Przydomowy ogród to miejsce, które można wykorzystać do relaksu i odpoczynku wśród zieleni i kwiatów. Jeśli tylko miejsce na to pozwala, warto zaaranżować pawilon ogrodowy. Spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną oraz ciepłe wieczory przy grillu staną się jeszcze przyjemniejsze w specjalnie przygotowanej przestrzeni. Altanki ogrodowe to modne i chętnie wybierane rozwiązanie - sprawdź, jak zaprojektować własną.
Altanki ogrodowe - jak zaprojektować?
Postanowione - na działce stanie altana. Zanim jednak będzie można rozpocząć prace nad jej budową, trzeba zadbać o projekt altany. Można go kupić lub stworzyć samodzielnie. Wbrew pozorom altanki ogrodowe, jako konstrukcje lekkie, nie są trudne w zaprojektowaniu. Wystarczy trochę sprytu i ciekawy pomysł.
Nowoczesne altany ogrodowe składają się zazwyczaj z dachu oraz kilku słupach, na których się opiera. Obecnie rzadziej spotyka się konstrukcje ze ścianami, a jeśli występują, są najczęściej lekkie, ażurowe. Budowa altany tego typu nie jest trudna, a można proces ułatwić, zamawiając gotowe elementy - altana ogrodowa do samodzielnego montażu.
Od czego zacząć projektowanie altany?
Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jak wkomponować ją w ogród. Powinna pasować stylem do otoczenia - nie tylko samego ogrodu, ale także domu. Jeśli budynek jest drewniany lub ma drewniane elementy, w projekcie altany warto uwzględnić ten materiał. Ciekawym sposobem na utrzymanie architektonicznej spójności jest wykonanie słupów z surowców, z których wykonana jest elewacja domu, na przykład drewna lub kamienia.
Gdzie postawić altanę w ogrodzie?
Kolejna kwestia to umiejscowienie altany w ogrodzie. Można zaplanować ją w już istniejącym, najlepiej jednak zaprojektować ją na etapie przygotowywania ogrodu i wytyczania ścieżek. Tworząc projekt trzeba wziąć pod uwagę przepisy dotyczące odległości budowli od granicy działki oraz maksymalne wymiary altanki, przy których nie będzie konieczne pozyskiwanie pozwolenia na budowę.
Planując umiejscowienie altany, warto wziąć pod uwagę widok, jaki będzie się z niej roztaczał. Najlepiej, jeśli siedząca w altanie osoba zobaczy kwiaty i zieleń. Od strony, od której mogą patrzeć sąsiedzi, warto zaaranżować ażurową ścianę lub zasłonki, których można użyć w razie potrzeby. Sprawdzą się także jako żagiel przeciwsłoneczny i ochrona przed owadami. Tutaj dobrym pomysłem jest także altana ogrodowa z moskitierą.
Projektując altanę, warto zadbać także o to, by było w niej dość miejsca na ustawienie mebli ogrodowych. Umieszczenie w altance grilla czy paleniska pozwoli przemienić ją w letnią kuchnię. Dobrze jednak zadbać, aby przy przestronności konstrukcja pozostała lekka i nie zagraciła ogrodu, szczególnie, jeśli jest on niewielki.
Jeśli nie masz miejsca na altanę, ale dom wyposażony jest w taras, w łatwy sposób można zmienić go w klimatyczny zakątek. Jak osłonić balkon i taras przed słońcem? Wystarczy odpowiednie zadaszenie i już powstało przyjemne miejsce do relaksu.
Zobacz także: Grill elektryczny - Ranking
Altanki ogrodowe - rodzaje
Decydując się na altankę w ogrodzie, trzeba wiedzieć, że można wybierać spośród kilku rodzajów konstrukcji. To, jaka ostatecznie zostanie zbudowana zależy od stylu ogrodu, domu oraz dostępnego miejsca. Wyróżnić można:
- altana drewniana - potrzebuje okresowej impregnacji, ale daje wiele możliwości aranżacyjnych;
- z metalu - nie wymaga konserwacji i jest łatwiejsza w utrzymaniu;
- altana przydomowa - sprawdza się w przypadku mniejszych ogrodów, w których liczy się jak najbardziej efektywne zaplanowanie przestrzeni;
- altana wolnostojąca - ustawiona w dowolnym miejscu w ogrodzie;
- wiata ogrodowa - lżejsza od altany konstrukcja;
- altana ogrodowa z paleniskiem - ciekawy pomysł, aby ogrzać się w chłodne wieczory.
Nowoczesne altany ogrodowe nie muszą przyjmować klasycznej formy zbliżonej do drewnianego domku. Obecnie wielokątne altanki ogrodowe to nie jedyna opcja - popularne stają się konstrukcje na bazie kwadratu czy prostokąta. To, jaki rodzaj wybrać, poza wymienionymi wyżej punktami, zależy przede wszystkim od gustu.
Jak oświetlić altanę ogrodową?
Altanki ogrodowe mają to do siebie, że czas spędzamy w nich nie tylko w dzień. Letnie wieczory sprzyjają grillowaniu i spotkaniom z przyjaciółmi, dlatego ważne jest, by konstrukcję odpowiednio oświetlić. Warto tę kwestię dobrze przemyśleć, bo za pomocą światła można stworzyć niezwykle klimatyczne miejsce spotkań w swoim ogrodzie. Jak więc powinna być oświetlona altana nowoczesna?
Podstawową kwestią jest przyłącze prądu. Jeśli altana budowana jest przed urządzeniem ogrodu, można łatwo to rozwiązać, prowadząc przewody pod przyszłym trawnikiem, dzięki czemu nie będą widoczne. Gdy natomiast altanka jest stawiana w już zaaranżowanym ogrodzie, istnieje kilka sposobów oświetlenia jej. Po pierwsze, można zrobić przyłącze górą lub korzystać z przedłużaczy, uruchamiając światło tylko na czas spotkania. Innym sposobem jest zainstalowanie agregatu prądotwórczego do użytku w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba.
Domki działkowe świetnie oświetlają lampy zawieszone u sufitu. Zapewniają odpowiednią jasność, a także dają klimat. Warto pamiętać o umieszczeniu lampy także przy wejściu do altanki. Do wyboru jest wiele rodzajów zewnętrznych lamp do altan, łatwo więc dopasować do konstrukcji takie, które najlepiej wpiszą się w styl, w jakim jest utrzymana.
Ciekawym rozwiązaniem, w które często wyposażane są nowoczesne altany ogrodowe, jest oświetlenie solarne. Nie potrzebuje ono instalacji, rozkopywania trawnika ani przeciągania przewodów i przedłużaczy. Lampy tego rodzaju dają jednak mniej światła niż klasyczne. Dlatego, chcąc zadbać o bezpieczeństwo i zapewnić odpowiednią jasność, domki drewniane na działkę i altanki lepiej wyposażyć w co najmniej kilka źródeł światła.
Jak ozdobić altanę ogrodową?
Choć altanki ogrodowe same w sobie stanowią ciekawą ozdobę, nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo je upiększyć. Tutaj, podobnie jak na etapie tworzenia projektu, ważne jest, aby dekoracje dopasować stylistycznie do całego ogrodu, domu i samej altany. Niezależnie od tego, czy dekorowana ma być wiata, czy domek, warto zadbać o estetykę i spójność.
Niezwykle klimatycznie wyglądają domki ogrodowe porośnięte bluszczem i doświetlone lampami. Dekorując altankę, warto postawić na kwiaty i powiesić wewnątrz doniczki z pięknymi roślinami. Na zewnątrz natomiast sprawdzi się wspomniany wyżej bluszcz lub pnąca róża - doda nie tylko klimatu, ale zapewni też piękny zapach podczas kwitnienia. Warto, aby w naszej altanie pojawił się także hamak lub krzesło brazylijskie.
Ciekawie może się prezentować altana ogrodowa z zasłonami ozdobionymi lampkami stylizowanymi na te choinkowe. Tak udekorowana będzie się pięknie prezentować także pergola ogrodowa.Jeśli zaś chodzi o wnętrze, całości dopełnią miękkie poduszki, pamiątki z wakacji, a także świeczniki.
Najlepsze pomysły i inspiracje - altanki ogrodowe
Altanki ogrodowe można urządzić na milion sposobów. Oto kilka inspiracji, w których ogrodowa altanka staje się idealnym miejscem wypoczynku:
- romantyczna ogrodowa altanka pomalowana na biało, z ażurowymi ścianami i drzwiczkami, wewnątrz poduszki i ozdoby, wokół wiele kwiatów - mała altanka ogrodowa to idealny zakątek dla pary pragnącej prywatności;
- pergole drewniane czy altany ogrodowe bez dachu także mogą prezentować się pięknie, szczególnie na ograniczonym metrażu - wystarczy postawić huśtawkę, ozdobić ją poduszkami, a wokół posadzić kwiaty i pnącza;
- kamienna altana ogrodowa z grillem, który można ustawić lub wybudować;
- pawilony ogrodowe, łatwe w montażu i efektowne, także w mniejszym ogrodzie.
Zobacz także: Aranżacje ogrodów - najlepsze pomysły.
Nowoczesne altany ogrodowe
Nowoczesna altany ogrodowe także mogą być klimatyczne. To nie tylko innowacyjna forma, ale także materiały. Obecnie altany ogrodowe coraz częściej buduje się nie z drewna czy metalu, ale z desek włóknocementowych. Jest to materiał łatwy z utrzymaniu i czyszczeniu, daje także szerokie możliwości aranżacyjne. Można je łączyć z innymi materiałami, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt. Altany ogrodowe nowoczesne są również łatwe w montażu i nie wymagają wizyty fachowców.
Altana ogrodowa z palet diy
Nowoczesne altany ogrodowe nie pasują do twojego ogrodu i wolisz postawić na coś oryginalnego, innego? Dlaczego więc nie wykorzystać palet? Sprawdź koniecznie, jak zrobić meble z palet samodzielnie. Można również pokusić się o domek ogrodowy z palet właśnie. Łatwo zbudować go samodzielnie, trzeba jednak przygotować projekt i zaplanować prace, tak jak w przypadku klasycznej altany. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie palet i zabezpieczenie ich przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Przy kilku dodatkowych ulepszeniach altana DIY z palet będzie cieszyć długi czas.