Styl skandynawski dominuje w aktualnych trendach wnętrzarskich. Dla jednych banalny i biedny. Wydaje się być zbyt oszczędny i nudny. Dla wielu - niezastąpiony! Wciąż jest inspiracją i bazą dla wielu projektów topowych architektów wnętrz. Wśród uczących się studentów wzornictwa te projekty dobrze się zadomowiły. Również i Ty odkryj, że metamorfoza przestrzeni wyjdzie Ci na dobre. Dlaczego? Skąd wziął się ten styl? Z jakiego powodu jest wciąż tak wielbiony i aktualny? Sprawdź nasze domowe porady, aby odpowiednio zaaranżować mieszkanie. Remont często nie jest jedynym wyjściem. Małe zmiany w wyposażeniu mogą przynieść podobne rezultaty w zaspokojeniu estetycznych potrzeb domowników.
Od dłuższego już czasu styl skandynawski króluje we wszelkich aranżacjach wnętrzarskich. Wydaje się on być niezastąpiony, pomimo coraz większej ilości jego odmian. Szczególnie przy małych powierzchniach mieszkań jest stosowany praktycznie masowo. Jednak świetnie sprawdzi się również w nietypowych wnętrzach oraz w takich z dedykowaną funkcjonalnością. Przede wszystkim – wnętrze skandynawskie bazuje na prostej formie. Lubi harmonię i dopasowanie. Bardzo dużo elementów tworzonych jest w zgodzie z naturą, zarówno w charakterze, jak i w doborze materiałów. Coraz bardziej i częściej, szczególnie w nowo rozwijających się gałęziach stylu, lubi łączyć się z mocnymi akcentami. Kolor, forma, dopełniający materiał. Najważniejsze jednak jest to co jest niezmienne, czyli jakość.
Z roku na rok ewoluuje, jednak jego podstawowe założenia i elementy, to typ „bazy” do dalszych eksperymentów. Za co kochamy styl skandynawski? O czym musimy pamiętać? Jakich zasad przestrzegać? Czego nie możemy pominąć, jeśli marzy nam się sypialnia, kuchnia, czy przytulny salon rodem ze skandynawskich krajów?
Styl skandynawski: skąd w ogóle się wziął?
Im więcej światła dziennego, tym lepiej
Fundamentem stylu skandynawskiego jest funkcjonalność. Stało się tak z powodu charakterystycznej dla tego regionu pogody i aury. Zachmurzone, często deszczowe dni sprowokowały chęć wybrnięcia z ciemności we wnętrzach. Pierwszym krokiem było pomalowanie ścian na biało oraz rozbielenie drewnianej podłogi. Okna pozbawiono wszelkich zasłon. Po tych zabiegach, w mgnieniu oka pomieszczenia dostały więcej blasku i przestronności.
Dodatkowo, światło wpadające przez otwór okienny, odbija się od białych powierzchni i naturalnie doświetla pokoje. Jest to więc najważniejszy krok do zaaranżowania naszego wnętrza na odpowiadający stylowi skandynawskiemu.
Nie oznacza to jednak konieczności przyozdobienia wszystkich ścian bielą, jak również podłogi. Przykładowo, stosując na ścianach biel, kość słoniową lub écru, możemy postawić na podłogę drewnianą lub wykonanego z innego materiału. Równie efektownie będzie wyglądać podłoga, na której zostaną położone płytki drewnopodobne. Zasada jest jedna – im jaśniej tym lepiej!
Królowa Natura
Ważnym dla mieszkańców Skandynawii czynnikiem jest kontakt z naturą. Bardzo mocno zwracają oni uwagę na to, z jakich materiałów wykonane są meble i akcesoria wnętrzarskie. Czy są to materiały pozyskane bez dużej szkody dla natury. A także, w jaki sposób naturalny materiał przeniesiony jest do ich wnętrza. Główną zasadą jest zaszczepienie jak najbardziej autentycznej, naturalnej formy. Im mniejsza ingerencja w materiał lub kształt – tym lepiej. Chętnie wykorzystywane są również produkty DIY pod warunkiem, że będą wykonane bardzo dokładnie, reprezentując wysoką jakość i odpowiedni styl. Koniecznie rozejrzyj się także za meblami vintage.
Przeglądając popularne portale wnętrzarskie i bezpośrednio czerpiąc z nich inspiracje, z pewnością zauważyłeś, że skandynawski styl cechuje przede wszystkim minimalizm. Jak się okazuje, za to go właśnie pokochaliśmy! Aktualny nadmiar możliwości i różnorodność dostępnych form może trochę nas przytłaczać. Skąd upodobanie do upraszczania tego, co wokół nas. Zachwyć się prostotą!
Prostota materiałów i form
Minimalizm skandynawski opiera się na budowaniu wnętrza z prostych form geometrycznych. Kwadraty i prostokąty są najliczniej wykorzystywane. Jako akcent, może pojawić się koło, trójkąt lub romb. Wszystkie wykorzystywane kształty są maksymalnie zharmonizowane, połączone ze sobą jeżeli nie samą konstrukcją, to dodatkową stylistyką, kolorem lub materiałem. Materiały natomiast projektowane są już na samym początku, podczas opracowywania koncepcji wnętrza i konsekwentnie dodawane i utrzymywane podczas całej żywotności pomieszczenia. Jeżeli decydujemy się na drewniane dodatki – zróbmy to. Jeżeli wolimy metal, również jest to dobry wybór pod warunkiem, że będziemy się tego trzymali. Oczywiście możemy łączyć ze sobą różne tekstylia. Pamiętajmy jednak, żeby było to dobrze przemyślane i estetyczne.
Zdecydowana linia
Wszelkie zabudowy jak i wolno stojące meble charakteryzują się zdecydowaną, czystą linią. Proste i funkcjonalne rozwiązania to cechy, jakie musi posiadać każda aranżacja. Zazwyczaj znajdziemy odcięte poszczególne elementy wyposażenia od ich tła. Nawet, jeżeli występują w formie zabudowy w kuchni, szafy w przedpokoju czy meblościanki. Zdecydowanie podbija to efekt czystości i świeżości. Nowoczesny przedpokój - musisz w niego zainwestować, aby efekt był spójny.
Nadaje to również wrażenie większej trójwymiarowości pomieszczenia oraz blasku i rozświetlenia dzięki zaakcentowanym krawędziom. Bardzo często stosuje się różnorodne materiały na każdej z powierzchni. Możesz połączyć na przykład matową ścianę z metalowymi półkami lub gładką, lakierowaną w większości z zabudowę z zaakcentowanymi wybiórczo frontami w matowe wzory lub z drewna.
Przytulny klimat
W szczególności chodzi o to, żeby stworzyć maksymalnie przytulną przestrzeń. Dodanie trochę ciepła do wnętrza przy wyborze stylu minimalistycznego jest prostym zadaniem, choć trzeba to robić z rozwagą. Czasami wystarczy po prostu położenie dywanika z długim włosem, tzw. shaggy lub zastosowanie większej ilości okrągłych form. Decydując się na skandynawski klimat, wybieraj jednak wyłącznie tekstylia z naturalnych materiałów. Bawełna, juta czy len grają pierwsze skrzypce. W skandynawskich aranżacjach nie powinno zabraknąć również także dużej ilości poduszek. Znajdziesz je na fotelach i na kanapie. Dobierając je w odpowiednim, nadaj urozmaicenia pomieszczeniu i przełam „nudne”, jasne kolory.
Świetnie sprawdzą się również pastelowe kolory oraz barwy bliskie natury, takie jak beż i brąz. Dodatkowo można zagrać miękkością tekstyliów .W skandynawskich aranżacjach powinny znaleźć się duże ilości puszystych poduszek, czy pledy o dużym splocie. Ponadto wprowadzone do wnętrza zielone rośliny i egzotyczne kwiaty dostarczą świeżości, spokoju i integracji z żywą naturą.
Stonowane kolory
Podczas projektowania naszego mieszkania w bloku lub domu, zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę. To ona sprawi, że nasze wnętrze będzie miało szczególny charakter i klimat. Najczęściej kojarzymy nowoczesne ściany, jako szare. Jednak w mieszkaniu scandi, nie musi być ponuro. Biel dla rozświetlenia i odbicia światła – i co dalej? W stylistyce skandynawskiej świetnie sprawdzą się farby w pastelowych kolorach: pudrowy róż, czy miętowa zieleń. Doskonale przyjmie się również szarość od jasnej, po ciemną, a nawet czerń. Nie zapominajmy jednak o tym, że skandynawski styl wyróżnia jasność, w związku z czym nie przesadź z ciemnymi, intensywnymi kolorami i czernią. Raczej zastosuj je jako ekstra akcent.
Wszystkie te elementy razem mogą stworzyć sielski i bardzo przyjazny klimat na bazie minimalizmu. Możliwe jest to praktycznie wszędzie, niezależnie od wymiarów danego pomieszczenia. Ma być prosto i jasno. Przestrzeń ma sprawiać wrażenie zwyczajności, co daje także pewność funkcjonalności wnętrza. Skandynawski, szary salon stroni od przesadnej i sztucznej ozdoby czy sprawiających wrażenie luksusowych dodatków. Zgodnie ze skandynawską filozofią hygge, całość jest atrakcyjnie prosta i jednocześnie obłędnie przytulna co sprawia, że w danych wnętrzach po prostu chce się przebywać non stop! W każdym salonie da się jeszcze dołożyć jakieś tekstylia! A im ich więcej, tym przytulniej. Tylko nie przesadźmy!
Drewno i inne naturalne elementy – to kocha styl skandynawski
Architektura skandynawska odznacza się uwielbieniem do jednego z materiałów - drewna. Jest to MUST HAVE tego stylu. Drewno i wszelkie drewnopochodne materiały są tak popularne przede wszystkim dzięki szybkiemu ociepleniu i dodaniu niepowtarzalnego uroku każdemu wnętrzu. To niemalże wyznacznik tego stylu, bez którego nie ma przytulnego wnętrza.
Postaw na drewnianą podłogę. Poza efektem wizualnym, przyjemność sprawi chodzenie po niej bosymi stopami. Drewnianymi meblami dodamy sielankowości. Duży, drewniany stół wesprze domową, spokojną i harmonijną atmosferę. Na dodatek zmieści się przy nim nie tylko cała Twoja rodzina, ale i goście, których zaprosisz na wspólny posiłek.
Jak pewnie doskonale wiesz, styl skandynawski to przede wszystkim jasne kolory, dlatego namawiamy do zdecydowania się na delikatne odcienie drewna. Omijaj wszelkie czekoladowe czy mahoniowe barwy. To w przypadku stylu skandynawskiego jest raczej rzadkością. Wszelkie pomieszczenia od sypialni, salonu, poprzez kuchnię, pokój dziecięcy, biuro, po łazienkę i hol mają być przede wszystkim komfortowe. Każdy pokój ma być przestronny. Stąd właśnie miłość do naturalnych materiałów, w których pierwsze skrzypce gra wyjątkowe i niezastąpione drewno!
Meble i styl skandynawski
Wiesz już co nieco o tym, co jest charakteryzuje styl skandynawski. Zrób z tych informacji użytek i przenoś na kolejne etapy aranżacji Twoich wnętrz. By ułatwić sprawę, szukaj producentów mebli tworzących pojedyncze, oryginalne meble. Niejedna kolekcja jest już utrzymana w tym charakterze. Przodownikiem jest IKEA. Oczywiście, dostępne tam wyposażenie, utrzymane jest w skandynawskim minimalizmie. Niech zawsze jednak wyposażenie mieszkania w całości w IKEI jest dobrym pomysłem. Zastanów się nad masowością ich produktów oraz jakością niektórych. Pomimo możliwością częściowego korzystania z ich asortymentu, postaraj się również o bardziej oryginalny pomysł i indywidualne podejście. Powinno być stworzone w zgodzie ze Tobą. Musisz wiedzieć, że akurat to wnętrze jest Twoje, a nie sąsiada!
Zakładamy, że dostosowałeś bazę swojego wnętrza do tego, by przejść dalej. Kolejnym krokiem będą meble. W odpowiednim urządzaniu pomoże Ci kilka naszych wskazówek i pomysłów:
Krzesła - styl skandynawski
Dobre rozwiązanie, to przede wszystkim wygoda. Następnie wybierz styl i charakter. Prosta forma i twarde miejsce siedzące, czy może tapicerowane siedzisko? Wszystko zależy od Twoich zainteresowań i upodobań. Nie zapomnij jednak o tym, żeby praktyczne. Wybór białych tkanin nie sprawdzi się. Szczególnie w przypadku, kiedy masz dzieci, czy zwierzęta oraz zapraszasz dużą ilość gości. Wybierz tkaniny szare lub postaw na kolorystyczny akcent w postaci różu lub odcieni zieleni. Poszukaj ich i dowiedz się więcej w Internecie. Polecane są szczególnie sklepy ze stacjonarnymi punktami. Jeżeli masz taką możliwość, dobrze jest pojechać do sklepu z wybranymi krzesłami i posiedź na nich chwilę. Komfortowe krzesła to podstawa.
Sofa - styl skandynawski
Podobnie jak w przypadku krzeseł, szukaj sofy super wygodnej. Tutaj również możesz postawić na harmonię z jasnym wnętrzem lub postaw na akcent. W związku z tym, że salon i znajdująca się w nim duża kanapa (nie mała!) są miejscem wypoczynku i spotkań towarzyskich, zwróć uwagę na elementy dotyczące przytulności. Są to m. in. miękkie poduszki pełne aplikacji, w ciekawe motywy i wzory.
Lampa - styl skandynawski
Sztuczne oświetlenie i doświetlenie wnętrz jest bardzo ważne. Skup się przede wszystkim na umieszczeniu punktów świetlnych w newralgicznych miejscach. W drugiej kolejności możesz potraktować lampy jako element dekoracji. Dokonanie wyboru idealnych lamp może kosztować Cię wielu poszukiwań. Na suficie, postaw na jasne lampiony. Wzmocni to odbicie się światła oraz pozwoli na przeniknięcie większej ilość światła do wnętrza. W dodatkowym rozjaśnieniu pomoże Ci odpowiedni wybór ozdobnych lamp. Postaw na metalowe lub z tworzywa (istotne jest, by były one wykonane z recyclingu) geometryczne, wyraziste formy. Pamiętaj, że większość sklepów posiada żyrandole, że Twój wcale nie musi być drogi. Możesz go również samodzielnie zrobić!
Szafa - styl skandynawski
Niezwykle ważnym wyposażeniem mieszkania jest przestronna szafa. Musisz wybrać taką, która pomieści wiele rzeczy. Najlepsza w tym przypadku jest lista ubrań, sprzętów i innych bibelotów, które mają się w niej znaleźć. Ułatwi to wybór odpowiednich gabarytów oraz zadbanie o praktyczny podział jej wnętrza. W celu powiększenia pokoju, w którym ma się znaleźć, wybierz taką z, która ma lustra na drzwiach.
Komoda - styl skandynawski
Przechowywanie rzeczy codziennego użytku również jest istotne. Myśląc o książkach lub naczyniach, idealnie sprawdzą się przeszklone drzwi komody. Będziesz mógł w niej również wyeksponować świece i świeczniki oraz inne drobne rzeczy. Tę zasadę zastosuj również dobierając szafki kuchenne.
Biurko - styl skandynawski
Stoły i biurka, to kolejne meble, które będziemy chcieli przede wszystkim dopasować do naszych preferencji. Charakterystyczny, funkcjonalny model jest odpowiedni pod względem wysokości blatu oraz swobody przy siadaniu i pracy. Postaw na dokonywanie trafnych decyzji i przetestuj wybrane fasony. Dostosuj je do celów swoich i zwróć uwagę, co na to pozostali mieszkańcy.
Dywan - styl skandynawski
Za pomocą dywanu, każda z przestrzeni stanie się bardziej przytulna. Najnowsze, skandynawskie trendy dopuszczają coraz więcej różnorodnych wzorów i kolorów. Wykorzystaj to i podkreśl swoje modne wnętrze. Jeżeli postawiłeś na wyciszoną kolorystykę całości wnętrza, postaw na ozdobne i charakterystyczne wzory. W przypadku, w którym już użyłeś mocnych akcentów w różnych kolorach, rozważ dywan z długim włosem. Na rynku jest tyle dywanów, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
Styl skandynawski to wyłącznie biały kolor? Ależ skąd!
Kolejny istotny temat, to kolory. Przeciwnicy stylu skandynawskiego często określają go nudnym, kojarząc wyłącznie aranżacje utrzymane w bieli i wszelkich odcieniach szarości. Zadajmy im pytanie: dlaczego? Jak się okazuje, styl skandynawski ma różne oblicza i absolutnie nie zasługuje na miano nudnego! Jakie odcienie są mile widziane w pomieszczeniach, w których króluje skandynawski klimat? Śmiało możesz postawić na wszelkiego rodzaju beże czy ukochane przez wielu pastele.
Miłośnicy różu, mięty, błękitu czy turkusu także odnajdą się w tych aranżacjach. Natężenie barw zależy od Ciebie, aczkolwiek najchętniej stosowane są delikatne i pastelowe barwy. Dobierając kolory do wnętrz do twojego stylu skandynawskiego, kieruj się zasadą, iż muszą występować one w naturze. To prosty sposób pomoże na stworzenie iście skandynawskiego klimatu ze smakiem! Dobrym pomysłem jest także zaczerpnięcie inspiracji ze stylu wabi-sabi.
Styl skandynawski: dodatki do domu
Naszą rozmowę o tym jakiego typu dodatkami urządzać skandynawskie wnętrza rozpocznijmy od zapoznania się z coraz wyraźniejszymi jego gałęziami. Wykorzystanie któregoś z poniższych stylów gwarantuje świeżość, elegancję, a przede wszystkim możliwość dopasowania wystroju do Twoich upodobań. Pokaż nimi swój indywidualny charakter i sprawdź, która wersja najbardziej odpowiada Tobie.
Styl skandynawski z nowoczesnym: New Nordic Style
Z przyjemnością informujemy, że jest to najgorętszy trend na rok 2019! Baza w postaci białych ścian i posadzka z bielonego lub malowanego na biało drewna. Jasne meble i dodatki oraz śmiałe kolory w dekoracjach. Świetnie sprawdzają się również wszelkie „umilacze”, takie jak kolorowe poduszki i miękkie pledy na wygodnych kanapach.
Klasyczne wnętrze
Klasyczny design jest ciężki i często wydaje się być bez wdzięku. Jeżeli jesteś zdecydowany na stylistykę retro, a zarazem chcąc stworzyć wrażenie lekkości i świeżości, postaw na kontrast formy, a przede wszystkim na biel. Zaczerpnij z klasyki trochę formy. Ciekawa, bogata forma ciekawie będzie się prezentowała na tle gładkich ścian. Całość oprzyj na różnorodności faktur i materiałów w jednej tonacji.
Styl skandynawski z glamour: Scandi Chic
Nowa siła w stylu skandynawskim! Wzmocniona kolorystycznie gałąź stylu skandynawskiego. Charakterystyczne jest dla niego coraz bardziej śmiałe wykorzystanie złota. Projektanci chętnie też sięgają po mocne, ciemne i eleganckie kolory, takie jak granat i bordo. Scalenie takich motywów ze standardową jasną podstawą prezentuje się fenomenalnie! Wnętrze zyskuje na mocniejszym charakterze. Jest zdecydowanie bardziej eleganckie i wyszukane. Nie tracąc oczywiście na świeżości i blasku.
Bardzo dobrze pasować do tej aranżacji będzie zaszczepienie elementów glamour. Lampa, stolik, czy komoda nabierze jeszcze więcej szyku i doda wyrazistego designu.
Jego wysokość wzór – obowiązkowo!
Styl skandynawski kojarzy nam się z wszędobylską bielą. I słusznie. Na etapie urządzania mieszkania w tym klimacie warto jednak pamiętać, że styl skandynawski to także mnogość wzorów. Przysługuje nam pełne prawo do pełnej kreatywności pod tym względem. W pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy formy geometryczne. Możesz zastosować je praktycznie wszędzie. Pobaw się również różnorodnym ustawieniem kształtów względem siebie, a uzyskasz unikalny efekt. Zwróć uwagę również na ich wielkość. Najlepiej wybierz drobny wzór, a zaraz obok powiększone, wręcz przeskalowane względem reszty formy.
Wszelakie wzory przemycamy w dodatkach, tekstyliach, a jeśli mamy więcej odwagi – nawet stosując duże dekoracje ścienne! Wybierając te ostatnie, warto postawić na tapety. Często pojawiają się one w skandynawskich aranżacjach, a ich montaż zajmuje dosłownie chwilę. Daleko im do tapet z babcinego pokoju, które były niegdyś królowały jako standardowa dekoracja pokoi. Tapety mają one jeszcze jedną zaletę – jeśli dany wzór Ci się opatrzy, z łatwością możesz się z cofnąć i zmienić go, dostosowując wnętrze do najnowszych trendów i świeżych inspiracji.
MINIMALISTYCZNA KUCHNIA - NIECH ŻYJE FUNKCJONALNOŚĆ!