Close

Jaki fotel bujany wybrać? Ranking i porady DIY

Historia foteli bujanych sięga już XVIII wieku. Jak się okazuje, ich historia wcale tak szybko się nie zakończy. Sprawdź, jaki fotel bujany kupić do salonu, a jaki na taras. Czy możesz własnoręcznie odnowić bujane krzesło w domu? Wszystko o fotelach bujanych i porady DIY w dzisiejszym wpisie. Czytaj!

Aktualizacja: Listopad 2024

Jaki fotel bujany wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Tak jak w przypadku innych mebli do ogrodu bądź salonu, jest parę parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. O czym mowa?

Materiał i jakość wykonania

O materiałach, z jakich z reguły są wykonywane bujane krzesła, dowiesz się trochę później. Niemniej jednak użyte materiały często rzutują na całą jakość wykonania krzesła. Upewnij się, że wybierasz stabilny, solidny fotel, który wytrzyma więcej niż jeden sezon codziennego bujania się.

Design i wykończenie

Fotel bujany, tak jak każdy inny mebel, musi współgrać z Twoimi wymaganiami odnośnie wystroju i wnętrza. Na szczęście, obecnie znajdziesz modele o rozmaitych kształtach i wykończeniach, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Dodatkowe udogodnienia

Krzesła na biegunach, oprócz rozmaitych designów, oferują także dodatki, które dodatkowo podniosą przyjemność korzystania. Mamy tu na myśli wygodne podnóżkiwyprofilowane zagłówki a nawet dodatkowy parasol przeciwsłoneczny.

Jaki fotel bujany wybrać? Ranking foteli bujanych

1. Ogrodowy fotel bujany HAPPYG CAMPO z podnóżkiem

Ogrodowy fotel bujany HAPPYG CAMPO z podnóżkiem

Fotel bujany idealny do ogrodu i na taras, dzięki swojej wytrzymałej, metalowej konstrukcji i poszyciu odpornemu na zmienne warunki pogodowe. Dodatkowy zagłówek i podnóżek podnoszą komfort odpoczynku, przy zagłówek jest łatwy w demontażu. Wymiary fotela to 148 cm długości, 63 cm szerokości i 87 cm wysokości. Całość waży 12 kg.

Zalety
idealny na taras i do ogrodu
wykonany z materiałów łatwych w czyszczeniu i odpornych na warunki pogodowe
posiada podnóżek i zagłówek
Wady
fotel jest ciężki i przez to trudny w swobodnym przemieszczaniu

2. Fotel bujany z podnóżkiem VECOTTI OSCAR GREY/WHITE

Fotel bujany z podnóżkiem VECOTTI OSCAR GREY/WHITE

Jasnoszary, bujany fotel idealny do salonu lub na zadaszony taras. Fotel jest pokryty zdejmowanym pokrowcem, który możesz wyprać środkiem do delikatnych tkanin. Natomiast siedzisko wypełnione jest gąbkowym materacem. Posiada dodatkowo miękki zagłówek.

Zalety
posiada zagłówek oraz rozkładany podnóżek
aż pięcio-stopniowa regulacja pozycji podnóżka
wyposażony w wygodny i miękki materac.
Wady
fotel nie powinien mieć kontaktu z deszczem czy wilgocią, dlatego najlepiej nadaje się do pomieszczeń

3. Fotel bujany do ogrodu z zagłówkiem HOME INVEST OTE-007-BETA-CZ

Fotel bujany do ogrodu z zagłówkiem HOME INVEST OTE-007-BETA-CZ

Kolejna propozycja bujanego fotela do ogrodu bądź na taras. Posiada stelaż z wytrzymałej stali i poszycie z materiału odpornego na wilgoć. Dodatkowym plusem tego modelu jest wyprofilowany zagłówek i wygodny podnóżek.

Zalety
idealny do ogrodu bądź na balkon, gdyż jest odporny na deszcz
posiada podnóżek i zdejmowany zagłówek
Wady
fotel jest ciężki przez stalowy stelaż

4. Nowoczesny fotel bujany do ogrodu z parasolem Linder Exclusiv MC4356 RED

Nowoczesny fotel bujany do ogrodu z parasolem Linder Exclusiv MC4356 RED

Linder Exclusiv to nowoczesny model bujanego fotela, który łączy w sobie zarówno leżankę jak i parasol ogrodowy. Świetnie sprawdzi się na dużych tarasach i w ogrodzie. Konstrukcja wykonana jest z wytrzymałej stali a poszycie z odpornego na pogodę poliestru.

Zalety
świetny do ogrodu lub na taras
posiada zagłówek oraz podnóżek
jest wyposażony w duży parasol ogrodowy
Wady
fotel jest bardzo ciężki, gdyż waży aż 20 kg
nie sprawdzi się na małych tarasach czy balkonach

5. Klasyczny fotel na biegunach HALMAR Max Bis Plus

Klasyczny fotel na biegunach HALMAR Max Bis Plus

Fotel HALMAR Max Bis Plus to idealny wybór dla wszystkich wielbicieli mebli z innej epoki. Swój retro charakter zawdzięcza stelażowi z giętego drewna a komfort zapewni Ci pokryte materiałem, wygodne siedzisko. 

Zalety
stelaż wykonany z naturalnego drewna
oldschoolowy design
Wady
nie posiada rozkładanego podnóżka

6. Bujany fotel z wikliny RUDNICKI I

Bujany fotel z wikliny RUDNICKI I

Wytrzymały fotel na stelażu z lakierowanej wikliny. Posiada wygodną poduszkę dostępną w wielu kolorach i wzorach. Co więcej, model Rudnicki pozwala na dobranie koloru i dodatków na wiklinowym stelażu.

Zalety
masz możliwość dobrania wariantu kolorystycznego idealnie współgrającego z wystrojem
posiada wygodną poduszkę
Wady
dość wysoka cena
wiklina, pomimo lakierowania, nie będzie odpowiednia do ogrodu

7. Fotel bujany na taras - Gockowiak SYRIUSZ

Fotel bujany na taras - Gockowiak SYRIUSZ

Krzesło z podnóżkiem idealne do wypoczynku w ogrodzie. Stelaż wykonany ze stali został dodatkowo zabezpieczony przed korozją i odpryskami. Natomiast materiał, którego użyto do siedziska nie absorbuje wilgoci, dzięki czemu nie straszny mu nawet deszcz.

Zalety
jest dobrze wyprofilowany, dzięki czemu odciążą kręgosłup
odporny na warunki atmosferyczne, dlatego nadaje się do używania w ogrodzie lub na tarasie
posiada wygodny zagłówek i podnóżek
Wady
fotel waży aż 11 kg

Jakie są rodzaje foteli bujanych?

Na pierwszy rzut oka fotele bujane mogą kojarzyć Ci się z babcinym krzesłem. Obecnie jednak daleko im do starodawnych, bujanych krzeseł a bliżej do nowoczesnych leżanek. Jakie rodzaje foteli bujanych znajdziesz w sklepach?

Podział ze względu na funkcjonalność:

Klasyczny fotel bujany

… czyli znany Ci dobrze krzesło na płozach. Najprostsze modele nie posiadają dodatkowego podnóżka lecz mogą posiadać wygodny, wyprofilowany zagłówek odciążający odcinek szyjny kręgosłupa. 

Fotel bujany z podnóżkiem

Krzesła z funkcją bujania mogą posiadać dodatkową podpórkę na nogi. To właśnie sprawia, że wypoczynek na bujanym fotelu z podnóżkiem zyskuje nowy wymiar wygody. 

Nowoczesny fotel bujany

Te krzesła pełnią taką samą funkcję, jak modele klasyczne. Co je różni od tradycyjnych krzeseł bujanych? Ich nowoczesny, awangardowy design. Zyskujesz nie tylko wygodny fotel bujany do salonu, ale także unikatowy mebel, który doda niepowtarzalnego klimatu Twojemu wnętrzu.

Podział ze względu na materiał wykończenia:

Fotel bujany rattanowy

Fotele z rattanu, czyli wytrzymałego i bardzo lekkiego materiału sprawdzi się zarówno w ogrodzie, na tarasie jak i w salonie czy sypialni. Dodatkowo, naturalny rattan jest tym, czego potrzebują sympatycy ekologicznego stylu życia, gdyż jest biodegradowalny..

Fotel bujany drewniany

Drewniane krzesła bujane, w przeciwieństwie do rattanu, są o wiele cięższe. Co prawda są też o wiele twardsze podczas siedzenia, ale w każdym momencie możesz kupić wygodną poduszkę na krzesło. Ich wygląd jest także o wiele bardziej surowy i naturalny; pięknie współgra z każdym skandynawskim wnętrzem.

Fotel bujany wiklinowy

Wiklina to kolejny materiał, który wspaniale współgra z ideą bujanych krzeseł. Wiklinowe bujane fotele są w pełni naturalne i bardzo wygodne. Każdy model z wikliny ma unikalny charakter, co dodatkowo podnosi ich walory estetyczne. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach z nadmorskim lub plażowym pazurem.

Fotel bujany tapicerowany

Jeśli szukasz wygodnego, tapicerowanego mebla do pokoju dziennego lub sypialni - wybierz bujany fotel pokryty tapicerką. Takie fotele mogą być obszyte aksamitem, welurem, mikrofibrą czy klasycznym materiałem tekstylnym. Masz do wyboru także cały wachlarz designów i wzorów, które wpasują się w dosłownie każde wnętrze.

Fotel bujany do salonu, czyli wygoda i awangarda w pokoju dziennym

Fotele i pokój dzienny? Brzmi jak połączenie idealne! Jeśli poszukujesz unikalnego mebla do salonu, fotel na płozach będzie fantastycznym wyborem. 

Bujany fotel do salonu lub pokoju dziennego da Ci nie tylko wygodę podczas czytania książkioglądania ulubionego serialuczy popołudniowej drzemki. Delikatne kołysanie sprawi, że będziesz rozluźniony i zrelaksowany. Dobrej jakości bujane fotele odciążą Twój kręgosłup po wielogodzinnej pracy, dzięki dobrze wyprofilowanemu kształtowi. 

Fotel wyposażony w płozy możesz umieścić przy oknie bądź w rogu, w towarzystwie stojącej lampy, zupełnie tak samo jak klasyczny fotel do salonu. Zastanawiasz się, gdzie postawić bujane krzesło w innych pomieszczeniach w mieszkaniu? Zostań z nami dłużej.

Gdzie jeszcze można postawić bujany fotel w domu? Porady aranżacyjne

W salonie nie ma zbyt dużego problemu z ustawieniem fotela w domu. Co jednak z innymi pomieszczeniami? 

Zapewne nie będziesz zaskoczony: fotele bujane mogą stać w praktycznie każdym pomieszczeniu w domu, jeśli tylko znajdziesz dla nich kawałek podłogi. Gdzie postawić fotel bujany?

Na przykład w pokoju dziecięcym. Bujane krzesło świetnie sprawdzi się w pokoju niemowlaka. Każdy rodzic wie, że nic tak nie koi nerwów dziecka jak delikatne huśtanie. Gdy Twoje dziecko obudzi się w nocy z płaczem, Twój fotel będzie tuż obok. Możesz na nim usiąść, nakarmić Twojego szkraba i z powrotem ukołysać go do snu. W szczególności polecamy fotel bujany do karmienia.

Fotel bujany świetnie sprawdzi się także w sypialni. W tym wypadku fotel także świetnie sprawdzi się ustawiony przy oknie. Stworzysz sobie miejsce relaksu w sypialni. A jeśli Twoja druga połówka nie może spać przy zapalonej w nocy lampce, gdy Ty czytasz, możesz usadowić się na wygodnym fotelu i cieszyć się swoją lekturą. 

Fotel bujany IKEA - jaką ofertę ma skandynawski gigant?

IKEA w swojej ofercie, oczywiście, posiada bujane krzesła, jednak wybór ten nie jest tak szeroki, jak można by się spodziewać po najpopularniejszym producencie mebli. 

Fotel bujany IKEA GRÖNADAL

Jakie fotele znajdziesz w IKEA? Do wyboru znajdziesz dwa modele: surowy fotel rattanowy GRÖNADAL oraz zachowawczy fotel POÄNG. Dużym plusem drugiego modelu jest niewątpliwie szeroki wybór tapicerek, które dają duże spore pole do aranżacji.

Fotel bujany do ogrodu i na taras? Czy nadaje się do trzymania w warunkach zewnętrznych?

Zastanawiasz się nad nowym, wygodnym meblem do ogrodu? Jak najbardziej możesz postawić na fotel w wersji bujanej. Jednak musisz pamiętać o pewnym aspekcie, zanim kupisz bujany fotel. O czym mowa? Zapewne już się domyślasz! 

Każdy mebel stawiany w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie jest narażony na wiele czynników atmosferycznych tj. słońce, deszcz, wysoką lub niską wilgotność powietrza. Podobnie jak inne fotele ogrodowe, fotel bujany musi być na wszystkie te warunki odporne. To jedyna i najważniejsza zasada, o której musisz pamiętać, jeśli szukasz bujanego krzesła do trzymania na zewnątrz.

Jak zaaranżować ogród z fotelem bujanym?

Jeśli szukasz pomysłów na aranżację tarasu, balkonu lub ogrodu to mamy dla Ciebie świetną wiadomość! Fotele bujane w ogrodzie to fantastyczny pomysł. Bujany fotel na tarasie możesz zaaranżować wśród doniczek kwitnących roślin wraz z lampionach czy światełkami, które razem stworzą magiczne miejsce, gdzie możesz zrelaksować się i odpocząć.

Fotel bujany na taras i balkon - idealny mebel do odpoczynku na świeżym powietrzu

Podczas ciepłych letnich wieczór nic nie sprawdzi się tak wspaniale jak wygodna leżanka czy rozkładany fotel na taras. Zapewne już zdążyłeś zauważyć, że fotele bujane dotrzymują kroku klasycznym leżakom na balkon. 

Fotele bujane w ogrodzie są równie praktyczne, jak i starannie wykonane co bardziej zachowawcze modele foteli do użytku zewnętrznego. Mają jednak nad nimi ogromną przewagę - dodatkowo relaksują i odciążają Twoje plecy. Wypoczynek na świeżym powietrzu w takim wydaniu będzie podwójnie odprężający!

Kto wynalazł fotel bujany - krótka historia

Pierwsze bujane fotele pojawiły się już XVIII w. w Ameryce Północnej. Kto wynalazł bujane krzesło? Zapewne obiło Ci się o uszy, że stał za tym niejaki Benjamin Franklin, czyli jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i człowiek nauki. Jednak to tylko legenda i chociaż Benjamin Franklin był wspaniałym wynalazcą, krzesło bujane nie jest jego zasługą. A więc kto wynalazł bujane krzesło? Tego nie wiemy do dziś. 

Wiemy natomiast, że fotele bujane przywędrowały z Ameryki Północnej do Anglii już w 1725 r. Krzesła robione w tamtych czasach były z drewna i służyły przede wszystkim w ogrodach i na gankach. Dopiero w XIX w. Michael Tonet, niemiecki stolarz, zamiast klasycznego drewna użył giętego, co spopularyzowało modele rattanowe i wiklinowe. 

Jak zrobić fotel bujany? Porady DIY

Każdy własnoręcznie zrobiony mebel zyskuje na niepowtarzalnym charakterze, o który Ty w pełni decydujesz. Jak więc wykonać samemu bujany fotel? 

Z czego zrobić fotel bujany?

Fotel bujany najłatwiej jest zrobić ze zwykłego… krzesła. Może posiadasz już niepotrzebne krzesło, któremu przydałaby się mała renowacja? Taki model będzie wspaniały. Jeśli jednak nie masz nic ani na strychu, ani w piwnicy polecamy kupić drewniane krzesło z drugiej ręki na bazarze lub w serwisach z używanymi rzeczami. 

Pamiętaj, nie chcesz kupić krzesła zjedzonego w połowie przez wilgoć, a w połowie przez korniki; musi być w dobrym stanie, aby posłużyło Ci przez wiele lat.

Instruktarz krok po kroku

W początkowej fazie, zanim weźmiemy się do tworzenia fotela na biegunach, przyjrzyj się, czy Twoje krzesło nie jest uszkodzoneniedoszlifowane lub pęknięte. Każdy ubytek musisz wypełnić a powierzchnię zabezpieczyć dodatkową warstwą lakieru, bejcy lub farby. 

Co więc z płozami do bujanego krzesła? Możesz wykonać je w zakładzie stolarskim bądź samemu, jeśli tylko posiadasz odpowiedni sprzęt. A będzie Ci do tego potrzebna wyrzynarka bądź inne urządzenie do precyzyjnego cięcia drewna. 

Drewno, z którego wytniesz płozy, musisz najpierw dokładnie odmierzyć. Wymiary i krzywizna płóz zależą od wymiarów Twojego krzesła. Początek i koniec płóz powinien znajdować się ok. 3,8 do 5 cm ponad ziemią w fazie spoczynku. 

Na podstawie otrzymanych wymiarów płóz, w razie potrzeby, dostosuj długość nóg krzesła. Następnie przy pomocy wiertarki z końcówką do drewna, aby uzyskać wnęki do umieszczenia w nich nóg krzesła. 

Pozostaje Ci przymocować płozy do krzesła, używając kleju do drewna oraz śrub. Przed tym krokiem możesz jeszcze dostosować kolorystycznie płozy do reszty stelaża, używając farby, oszlifować je lub zabezpieczyć bejcą - wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. 

Jak odnowić fotel bujany?

Wyrzucanie starych, podniszczonych mebli to wyrzucanie pieniędzy. Może zamiast szukać nowiutkiego fotela, spróbujesz odnowić ten stary, który już masz? Odnawianie bujanych foteli nie jest wcale takie trudne.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaki fotel bujany posiadasz. Nie każdy z foteli będzie potrzebował tego samego, aby przeżyć swoją drugą młodość. Najczęściej jednak potrzebna Ci będzie szlifierka oraz farba bądź bejca do drewna. Szlifierka pozwoli na pozbycie się starej warstwy lakieru czy farby i przygotujesz sobie podłoże pod nałożenie nowej warstwy.

Jakie są możliwości i zalecenia w kontekście zmiany obicia? 

Nawet osoby niewprawione w własnoręcznym tapicerowaniu mebli mogą sobie z tym łatwo poradzić. Jak zmienić tapicerkę bujanego fotela?

Na początku potrzebujesz… nowego obicia. Wybierz tkaninę, która nie tylko będzie komponowała się z resztą mebli i po prostu Ci się podoba, ale także będzie wytrzymała na kolejne lata. 

Czego potrzebujesz do zmiany obicia fotela na płozach?

  • wybrany materiał
  • nożyczki
  • zszywacz lub gwoździe tapicerskie 
  • młotek
  • śrubokręt bądź kombinerki

Pora wziąć się do demontażu siedziska i oparcia. Przyjrzyj się uważnie staremu wypełnieniu. Czy gąbka w środku jest uszkodzona? Jeśli nie, możesz śmiało ją zostawić. Jeśli tak - wymień ją na nową. 

Przyłóż nowy materiał dokładnie do siedziska, pamiętając o zostawieniu dodatkowych paru centymetrów tkaniny. Spokojnie, lepiej jest zostawić więcej niż mniej, gdyż nadmiar zawsze można uciąć. :) Zaznacz dokładnie uzyskane wymiary. Podobnie zrób z oparciem. 

Pozbądź się starej tapicerki z siedziska i oparcia przy pomocy śrubokręta. Pozostaje Ci przymocować nowy, odmierzony materiał, używając gwoździ bądź klasycznego zszywacza.

Uwaga! Jeśli posiadasz klasyczny, drewniany fotel, którego rafię chcesz zastąpić miękkim obiciem - najlepiej zgłoś się do profesjonalisty. Niestety demontaż rafii często jest mozolny i wymaga użycia naprawdę precyzyjnych narzędzi.

Fotel bujany dla dzieci - mebel, który wywoła uśmiech u Twojej pociechy

Fotel bujany to nie tylko mebel, z którego mogą korzystać dorośli. Mniejsze modele, zaprojektowane specjalnie dla najmłodszych, to świetna alternatywa dla tradycyjnych krzesełek w dziecięcym pokoju. 

Fotele bujane dla dzieci są świetnym sposobem na relaks od najmłodszych lat podczas czytania ulubionych książeczek. Chociaż nie są one tym samym co koń na biegunach to kołysanie się na płozach sprawi ogromną frajdę Twojemu dziecku.

Fotel bujany czy warto? Poznaj wady i zalety

Przyszedł na czas na porównanie wad i zalet foteli bujanych. Czy warto kupić bujane krzesło zamiast klasycznego fotela? Sprawdźmy.

Zalety
funkcja kołysania sprawia, że szybko się uspokoisz, zrelaksujesz i odprężysz
bujane fotele są znane ze swojej ergonomicznej budowy, która odciąża kręgosłup i przynosi ulgę po długim dniu za biurkiem
krzesło na biegunach świetnie sprawdzi się podczas karmienia czy uspokajania dziecka, dzięki kojącemu kołysaniu na płozach
Wady
fotele bujane dobrej jakości są nierzadko bardzo drogie
modele tapicerowane bądź z drewna nie zawsze nadają się do ogrodu czy na taras a modele ze stali są bardzo ciężkie

Jaki fotel bujany wybrać? Podsumowanie

Bujane fotele właśnie przeżywają swoją drugą młodość, więc pozostaje pytanie - czy skradły Twoje serce? Daj znać w komentarzu, jaki fotel bujany najbardziej Ci wpadł w oko. Jaki wolisz - starodawny fotel bujany z giętego drewna czy może wygodny model tapicerowany? 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
SaraStankiew
SaraStankiew
4 lat temu

Fotel bujany kojarzył kiedyś mi się tylko z moją prababcią 😀 ale po waszym rankingu zmieniłam zdanie i uważam, że bedzie pasował nawet do nowoczesnych mieszkań

Edward
Edward
4 lat temu

Średnio przez całe lato w takim bujanym fotelu spędzam ok. 1h dziennie. Polecam wszystkim 😀

Zamknij