Dla wielu osób jego kolor jest oczywisty: musi być przecież biały! Bywają jednak i tacy, którzy zastanawiają się: a właściwie to dlaczego „musi”? Skoro malujemy ściany na rozmaite barwy, to dlaczego by nie pokryć kolorem również i sufitu? Cóż, jest to pomysł! Pytanie tylko, w jakim wnętrzu sprawdzi się takie rozwiązanie (bo niestety nie w każdym)… Podpowiadamy!
Malowanie sufitu a wysokość pomieszczenia
Zanim zdecydujesz się na feerię barw na swoim suficie, warto rozważyć kilka czynników. Jednym z nich jest wysokość wnętrza. Jeśli od podłogi do sufitu jest więcej niż 3 metry, spokojnie można zaryzykować i postawić na wyraziste, ciemniejsze kolory. Często tak jest w starych kamienicach i w wybranych, nowych apartamentach.
Znaczenie ma tu też wielkość i liczba okien, a więc ilość światła dziennego, wpadającego do pomieszczenia. Jest go dużo? Działaj zatem! Jeżeli jednak mieszkasz w bloku, gdzie do sufitu spokojnie dosięgniesz z niewielkiego stołeczka – odpuść sobie intensywne, a tym bardziej ciemne kolory. Chyba nie chcesz też cały czas mieć wrażenia, że strop lada moment spadnie Ci na głowę, prawda?
Pamiętaj, że malowanie sufitu pozwala na wizualne „sterowanie” rozmiarami wnętrza. Ciemniejsza barwa, zachodząca dodatkowo na ściany, pozwoli optycznie obniżyć pomieszczenie, a może nawet uczyni je bardziej ciepłym i przytulnym. A co zrobić, jeśli chce się wizualnie poszerzyć wnętrze? Można także rozważyć kolorowe, szerokie pasy na suficie. Powinny one przebiegać prostopadle do dłuższych ścian. To dobre rozwiązanie do niewielkich powierzchniowo, ale wysokich i wąskich wnętrz.
Jak malować sufit: dobór kolorów
Jeżeli już decydujesz się na barwny sufit, to zapewne pragniesz, aby stanowił on wyróżniający się element całej aranżacji. Warto zatem pamiętać o jednej, prostej zasadzie: ciemny sufit – jasne ściany (i odwrotnie). Ewentualnie, jeśli strop jest utrzymany w jasnej kolorystyce, kolory ścian mogą być zbliżone.
Można zorientować się, jakie obecnie są modne kolory ścian, wybrać ich barwę, a następnie dopasować do nich kolor sufitu. Aha, i jeszcze jedno: remont dobrze jest zacząć właśnie od pomalowania stropu. Zapobiegnie to pochlapaniu farbą świeżo przygotowanych ścian.
W tym wszystkim warto też mieć na uwadze psychologię kolorów. Nie opłaca się malować wnętrza na wybrane kolory tylko dlatego, że są one obecnie popularne. Osobiste preferencje kolorystyczne, typ wnętrza i gust innych domowników – to wszystko także ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Pobudzająca czerwień w połączeniu z energetycznym pomarańczowym może i daje ciekawy efekt... ale niekoniecznie sprawdzi się na suficie w sypialni, prawda?
Sufit w dziecięcym królestwie
Jeśli chodzi o dobór kolorów, na nieco więcej można sobie pozwolić w pokoju dziecka. Najlepiej oczywiście skonsultować swoje pomysły z małym lokatorem. W końcu to on będzie najczęściej spoglądał w górę, leżąc w swym łóżeczku… Co zatem wyczarować córeczce lub synkowi na suficie? Warto rozważyć na przykład:
- błękitne, pogodne niebo z białymi obłoczkami-barankami,
- złote gwiazdy na ciemniejszym, nocnym nieboskłonie (coś dla małych pasjonatów kosmosu!),
- rozłożystą koronę drzewa z kolorowymi ptaszkami lub owocami na gałęziach,
- kolorowe kółka albo drobne groszki na soczyście żółtym tle,
- artystyczne, abstrakcyjne dzieło w postaci wielobarwnych plam – gratka dla pasjonatki sztuki i malowania,
- ten sam kolor na suficie, pociągnięty w dół na ścianę za łóżkiem (efekt baldachimu!).
Barwny sufit: nie tylko zwykła farba!
Czytając poprzedni akapit, być może pomyślałeś/pomyślałaś: no dobrze, ale co, jeśli nie mam zacięcia plastycznego? Jak malować sufit w określone wzory, nie będąc utalentowanym artystą? Uspokajamy: nie musisz umieć pięknie rysować lub malować! Obecnie na rynku znajdziesz sporo rozwiązań, dzięki którym możesz uzyskać wspaniały efekt. I to bez wielkiego wysiłku!
Popularne w ostatnim czasie stały się kolorowe fototapety. Spotyka się je coraz częściej w domowych wnętrzach. Wśród ich wzorów można znaleźć niemal wszystko: począwszy od barwnych krajobrazów, poprzez reprodukcje znanych dzieł sztuki, po motywy z efektem 3D.
Kto powiedział, że mogą one być naklejane wyłącznie na ścianie? No dobra… Z tym brakiem wysiłku może nieco przesadziliśmy. Trochę się trzeba pomęczyć, umieszczając taką fototapetę na suficie… Czymże jednak jest chwilowy ból barków czy pleców wobec niesamowitego widoku, który potem można podziwiać, patrząc w sufit?
A jeśli nie fototapeta, to co? Proponujemy:
- sufit podwieszany, wzbogacony dodatkowo o efekty świetlne z zamontowanych przy nim taśm LED-owych (możliwy do uzyskania efekt trójwymiarowości i głębi),
- szlagmetal, czyli płatki srebrne lub złote, połyskujące ciekawie na stropie,
- sufit tapicerowany – idealny w przypadku chęci odizolowania się od głośnego sąsiada z piętra wyżej,
- modny sufit napinany, wykonany z winylowego tworzywa.
W tym ostatnim przypadku możesz nawet pokusić się o sufit lustrzany! Tego typu rozwiązania są zwykle realizowane przez specjalistów, znających się na rzeczy. Tymczasem, Ty masz problem z głowy i zyskujesz gwarancję profesjonalnego wykonania.
Wykończenia wnętrz w określonym stylu a sufit
Dziś, planując remont, coraz częściej decydujemy się na określony styl we wnętrzu. Przede wszystkim inaczej widzą swoje cztery ściany nowocześni minimaliści, a inaczej osoby, przywiązane do tradycji czy natury. Planując nową aranżację mieszkania, warto wziąć pod uwagę również i sufit. W poniższej tabelce zestawiliśmy kilka propozycji na modne kolory i ponadto strukturę sufitu w zależności od stylu wnętrza. Sprawdź!
Styl i typ wnętrza | Typ i kolor sufitu |
klasyczny, wysokie pomieszczenia | ciemne/ciepłe barwy, zachodzące na ścianę lub połączenie: sztukateria gipsowa + sufit podwieszany |
klasyczny, niskie wnętrza | jasne/chłodniejsze barwy |
minimalistyczny, nowoczesny | sufit napinany (np. z efektem lustrzanym) |
rustykalny | drewniane belki stropowe (drewno naturalne lub pomalowane na biało) lub pastelowe, jasne kolory |
prowansalski | łagodne, pastelowe odcienie (jasny fiolet, lawendowy) |
vintage | soczyste, ciepłe kolory (pomarańczowy, żółty) lub kwieciste, żywe wzory |
loftowy | imitacja betonu na suficie – np. odpowiedni tynk strukturalny |
Sufit w kolorze: gdzie jeszcze pasuje?
Oczywiście nie tylko w domowych salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych barwny sufit dobrze odegra swoją rolę, stanowiąc silny akcent we wnętrzu. Ponadto świetnie będzie się on także prezentował w nastrojowej kawiarni, hotelowym lobby/barze albo na sali bankietowej. Ponadto często stosuje się tu kolorowe tynki, nadające jednocześnie powierzchni ciekawą teksturę. W sali weselnej ciekawie będzie natomiast wyglądać sufit napinany.
Kolory można również zastosować w wykańczaniu wnętrz salonów i gabinetów kosmetycznych. Ponadto wykorzystujący modne kolory na suficie, będzie przyciągał wzrok klientek podczas zabiegów, wykonywanych w pozycji leżącej. Wreszcie sufit w bajkowe, barwne motywy to idealny pomysł aranżacyjny do żłobka, przedszkola, centrum zabaw czy innego miejsca, w którym pociechy spędzają sporo czasu.
A pracownie artystyczne? Ktoś, kto tworzy i ma swój własny gabinet do pracy, też może spokojnie pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji. I to nie tylko, jeśli chodzi o kolory ścian! Malowanie sufitu też w tym przypadku to także wspaniała okazja do np. zrealizowania jednej ze swoich artystycznych wizji.
Jeżeli zastanawiałeś się, jak malować sufit i czy warto przy okazji remontu zmienić jego kolor – teraz już wiesz, na co przede wszystkim zwrócić uwagę.
Podsumowując, mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny w podjęciu decyzji. Wciąż nie jesteś pewien? Możesz zatem skorzystać z usług doświadczonego dekoratora czy też architekta wnętrz. A jeśli jesteś przekonany, że tradycyjny, biały sufit Ci nie odpowiada – wybierz odpowiednie rozwiązanie i ciesz się kolorem nad swoją głową!
Zobacz także: Jak urządzić klatkę schodową?