Close

Jaki rozmiar telewizora 4K – 55, 60 czy 65 cali?

Liczba filmów i programów, które można oglądać w ultra wysokiej rozdzielczości, stale rośnie. Ekrany, na których możemy oglądać wysokiej jakości treści określane są mianem 4K. Dokładniej, to telewizory o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, łącznie posiadające aż ponad 8 mln pikseli. Co to oznacza w praktyce? Oglądając na telewizorze 4K ujrzysz krystalicznie czyste obrazy z bogactwem szczegółów i barwną paletą kolorów. Jeśli cenisz sobie wysoką jakość i jesteś w trakcie poszukiwań odpowiedniego telewizora – telewizor 4K zdaje się być idealnym wyborem. Odpowiemy także na pytania, które pomogą Ci przejść przez zakup szybko i satysfakcjonująco. Jaka wielkość ekranu jest najlepsza do rozdzielczości 4K? Dlaczego popularność wysokich rozdzielczości stale wzrasta i czy słono za to zapłacimy?

Materiał powstał we współpracy z Samsung

Czym jest 4K?

Po pierwsze, zacznijmy od definicji „4K”. Termin jest skrótem i odnosi się do przybliżonej poziomej rozdzielczości ekranu (w tym przypadku prawie 4000 pikseli). Jeśli chodzi o zestawy 4K, nazwy takie jak „4K UHD”, „Ultra High Definition” lub „UHD TV” oznaczają w zasadzie to samo, chociaż „UHD” może również odnosić się do technologii telewizorów 8K. (Ciekawostka: istnieje inny standard używany wyłącznie w kinach - znany jako DCI 4K - który zwiększa liczbę linii poziomych z 3840 do 4096 pikseli.)

telewizor Samsung QE85Q70TA

Standardowa rozdzielczość telewizorów 4K to 3840 x 2160 pikseli, czyli cztery razy więcej niż w starzejącym się telewizorze HD (1080 pikseli). Ponadto wszystkie telewizory 4K podwajają gęstość pikseli (mierzoną w pikselach na cal kwadratowy, czyli ppi) w porównaniu z telewizorem HD. Tak duże zagęszczenie pikseli najlepiej prezentuje się na większych rozmiarach ekranu - 55, 60 czy 65 cali. W związku z tym, chcąc korzystać z technologii 4K zalecany jest telewizor o większych rozmiarach, dzięki czemu potencjał obrazu zostanie w pełni wykorzystany

Warto także wspomnieć o częstotliwości odświeżania, co idzie w parze z wykorzystaniem 4K. Liczby aktualizacji obrazu na sekundę, w telewizorach  występują w dwóch wersjach: 60 Hz (60 nowych obrazów na sekundę) lub 120 Hz (120 nowych obrazów na sekundę). Wyższa częstotliwość odświeżania oznacza mniejsze rozmycie ruchu i ostrzejszy obraz. Rekomendowanym jest obracanie się w częstotliwościach odświeżania 60 Hz lub 120 Hz (przy czym druga opcja jest wyjściem korzystniejszym, jednak znajduje się w droższych, ale i lepszych telewizorach).

Samsung QLED

Czym kierować się przy wyborze TV? Jak wybrać telewizor?

Przy szerokiej gamie specyfikacji i funkcji, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie telewizora, podjęcie ostatecznej decyzji nie należy do najprostszych. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb związanych z dużym ekranem, musisz zwrócić uwagę na wiele czynników. Czy działa dobrze w jasnym pomieszczeniu? Czy dobrze radzi sobie z ciemnymi obrazami? Czy może nadążyć za szybko rozwijającymi się akcjami sportowymi? Czy kolory ożywiają gry wideo? To wszystko musi być idealnie dopasowane do Twoich preferencji. Oprócz tego ważnym czynnikiem jest rozmiar pomieszczenia, a dokładniej odległość umiejscowienia osób od ekranu.

Jaki rozmiar ekranu wybrać?

Wiemy już, że w parze z wysoką rozdzielczością idą duże ekrany. Jaki rozmiar zatem wybrać? Zależy to od naszego budżetu i wielkości pomieszczenia. Wszystkie telewizory mają zalecaną odległość od telewizora i kąt, który należy wziąć pod uwagę podczas ustawiania go w domu. Najlepsze i najbardziej wciągające wrażenia wizualne są wtedy, gdy ekran zajmuje 40 stopni pola widzenia. To pole widzenia można obliczyć, znając tylko rozmiar telewizora. Aby uzyskać odpowiednią odległość, pomnóż przekątną ekranu w centymetrach przez 1,2. W przypadku 55-calowego telewizora oznacza to, że najlepszym miejscem do oglądania jest to oddalone o 1,7 metra od telewizora. Zapoznaj się z poniższą tabelą, aby określić najlepszy rozmiar telewizora dla swojej przestrzeni i budżetu.

Rozmiar TVSzerokośćPrzekątnaOdległość od ekranu
55 cali123 cm139,7 cm1,7 m
60 cali134 cm152,4 cm1,83 m
65 cali145 cm165,1 cm2 m
Jaki rozmiar ekranu wybrać do salonu

Jak wybrać telewizor do naszego wnętrza? W skrócie:

Telewizor 55 cali

Telewizor 55 cali nada się idealnie do wszystkich mniejszych i średnich salonów. Będzie to idealny wybór dla osób, które posiadają miejsca siedzące w odległości 1,7 m od ekranu lub mogą w ten sposób ustawić meble w swoim pokoju. Ciekawą propozycją w tym segmencie jest Samsung TU7102.

telewizor Samsung TU7102 4k
Samsung UE55TU7122K

Telewizor 60 cali 4K

Telewizor 60 cali może być używany już w większych pomieszczeniach lub w biurach, gdzie odległość od ekranu będzie mogła wynosić co najmniej 1,85 m. W mniejszych salonach znajdzie zastosowanie dla fanów dużych, kinowych ekranów.

Telewizor 65 cali 4K

Największy z naszego naszego zestawienia - telewizor 65 cali sprawdzi się w dużych salonach i miejscach, z których oglądany będzie przynajmniej z odległości 2 m. Jeśli posiadasz wystarczający metraż na ten ekran, warto się nad nim zastanowić, gdyż taka wielkość ekranu w technologii 4K robi piorunujące wrażenie. Proponujemy tutaj zwrócić uwagę na model Samsung UE65TU8002K lub UE65TU7102K, a jeżeli budżet jest nieco większy, to również na fenomenalny model z serii Samsung QLED Q65T.

Samsung QLED Q65T telewizor 4k

Dlaczego warto wybrać telewizor 4K?

Bo tam zmierza postęp technologiczny. Zresztą ciężko jest już znaleźć w ofercie telewizory Full HD. Ponadto technologie poprawiające natężenie kolorów, ostrości i innych podstawowych funkcji dotyczą głównie rozdzielczości 4K oraz 8K, które też już zaczyna być coraz bardziej popularne. Wiele usług przesyłania strumieniowego wideo i dostawców telewizji kablowej przechodzi na 4K. Wszystkie główne usługi przesyłania strumieniowego, w tym Netflix, Disney Plus, HBO i usługi takie jak YouTube, mają już dostępne treści 4K. Podobnie wiele konsol do gier jest teraz kompatybilnych z 4K a najnowsze z n ich także z 8K.

Kolejnym argumentem będącym za kupnem telewizora z wysoką rozdzielczością, może być fakt, że ceny nieustannie spadają i możemy się spodziewać o wiele niższych, niż te, które widzieliśmy przy premierach. Co jeszcze warto wspomnieć - technologii tej szybko się nie zastąpi, wskutek czego inwestycja ta będzie służyć przez długi czas.

Dlaczego warto wybrać telewizor 4K?
Samsung Q60T 

Telewizor 4K - podsumowanie

Podsumowując, decyzja o kupnie telewizora 4K zależy od Ciebie, Twoich preferencji i potrzeb. Jednak biorąc pod uwagę, że telewizor 4K pozostanie aktualny technologicznie jeszcze przez długi czas, jego cena staje się coraz bardziej przystępna oraz najważniejsze - obraz zwala z nóg, dostarczając nam codziennie rozrywkę na najwyższym poziomie, dla nas wybór jest prosty. Warto zainwestować w duży ekran obsługujący technologię 4K i iść z duchem czasu, ciesząc się niezwykłymi doznaniami przy każdym włączeniu telewizora.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij