Stoisz przed wyborem stołu do kuchni? Świetnie się składa. W dzisiejszym poradniku przedstawimy najlepsze stoły do kuchni. Podpowiemy także na co zwrócić uwagę i czym się kierować podczas wyboru stołu do kuchni. dla kogo stół kuchenny z krzesłami a dla kogo stół kuchenny bez krzeseł? Poznaj najciekawsze modele stołów kuchennych.
Jaki stół kuchenny wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Poszukiwania stołu kuchennego nie są wcale łatwe. Ilość kształtów, designów, rozmiarów i wykończeń przyprawia o zawrót głowy. Zacznijmy jednak od początku - co wziąć pod uwagę, wybierając stół kuchenny? Czym się kierować przy jego wyborze?
Rozmiar kuchni i ilość wolnej przestrzeni
Podstawowa kwestia - na jak duży stół kuchenny możesz sobie pozwolić? Wszystko zależy, czy Twoja kuchnia jest mała, średnia czy duża. Posiadanie małej kuchni niestety ogranicza pole do manewrów i ostatecznie wybór stołu kuchennego. Często zdarza się, że w niewielkiej kuchni nie znajdziesz ani krzty miejsca na kuchenny stół. Co wtedy zrobić? O tym powiemy w dalszej części artykułu. Jeśli jednak w swojej zmieścisz stół, najważniejsze jest dobrze zmierzyć posiadaną przestrzeń. Dzięki temu będziesz mieć pewność czy szukasz wąskiego stołu do kuchni, narożnego czy może okrągłego stolika. Średnie i duże kuchnie pozwalają na popuszczenie wodzy fantazji. W tym wypadku także, pierwsze, co musisz określić, to orientacyjne wymiary stołu, który znajdzie się w Twojej kuchni.
Kwadratowy, prostokątny czy owalny stół do kuchni?
W ofercie producentów mebli pod hasłem “stół do kuchni” znajdziesz modele prostokątne, idealnie kwadratowe i w kształcie owalu. Owalne stoły sprawdzą się najbardziej w kuchniach o sporej przestrzeni, ponieważ same w sobie zajmują dużo miejsca. W miejscach, gdzie przestrzeni nie jest tak dużo wybierz kształt czworokąta. Będzie o wiele bardziej praktyczny.
Wysoki czy niski stół do kuchni?
Stół kuchenny może mieć różną wysokość, z reguły waha się ona pomiędzy 70 a 75 cm . O wiele wyższe są natomiast stoły w stylu barowym, które także świetnie sprawdzą się jako stoły kuchenne. Tutaj wysokość to ponad 110 cm . Przed kupieniem nowego stołu najlepiej byłoby przy nim usiąść i go przetestować. Szczególnie polecamy to osobom wysokim , które nie są pewne, jaka wysokość będzie dla nich odpowiednia. A to żadna frajda jeść śniadanie przy stole, gdy nogi ledwo mieszczą Ci się pod stołem!
Stół kuchenny na dwie czy cztery osoby?
Wybierając stół kuchenny weź pod uwagę, ile osób na raz będzie przy nim siedzieć . Czy chcesz przy nim jadać śniadania razem z rodziną, czy może samemu lub tylko w towarzystwie partnera lub partnerki? Tak jak wspominaliśmy wyżej - w małej kuchni trudno o miejsce na stół kuchenny , a tym bardziej trudno o miejsce na stół, który pomieści więcej niż dwie osoby. Natomiast duży stół kuchenny, który zmieści się w większych kuchniach lub kuchniach połączonych z salonem lub jadalnią, pozwoli Ci na spożywanie posiłków w większym gronie właśnie w kuchni.
Stoły kuchenne do kuchni - które będą najlepsze?
Stoły kuchenne muszą być odporne na wszystkie wypadki, do których może dojść w kuchni przy posiłkach i codziennej krzątaninie podczas gotowania. Jaki stół do kuchni będzie najlepszy? Najlepszy będzie stół, który ma powierzchnię odporną na zabrudzenia, plamy z wina lub soków z czerwonych owoców. Stoły kuchenne często też służą za dodatkowy blat do krojenia i przygotowywania potraw, dlatego powinny być odporne na zarysowania i mikrouszkodzenia.
Ranking stołów kuchennych - top 6
1. Stół kuchenny MELLTROP - uniwersalny stół kuchenny IKEA
Stół świetny do jasnych i skandynawskich wnętrz. Nie jest co prawda rozkładany, ale 125 cm szerokości na 75 cm głębokości świetnie sprawdzi się w zarówno mniejszych, jak i większych przestrzeniach takich jak kuchnia, salon czy jadalnia. Stół łączy biel z kolorowym jesionowego drewna, dzięki czemu dopasujesz do niego zarówno białe, jak i jasne, drewniane krzesła kuchenne.
2. Prosty i elegancki - rozkładany, kuchenny stół Maurycy
Propozycja od firmy Halmar prosto z naszego rodzimego podwórka. Schludny, dzięki minimalistycznej kolorystyce, świetnie wpasuje się w wiele wnętrz . Blat w kolorze dębu sonoma, wsparty jest białymi nogami. Stół się rozkłada, dlatego świetnie sprawdzi się i w kuchni, i w jadalni. Stół ma wysokość 76 cm na 75 cm głębokości. Chociaż podstawowa długość to 180 cm, możesz rozłożyć go aż do 158 cm.
3. Stół kuchenny IKEA NORDEN z opuszczanym blatem i szufladami - w sam raz do małej kuchni
Ikea w swoim asortymencie ma wiele rozwiązań wprost idealnych do niewielkich mieszkań. Nie inaczej jest z modelem NORDEN, czyli uniwersalnym, białym stolikiem kuchennym, który posiada opuszczany blat z obu stron . Właśnie to sprawia, że w każdej chwili możesz powiększyć powierzchnię stolika o dodatkowe miejsce dla 2 osób. Minimalna długość stołu to 26 cm, zaś maksymalna to aż 152 cm. Stolik ma wysokość 74 cm.
4. Ekskluzywny stół do kuchni - okrągły stolik kuchenny glamour
Prawdziwa gratka dla fanów stylu glamour i art déco nawet w kuchni. Szklany blat stolika ma kolor czarny i został stabilnie osadzony na nogach ze stali nierdzewnej w złotym kolorze. Świetnie sprawdzi się jako stolik boczny. Średnica blatu to 80 cm, zaś wysokość to 75 cm.
5. Wąski stolik kuchenny boczny - pomoże zaoszczędzić Ci miejsce
Ten stół kuchenny to świetne rozwiązanie do wąskich pomieszczeń. Dzięki głębokości 60 cm pozwoli na zaoszczędzenie miejsca i w dalszym ciągu zyskanie blatu idealnego do śniadań. Połączenie jasnoszarego blatu z bukowymi nogami to połączenie idealne do kuchni nowoczesnych w stonowanej kolorystyce.
6. Stół kuchenny IKEA NORBERG - składany i do zamontowania na ścianie
Kolejna propozycja od IKEA - stół kuchenny NORBERG, czyli niestandardowy stół kuchenny montowany na ścianie. Rozkładasz go wtedy, kiedy potrzebujesz a po złożeniu nie zajmuje prawie w ogóle miejsca w kuchni . Złożony może służyć za kuchenną półkę. Blat, dostępny w kolorze białym, ma wymiary 74 x 60 cm. Wysokość, na której go zamontujesz, możesz zmieniać - możesz zamontować go na wysokości 74 cm jak normalny stół kuchenny lub na wysokości 95/106 cm, aby służył na stół barowy.
Stoły kuchenne do małej kuchni - jakie są pomysły na praktyczną aranżację?
Mała kuchnia to duże wyzwanie. Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej na małych przestrzeniach? Jak znaleźć miejsce dla stołu w małej kuchni?
Wąskie stoły kuchenne do małej kuchni
Wybranie wąskiego stolika do kuchni to jedno z najłatwiejszych rozwiązań. Stoliki o głębokości 60 cm już świetnie nadadzą się do małych kuchni . Propozycja wąskiego, ale i eleganckiego modelu znalazł się u nas już wyżej w rankingu. Ten wąski stolik świetnie się sprawdzi na uboczu, postawiony wzdłuż ściany. Rozwiązanie to jest świetne dla kuchni podłużnych, na planie prostokąta. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w przejściu a stolik nie będzie przeszkadzał Ci podczas gotowania.
Wąskie stoliki będą także świetnie wyglądały pod oknem, tak jak na przykład ten stolik kuchenny na chromowanych nogach czy ten rustykalny stół kuchenny , który świetnie będzie wyglądał nawet w pomieszczeniach z industrialnym pazurem.
Przedłużony blat jako stół w kuchni?
W niektórych kuchniach nie znajdziesz nawet miejsca na niewielki stolik. Wówczas bystrym wyjściem jest postawienie na przedłużany blat, który będzie pełnił rolę stołu kuchennego . Takie rozwiązanie jednak też stanowi wyzwanie, ponieważ najlepiej jest wziąć je pod uwagę już podczas tworzenia pierwszych projektów kuchni. Zaufaj nam - będzie warto!
Dodatkowa powierzchnia blatowa przyda się podczas gotowania . Po skończonym pichceniu - możesz przy blacie zjeść posiłek lub napić się kawy. Aranżacja przedłużanego blatu nie należy do łatwiejszych, dlatego warto to skonsultować z projektantem wnętrz, który podpowie rozwiązanie najlepsze dla TWOJEJ kuchni. My możemy tylko zasugerować, że w wielu świetnych projektach taki przedłużany blat znajduje się najczęściej pod oknem, łącząc kuchenne szafki.
Wysuwany stół z kuchennej szuflady, czyli nowoczesny system podblatowy
Chcesz wykorzystać przestrzeń w kuchni do maksimum? Wykorzystaj niecodzienne rozwiązanie i zamontuj chowany do szafki stół. Na rynku znajdziesz je pod nazwą systemów podblatowych. Wiele firm oferuje gotowe systemy do zamontowania w szafkach.
Natomiast osoby, które chcą zaoszczędzić (gotowe projekty niestety są dość drogie) może spróbować samemu wykonać blat chowany do szuflady. Chowany stół jedyne czego wymaga to… miejsce do schowania. A na to musisz poświęcić przynajmniej jedną, głęboką szufladę. Pamiętaj też, że po rozłożeniu musisz mieć wygodne dojście do stołu i nie powinien on zbytnio wadzić.
Stół mocowany na ścianie - praktyczny do małych kuchni
Takich modeli nie jest sporo na rynku, ale choćby wyżej wspomniana IKEA je posiada w swojej ofercie. Stół do ściany z reguły jest rozkładany, dzięki czemu oszczędzasz miejsce i rozkładasz go tylko, wtedy gdy potrzebujesz dodatkowego blatu. Przy tego typu stołach nie wystarczy znaleźć tylko kawałka wolnej ściany. Musisz pamiętać, żeby tak zamontowany stół po rozłożeniu był funkcjonalny i pozwolił umieszczenie krzeseł i swobodne na nich siadanie.
Stół kuchenny w jadalni lub salonie? Rozwiązanie dla naprawdę małych kuchni
Są sytuacje, gdy naprawdę nie jesteś w stanie znaleźć miejsca nawet dla niewielkiego, wąskiego stolika do kuchni. Co wtedy? Wówczas pozostaje nic innego jak przeniesienie stołu kuchennego do innego pomieszczenia w mieszkaniu. Zamiast w kuchni umieść stół w… Stół kuchenny, szczególnie ten o dużych rozmiarach, świetnie sprawdzi się w jadalni lub w salonie. Osoby, które posiadają kuchnię połączoną z salonem zapewne już zastosowały to u siebie. Mowa tu o wydzieleniu w pokoju przestrzeni, która będzie służyła za małą jadalnię. Takiego miejsca w domu, aby cała rodzina z chęcią zbierała się tam i na śniadanie, i na obiad czy kolacje.
Stoły kuchenne z krzesłami czy bez krzeseł? Czy kupić krzesła w komplecie czy osobno?
Odwieczne pytanie - stół z krzesłami w komplecie czy bez? Na to pytanie nie uzyskasz prostej odpowiedzi. Kupowanie stołu kuchennego od razu z krzesłami w komplecie to na pewno bardzo wygodne rozwiązanie . Nie musisz przechodzić jeszcze raz przez cały etap poszukiwań mebla idealnego. Tutaj dostajesz wszystko w komplecie. Taki wybór jest zachowawczy, ale świetny dla stonowanych wnętrz , w których nie chcesz nie wiadomo jak szaleć. Będziesz mieć pewność, że wykończenie, materiał, a nawet odcień krzeseł współgra idealnie ze stołem.
Po drugiej stronie barykady pozostaje stół bez krzeseł w komplecie. Co wtedy? Krzesła musisz dobrać na własną rękę - kupić nowe lub wykorzystać te, które już posiadasz w domu lub gdzieś na strychu. To wyjście dla odważnych , którzy nie boją się eksperymentów i stylu eklektycznego. W takim wypadku możesz zagrać zgrabnie kolorami lub wykończeniem , i w ten sposób wyróżnić jedno czy dwa krzesła na tle innych. Taka kuchnia lub salon nabierze charakteru - gwarantujemy.
Stoły kuchenne i taborety - czyli o taboretach słów kilka
Taborety to kuchenny klasyk od wielu, wielu lat. Kiedyś bardzo proste w kształcie, powszechne w niemal każdym domu. Teraz - dostępne w fantazyjnych designach, jaskrawe lub całkowicie transparentne, drewniane albo z metalowymi nóżkami.
Design to jedno lecz użyteczność stołków kuchennych to drugie. A są niesamowicie przydatne, szczególnie jeśli przyjmujesz akurat większą liczbę osób w domu. Przy tym stoły kuchenne i taborety idą ze sobą w parze, bardzo łatwo je schować, bo są kompaktowe. Zmieszczą się zarówno do szafki, pomieszczenia gospodarczego lub niezauważalne mogą czekać pod stołem na swoją kolej. Taborety mają jednak mały minus - mowa tu o braku oparcia. Nie będą tak komfortowe jak pełnowymiarowe krzesła do jadalni. coś za coś. :)
Stół kuchenny z szafkami i szufladami? Dodatkowa powierzchnia na przechowywanie
Poszukiwaczom dodatkowych szuflad, szufladek, schowków i szafek polecamy stoły, które posiadają wbudowane miejsce do przechowywania . Właśnie to zaoferowała nam IKEA w swoim składanym modelu NORDEN. Podobne rozwiązanie to na przykład stół kuchenny z szufladą na chromowanych nogach. W tym wypadku masz do dyspozycji tylko jedną szufladę, która jednak przyda się do przechowywania drobiazgów takich jak serwetki, podkładki na stół czy bieżniki. Dla fanów hokerów mamy także stolik barowy z półkami . Elegancki, w klasycznym białym kolorze z otwartymi półkami, które możesz dowolnie zaaranżować.
Nowoczesne stoły i krzesła do kuchni - czy stół może dodać wnętrzom nowoczesności?
Z czym kojarzą nam się nowoczesne stoły? Ano z łączeniem różnych faktur i materiałów - może to być zarówno kombinacja metalowych nóg z drewnianym albo szklanym blatem . Stoły z metalowymi nogami zdecydowanie kojarzą się ze stylem industrialnym, który ma w sobie wiele nowoczesności.
Nowoczesne stoły z krzesłami do kuchni to także modele o nogach zamontowanych do blatu nie prostopadle lecz pod kątem. Stoły, dzięki temu, zyskują na oryginalności i nowoczesnym charakterze , który wpłynie na całe pomieszczenie.
Stoły kuchenne i krzesła IKEA - czyli najlepszy stół kuchenny IKEA
Nie mogliśmy nie wspomnieć o najpopularniejszym producencie mebli, czyli o IKEA. W swoim asortymencie mają zarówno świetne składane modele stoły tj. wyżej wspomniany już model NORDEN czy MELLTROP . Obydwa składane, które pozwalają dostosować wielkość do Twoich obecnych potrzeb. Jednak w ofercie IKEA znajdziesz o wiele więcej:
- duży stół kuchenny z naturalnym blatem z akacji SKOGSTA
- okrągły, rozkładany stół do kuchni INGATORP
- mały okrągły stół GAMLARED, czyli drewniany blat na czarnych nogach
Zdecydowanym faworytem do małych przestrzeni będzie stół NORDEN. Stylistyka IKEA nie należy do ekstrawaganckich, dlatego łatwo dobierzesz do niego krzesła. Bardzo dobrze będzie wyglądać z modelem INGOLF czy TEODORES , które będą zachowawczym, ale eleganckim wyborem.
Zobacz także: Jaki zlewozmywak kupić?
Stół kuchenny rozkładany - czyli rozwiązanie na nagły przypływ gości
A może na co dzień nie potrzebujesz dużego stołu tylko od święta? Wyjście jest jedno - rozkładany stół kuchenny. Podczas rodzinnych posiłków nie będzie zajmował dużo miejsca a przy dużych spotkaniach w gronie znajomych da Ci tyle miejsca ile potrzebujesz. Modele rozkładane w naszych rankingu to na przykład stół kuchenny NORDEN z IKEA, którego obydwa blatu są składane. Natomiast bardziej klasycznym, rozkładany modelem, świetnym do dużych, rodzinnych obiadów jest stół rozkładany Maurycy od firmy Halmar lub EKEDALEN także od IKEA .
Jaki stół kuchenny wybrać? Podsumowanie
Kuchnia bez odpowiedniego stołu kuchennego dużo traci na funkcjonalności. Teraz już wiesz, że nawet mała kuchnia to nie przeszkoda - wiele sprytnych, świetnie wyglądających rozwiązań pomoże Ci uzyskać dodatkowy blat w kuchni. A Wy, na jakie stoły stawiacie - rozkładane stoły kuchenne, okrągłe stoły do kuchni czy wąskie stoliki? Dajcie znać w komentarzach!
mam stół kuchenny rozkładany i uwierzcie że to ratunek na małych metrażach
jak stół kuchenny to tylko drewniany, z litego drewna dębowego. mocny, stabilny i nic mu nie straszne 😀
Posiadam stół na dwie osoby i nie jestem zadowolona z tego rozwiązania. Mało użyteczne rozwiązanie, więc jeśli metraż pozwala to radzę wziąć przynajmniej 3-4 osobowy.