Aktualizacja: Listopad 2024
Jakie rodzaje narożników dostępne są na rynku?
Kanapy narożne dzielimy ze względu na dodatkowe funkcje, jakie pełnią oraz liczbę osób, którą pomieszczą. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są najpopularniejsze rodzaje narożników w sklepach stacjonarnych i internetowych?
Jak wybrać narożnik? Na co zwrócić uwagę?
Poznaliśmy już rodzaje narożnych kanap. Pora więc na najważniejsze parametry, które przesądzą o zakupie danego modelu. Kupując narożnik, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę takie aspekty jak:
Zastanów się, jaką funkcję ma pełnić narożnik. Jeśli zależy ci na walorach estetycznych wybierz designerski model bez rozkładania. Z drugiej strony nie musisz już wybierać pomiędzy funkcjonalnością a wyglądem. Wielu producentów oferuje obie te rzeczy w jednym produkcie. Określ zatem liczbę osób, miejsce ustawienia oraz dodatkowe funkcje, w jakie koniecznie musi być wyposażony narożnik.
Narożniki dostępne są w wielu rozmiarach. Znajdziesz modele od dwuosobowych po czteroosobowe, a nawet więcej. Pamiętaj, że rozmiar rogówki to nie tylko liczba osób. Liczą się także jej całkowite wymiary. Wówczas koniecznie zmierz pomieszczenie, aby mieć pewność, że mebel posiada odpowiedni rozmiar.
Materiał to aspekt, który wpływa na trwałość i wygodę korzystania z narożnika. Zwróć uwagę na to, z jakiego tworzywa jest wykonana konstrukcja. Najlepszy materiał to lite drewno, które jest żywotne i odporne na uszkodzenia. Ważne jest także siedzisko. W tym wypadku zachęcamy do wyboru grubego siedziska ze sprężyny bonell oraz warstwy pianki tapicerskiej (np. T30).
Narożniki z funkcją spania są bardzo popularne, ponieważ są praktyczne. W każdej chwili zmienisz kanapę narożną w dwuosobowe łóżko. Co więcej, rozkładane narożniki mają wbudowane komory na pościel, w której schowasz niezbędne kołdry, poduszki i koce.
Narożniki nierzadko stanowią serce salonu, sypialni lub pokoju dziennego z kuchnią. Ich wygląd zatem też ma znaczenie. Na szczęście producenci oferują materiały obicia w różnych odcieniach, a nawet dopasowywanie detali, jak na przykład nogi mebla.
Elastyczne dopasowanie narożnika do pomieszczenia? Jeśli na tym ci zależy, wybierz rogówkę modułową. W tym wypadku powiększysz lub zmniejszysz konfigurację narożnika w każdym momencie.
Jaki narożnik wybrać? Ranking narożników
Nowoczesny narożnik z funkcją spania
Funkcja spania
Model Hewlet jest w pełni rozkładany, a to oznacza, że posiada funkcję spania. Sprawdzi się jako rogówka wypoczynkowa w ciągu dnia, a w nocy zamieni się w łóżko do spania. To świetny model do pokoju dziecięcego i do salonu.
Schowek na pościel
Wewnątrz narożnika nie mogło zabraknąć skrzyni. Dodatkowa przestrzeń do przechowywania pościeli pomieści dodatkowe kołdry, poduszki, a także koc czy pościel. Łóżko świetnie sprawdzi się w małych pokojach, w których dodatkowy schowek jest na wagę złota.
Skandynawski narożnik na drewnianych nogach
Najmodniejsze kolory
Model Divo jest dostępny w 18 najpopularniejszych obecnie kolorach. Znajdziesz kolor musztardowy, granatowy, butelkową zieleń, jak i delikatny róż. Nie zabrakło także czerni i odcieni szarości dla fanów stonowanych mebli. Dzięki temu kanapa może wtopić się w pomieszczenie lub wręcz przeciwnie — wyróżnić się na jej tle.
Wygodne siedzisko
Siedzisko rogówki Divo jest wykonane z warstwy sprężyny bonellowej oraz pianki T30. Dzięki temu siedzisko jest trwałe, wygodne i nie odkształca się. To zdecydowanie lepszy wybór od modeli, które nie posiadają warstwy bonellowej, a jedynie samą piankę.
Rozkładana rogówka z funkcją spania
2 pojemniki na pościel
Szukasz rogówki, która dodatkowo ma dużo miejsca do przechowywania? Model Rio jest wyposażony w aż dwa pojemniki na pościel. Każda ze skrzyni pomieści kołdry, poduszki, pościel i koce. To świetny wybór do pokojów o małej przestrzeni.
5 poduszek w zestawie
Wraz z narożnikiem otrzymasz także komplet poduszek. W skład zestawu wchodzą 3 duże poduszki oraz 2 małe. Poduszki zapewniają dodatkowe podparcie oraz świetnie uzupełniają wygląd całej kanapy.
Narożnik z regulowanym zagłówkami
Hydrofobowa tapicerka
Narożnik Avesta jest pokryta materiałem hydrofobowym i plamoodpornym. Tapicerka nie wchłania płynów, nie jest podatna na zabrudzenia. Nie musisz się zatem martwić o kosztowne usuwanie plam, nawet w przypadku jasnych kolorów.
Regulowane zagłówki
Konstrukcja narożnika jest naprawdę przemyślana. Producent zadbał m.in. o wygodne i regulowane nagłówki. Dopasuj kąt nachylenia nagłówków i ciesz się wypoczynkiem, na jaki masz ochotę w tym momencie.
Mały narożnik z funkcją spania
Dodatkowy szezlong
Narożnik Sergio wyróżnia się swoją budową. Ten model posiada podłużny szezlong, który dodatkowo pozwala na przyjęcie półsiedzącej bądź leżącej pozycji. Rogówka staje się zatem świetna do siedzenia i relaksu.
Funkcja spania
Rogówka Sergio pozwala na odpoczynek w ciągu dnia i… w nocy. Wszystko za sprawą funkcji rozkładania, która pozwala na przemianę narożnika w dwuosobowe łóżko do spania. W połączeniu z piankowo-sprężynowym siedziskiem narożnik jest wygodny nawet podczas spania.
Budżetowy narożnik bez podłokietników
5 poduszek w zestawie
Ogromnym atutem tego modelu jest bogaty zestaw poduszek. Razem z łóżkiem otrzymasz aż 5 poduszek. Zestaw uwzględnia 3 duże poduszki oraz 2 małe poduszki. Dzięki temu odpoczynek na kanapie jest o wiele przyjemniejszy.
Bez podłokietników
Narożnik bez podłokietników? Jak najbardziej! Model Deli nie posiada bocznych podłokietników, dzięki czemu zajmuje o wiele mniej miejsca. Jeśli nie masz dużo miejsca, a potrzebujesz narożnika z funkcją spania, ten model sprawdzi się idealnie.
Rogówka z funkcją spania
Komplet poduszek
Wraz z narożnikiem Etna otrzymasz komplet 5 pasujących poduszek. Trzy z nich są duże, dlatego świetnie sprawdzą się jako dodatkowe oparcie. Dwie z nich są małe, dlatego pełnia funkcję przede wszystkim ozdobną.
Skandynawski design
Model Etna to połączenie tradycyjnych i uniwersalnych kolorów oraz drewnianych nóg. Tapicerka jest dostępna w 3 wariantach kolorystycznych: brązowym, szarym i czarnym, natomiast nogi mają kolor jasnego, surowego drewna. To połączenie zawsze wygląda dobrze.
Narożnik skandynawski z funkcją spania
Wygodne siedzisko
Największym atutem narożnika Evan jest jego siedzisko. Połączenie pianki tapicerskiej T30 oraz sprężyny bonell sprawia, że siedzisko jest trwałe i wygodne. Pozwala na wygodne siedzenie przez długi czas, a nawet na komfortowe spanie przez całą noc.
Najmodniejsze odcienie
Model Evan dostępny jest w 18 wariantach kolorystycznych. Znajdzie się coś dla wielbicieli stonowanych i klasycznych barw (czerń, odcienie szarości i brąz). Nie zabrakło także najpopularniejszych kolorów tj. pudrowy róż, butelkowa zieleń, nasycony granat, turkus czy musztardowy.
Narożnik rozkładany z poduszkami
5 tapicerek do wyboru
Narożnik Baldur jest dostępny nie tylko w wielu kolorach, ale i wykończeniach. Producent przewidział aż 5 różnych materiałów obicia do wyboru. Znajdziesz m.in. aksamitną tkaninę typu plusz, welur oraz tkaninę wodoodporną i plamoodporną w dwóch wersjach.
Sprężynowo-piankowe siedzisko
Siedzisko mebla Baldur jest wygodne, trwałe i wysokie. Wszystko za sprawą połączenia sprężyn bonellowych z wysokiej jakości pianką tapicerską T30. Narożnik zachowuje swój kształt, a do tego jest wygodny podczas snu i odpoczywania na siedząco.
Narożnik dwustronny z podłokietnikami
Dwustronna budowa
Narożnik Fly U od firmy Moderno Meble to przykład modelu… dwustronnego. W praktyce oznacza to, że narożnik jest zbudowany symetrycznie, a więc po obu stronach znajdują się przedłużone boki. Dzięki temu narożnik pomieści minimum 4 osoby.
5 tkanin do wyboru
Producent Moderno Meble oferuje aż 5 tapicerek do wyboru. Możesz wybrać więc nie tylko kolor, ale i materiał, z jakiego jest zrobione łóżko. Znajdziesz zarówno tkaniny imitujące aksamit czy welur, jak i ekoskórę, tkaninę plecioną oraz wodoodporną.
Z jakich materiałów mogą być wykonane narożniki?
Materiał wykonania decyduje o wyglądzie narożnika, jego trwałości i właściwościach. Z jakich materiałów są wykonane najpopularniejsze narożniki? Znajdziesz takie modele jak:
- narożnik skórzany
- narożnik ze sztucznej skóry
- narożnik z weluru i aksamitu
- narożnik z tkaniny plecionej
Skóra naturalna to materiał bardzo drogi, ale elegancki i ponadczasowy. Narożnik skórzany przez wiele lat będzie wyglądał równie dobrze jak w dniu zakupu. Niestety, naturalna skóra może po wielu latach pękać, a ponadto szybko niszczeje, jeśli masz w domu zwierzęta.
Tańszą alternatywą dla naturalnej skóry jest skóra sztuczna (ekoskóra). Ten materiał jest częściej dostępny, a wielu producentów oferuje tapicerkę z ekoskóry w wielu modelach. Ogromną zaletą tego materiału jest też większy wybór kolorystyczny.
Welur i aksamit to bardzo popularne obecnie materiały. Miękka faktura i błyszczące wykończenie sprawiają, że są eleganckie i przyjemne w dotyku. Oba materiały również są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych — zarówno tych intensywnych, jak i stonowanych.
Ostatni materiał, czyli tkanina o strukturze plecionki to praktyczna i tania tapicerka. Narożniki z niej wykonane nie brudzą się szybko (a przynajmniej plam nie widać na pierwszy rzut oka). Pomimo niskiej ceny, jest to też trwały materiał, który dobrze znosi upływ czasu.
Jak dopasować narożnik do wystroju wnętrza?
Wystrój pomieszczenia, a dobór narożnika — na jakie kolory postawić, aby całość wyglądała na dopasowaną? Najprostszym sposobem jest dopasowanie koloru i odcienia narożnika do barwy innych mebli w pomieszczeniu. Nie musi być ona identyczna, ale bardzo zbliżona. Pamiętaj o zachowaniu też odpowiedniej temperatury barw — ciepłe barwy z ciepłymi, zaś zimne z zimnymi. Dzięki temu uzyskasz spójne wnętrze bez wysiłku.
Nie każdy jednak lubi zachowawcze i stonowane rozwiązania, prawda? Odważne osoby zachęcamy do wyboru narożnika w intensywnym i modnym kolorze takim jak:
- butelkowa zieleń
- musztardowy
- granatowy
- kanarkowy
- miętowy
- pudrowo-różowy
Każdy z tych kolorów sprawi, że rogówka stanie się główną dekoracją w pomieszczeniu. Przyciągnie wzrok, nada wnętrzu nietuzinkowego, a jednocześnie modnego charakteru. Zdecydowanie wyróżni się na tle wyświechtanej szarości i brązów.
Gdzie umieścić narożnik w domu?
Narożniki kojarzą się przede wszystkim z salonem, gdyż to świetna alternatywa dla tradycyjnej kanapy czy foteli. Jednak ze względu na szeroki wybór rozmiarów i funkcję spania, klienci sięgają po nie także do innych pomieszczeń w domu.
Narożnik do salonu
Narożnik do salonu — czyli najpopularniejsze pomieszczenie, w jakim stawia się narożne kanapy. Nic dziwnego, bo narożniki świetnie zastępują klasyczne kanapy. Przy okazji są od nich o wiele praktyczniejsze.
Narożnik w salonie możesz ustawić na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest umieszczenie narożnika przy ścianie. Drugim z nim jest ustawienie rogówki również przy ścianie, ale w rogu pomieszczenia (narożna budowa nadaje się do tego idealnie). Trzeci sposób uwzględnia umieszczenie narożnika na środku salonu. W tym wypadku jednak pamiętaj o wyborze narożnika wolnostojącego, który ma estetycznie obszyty tył.
Narożnik do sypialni
Narożnik do sypialni to świetny wybór, jeśli masz mało miejsca w mieszkaniu i szukasz czegoś praktycznego. Co więcej, sprawdzi się on nie tylko w sypialni, ale i w pokoju nastolatka czy pokoju wynajmowanym przez studenta. Wszędzie tam, gdzie przyda się kanapa, a po rozłożeniu, wygodne łóżko.
Wygodny narożnik — jaki powinien być?
Niezależnie od pomieszczenia, narożniki służą niemal zawsze do odpoczynku, spania czy relaksu przed telewizorem. Muszą być po prostu wygodne, gdyż to na nich spędzamy czas w niemal każdej pozycji. Jaki powinien być zatem komfortowy narożnik?
Grube siedzisko
Punkt pierwszy — grube i wielowarstwowe siedzisko. Tani model z cienkim siedziskiem jest po prostu bardzo niewygodny. Już po parunastu minutach siedzenia (lub leżenia) czujesz twarde deski, przed którymi sama pianka nie chroni. A wraz z upływem czasu jest coraz gorzej. Co więc wybrać? Zdecydowanie polecamy połączenie sprężyny bonellowej z warstwą wysoko-elastycznej pianki T30 (lub lepszej).
Poduszki lub zagłówki
Punkt drugi, czyli zestaw dodatkowych poduch lub wyprofilowane oparcie z zagłówkami. Poduchy pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Tworzą też wygodne oparcie, które dopasowuje się do twoich pleców, lędźwi i karku. Z kolei regulowane zagłówki — to już nieco droższa opcja, ale zdecydowanie podnosząca wygodę narożnika.
Wbudowany szezlong
Trzeci, czyli ostatni punkt, który wpływa zmienia całkowicie komfort odpoczywania na narożniku. Chodzi oczywiście o połączenie rogówki z dodatkowym szezlongiem. Taki narożnik posiada standardowe miejsce do siedzenia, a na rogu — wydłużone siedzisko typu szezlong. Jeśli lubisz odpoczywać w pozycji półsiedzącej, a jednocześnie nie zajmować całej kanapy — to najlepszy wybór.
Narożnik z funkcją spania — czyli wygodna kanapa i praktyczne łóżko w jednym
Narożniki są uwielbiane, a ich popularność nie słabnie. Dlaczego? Lwia część modeli pełni funkcję i klasycznej kanapy, i łóżka ze względu na to, że są rozkładane. Nie masz miejsca w mieszkaniu na duże dwuosobowe łóżko do sypialni? A może mieszkasz w kawalerce i twoją sypialnią jest twój salon? Wszyscy, którzy cierpią na brak dodatkowego miejsca w mieszkaniu z pewnością docenią możliwość przemiany kanapy narożnej w łóżko do spania.
Narożnik IKEA — jaką ofertę posiada skandynawski producent mebli?
IKEA, czyli najpopularniejszy producent mebli na każdą kieszeń, i w tym przypadku nie zawiódł nas swoją ofertą. W sklepach stacjonarnych, jak i na stronie producenta znajdziesz wszelakie rodzaje narożników. Od popularnych narożników rozkładanych i z funkcją spania, przez tapicerowane sofy modułowe, aż po ponadczasowe narożniki ze skóry.
Jaki narożnik wybrać? Podsumowanie
Z tak ogromną ofertą narożników do domu i mieszkania znalezienie modelu idealnie dopasowanego do mieszkania to bułka z masłem. Nowoczesne narożniki z funkcją spania, sprytne modułowe modele czy zgrabne rogówki bez podłokietników. A wybór rodzajów to nie wszystko. Możesz przebierać w kolorach tapicerek, dodatków, wyglądzie poduszek i konfiguracjach kanap narożnych. I nie zapomnijcie podzielić się w komentarzach — jakie narożniki wybraliście do swojego domu?