Close

Rolety do domu – czym kierować się przy wyborze?

Planujesz zakup rolet do domu? To dobre rozwiązanie, bo rolety łączą w sobie walory estetyczne i funkcjonalne. Są ładne, wygodne w użytkowaniu, zajmują niedużo miejsca i sprawdzą się we wszystkich wnętrzach. Poznaj niuanse dotyczące poszczególnych typów rolet.

Jakie są rodzaje rolet

Wspólną cechą wszystkich rolet jest sterowanie nimi z góry na dół. Tym właśnie rolety różnią się od zasłon, które odsłania się i zasłania na boki. Jednak poszczególne typy rolet znacząco różnią się między sobą, i tak:

  • rolety klasyczne – w kasecie lub wolnowiszące są najpopularniejszym typem rolet. Łatwe w sterowaniu i czyszczeniu (wystarczy wilgotna szmatka) dobrze sprawdzają się w kuchniach, salonach i sypialniach;
  • rolety rzymskie – bardzo dekoracyjne, wizualnie przypominają pozszywane poziome pasy materiału i właściwie tylko tym różnią się o zasłon. Szyje się je dokładnie z tych samych tkanin, co zasłony (to jedyne rolety, które mają tę cechę) i można je zdjąć z okna do prania. Nadają się zarówno do zasłaniania samych okien, jak i całych wnęk okiennych;rolety dzień noc – zbudowane z tkaniny z ułożonych naprzemiennie transparentnych i nieprzezroczystych pasów umożliwiają sterowanie dopływem ilości promieni słonecznych do domu. To jedyne rolety, które mogą wpuszczać do wnętrza światło nawet wówczas, gdy zasłaniają całe okno;
  • rolety plisowane – wyglądają jak harmonijka, stąd ich nazwa. Montowane wewnątrz framugi okiennej pozwalają na zasłonięcie dowolnego fragmentu szyby – nie tylko góry, ale też środka lub dołu. Oczywiście można zasłonić także całe okno.

Rolety a styl wnętrza

Wybór rolet nie powinien ograniczać się tylko do osobistych preferencji. Dekoracja okna powinna być spójna z aranżacją pozostałej części pomieszczenia. O ile rolety klasyczne można uznać za najbardziej uniwersalne, pasujące do wszystkich typów wnętrz, to inne wersje rolet mają swoją specyfikę i nie wszędzie sprawdzą się równie dobrze.

Rolety rzymskie jako najbardziej dekoracyjne doskonale pasują do wnętrz angielskich, francuskich, nowojorskich, glamour, ale też retro i rustykalnych, bo to one najlepiej nawiązują do tradycji. Rolety dzień noc to nowy pomysł i najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, które zaaranżowano w duchu minimalizmu. Będą też dobrym wyborem do salonów dekorowanych wzorami geometrycznymi.

Rolety dzień noc w wersji vawe (dostępne w sklepie rolety – karnix.pl) odbiegają nieco od tego, do czego przywykliśmy, myśląc o tego typu roletach. Tu pasy mają falisty kształt i takie rolety dobrze pasują do wnętrz w stylu boho, marynistycznym, eko i rustykalnym. Rolety plisowane podobnie dobrze będą pasowały do nowoczesnych i awangardowych wnętrz, ale je łatwiej wkomponować w klasyczne aranżacje. Doskonale sprawdzą się między innymi w pokoju dziecięcym, ale też w kuchni.

Czy można zamontować rolety na oknach dachowych

Tak, można. Do okien dachowych przeznaczone są specjalne typy rolet – rolety i plisy dachowe. Ich konstrukcja jest tak pomyślana, by rolety były cały czas ustawione równolegle do szyby okiennej, niezależnie od tego, w jakiej pozycji znajduje się okno. Nie odstają i nie poruszają się na wietrze. Są estetyczne i bardzo funkcjonalne. W przypadku okien dachowych najlepiej sprawdzają się rolety i plisy zaciemniające lub termoizolacyjne.


Artykuł partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij