Close

Jak przechowywać kosiarkę i robota koszącego po sezonie?

Po zakończeniu intensywnego sezonu koszenia trawy, warto odpowiednio przygotować kosiarkę do ponownego użytkowania po zimie. Dzięki temu sprzęt będzie sprawny i gotowy do pracy po przerwie. Czy każdy rodzaj kosiarki przechowuje się w ten sam sposób? Jak zadbać o robota koszącego w okresie zimowym? Sprawdź.

Jak przechowywać tradycyjną kosiarkę zimą?

Właściwe przechowywanie kosiarki przez sezon zimowy ma wpływ na bezproblemowe użytkowanie sprzętu po przerwie. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie maszyny. Po ostatnim koszeniu należy dokładnie wyczyścić kosiarkę. Usunięcie resztek trawy, liści, błota i innych zanieczyszczeń pomaga zapobiec pojawieniu się korozji. Plastikowe elementy z powodzeniem można czyścić wilgotną szmatką, do pozostałych lepiej użyć szczotki. Mycie kosiarki przy pomocy węża ogrodowego również wchodzi w grę, jednak należy pamiętać, by nie kierować strumienia wody na silnik. Ważne – sprzętu nie można myć myjką ciśnieniową.

Warto pamiętać, by podczas czyszczenia kosiarki spalinowej nie przechylać jej na tę stronę, na której znajduje się filtr powietrza. Może to spowodować, że dostanie się do niego olej i w konsekwencji doprowadzi do konieczności kosztownej naprawy. Kosiarkę można przechylać do tyłu lub na stronę, gdzie znajduje się korek spustowy oleju. Najlepiej zapoznać się ze wskazówkami w instrukcji obsługi danego modelu.

Trzeba też pamiętać, że każdy rodzaj kosiarki wymaga wykonania nieco innych czynności serwisowych przed sezonem zimowym.

kosiarka elektryczna Husqvarna

Przygotowanie kosiarki spalinowej do zimy

Kosiarka spalinowa powinna być przechowywana w suchym i zabezpieczonym przed mrozem miejscu. Nie należy jej przechowywać wewnątrz budynku, jeśli w zbiorniku wciąż znajduje się paliwo. Przede wszystkim grozi to pożarem, a zwłaszcza gdy opary mogą mieć kontakt z iskrą lub otwartym ogniem. Ponadto paliwo się starzeje (traci swoje właściwości) i wiosną może to spowodować problemy z uruchomieniem kosiarki.

Każdy model kosiarki spalinowej wymaga także przeprowadzenia prac konserwacyjnych i serwisowych, np. wymiana filtra paliwa, oleju czy świecy zapłonowej. Czynności te trzeba wykonać zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi i harmonogramie konserwacji.  Ze względów bezpieczeństwa, przed każdą czynnością konserwacyjną, należy zdjąć fajkę ze świecy, aby uniknąć nieprzewidzianego uruchomienia silnika. W instrukcji zawsze podane są również materiały eksploatacyjne, których należy używać (np. klasa oleju, jego ilość itp.). Jest to bardzo ważne – stosowanie odpowiednich materiałów ma zasadniczy wpływ na żywotność maszyny. Powinno się także pamiętać o odkręceniu noża i oddaniu go do serwisu, w którym zostanie właściwie wyważony i naostrzony. W profesjonalnym serwisie można skorzystać także z opcji przeglądu i naprawy.

Przechowywanie kosiarki elektrycznej i akumulatorowej

W przypadku kosiarek akumulatorowych najważniejszą kwestią jest odpowiednie przechowywanie baterii. Po zakończeniu sezonu koszenia akumulator należy naładować, co zapobiega jego uszkodzeniu. Ważna jest także temperatura, w jakiej przechowywana jest bateria – nie może być mniejsza niż 0℃, optymalna to 5-15℃. Dodatkowo, po skończonej pracy, nie wolno pozostawiać akumulatora w maszynie – zawsze musi być przechowywany osobno. Ważne jest odpowiednie czyszczenie sprzętu, które również wykonuje się bez baterii w środku. Najlepiej wykorzystać do tego ściereczkę, a spód kosiarki wyczyścić szczotką. Nóż również warto oddać do serwisu, gdzie zostanie naostrzony i wyważony.

Dodatkową czynnością konserwującą w przypadku kosiarek elektrycznych jest sprawdzenie kabla zasilającego. Należy sprawdzić, czy nie posiada uszkodzeń, załamań i przecięć.

Kosiarki przechowuje się w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Najlepiej z dala od substancji żrących (np. nawozy sztuczne, sole odladzające). Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie sprzętu plandeką lub pokrowcem w celu ochrony przed brudem i kurzem.

Jak przechowywać robota koszącego?

Roboty koszące cały sezon letni przechowywane są na zewnątrz w stacji ładującej. Na okres zimowy należy jednak przenieść automatyczną kosiarkę do pomieszczenia. Wcześniej trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia i naładować baterię. Robota należy przechowywać w suchym miejscu, zabezpieczonym przed mrozem. Natomiast sama stacja ładująca nie musi być przechowywana pod dachem, ale w takim przypadku musi pozostać podłączona do przewodów i zasilania. Jeśli zostanie jednak zabrana, to przewody należy zabezpieczyć w specjalnej skrzyneczce. Informacje o zabezpieczaniu stacji na zimę znajdują się w instrukcji obsługi. 

czyszczenie i konserwacja kosiarki automatycznej Husqvarna

Pamiętaj, by sprawdzić w instrukcji obsługi, czy posiadany przez Ciebie model można myć wodą z węża

Roboty koszące wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami i zajmują niewiele miejsca. Przy tym marka Husqvarna oferuje swoim klientom możliwość przechowywania robota w sezonie zimowym u autoryzowanego dilera. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ kosiarka Automower® zostanie także odpowiednio przygotowana do nowego sezonu.

Dilerzy Husqvarna zapewniają profesjonalny serwis. Po okresie intensywnej eksploatacji i codziennej pracy roboty koszące wymagają kontroli zużycia podzespołów, takich jak noże czy łożyska kół. Sieć dealerów Husqvarna oferuje wsparcie we wszystkich obszarach.

Kosiarka automatyczna to nie tylko łatwe przechowywanie. Poznaj zalety robotów koszących

Roboty koszące Automower® powstały z myślą o maksymalnym ułatwieniu pielęgnacji trawnika, bez angażowania czasu i wysiłku właściciela ogrodu. Są zatem nie tylko łatwe w przechowywaniu, ale także codziennym użytkowaniu.

Posiadanie kosiarki automatycznej gwarantuje pięknie skoszony trawnik, który każdego dnia ma idealną wysokość i imponujący wygląd. Częste ścianie wpływa także pozytywnie na kondycję trawy – staje się gęsta, soczyście zielona oraz pozbawiona mchu i chwastów. Co najważniejsze, praca robotów jest w pełni automatyczna (wymagają niewielkiego wsparcia), przez co użytkownik zyskuje wolny czas.

Marka Husqvarna zaprojektowała kosiarki automatyczne Automower® z myślą o pielęgnacji każdego trawnika, bez względu na wielkość, ukształtowanie czy zagospodarowanie terenu. Roboty obsługują powierzchnie do 5000 m² (lub większe w zależności od liczby robotów), koszą na wzniesieniach o nachyleniu do 70% (wybrane modele) i pokonują wąskie przejścia o szerokości 60 cm, by dotrzeć w każde miejsce. Wyróżniają się zaawansowaną technologią, co gwarantuje doskonałe rezultaty koszenia, jakich nie zapewni żadna tradycyjna kosiarka.

koszenie trawy robotem Husqvarna

Inteligentne roboty Husqvarna pracują każdego dnia, niezależnie od pory i warunków atmosferycznych. Eliminują problem z pokosem, ponieważ drobne ścinki pozostają na trawniku. Z czasem zamieniają się one w odżywczy nawóz naturalny, co ogranicza nawożenie sztuczne. Potrafią nawet dostosować czas pracy do tempa wzrostu trawnika.

Warto także podkreślić, że roboty Automower® pracują niezwykle cicho (ok. 60 dB), nie zakłócając spokoju w okolicy. Zasilanie akumulatorowe eliminuje problem bezpośredniego zanieczyszczenia środowiska spalinami. Poza tym wyposażone są w liczne funkcje gwarantujące bezpieczeństwo (także zabezpieczenia antykradzieżowe). Roboty cechują się tanią eksploatacją i długim czasem użytkowania (10-15 lat).

Pielęgnacja trawnika z pomocą kosiarki automatycznej Automower® to ogrodnictwo XXI wieku. Nie tylko nie trzeba osobiście zajmować się koszeniem, ale pracę robota kontroluje się zdalnie przy użyciu smartfona i aplikacji z każdego miejsca. Co więcej, urządzenie można zintegrować z systemem Smart Home, np. Google Home, Fibaro.

aplikacja do zarządzania kosiarką automatyczną

Roboty koszące Husqvarna to najlepszy sposób na koszenie trawnika, który przynosi liczne korzyści i odpowiada na wiele potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij