Close

Najlepsza płyta indukcyjna: jakie powinna mieć cechy?

Nie da się ukryć, że indukcja do kuchni to znakomite rozwiązanie dla niemal każdego gospodarstwa domowego. Czy jednak wiesz, na co zwrócić uwagę, zanim kupisz nową płytę indukcyjną? Czym powinno charakteryzować się urządzenie wydajne, nowoczesne i zarazem proste w obsłudze? Poznaj główne cechy najlepszej płyty indukcyjnej dla Ciebie. 

Czym są płyty indukcyjne i na czym polega ich działanie? 

Od co najmniej kilku lat coraz większą popularnością w gospodarstwach domowych cieszą się płyty indukcyjne. Ten fakt nie może zresztą specjalnie dziwić, bowiem indukcje nowej generacji doskonale łączą w sobie wysoką efektywność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Co więcej - w ten sposób możesz wyeliminować ze swojego domu gaz, który nawet pomimo najlepszych instalacji zawsze może stanowić pewne zagrożenie. Na czym jednak tak właściwie polega sposób działania płyty indukcyjnej? Otóż powierzchnia płyty, a konkretnie pole grzewcze płyty, posiada specjalne cewki generujące szybkozmienne pole magnetyczne. I to właśnie ono reaguje z dnem naczyń tak, aby za pomocą indukcji dochodziło do ich nagrzania. Warto w tym miejscu zauważyć, że do korzystania z płyty indukcyjnej niezbędne są specjalne garnki - dlatego przed zakupem produktu warto zorientować się, czy posiadasz je w swojej kuchni. Garnki czy patelnie odpowiednie do gotowania za pomocą pola indukcyjnego oznaczone są specjalnym symbolem na dnie. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej? 

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wybrać płytę indukcyjną, to jesteś w doskonałym miejscu, w tej części przedstawimy bowiem główne zalety i mocne strony tego rozwiązania. Oczywiście należy pamiętać, że zależnie od wybranego modelu płyta może posiadać różnorodne funkcje dodatkowe czy nieco odmienne sterowanie. 

Oszczędność podczas gotowania czy smażenia 

Przede wszystkim kuchenki indukcyjne nie wymagają podłączenia do gazu, dlatego też korzystanie z nich jest całkowicie niezależne od dostępu do tego surowca. W okresie rosnących kosztów życia taka informacja nabiera szczególnego znaczenia - tym bardziej, że coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych, dzięki którym możesz korzystać z praktycznie "darmowego prądu". Na efektywność podgrzewania wpływa też fakt, że nowoczesne płyty charakteryzują się znacznie wyższą efektywnością niż np. płyty gazowe. Energooszczędne płyty indukcyjne Electrolux zużywają do 90% wyprodukowanej energii, efektywnie wykorzystując popraną energię do podgrzania naczynia bez strat na produkcję ciepła poza garnkiem jak to jest w przypadku bardziej konwencjonalnych płyt gazowych lub halogenowych. Aby efektywnie korzystać z kuchenki, a także zaoszczędzić energię i ograniczyć marnowanie ciepła należy przestrzegać kilku wskazówek: 

  1. Ogrzewaj tylko tyle wody, ile jest potrzebne. 
  2. Stosuj pokrywki na naczyniach, jeśli to możliwe. 
  3. Przed włączeniem płyty grzejnej, postaw naczynie na niej. 
  4. Jeśli masz mniejsze naczynia, użyj mniejszych pól grzejnych. 
  5. Umieszczaj naczynia bezpośrednio na środku pola grzejnego. 
  6. Wykorzystaj pozostałe ciepło do podtrzymywania temperatury potrawy lub rozpuszczania składników. 

Bezpieczeństwo płyt indukcyjnych 

Płyta indukcyjna wyposażona jest w przestrzenie grzewcze o różnej średnicy. W praktyce działa to zatem podobnie jak w przypadku wszystkich innych kuchenek - zależnie od wielkości garnka trzeba go ustawić na odpowiedniej płycie grzewczej. Bez trudu dobierzesz również poziom mocy zależnie od tego, co chcesz ugotować - a w razie konieczności możesz skorzystać z poradników zamieszczonych w sieci czy instrukcji obsługi. W tradycyjnej kuchence gazowej ustawienie zbyt dużej mocy pola grzewczego skutkowałoby wydostaniem się ognia poza garnek, co z kolei może powodować np. przypalenie jego zewnętrznych ścianek. W kuchenkach indukcyjnych miejsce grzania jest jednak ograniczone do powierzchni przylegającego dna do powierzchni płyty, to natomiast znacząco obniża ryzyko oparzenia. Całkowicie wykluczone jest również przypadkowe rozszczelnienie instalacji i niekontrolowanie ulatnianie się gazu. Ponadto dobra kuchnia indukcyjna posiada rozmaite systemy bezpieczeństwa i czujniki, które wpływają na jakość korzystania z produktu. 

Nowoczesność, czystość i estetyka 

Większość płyt indukcyjnych wyróżnia się również dodatkowymi walorami praktycznymi, które szczególnie dają o sobie znać w trakcie użytkowania. Warto zauważyć chociażby to, że kuchenka indukcyjna nie posiada wystających elementów, dzięki czemu łatwiej ją utrzymać w czystości. Ponadto specjalna powłoka sprawia, że samo czyszczenie płyty indukcyjnej jest znacznie prostsze. Nie musisz nawet korzystać ze specjalnych detergentów, czyszczenie powierzchni jest naprawdę komfortowe. A do tego płyty do indukcji cechują się nowoczesnym i bardzo estetycznym wyglądem, dlatego same w sobie mogą stanowić cenny dodatek do wystroju i aranżacji kuchni. Poza tym sterowanie płytą indukcyjną nie powinno sprawiać żadnych problemów. Najczęściej indukcje są czarne, czasem można jednak trafić też na białe produkty - te z kolei świetnie odnajdą się we wnętrzach o jasnej kolorystyce. 

Jaką płytę indukcyjną kupić? 

W sklepach stacjonarnych i internetowych czeka na Ciebie bogaty wybór produktów - nie ulega wątpliwości, że znajdziesz sprzęt na miarę swoich potrzeb. Oprócz wspomnianych wcześniej zalet płyt z indukcją, warto też zwrócić uwagę na inne istotne elementy. Jednym z kluczowych czynników wyboru z pewnością jest rozmiar płyty, który zależy od liczby pól grzejnych. Zdecydowanie najpopularniejsze i zarazem bardzo uniwersalne w wykorzystaniu są płyty czterostrefowe. Za standardowe płyty uważa się te o szerokości 60 cm, zawsze musisz jednak uwzględnić planowane lub już gotowe blaty w kuchni - szczególnie jeśli interesuje Cię płyta indukcyjna do zabudowy. 

Nie zapomnij też spojrzeć na sposób montażu oraz wszelkiego rodzaju funkcje. O ile w standardzie są już takie rozwiązania jak blokada zabezpieczająca przed przypadkowym włączeniem sprzętu czy funkcja booster, której zadaniem jest szybkie nagrzanie pola grzejnego i działanie w takim trybie przez kilka minut, to rzadziej spotykany jest np. slider - czyli możliwość sterowania mocą za pomocą przesunięcia palcem. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też np. zdalne sterowanie czy gotowe programy, które ułatwią Ci gotowanie czy smażenie. Funkcje płyt indukcyjnych mogą być bardzo zróżnicowane, koniecznie zapoznaj się z nimi - to pozwoli Ci wybrać płytę indukcyjną na miarę swoich potrzeb. 

Jak zatem widać, jeśli chcesz kupić płytę indukcyjną, warto mieć na uwadze sporo elementów. Płyta z dwoma polami, a może z czterema? Wolisz sprzęt o wysokiej mocy, a może urządzenie w większej mierze energooszczędne? Masz przed sobą naprawdę duże możliwości wyboru. Gotowanie na indukcji to komfort i prawdziwa przyjemność - nie czekaj dłużej i już teraz sprawdź dostępne rodzaje płyt i wybierz urządzenie na miarę swoich wymagań. 

Artykuł partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij