Close

Oświetlenie klatki schodowej – jakie lampy wybrać?

Lampy montuje się w różnych przestrzeniach domowych. Pełnią w nich funkcje praktyczne i dekoracyjne, zapewniając wygodne warunki do wykonywania rozmaitych czynności. Dotyczy to zarówno pomieszczeń reprezentacyjnych, jak i tych wykorzystywanych do przechowywania wielu przedmiotów. Należy je zamontować także w tak niepozornych miejscach, jak choćby korytarze i klatki schodowe. I to na tych ostatnich chcielibyśmy się dziś skupić. Jak oświetlić klatkę schodową? Ile lamp wykorzystać i jak je rozmieścić? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Schody zewnętrzne i schody wewnętrzne – jakie lampy zamontować?

Dobra lampa musi być przede wszystkim praktyczna i bezpieczna w codziennym użytkowaniu. Dlatego podczas dobierania opraw na klatki schodowe trzeba znaleźć modele dopasowane do lokalizacji. Inaczej oświetla się bowiem wewnętrzne i zewnętrzne schody.

W domowych, zamkniętych przestrzeniach da się zamontować oprawy zbliżone do tych, jakie trafiają do wszystkich innych wnętrz. Otwarte schody natomiast należy wyposażyć w modele odporne na niszczycielskie działanie czynników pogodowych, zwłaszcza w przypadku lamp narażonych na bezpośrednie zalanie wodą. Dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania i trwałości oprawy trzeba stawiać na produkty o podwyższonym współczynniku ochrony IP (nie mniej niż IP44), wykonane z materiałów odpornych na korozję (najlepiej z aluminium, szkła, tworzywa sztucznego). Dzięki temu zachowają sprawność i piękny wygląd przez długie lata.

Najczęściej wybierane oprawy na klatkach schodowych

Wybór właściwych opraw zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pełnioną przez nie funkcję. Trzeba zastanowić się, czy mają być tylko funkcjonalne (proste produkty techniczne), czy też stanowić kluczowy element dekoracyjny w minimalistycznym pomieszczeniu. Warto stawiać na rozwiązania takie, jak lampy nowoczesne AZzardo.

Ponieważ klatki schodowe to zazwyczaj mocno wydłużone wnętrza (niekiedy o nieregularnej formie), dlatego zamiast jednej lampy centralnej wykorzystuje się kilka mniejszych opraw. Umieszcza się je na sufitach (plafony, lampy sufitowe, rzadziej wiszące), ale też na ścianach (kinkiety, reflektory) wzdłuż całego ciągu komunikacyjnego. Pozwala to równomiernie doświetlić całą przestrzeń, zapewniając bezpieczeństwo przemieszczania się po schodach.

Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowe podświetlenie schodów. Rozświetla się je z pomocą niewielkich oczek wpustowych lub taśm LED montowanych przy podłodze bądź na samych stopniach, co świetnie sprawdza się, gdy nie chce się włączać głównego źródła światła. Co więcej, takie rozwiązanie sprawia, że przestrzeń nabiera ciekawego charakteru i klimatu – nawet jeśli nie jest zbyt duża. To też szansa na dopełnienie aranżacji tej minimalistycznej i nowoczesnej bądź retro i klasycznej.

Oświetlenie schodów – inteligentne sterowanie lampami

Szczególnym rodzajem oświetlenia na klatkach schodowych są inteligentne systemy. Składają się one z odpowiednio dobranych lamp, które wzajemnie się komunikują oraz pozwalają na zdalne sterowanie, na przykład za pomocą aplikacji mobilnej, pilota lub komend głosowych. Z ich pomocą da się nie tylko włączyć lub wyłączyć poszczególne punkty lub grupy lamp, ale też regulować kluczowe parametry światła, jak natężenie czy temperatura barwowa.

Oprócz tego system warto wzbogacić o praktyczne czujniki ruchu – zarówno na klatkach schodowych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dzięki temu można bezpiecznie przemieszczać się po schodach, bez konieczności poszukiwania włącznika ściennego w ciemnościach. Na zewnętrznych klatkach schodowych można rozważyć montaż czujników zmierzchu. Wówczas lampy uruchomią się, gdy natężenie światła spadnie poniżej ściśle określonego poziomu.

Piękne i wygodne klatki schodowe – wybierz idealne lampy do domu

Dobrze dobrane oświetlenie na klatkach schodowych wpływa na bezpieczeństwo przemieszczania się. Podkreśla także charakter tej często niedocenianej przestrzeni. Warto zatem przemyśleć całe rozwiązanie, dbając o wszystkie detale – od trwałości opraw po ich walory estetyczne.

Materiał Partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij