Aktualizacja: Listopad 2024
Jaki czytnik ebook wybrać? Jakie są rodzaje?
Czytnik ebook jak wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Polecamy wyłącznie czytniki ebooków z ekranem typu e-papier. Tylko ten rodzaj wyświetlacza zapewnia estetykę prawdziwej, książkowej strony. Nie ma na nim odbić, a przy tym jest świetnie widoczny w jasny dzień. Kolejna zaleta e-papieru jest brak zużycia przez niego energii, gdy ten wyświetla nieruchomą zawartość. Dzięki temu e-booki mają bardzo długi czas działania na baterii, a przy tym są niezwykle smukłe.
W przypadku e-papieru standardem jest obecnie stosowanie ekranów o rozdzielczości 1448 x 1072. Wartość ta wystarcza do wyświetlenia ostrej czcionki. Nie jest to może poziom ostrości najnowszych topowych smartfonów czy tabletów, jednak do wygodnego czytania daje to w pełni zadowalający efekt. Inne rozdzielczości, które nie są mniejsze od 1024 x 758, również powinny zdać egzamin. Poniżej wspomnianej wartości zaczniemy widzieć poszarpania liter.
Kilka gigabajtów wbudowanej pamięci umożliwia przechowywanie setek różnych książek. Wiele czytników umożliwia ponadto włożenie dodatkowej karty pamięci. Te są obecnie bardzo tanie i już za kilkadziesiąt złotych rozszerzymy pojemność naszego urządzenia o nawet kilkaset gigabajtów.
Elektroniczne książki występują w różnych formatach plików. Im więcej z nich obsługuje nasz czytnik, tym rzadziej napotkamy problemy z kompatybilnością. Wyróżniamy m.in. formaty EPUB, AZW, MOBI, PRC, PDF, TXT, DOC, DOCX, RTF, HTML, PDB, DJVU, CBR/CBZ. Przed zakupem warto sprawdzić, ile z nich jest obsługiwanych przez nasze urządzenie.
Czytniki wyposażone w łączność bezprzewodową mogą nawiązywać połączenie z internetem. Dzięki temu możemy uzyskać dostęp do ogromnych zasobów serwisów e-bookowych, a także aplikacji, które rozszerzą funkcjonalność czytnika.
Nowoczesne czytniki nie poprzestają na samym wyświetlaniu treści książek. Niektóre urządzenia np. Amazon Kindle Paperwhite 4 posiadają wbudowany słownik, dzięki któremu błyskawicznie sprawdzimy definicje danego słowa znajdującego się w tekście. Użyteczną funkcją jest również podświetlenie, które umożliwi nam czytanie po zmroku bez zapalania zewnętrznego źródła światła. Miłym dodatkiem będzie także wodoodporna obudowa. Dzięki niej nie zniszczymy czytnika, gdy przypadkowo narazimy go na działanie deszczu.
Który czytnik ebooków wybrać? Ranking czytników ebook
Czytnik ebook Amazon Kindle Paperwhite 4 8GB
Czytnik do ebookow marki Amazon to jedno z najpopularniejszych urządzeń w tej kategorii. To niewielkie narzędzie o smukłej, eleganckiej i wodoodpornej obudowie kryje w sobie 6-calowy ekran typu e-papier o rozdzielczości 1448x1072, co daje wysoki poziom zagęszczenia punktów (300ppi). Dzięki temu wyświetlane czcionki będą gładkie i wyraźne. Wyświetlacz posiada dodatkowe podświetlenie, które aktywujemy poprzez wybranie trybu nocnego.
Urządzenie wyposażono w 8GB wbudowanej pamięci, które możemy wykorzystać na przechowywanie tysięcy darmowych książek, które otrzymujemy wraz z zakupem czytnika. Producent dodał także funkcję słownika, który w dowolnym momencie czytania wyjaśni nam znaczenie danego słowa. Jest tu także wi-fi, które posłuży nam do pobierania nowych tytułów książek. Ciekawostką jest możliwość zakupu tego czytnika w dwóch wariantach. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie, na którym będą wyświetlane reklamy, przyjdzie nam zapłacić nieco ponad 600zł. Opcja bez reklam jest o 100zł droższa.
Czytnik ebook Amazon Kindle 10
Czytnik ebooków z podświetleniem Kindle 10 marki Amazon to niedroga propozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniczną literaturą. Podobnie jak poprzednio omawiany czytnik Paperwhite, Kindle 10 możemy zakupić w wariancie z wyświetlanymi przez Amazon reklamami lub bez nich. W zależności od tego cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za ten czytnik, wynosi 400 lub blisko 500zł. Urządzenie posiada dotykowy ekran e-papier o przekątnej 6 cali.
Jego rozdzielczość to 800x600, przez co wyrazistość krawędzi nie jest na tak wysokim poziomie, jak w przypadku poprzednio przedstawionego czytnika Paperwhite. Zagęszczenie punktów na poziomie 167ppi nie powinno jednak sprawić problemów i jest kwestią jedynie estetyczną. Wbudowana pamięć 4GB wystarczy na pomieszczenie ok. 1000 książek, a kompatybilność z praktycznie wszystkimi dostępnymi formatami powinna zapewnić bezproblemowe działanie przez wiele lat.
Czytnik ebook PocketBook 628 Touch Lux 5
Czytnik ebooków PocketBook to poręczne i lekkie urządzenie, które z łatwością zabierzemy w każdą podróż. Waga wynosi jedyne 155 gramów, a 6 – calowy ekran ma rozdzielczość 1024x758. Pozwoliło to osiągnąć zagęszczenie powyżej 200 punktów na cal. Umożliwia to wygodne i szybkie czytanie nawet mniejszych czcionek. Producent chwali się zastosowaniem pojemnej, liczącej 1500mAh baterii oraz 8 gigabajtami pamięci wbudowanej.
W razie potrzeby możemy ją dodatkowo rozszerzyć o kolejne 32GB na karcie pamięci. Urządzenie posiada wbudowane wi-fi dzięki czemu możemy bezprzewodowo pobierać nowe książki. Wykonamy to na kilka sposobów: za pomocą maila i aplikacji Send-To-PocketBook, przy użyciu DropBoxa lub poprzez aplikację Legimi. Pozycje możemy wysyłać w jednym z aż 19 wspieranych formatów.
Czytnik ebook EINK PEARL BEMI COGNITA CGA 6”
Tani czytnik ebook marki Bemi to dobre urządzenie łączące dobre parametry z ceną poniżej 300zł. Już za tyle otrzymujemy produkt z 6-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 1024x758 pikseli. Daje to wyraźny obraz, niepostrzępione czcionki oraz dużą ilość detali na wyświetlanych grafikach. Kolejną zaletą jest świetny czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Czytnik ebooków może działać przez cały miesiąc w trybie gotowości. Podczas użytkowania przerzucimy na nim natomiast aż 6000 stron. 4 gigabajty wbudowanej pamięci wystarczą na przechowanie około 1000 książek.
Mamy ponadto możliwość dodania własnej karty pamięci o pojemności do 32 gigabajtów. Przyda się ona nie tylko do przechowywania większej ilości książek, ale i obrazów w formatach JPG i BMP, a także gifów. Czytnik bez problemu je wyświetli – oczywiście w monochromatycznej wersji. Obsługa urządzenia jest nieco inna niż w poprzednio przedstawianych produktach. Zamiast dotykowego ekranu producent zdecydował się umieścić zestaw przycisków.
Czytnik ebook PocketBook Touch HD 3
Czytnik Touch HD3 marki PocketBook wyróżnia się już na pierwszy rzut oka swoim miedzianym kolorem na tyle, bokach i części frontu obudowy. Urządzenie poza niebanalną estetyką oferuje także świetnej jakości obraz. Ekran ma rozdzielczość 1448x1072 pikseli. Dzięki temu zagęszczenie punktów wynosi ok. 300 na cal, co przekłada się na bardzo wyraźne i gładkie krawędzie. Każda czcionka będzie doskonale się na nim prezentować.
Wbudowane podświetlenie może być w szerokim zakresie regulowane. Możemy więc bez trudu czytać po zmroku lub w całkowitej ciemności. Obudowa czytnika jest ponadto uszczelniona, dzięki czemu nie straszna jej woda i kurz. PocketBook Touch HD3 daje nawet możliwość słuchania muzyki i audiobooków. W zestawie znajduje się adapter umożliwiający podłączenie słuchawek przewodowych. Cena tego modelu czytnika to nieco ponad 600zł.
Apple iPad Mini - czytaj książki z tabletu
Interesująca alternatywą dla czytnika ebooków jest tablet. Świetnym modelem, który swoimi wymiarami i wyglądem przypomina omawiane czytniki, jest Apple iPad Mini. Urządzenie to ma 7,9-calowy ekran, jest bardzo smukłe oraz lekkie. Jego wyświetlacz posiada znacznie wyższą rozdzielczość niż w przypadku typowych czytników ebook. Może on także wyświetlać kolory oraz dopasowywać jasność oraz odcień swoich barw do otoczenia. Nie jest jednak matowy, przez co wygląd otwartej strony nie przypomina kartki w książce.
Taki ekran zużywa ponadto przez cały czas energię, przez co czas pracy na pojedynczym ładowaniu jest znacznie niższy. W przypadku iPada Mini jest to ok. 10h. Trzeba zaznaczyć, że to i tak jeden z lepszych wyników wśród tabletów. Ipad może pochwalić się ponadto dobrej jakości aparatem fotograficznym, wieloma funkcjami multimedialnymi czy błyskawiczną obsługą stron internetowych. To dobre urządzenie nie tylko do czytania książek czy słuchania muzyki, ale i przeglądania internetu czy oglądania filmów. Ogromna funkcjonalność jednak kosztuje. Za iPada Mini przyjdzie nam zapłacić co najmniej 1900zł.
Apple iPad Pro - czytanie książek i nie tylko
Tę pozycję kierujemy użytkownikom niegodzącym się na kompromisy. iPad Pro to wielofunkcyjne urządzenie posiadające bardzo dużą moc obliczeniową, rewelacyjny kolorowy ekran, a także smukłą obudowę z cienkimi ramkami wokół wyświetlacza. Wadą jest tu naturalnie cena wynosząca co najmniej 3900zł. Wszelkie pozostałe cechy i parametry to jednak wyłącznie superlatywy. Bardzo jasny wyświetlacz o odświeżaniu 120Hz daje płynność wyświetlanych animacji. Naniesiona antyodblaskowa powłoka znacznie redukuje odblaski, a odwzorowanie barw stoi na najwyższym poziomie. Naturalnie wszystkie te cechy nie będą potrzebne do czytania książek. Przydadzą się natomiast podczas oglądania filmów czy obrabiania zdjęć. iPad Pro jest wyposażony w dwa świetnej jakości aparaty, bardzo mocny procesor czy ogromną ilość pamięci. To bezkonkurencyjne urządzenie, jeśli tylko nasz budżet nie jest ograniczony.
Co to jest czytnik ebooków i jakie jest jego przeznaczenie?
Czytnik ebook jest mobilnym urządzeniem o wielkości małego tabletu. Ma prostokątny kształt, a na jego frontowej powierzchni znajduje się powierzchnia wyświetlająca tekst zwana e-papierem. Wyświetlane litery są wyraźne, a wygląd całej strony przypomina estetykę prawdziwej kartki papieru. Czytnik e-booków posiada pamięć, w której zapiszemy setki naszych ulubionych tytułów. Pamięć tę zwykle możemy dodatkowo rozszerzyć za pomocą karty pamięci. Dzięki łączności bezprzewodowej możemy dodatkowo pobierać kolejne książki, a w przypadku niektórych modeli nawet przeglądać strony internetowe. W sprzedaży znajdziemy oczywiście różne modele czytników o innych parametrach i funkcjach.
Czytaj książki w domu bez ograniczeń z ebookiem
Ebook to przede wszystkim doskonałe rozwiązanie dla wszystkich wielbicieli książek, którzy dopuszczają alternatywę czytania poprzez urządzenie elektroniczne i akceptują czytanie nie tylko z książek w wersji papierowej. Dzięki ebookom mogą oni pomieścić wiele tytułów bez konieczności nabywania zajmujących miejsca kopii papierowych. Co więcej, ebooki zazwyczaj współpracują także z wieloma aplikacjami, które umożliwiają nie tylko zakup, ale także wypożyczenie książki. Na rynku dostępnych jest coraz więcej aplikacji abonamentowych, pozwalających na uzyskiwanie nielimitowanego dostępu do niemal dowolnych zasobów literatury. Jeśli jesteś więc entuzjastą czytania ebook to z pewnością urządzenie warte rozważenia.
Jak działa czytnik ebook? Odkrywamy tajemnice
Działanie typowego czytnika ebooków co nieco przypomina pracę smartfona. Mamy tu więc wyświetlacz, który jest często dotykowy. Praca systemu operacyjnego (często Linux) jest możliwa dzięki procesorowi, pamięci RAM, pamięci Flash oraz płycie łączącej te wszystkie podzespoły. Główną różnicą względem smartfonów jest jednak prostsze oprogramowanie, a także dwukolorowy wyświetlacz. Sterowanie nim nie wymaga zatem ciągłego podawania nań sygnału, a jedynie zmian w odpowiednich miejscach.
Co lepsze czytnik ebooków czy tablet?
Czytnik ebook z pozoru przypomina właśnie tablet. Urządzenia te jednak różnią się możliwościami. Na czytniku wyświetlimy tekst oraz grafiki czarno-białe. Ekran przygotowano z myślą o długotrwałym czytaniu książek, toteż jest on matowy oraz swoją estetyką przypomina prawdziwą stronę książki. Niektóre czytniki ebooków posiadają dodatkową łączność wi-fi, dzięki której pobierzemy nowe tytuły do naszej biblioteki. Na czytniku nie możemy jednak wygodnie przeglądać internetu, gdyż nie wyświetlimy w pełni kolorowych obrazów. Tablet to z kolei multimedialne urządzenie, które kładzie nacisk na wielofunkcyjność. Na tabletach możemy przeczytać książkę. Dają one jednak także możliwość odtworzenia filmów, wygodnego przeglądania stron internetowych czy odtwarzania muzyki. Tablety nie są jednak w przypadku czytania na tym samym poziomie. Ekran typu e-papier znajdujący się w czytnikach e-book jest pod wieloma względami wygodniejszy w używaniu czy nawet zdrowszy.
Czy czytanie książek z czytników ebook jest zdrowe?
Wiele osób obawia się niezdrowych skutków wynikających z urządzeń elektronicznych. Nie możemy oczywiście odmówić, że te generują pole magnetyczne, które swoim zasięgiem obejmuje również nas. Siła tego pola jest zwykle zależna od ilości zużywanej przez dane urządzenie energii. W przypadku czytników ebooków jest ona więc bardzo niewielka. Urządzenia te praktycznie nie pobierają prądu podczas czytania. Sam ekran zużywa jedynie odrobinę prądu podczas zmieniania strony. Dzięki temu czytniki ebook mogą działać na pojedynczym ładowaniu nawet ponad miesiąc. Zwykłe tablety wytrzymują zwykle po kilka godzin.
Czytnik ebook czy warto? Zalety i wady
Czytniki ebooków to bardzo interesujące urządzenia. Do ich zalet z pewnością zaliczymy niezrównaną jakość wyświetlania stron książek. Obraz przypomina rzeczywiste kartki. Dzięki ekranowi typu e-papier czytniki są ponadto bardzo energooszczędne – co przekłada się na rewelacyjny czas pracy na baterii. Wiele modeli posiada dodatkowe funkcje takie jak łączność z internetem czy odtwarzanie muzyki. Smukłe obudowy łatwo zmieścimy w plecaku. Sam czytnik nie będzie sprawiał dla nas kłopotu jako bagaż dlatego, że jest także bardzo lekki. Pomimo nieco większych rozmiarów, czytniki ebook ważą tyle, co smartfony. Zaletą jest również szeroki wybór różnych modeli w sprzedaży. Do wad zaliczymy ograniczoną funkcjonalność.
Czytanie książek z ekranu tabletu - faktycznie niezdrowe, czy jedynie obarczone starymi odniesieniami?
Kolorowe wyświetlacze tabletów dają wprawdzie większe możliwości wyświetlania różnego rodzaju treści, jednak pod względem wygody nie mogą się równać z czytnikami e-book. Tablety przez cały czas używają podświetlenia, którego nie musimy używać w czytnikach. Zmusza ono nasze oczy do mrużenia, a także stanowi czasem zbyt duży kontrast z otoczeniem. Może to negatywnie wpływać na nasz wzrok, zwłaszcza gdy skupiamy się przez długi czas na niewielkim punkcie obrazu (tak jak podczas czytania). Da się jednak ominąć te negatywne skutki, robiąc sobie częste przerwy w użytkowaniu tabletu. Nie można jednak zaprzeczyć, że wyświetlacz LCD generuje większe pole magnetyczne, gdyż ciągle zużywa on energię. Ekran typu e-papier pobiera prąd (przy czym wytwarza pole elektromagnetyczne) tylko wtedy, gdy zmieniamy na nim wyświetlaną treść. Dlatego też warto posiadać ebook w swojej domowej biblioteczce.
Jakie są zalety i wady czytania z tabletu w porównaniu do czytników ebook?
Czytanie tekstu na czytniku ebooków jest przyjemniejsze dla oczu. Wyświetlany obraz jest matowy i za dnia nie potrzebuje podświetlenia. To jednak możemy w wielu modelach włączyć, gdy zrobi się ciemno. E-papier ma estetykę prawdziwej książki. Tablety posiadają natomiast inną zaletę – mogą wyświetlać kolorowe treści. Zobaczymy na nich zatem obrazki i zdjęcia. Dzięki wysokiej rozdzielczości nowoczesnych tabletów, czcionki są gładkie i niepostrzępione, co spotkamy jedynie w najlepszych czytnikach ebooków. Długotrwałe czytanie na tablecie szybciej zmęczy jednak oczy.
Czytnik ebook - jak ściągać książki?
Na naszym czytniku ebooków możemy posiadać różne aplikacje. Mogą one służyć właśnie do pobierania nowych tytułów książek. Ich obsługa jest prosta i przygotowana specjalnie z myślą o ekranach typu e-papier. Jedną z takich aplikacji jest Legimi. W jej bazie znajdziemy ponad 60 tysięcy ebooków i audiobooków. Na niektóre czytniki wgramy aplikację Storytel, Skoobe czy EmpikGo. W większości przypadków do pobrania nowych książek konieczne jest zarejestrowanie się i wykupienie odpowiedniego abonamentu. Niekiedy mamy także możliwość zakupu pojedynczych pozycji w wybranych cenach. Sam proces pobierania zależy już od konkretnej aplikacji, jednak niemal zawsze zawiera się maksymalnie w kilku krokach.
Serwisy z nieograniczonym dostępem do książek
- Virtualo
- Legimi
- Skoobe
- Storytel
- EmpikGo
- Woblink
- Helion
- Muve
- Sensus
- Eavelo
- Gandalf
- Ink books
Zakup w sklepach online
Wiele sklepów internetowych umożliwia zakup oraz pobranie wybranego tytułu książki w dowolnym formacie. Plik pobieramy ze strony internetowe sklepu lub otrzymujemy go e-mailem. To prosty i szybki sposób na poszerzenie swojej kolekcji książek. Jest on ponadto bezpieczny. Proces zakupu ebooka przypomina typowe kupowanie produktów w sklepach internetowych. Nie podajemy jednak adresu dostawy, a nasz adres email.
W jaki sposób wgrać książkę do czytnika ebook?
Gdy posiadamy już plik z naszą książką, pora wgrać go do pamięci naszego czytnika. To stosunkowo prosty proces. Jeśli nasze urządzenie jest wyposażone w Bluetooth, to możemy je połączyć z naszym smartfonem lub laptopem. Z tych urządzeń możemy następnie przesłać plik przy użyciu Bluetooth, a następnie zapisać go w pamięci czytnika. Jeśli zakupiony przez nas czytnik nie posiada łączności bezprzewodowej, możemy go połączyć z komputerem za pomocą kabla USB. Na komputerze pobieramy zakupiony plik z książką, a następnie kopiujemy go do pamięci czytnika. Proces ten wykonujemy tak samo, jakbyśmy zgrywali pliki na pen-drive’a.
Jaki czytnik ebook wybrać? Podsumowanie
Czytniki ebooków to bardzo wygodne rozwiązanie. Z ich pomocą w każdą podróż zabierzemy nawet tysiące książek. Nie musimy zatem decydować się na jedną czy dwie pozycje, które upchamy w plecaku. Urządzenia te są bardzo łatwe w użyciu oraz intuicyjne. Każdy powinien więc sobie z nimi poradzić. To naprawdę świetne rozwiązanie, pozwalające także zaoszczędzić znaczną ilość miejsca w naszym domu.