Close

Malowanie ścian krok po kroku. Jak pomalować ściany?

Malowanie ścian krok po kroku, niezależnie od posiadanego metrażu wymaga cierpliwości, dokładności oraz funduszy.Malowanie ścian i sufitu to jedna z pierwszych czynności jakiej podejmujemy się podczas remontu mieszkania czy urządzania dopiero co zakupionych czterech kątów. Metamorfoza ścian to spore wyzwanie, także dla domowego budżetu. Jesteś na etapie wykończenia wnętrz i czeka Cię malowanie ścian i sufitu? Chcesz zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie spróbować własnych sił? Zobacz, jak pomalować samodzielnie ściany w mieszkaniu. Krok po kroku przygotuj się do tej czynności i przekonaj się, że wcale nie jest to tak trudne, jak się wydaje! Zostań bohaterem we własnym domu i podejdź praktycznie do tego zadania. Jeśli to Twoje pierwsze malowanie ścian, poradnik jaki dla Ciebie przygotowaliśmy poniżej pomoże w uniknięciu błędów. Zatem do dzieła!


Jak malować ściany? Po pierwsze dobre przygotowanie

Samodzielne malowanie ścian, niezależnie od posiadanego metrażu, wymaga odpowiedniego przygotowania. Im lepiej przyłożysz się do tego etapu, tym łatwiej pójdzie Ci dalsza praca. Pamiętaj, że pierwszym krokiem musi być przygotowanie pokoju. Wyniesienie mebli, okrycie ich folią malarską, zabezpieczenie podłogi czy wyniesienie wszelkich dekoracji jest tutaj oczywiste. To konieczne kroki, jeśli chcesz wykonać malowanie schludnie, sprawnie i bez uszkodzeń wyposażenia wnętrza.

Malowanie wymaga przygotowania także samej powierzchni, czyli ścian. Kurz czy brud nie są Twoimi sprzymierzeńcami. Jeśli się ich nie pozbędziesz przed przystąpieniem do samego malowania, na nowej powierzchni, będą widoczne! To samo dotyczy wszelkich ubytków, nierówności czy pęknięć na ścianach i suficie. Koniecznie zastosuj gładź i wypełnij dokładnie ubytki. Dobre przygotowanie ścian i sufitu do malowania to połowa sukcesu, a odpowiednie zabezpieczenie mebli, kluczem do mniejszej ilości sprzątania po remoncie!

malowanie ścian wałkiem na niebiesko przez kobietę
źródło: hometips.com

Od czego zacząć malowanie ścian? Gruntowanie ścian!

Gruntowanie ścian to niezwykle istotna czynność, dzięki której będziesz mieć pewność, że modne kolory ścian będą zachwycać przez długie lata. Dlaczego? Ponieważ gruntowanie sprawi, że farba będzie równomiernie się rozprowadzać, a tapeta nie będzie się odklejać. Grunt pozwoli osiągnąć przyczepne i stabilne podłoże, co w malowaniu ma ogromne znaczenie. Ponadto gruntowanie ścian niweluje rozwój pleśni i grzybów. Jeśli pominiesz ten niezwykle istotny element, możesz spodziewać się powstawania przebarwień i smug na malowanej powierzchni, łuszczenie i pękanie ścian, odklejanie się tapety oraz słabą przyczepność farby. Gruntowanie jest niezbędne, kiedy przeprowadzamy pierwsze malowanie ścian. Jak prawidłowo przeprowadzić gruntowanie ścian i sufitów? Należy pamiętać, że gruntowanie ścian musi poprzedzić parę istotnych czynności.

  1. Musimy odczekać, aż zakończy się proces wiązania tynku co trwa ok. 3, 4 tygodni. 
  2. Jeśli ściany zdążyły ulec już zabrudzeniu, należy je umyć mydłem malarskim lub odpylić.
  3. Czekamy aż ściana wyschnie
  4. Grunt nakładamy na cały sufit oraz wszystkie ściany
  5. Przed nałożeniem farby musimy odczekać, aż grunt całkowicie wyschnie.

    Niebagatelną rolę w skutecznym gruntowaniu ścian i sufitu pełni odpowiedni środek gruntujący. Innego preparatu użyjemy w przypadku malowania ścian farbą akrylową, a innego kiedy używamy farby lateksowej. Jaki grunt pod farbę wybrać? Najlepszą opcją będzie zakup produktu oraz farb od tego samego producenta o jednakowym składzie chemicznym. Wówczas będziemy mieć pewność, że farba będzie dobrze przylegać i nie zacznie odpadać po paru miesiącach od położenia. Do gruntowania prócz środków gruntujących stosujemy także farby podkładowe. Do nałożenia preparatu gruntującego używamy pędzla lub wałka. Jak gruntować ściany, które pokrywają już mocne kolory farb z poprzednich lat? Przede wszystkim należy pozbyć się starej, łuszczącej się powłoki. Następnie ściany dokładnie myjemy za pomocą wody i mydła malarskiego. Kolejnym krokiem pod gruntowanie będzie uzupełnienie ubytków i wyrównanie ścian za pomocą masy szpachlowej i papieru ściernego oraz odpylamy. Następnie najpierw gruntujemy te miejsca, z których usunęliśmy poprzednią farbę oraz naprawione fragmenty i dopiero gruntujemy całe ściany. Kiedy nie trzeba przeprowadzać gruntowania? O ile pierwsze malowanie ścian absolutnie wymaga gruntu, o tyle w przypadku, gdy ściany wcześniej malowane były farbami akrylowymi lub lateksowymi w jasnym kolorze, a powierzchnia jest jednolita, zabieg gruntowania jest wręcz niewskazany. Dlaczego? Ponieważ wówczas ściany mogą się „zeszklić” co w konsekwencji może doprowadzić do tego, że nałożenie pierwszej warstwy farby będzie o wiele trudniejsze i zmniejszy się siła krycia.
gładź
źródło: watfordobserver.co.uk

Gruntowanie ścian krok po kroku w pigułce:

  • Starannie mieszamy farbę gruntującą i ewentualnie rozcieńczamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu
  • Preparat nanosimy na ścianę za pomocą pędzla lub wałka.
  • Farbę nawierzchniową nakładamy po upływie ok. 4 godzin od gruntowania. Poczekajmy, aż ściana będzie całkowicie sucha.


Zobacz także: Jak położyć tapetę? Poradnik krok po kroku

Wałek do malowania w dłoń, ale najpierw...

Po etapie przygotowań pomieszczenia i samej powierzchni, w końcu możesz zabrać się za właściwe malowanie, czyli nakładanie wybranej farby. Zanim zamoczysz jednak pędzel lub wałek do malowania w wiaderku z farbą, rozejrzyj się dookoła i przygotuj wszelkie akcesoria tak, by mieć je pod ręką. Ułatwi Ci to pracę i co więcej, pozwoli uniknąć przerw w malowaniu. Taśma malarska, pędzle różnej grubości, wałki malarskie czy wiaderko z kratką i plastikowa tacka do mieszania kolorów – to najważniejsze gadżety każdego dokładnego malarza! Odpowiednie akcesoria sprawią, że pierwsze malowanie ścian będzie prostą i przyjemną czynnością, do której chętnie będziemy chcieli wracać.

malowanie sufitu białą farbą i pędzlem
źródło: familyhandyman.com

Jakie akcesoria dobrze jest mieć pod ręką podczas malowania ścian?

  • Zbiornik na farbę – szczególnie pomocny w przypadku gdy gęstość farby jest duża
  • Wałek na teleskopowym kiju – pomocny przy malowaniu sufitu; dzięki niemu zbędna jest drabina
  • Taśma malarska – zabezpiecza krawędzie
  • Folia ochronna – chroni powierzchnie przed zachlapaniem
  • Papier ścierny – przydatne akcesorium podczas szlifowania nierówności
  • Mieszadło i pojemnik do farb
  • Pojemnik do zamoczenia lub wyczyszczenia pędzla podczas przerwy w malowaniu
  • Korytko do wałka

Malowanie sufitu - od tego zaczynamy

Jesteś gotowy? Możesz zaczynać! Jeśli planujesz również malowanie sufitu, to on pójdzie na pierwszy ogień. Unikniesz dzięki temu odprysków czy plam z farby na nowej powierzchni. Wybierając różne kolory na sufit i ściany pamiętaj, aby odciąć linię sufitu taśmą malarską. Szalenie ułatwi Ci to osiągnięcie profesjonalnego efektu. Jak pomalować sufit by wyglądał efektownie i harmonijnie współgrał ze ścianami? Może warto zastosować u siebie kolorowy sufit zamiast tradycyjnej bieli? Bez względu na jaki kolor sufitu się zdecydujesz, przed jego malowaniem musisz dokładnie zabezpieczyć wszystkie sprzęty oraz meble w pomieszczeniu, a jeśli masz możliwość – najlepiej przenieść je na czas malowania do innego pokoju. Przy zabezpieczaniu przedmiotów przed zachlapaniem pomocna będzie folia oraz taśma malarska. Sufit należy najpierw oczyścić i umyć. Do tego celu możemy użyć wody z płynem do naczyń lub zastosować mydło malarskie, dzięki któremu pozbędziemy się bardziej uporczywych zabrudzeń.

Jeśli plamy są wyjątkowo odporne, można użyć farby podkładowej, która zagruntuje powierzchnię i zatuszuje zabrudzenia. Jaka farba do malowania sufitu będzie najbardziej odpowiednia? Jej wybór warto dobrze przemyśleć. Dlaczego? Ponieważ to jaką farbę wybierzemy, będzie miało znaczący wpływ na to jak finalnie będzie prezentował się sufit. Ponadto rodzaj farby w dużej mierze determinuje trwałość powłoki. Jeśli malujesz sufit w kuchni lub łazience, wybierz farbę do pomieszczeń o podwyższonym wskaźniku wilgoci. Zniszczone sufity najlepiej pokryć farbą akrylową lub lateksową na bazie rozpuszczalników. W pozostałych pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia wystarczy użyć farby emulsyjnej. Jak pomalować sufit, by długo cieszył oko estetycznym wyglądem i nie wymagał poprawek? Przed malowaniem przygotuj pojemnik na farbę oraz mieszadło. Niezbędny tutaj będzie wałek na teleskopie oraz wąskie pędzle, które dotrą do trudno dostępnych dla wałka miejsc. Dobrze także zaopatrzyć się w nakrycie głowy, które ochroni przed ubrudzeniem farbą włosów. Malowanie sufitu zaczynamy od narożnika przy oknie. Jeśli pomieszczenie nie posiada okna wówczas zaczynamy malowanie od drzwi wejściowych. Nie zalecamy robienia sobie przerw w malowaniu ponieważ wówczas poszczególne fragmenty będą schły w różnym czasie i mogą powstawać nieestetyczne smugi. Farbę nanosimy równoległymi pasami, a każdy kolejny pas nakładamy tuż obok poprzedniego.

Czas na malowanie ścian

Po pokryciu farbą sufitu możesz zabrać się za malowanie ścian. Przed startem przeczytaj dokładnie informacje podane na opakowaniu farby – najważniejsze jest m.in. to, ile warstw będzie trzeba nałożyć, aby osiągnąć zadowalający efekt. Dopilnuj także, aby malować dane pomieszczenie przy tym samym źródle światła, a najlepiej świetle dziennym. Pozwoli Ci to uniknąć różnicy odcieni z powodu malowania powierzchni kilka razy. Do większych powierzchni użyj wałka o odpowiedniej szerokości – bardzo ułatwi Ci to pracę i sprawi, że unikniesz niedociągnięć i niezbyt estetycznych smug. Jeśli do pokrycia masz wysokie ściany, osadź wałek na teleskopie. Z jego pomocą o wiele prostsze będzie także malowanie sufitu.

Malowanie ścian krok po kroku:

  • Najpierw zakryj folią malarską wszystkie meble oraz sprzęty lub wynieś je do innego pomieszczenia
  • Zdejmij wszelkie firanki, zasłony, obrazy
  • Odkręć osłony kontaktów lub zabezpiecz je taśmą malarską 
  • Umyj ściany wodą z dodatkiem mydła malarskiego
  • Uszkodzone, popękane powierzchnie ścian usuwaj i wyrównuj za pomocą szpachelki, uszkodzenia pokrywaj gładzią gipsową, którą po wyschnięciu musisz oszlifować papierem ściernym.
  • Malowanie ścian zaczynaj od trudno dostępnych miejsc 
  • Ściany maluj od góry na dół. Farbę nakładamy obficie na wałek i starannie zaczynamy malowanie ścian do samego sufitu.
  • Po nałożeniu pierwszej warstwy musisz odczekać 3-4 godziny, aż farba wyschnie i dopiero wówczas możesz zacząć kolejne malowanie ścian wałkiem 
  • Po malowaniu ścian usuń folię ze wszystkich powierzchni i dokręć gniazdka 

Malowanie - jak odciąć sufit od ścian

Malowanie ścian i sufitu wymaga precyzji, dokładności oraz przemyślanej wizji, jakich kolorów chcemy użyć we wnętrzu. Największym wyzwaniem, jakie stawia nam malowanie jest – jak odciąć sufit od ścian? Dla początkujących adeptów malowania ścian uzyskanie czystej krawędzi może okazać się nie lada wyzwaniem. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy estetyczne połączenie kolorów bez żadnych nierówności czy zacieków. Jak umiejętnie do tego podejść? Należy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów i stosować się do zalecanych przez nas technik. Pierwsze co musimy zrobić to przy pomocy poziomicy odmierzyć określoną odległość od krawędzi sufitu lub ściany i wyznaczyć pionową lub poziomą linię. W kolejnym kroku musimy oczyścić powierzchnię ściany lub sufitu z zabrudzeń. Następnie nakładamy dobrej jakości taśmę malarską i zabieramy się za malowanie ścian wałkiem. Farbę nakładaj tak, by lekko zachodziła na taśmę. Odcięcie sufitu ma ogromny wpływ na to jak finalnie będzie prezentowało się pomieszczenie. Warto więc dokładnie przygotować się do tego zadania uzbrajając się we wszystkie niezbędne akcesoria oraz trochę cierpliwości.

Malowanie ścian kolory – jak za pomocą koloru optycznie poprawić proporcje wnętrz?

Wybór koloru ścian nie jest wcale taką prostą sprawą jak się uważa. Decydując się na dany odcień należy skonfrontować go z wielkością pomieszczenia, jego aranżacją, a także z własnym temperamentem i usposobieniem. Wszak nie od dziś wiadomo, że kolory wpływają na nasz nastrój i psychikę. I tak na przykład jeśli jesteś osobą nadpobudliwą lub cierpisz na bezsenność i masz problemy z koncentracją – powinnaś unikać takich kolorów jak żółty czy pomarańczowy. Barwy takie jak zieleń, brązy i szarości z kolei działają na nas uspokajająco i wyciszająco. Kolor czerwony działa motywująco i dodaje energii. Zastosowany przez nas kolor ścian ma bardzo duży wpływ na proporcje naszego wnętrza. Pamiętajmy, że ciemne kolory optycznie pomniejszają pomieszczenia, natomiast jasne odcienie dodają wizualnie przestrzenności i paru metrów kwadratowych.

Kolory ścian potrafią zmienić optyczne postrzeganie wnętrz. I tak na przykład jeśli chcemy optycznie podwyższyć niskie pomieszczenie pomalujmy sufit na jaśniejszy kolor niż ten, który widnieje na ścianach. Malowanie ścian do samego sufitu w przypadku niskich pokoi to wręcz obowiązek. Jak natomiast wizualnie pomniejszyć duże pomieszczenie? Wystarczy pomalować ściany na ciemny kolor, na przykład na granatowy czy bordowy. Modne malowanie ścian zamiast tapet pozwala na dowolne operowanie kolorami i proporcjami, dzięki czemu możemy uzyskać nietuzinkowe rozwiązania aranżacyjne dla naszych wnętrz. Obecnie producenci farb wspinają się na Himalaje kreatywności by sprostać rosnącym wymaganiom Klientów. W ten sposób mamy dziś do wyboru niezwykle ciekawe rozwiązania, takie jak farba magnetyczna, farba tablicowa czy farba imitująca beton. Rozpoczynając malowanie ścian, kolory powinny być pierwszym aspektem branym pod uwagę. Wszak to one decydują o końcowym efekcie jaki uzyskamy we wnętrzu i będą nam towarzyszyć przez długi czas. Nie wybierajmy więc ich pod wpływem impulsu czy aktualnie panujących trendów.

malowanie ścian limonkowa zieleń, róż
źródło: Wydawnictwo RM

Dobre farby do malowania ścian kluczem do sukcesu

Modne malowanie ścian sprawia, że coraz częściej sięgamy po farby zamiast tapet. Nic dziwnego – obecne na rynku farby odznaczają się niebywale wysoką jakością, są odporne na uszkodzenia i potrafią w szybki i efektowny sposób podkreślić daną aranżację wnętrza. Za pomocą farby możemy także oddzielić poszczególne strefy we wnętrzach, optycznie dodać im przestrzeni i jasności. Ważny jest umiejętny dobór farby, bowiem profesjonalne pokrycie ścian nową farbą jest w dużej mierze zależne także od tego, jaki produkt wybierzesz. Różne rodzaje pomieszczeń i rozmaite typy farb – dopiero rozsądny wybór pozwala na wyczarowanie gustownych, ale i trwałych aranżacji.

Modne kolory ścian muszą iść także w parze z rodzajem produktu. Salon czy jadalnię pomalujesz bowiem zupełnie inną farbą niż łazienkę i kuchnię. Dlaczego? W każdym z pomieszczeń panuje inna wilgotność, a pokoje, w których przebywasz często, muszą być pokryte farbą odporną na ścieranie. Malując łazienkę i kuchnię wybierz np. farby lateksowe. Do jadalni, pokoi czy jadalni sprawdzą się natomiast m.in. farby ceramiczne. Nie masz doświadczenia w tej branży? Zdaj się na doradztwo profesjonalisty w sklepie, dla którego malowanie ścian i sufitu nie powinno mieć żadnych tajemnic. Z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości i doradzi właściwą farbę do danej powierzchni. Modne malowanie ścian będzie proste jeśli tylko właściwie podejdziesz do tematu – bez obaw, uprzedzeń, za to ze wszystkimi niezbędnymi przyborami i dobrymi chęciami. Jeśli to będzie Twoje pierwsze malowanie ścian poradnik jaki przygotowaliśmy powyżej, pomoże Wam w uniknięciu błędów.

Nie zapomnij posprzątać od razu po malowaniu!

Kiedy malowanie ścian i sufitu dobiegło końca, należy posprzątać. Czas nie jest tutaj Twoim sprzymierzeńcem, ponieważ wszelkie zabrudzenia z farby, czy produktów użytych do przygotowania podłoża zasychają, co utrudnia ich skuteczne usunięcie. Dopilnuj też, aby meble i wszelkie inne akcesoria wnieść dopiero po całkowitym wyschnięciu farby. Zwróć uwagę także na szczegóły, takie jak odklejenie taśmy wokół klamek, zamków czy kontaktów i parapetów. Po wykonaniu prac malarskich dokładnie umyj i wypłucz narzędzia, tak by można było z nich korzystać przy kolejnym malowaniu ścian. Farby wodnej z przyrządów malarskich pozbędziemy się używając ciepłej wody z dodatkiem mydła, zaś farby rozpuszczalnikowe skutecznie usuną środki myjące na bazie rozpuszczalnika. Po umyciu narzędzia należy dokładnie osuszyć, by ochronić je przed atakiem rdzy. Pędzle i wałki, które miały kontakt z farbą wodną, należy najpierw opłukać w chłodnej wodzie, a następnie zanurzyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości środka myjącego i na koniec znów wypłukać pod bieżącą chłodną wodą. Farby rozpuszczalnikowej pozbędziemy się z pędzli i wałków myjąc je w wodzie z użyciem środka na bazie rozpuszczalnika. Przed zamknięciem puszki z farbą, wytrzyj dokładnie zewnętrzne ścianki. Dzięki temu będzie łatwiej otworzyć farbę przy kolejnym malowaniu. Jeśli wywiązałeś się z zadania, śmiało możesz korzystać z odświeżonego i precyzyjnie pomalowanego wnętrza!


Zobacz także: Układanie paneli podłogowych - instrukcja krok po kroku

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
onka
onka
5 lat temu

zdecydowałam się na farbę magnat ceramik, ze względu na to że mam dwójke uzdolnionych malarsko dzieci które uwielbiają pisać po ścianach

karmel
karmel
4 lat temu

super są farby magnat ceramic. kolor zawsze wychodzi piekny, a farba jest porzadna, wygodnie się ją aplikuje

Zamknij