Balkon to przedłużenie naszego domu. Często jednak nie poświęcamy mu wystarczającej uwagi. Tej wiosny wykrzesajmy z niego ukryty potencjał i najlepiej, jak można, zagospodarujmy tę przestrzeń. Pokażemy wam
zabiegi, które zmienią wasz balkon nie do poznania. Sprawi to, że stanie się on bardziej przytulny, a my z przyjemnością będziemy spędzać na nim letnie wieczory. Stanie się on również bardziej przyjazny dla zwierząt i
dzieci, tym samym zachęcając do wspólnego przesiadywania na świeżym powietrzu. Odczarujmy nasz nudny, monotonny balkon. Przed wami najciekawsze pomysły, aranżacje i inspiracje, które odmienią oblicze waszego balkonu CZĘŚĆ I. Życzymy miłej lektury!
1) Meble na balkon - stolik i krzesła balkonowe. Jakie wybrać?
Jest to najważniejsze akcesorium wypoczynkowe. Krzesła na balkon, jak i stolik na balkon, powinny mieć oczywiście odpowiedni rozmiar, bo nie na każdym balkonie zmieszczą się ogromne fotele z rattanu czy też stół dla 5 osób. Wybierzmy meble na balkon o rozmiarze sprzyjającym swobodnemu poruszaniu się. Nie zagracajmy go i stwórzmy przestrzeń, w której będziemy czuć się komfortowo, a nie potykać się o różne przeszkody czyhające na naszej drodze.
Proponujemy też zastanowić się nad bardziej nieszablonowymi rozwiązaniami i takie meble... zrobić samemu! Stolik, jak i krzesła na balkon mogą być wykonane z popularnych w ostatnim sezonie palet lub drewnianych skrzynek z odzysku. A może wolicie zrobić w kącie swojego balkonu wygodne łóżko? Będzie to świetne rozwiązanie dla osób lubiących odpoczywać w pozycji leżącej, na przykład czytając ulubioną książkę lub patrząc w niebo.
Koniecznie zobacz, jak zrobić samodzielnie krok po kroku meble z palet!
Mały balkon - dobrym pomysłem jest wykorzystanie miejsca na maksa. Stolik na balkon może nie sprawdzić się w każdym przypadku. Stwórzmy wtedy drewnianą półkę opierającą się balustradzie, która przejmie jego funkcje, a strata miejsca będzie naprawdę znikoma. Możemy też pomyśleć nad jego składaną wersją, wtedy w prosty sposób możemy od razu zrobić miejsce dla dodatkowych gości, którzy nas odwiedzą.
2) Hamak na balkon - nie tylko dla dzieci. Jak go umieścić?
,,Leżeć w hamaku, pić kawę albo wino i czytać książki od rana do nocy... Niech świat pędzi ku samozagładzie beze mnie." - Andrzej Pilipiuk
Mało kto z nas wpadł na pomysł: hamak na balkonie, a przecież jest to rewelacyjna alternatywa wypoczynkowa! Ukojeni delikatnym kołysaniem i spokojnym szumem wiatru, jesteśmy w stanie w krótką chwilę przekształcić się w mistrza Zen i całkowicie poddać się relaksowi.
Hamak na balkon to absolutny must have w dobie nieustającego pędu. Jeżeli natomiast macie nieco mniej miejsca, to warto postawić na wiszący fotel. Zapewniamy, wasze dzieci będą wam bardzo wdzięczne.
Zamontować go można między:
- równoległymi ścianami
- prostopadłymi ścianami
- słupem a balustradą
- w przypadku fotela: do sufitu
Do zawieszenia będziemy potrzebować kotw i karabińczyków oraz wiertarki udarowej. Aby hamak wisiał stabilnie, należy przestrzegać zalecanej głębokości podczas wiercenia: w betonie to 10 cm, a w słabszych ścianach 15-20 cm.
Mały wysiłek, a za efekt będzie wdzięczna cała rodzina!
3) Drewniana podłoga na balkon - wszystko co musisz wiedzieć
W tym sezonie zdecydowanie stawiamy na drewno i kamienie. Stworzy to naturalną i harmonijną kompozycję, sprzyjającą wypoczynkowi. Sprawdzi się na małych, jak i na dużych powierzchniach. Podest parkietowy, jako płytki drewniane - to jest nasz wybór! Jeśli nie masz budżetu na remont balkonu, ułóż więc podest na starych płytkach zyskując spektakularny efekt. Mają one około 2,5 cm grubości, więc nieznacznie podniosą poziom posadzki balkonowej. Ich dużą zaletą jest prosty montaż, jak i demontaż. Można je wtedy przechowywać w odpowiednim miejscu na czas zimy, chroniąc drewno przed mrozem i wilgocią.
Są dużo tańsze niż drewniane deski, a czas ich eksploatacji, poprzez odpowiednie przechowywanie w zimę, również będzie dużo dłuższy. Drewniane deski, stojące w opozycji, tracą również tym, że pod spodem zbiera się wilgoć, co destruktywnie działa na drewno. Podest parkietowy posiada plastikowy stelaż, który skutecznie odprowadza wszelką wodę.
Od teraz wychodząc na balkon, nie będziemy musieli nakładać żadnego obuwia, gdyż nagrzane słońcem drewniane płytki będą bardzo miłe w dotyku, zawsze serdecznie nas witając.
4) Kwiaty na balkon - jakie najlepiej sprawdzą się na Twój balkon
Jeśli komuś zależy na stworzeniu iście relaksującego miejsca, to jest punkt, na którym powinien się najbardziej skupić. Gdyż jak powszechnie wiadomo, nic nie działa na nas tak uspokajająco, jak towarzystwo zieleni.
Zacznijmy zatem od gatunków. Zwróćmy uwagę, by nasze kwiaty balkonowe były dopasowane do warunków, które tam zastaną. Oto lista gatunków i ich wymagań względem naszego balkonu. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Pelargonia bluszczolistna
Sprawdza się w pół-zacienionych miejscach. Jej ciemnozielone liście pięknie kontrastują z intensywnie różowymi/czerwonymi kwiatami. Jest rośliną mało wymagającą, a także nie dorzuca nam sprzątania po sobie do
listy porządków domowych. Podobne wymagania ma nagietek i lobelia.
Fuksja
Jest rośliną wieloletnią, która zimą może stać w mieszkaniu, a latem cieszyć oko na balkonie. Sprawdzi się w półcienistych balkonach.
Rozłożyste i intensywne petunie kaskadowe
Czy też surfinie, dobrze rosną w słońcu, bądź lekkim półcieniu, jej delikatne kwiaty nie lubią silnych opadów i wiatru. Postawmy ją więc w słonecznym miejscu, a podczas mocnego deszczu i wiatru pamiętajmy, by przestawić w jakieś osłonięte miejsce. Ważne jest także, aby zadbać o dobrej jakości ziemię, gdyż są nieco wymagające. Często potrzebują pomocy nawozów. Jednak ich piękne, kolorowe kwiaty rekompensują wszelkie trudności.
Pamiętajmy, by w czasie upałów nie zapomnieć o ich częstym podlewaniu, gdyż raz zasuszone będą miały ciężki powrót do dawnej kondycji.
Bratki, werbeny, niecierpki
Są to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Lubią stanowiska słoneczne, lecz balkon od południa będzie słońca dostarczał aż nadto. Są łatwe w uprawie, zazwyczaj sprzedawane w małych doniczkach. Należy je wtedy przesadzić do większych, w odstępie od siebie ok. 20 cm. Wymagają regularnego podlewania.
Bluszcz pospolity
Bez pomocy specjalnych podpór wspina się po murze w dość szybkim tempie. Jeśli warunki sąsiedzkie nie będą nam utrudniać hodowania bluszczu to będziemy mogli cieszyć się naprawdę pięknym efektem. Mogą one tworzyć naturalne parawany, osłaniając nas od sąsiada, czy też odgrodzą nasz balkon on wścibskich spojrzeń, oplatając balustradę. Bluszcz na balkonie sprawdzi się niemalże w każdych warunkach. Nie straszne mu zacienienie ani mocne słonce. Młody bluszcz woli jednak więcej prywatności i mocne słońce jest wtedy nieproszonym gościem. Doskonale znosi przycinanie, a nasza ingerencja w kierunek jego wzrostu nie jest problemem, gdyż wystarczy odspoić odnogę i zapleść ją w wybranym miejscu.
Mając tyle propozycji i rozważnie rozplanowując przestrzeń, możesz urządzić wręcz ogród na balkonie! Kwiaty na balkonie w bloku niech staną się od teraz główną ozdobą i osładzają nam swoją obecnością każdy dzień.
5) Doniczki na balkon - najlepsze kreatywne pomysły
Dopasujmy je do wybranego przez nas stylu, aby wszystko tworzyło spójną całość. Dla stylu śródziemnomorskiego polecamy te gliniane, dla minimalistycznego betonowe, a dla rustykalnego i boho, wiklinowe albo płócienne osłonki z juty. Duże, masywne donice, choć piękne, to na mały balkon niekoniecznie dobry pomysł. Jeśli jest on niedużego metrażu, radzimy nie przesadzać z wielkością donic, a postawić na większą ilość w mniejszych rozmiarach i rozmieścić je na balustradzie i ścianie.
Jeśli nie przepadamy za naszym widokiem z balkonu, dobrym rozwiązaniem są doniczki wiszące. Zielony akcent z pewnością sprawi, że poczujemy się lepiej na naszym balkonie.
A może mamy jeszcze kilka drewnianych skrzynek, pozostałych z procesu tworzenia mebli? Możemy je śmiało wykorzystać jako oryginalne doniczki, malując je na ulubiony kolor.
Rozmarzeni myślą o pięknej pogodzie i powolnie pitą kawą na balkonie, kończymy artykuł ,,Meble, kwiaty, dodatki na balkon. Najlepsze pomysły i aranżacje! CZĘŚĆ I" i serdecznie zapraszamy was do CZĘŚĆ II, która pojawi się już wkrótce. Tam, znajdziecie dalszą część cennych rad w urządzaniu balkonu, które z pewnością sprawdzą się u niejednej z was!
Jesteśmy bardzo ciekawi, jak wyglądają wasze balkony. Jeśli chcecie się pochwalić waszymi aranżacjami wysyłajcie swoje zdjęcia na nasz fanpage na facebook'u Homelook.pl, gdzie następnie zostaną opublikowane dla wszystkich obserwatorów. Do zobaczenia!
Wszystko pięknie… ale na balkonach nie mających zadaszenia pełno poduch, poduszek, poduszeczek, dywaników… znosić te piernaty do domu każdego dnia?