ogromnym atutem modelu T-3205 jest uchwyt oraz obrotowa konstrukcja. Oba elementy zapewniają łatwy i szybki dostęp do każdej przyprawy. Stojak Rossner pomaga zachować porządek w kuchni, nie zajmuje dużo miejsca, a jednocześnie jest praktyczny.
Pojemniki na przyprawy w stylu IKEA
Wyprofilowana konstrukcja
Te słoiczki posiadają specyficzną konstrukcję jak pojemniki na przyprawy IKEA. Każdy ze słoiczków jest ścięty, co umożliwia ustawienie go na różne sposoby. Dzięki temu zaaranżujesz szafkę z przyprawami na wiele różnych sposobów.
Mycia ręczne i w zmywarce
Ogromnym atutem tego modelu jest możliwość mycia na dwa sposoby: ręcznie bądź w zmywarce. Oczywiście dotyczy to części wykonanej ze szkła, a nie zakrętki. Mycie w zmywarce jest o wiele dokładniejsze i łatwiejsze, biorąc pod uwagę wąską szyjkę każdego pojemnika.
Małe pojemniki z sitkami na przyprawy
Wbudowane sitko
Ogromnym atutem tego zestawu jest to, że każdy pojemnik został wyposażony w praktyczne sitko. Dzięki niemu masz kontrolę nad dozowaniem ilości przypraw dodawanych do potraw.
Do małych kuchni
Te pojemniki są zdecydowanie mniejsze od swoich poprzedników. Jeden słoiczek mieści maksymalnie 80 ml produktu, a jego wymiary to 4,5 cm średnicy i 9,5 cm wysokości. Dla wielu mogą wydawać się zbyt mały, ale my uważamy, że to idealny wybór dla małych kuchni i niedzielnych kucharzy.
Drewniany organizer na przyprawy
Ekologiczny materiał
Ten organizer to propozycja dla wszystkich miłośników naturalnych akcesoriów w kuchni. W całości jest wykonany z surowego drewna, dzięki czemu jest niezwykle ekologiczny i mniej szkodliwy dla środowiska od plastikowych odpowiedników.
Wbudowane przegrody
Wewnątrz organizera znajduje się 5 przegródek. Każda z nich pozwala na posegregowanie i uporządkowanie wszystkich przypraw w opakowaniach. Dzięki temu twoja szuflada zawsze będzie schludna, a znalezienie odpowiedniej przyprawy będzie bardzo proste.
W czym najlepiej przechowywać przyprawy?
Przyprawy przechowywane w tym samym opakowaniu zaraz po otwarciu to nie jest dobry pomysł. Jeżeli nie zużyjesz przyprawy w ciągu kilku lub kilkunastu dni, szybko straci ona swoje właściwości. Smak stanie się mniej intensywny, podobnie jak aromat. W czym więc najlepiej przechowywać przyprawy? Oczywiście, w przeznaczonych do tego pojemnikach!
Przechowywanie w zamkniętym pojemniku
Odpowiedni pojemnik na przyprawy powinien być zamykany. Dlaczego? Dzięki temu zachowasz cały aromat tam, gdzie powinien być: wewnątrz przyprawy. Co więcej, zmniejszysz szansę na dostanie się do środka insektów tj. mole spożywcze czy rybiki cukrowe. Twoje przyprawy pozostaną aromatyczne i bezpieczne dla zdrowia.
Szkło i ceramika, czyli najzdrowszy wybór
Z jakiego materiału powinien być wykonany pojemnik do przechowywania przypraw? Polecamy szkło oraz ceramikę. Szklane słoiczki na przyprawy są dostępne wszędzie, także w sieciach Pepco i IKEA. Są też tanie, trwałe i łatwe w czyszczeniu. Co jednak najważniejsze — nie wchodzą w reakcje z przyprawami, tak jak może to mieć miejsce w przypadku pojemników z plastiku. Są więc zdecydowanie zdrowsze, podobnie jak modele z ceramiki.
Jak długo można przechowywać przyprawy w pojemnikach?
Odpowiednie przechowywanie przypraw sprawia, że dłużej utrzymują swój aromat, smak, kolor oraz właściwości. Jednak jaki jest maksymalny czas przechowywania przypraw w ten sposób? Wszystko zależy od rodzaju przypraw.
Popularne, sproszkowane przyprawy np. suszone zioła (tymianek, rozmaryn, bazylia, oregano, kolendra itd.) mają przydatność od 1 do 3 lat.
Z kolei inne przyprawy (cynamon, chili, imbir w proszku, czosnek granulowany, papryka słodka, kardamon itd.) zachowują świeżość nawet do 5 lat, jeśli są odpowiednio przechowywane.
Jaki pojemnik na przyprawy wybrać? Podsumowanie
Wybór pojemników na przyprawy jest ogromny. Dla fanów prostoty znajdzie się proste pudełko na przyprawy, a dla fanów designów — wysokiej jakości ceramika, a nawet gotowe stojaki. Dostępne są też pojemniki na przyprawy z nalepkami, napisami bądź surowe bez podpisów. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jakie wybraliście? A może ktoś zdecydował się na pojemniki na przyprawy Pepco i IKEA?