Zima nadchodzi wielkimi krokami, a razem z nią niskie temperatury. Prognozy pogody mówią, że w tym roku okres zimowy może być nadzwyczajnie mroźny, a co za tym idzie, bardzo niebezpieczny dla roślin. Jeśli masz ogródek, musisz pamiętać, że nie tylko nam zagrażają stopnie na minusie. Pokażemy ci kilka sposobów, by zadbać o piękno natury, które daje kolory w twoim ogródku w ciepłych porach roku!
Co daje zabezpieczenie roślin?
W swoim ogródku prawdopodobnie posiadasz kwiaty, które naturalnie rosną w różnorakich strefach klimatycznych. Oznacza to, że niektóre ozdoby roślinne mogą nie być odporne na zimno, przez co podczas mrozów może dojść do zniszczenia ich kondycji. Ujemne temperatury, mroźne opady atmosferyczne czy mocne wiatry zdecydowanie nie sprzyjają rozrastaniu krzewów. Niezabezpieczenie roślin może spowodować obumarcie, innymi słowy, roślina nie da już kwiatów w następnym sezonie wiosenno-letnim. Osłona przed zimnem nie tylko pozwoli przetrwać zimę, ale też zachować poprawną kondycję. Właśnie dzięki tym sposobom pielęgnacji będziemy mogli się cieszyć barwnym wyglądem naszego podwórka. Starannie zagospodarowane tereny zielone są bardzo często projektowane w nowych inwestycjach i deweloperzy dbają o to, by każda roślina zdobiąca zewnętrzną część budowli była w jak najlepszej formie i cieszyła oko nawet najbardziej wymagających. Również Ty, jeśli posiadasz kwiaty w ogródku lub na balkonie, powinieneś poznać lepiej sposoby na ochronę roślin przed zimą.
Partnerem wpisu jest obido - jeśli szukasz nowego mieszkania, sprawdź koniecznie ofertę na obido.pl
Kiedy zabezpieczyć rośliny?
Trzeba mieć na uwadze, że przedwczesne zabezpieczanie roślin przed mrozami również może zaszkodzić roślinom. Możemy zacząć zimową pielęgnację naszego ogródka wtedy, gdy gleba odpowiednio przemarznie, a temperatury przez kilka dni będą utrzymywały się na minusie. Najlepiej, gdy stała temperatura będzie wynosiła około -5 stopni Celsjusza.
Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?
Jak już wiemy, dlaczego warto zabezpieczać rośliny i jak to zrobić, należy wiedzieć czym i jak to zrobić. Przykłady roślin, które konieczne trzeba zabezpieczyć na zimę to: róże, drzewka owocowe, rododendrony, magnolie, lawendy. Poznaj 5 najlepszych sposobów, które pozwolą przetrwać twoim kwiatom okres zimowy!
1. Agrowłóknina
Agrowłóknina to najczęściej stosowany sposób ochrony. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ mimo swojej lekkiej struktury potrafi świetnie utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Najczęściej spotykana gramatura agrowłókniny to 50g/m2. Użycie tego sposobu jest zależne od wytrzymałości roślin na mrozie. W tym wypadku czasami warto użyć kilku warstw, by mieć pewność, że kwiatom nie będzie groziło obumarcie. Wymagane jest również użycie sznurka, by materiał chroniący mógł w pełni spełniać swoją rolę.
2. Liście
Użycie suchych liści to naturalny sposób ochrony roślin. Trzeba jednak upewnić się, że nie przenoszą żadnych chorób. W dodatku, warstwa ochrony musi przepuszczać wodę i ważne jest, by zabezpieczyć je przed wiatrem, gdyż może on zniszczyć całą konstrukcję.
3. Stroisz - gałęzie iglaków
Drugi naturalny sposób ochrony, który pomaga skutecznie zatrzymać śnieg i dobrze radzi sobie z osłoną roślin przed słońcem i mocnymi wiatrami. Dodatkowo, przepuszczają powietrze, a po sezonie zimowym można przerobić je na kompost. Jeśli chce się utrzymać atrakcyjny wygląd ogródka nawet podczas mrozów, ten sposób może okazać się dobrym wyborem.
4. Słomiane maty
Słomiane maty to dobry wybór, gdyż radzą sobie nawet z dużymi mrozami. Nie gniją i są przewiewne, dzięki czemu można je stosować przez wiele lat.Maty najczęściej owija się wokół roślin, tworząc ściankę.
5. Kora
Kora to tania alternatywa, tworząca znakomitą organiczną warstwę izolacyjną. Podczas dużych mrozów warto dołożyć trochę do warstwy osłaniającej, by jak najlepiej ochraniała kwiaty przed obumarciem. Może polepszyć żyzność gleby, gdyż przez lata rozkładu tworzy próchnicę, która jest przyjazna dla gleby.
Artykuł partnera