Aktualizacja: Listopad 2024
Co to jest pióro i jaka jest jego specyfika?
Pióro to z pozoru proste urządzenie. Jego zadaniem jest przenoszenie atramentu znajdującego się w zbiorniczku (np. naboju) na papier. Do tego potrzebne jest kilka, bardzo precyzyjnie wykonanych komponentów, które wchodzą w skład pióra wiecznego. Mowa tu o korpusie, który pełni funkcję obudowy. Może on zawierać system napełniania wewnętrznego zbiornika. Sekcja to element łączący korpus ze spływakiem i stalówką. To za sekcję zwykle trzymamy pióra. We wspomnianym spływaku gromadzi się ściśle określona ilość spływającego atramentu. Ten jest ostatecznie rozprowadzany przez stalówkę, która jest bardzo delikatna. Z tego powodu zakrywamy ją skuwką, którą nakładamy zawsze podczas nieużywania pióra.
Jakie są rodzaje piór?
Jak wybrać pióro? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Od tego zależy styl pisania, wygoda użytkowania czy wymagana ilość wprawy użytkownika. Pióra dla dzieci będą idealnym wyborem do nauki pisania, gdyż są względnie proste w obsłudze i zapewniają więcej przyjemności z pisania niż standardowe długopisy. Mowa tu głównie o piórach kulkowych i prostych piórach wiecznych ze średniej wielkości stalówką. Urządzenia do kaligrafii zapewnią natomiast maksymalną przyjemność z użytkowania, ale tylko osobom wprawionym w tej czynności. Nie będą one dobrym wyborem dla osoby początkującej.
Stalówki występują w kilku różnych szerokościach. Parametr ten wpływa na grubość pisanej linii i przekłada się w znaczący sposób na styl naszego pisma. Średnie stalówki (np. rozmiar M) to optymalny wybór do codziennego użytku. Cieńsze warianty (np. F) to optimum do drobnych zapisków, a grubsze (np. B) to świetna propozycja do kaligrafii, wypełniania kartek z życzeniami itp.
Do wyboru są modele na tzw. „naboje” lub z konwerterem , zwanym inaczej tłoczkiem. Naboje są dobrym wyborem do codziennego użytku. Możemy je zmienić w praktycznie dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Tłoczek to rozwiązanie do szybkiego napełniania zbiorniczka pióra z kałamarza czy słoiczka z atramentem. Czynność tę wykonujemy jednak zwykle jedynie w domu, gdyż słoiczka nie nosi się raczej ze sobą. Jego ewentualne rozlanie byłoby fatalne w skutkach.
Pióro to element naszego wyposażenia, narzędzie codziennego użytku, ale także część naszego stylu. Wygląd pióra ma całkiem spore znaczenie w wybranych sytuacjach np. podczas oficjalnych spotkań czy ceremonii. W ich przypadku pióro musi być eleganckie i dobrze wpisywać się w klimat wydarzenia. Dobrze jest także dobrać wygląd pióra do naszej biżuterii, garderoby czy akcesoriów.
Ranking piór
Gard 1961
Eleganckie i uniwersalne
To pióro marki Gard to proste, eleganckie i uniwersalne narzędzie pracy dla każdego. Sprawdzi się zarówno dla dziecka do nauki pisania, jak i do pracy dla doświadczonego księgowego. Urządzenie wyposażono w metalowy korpus, nasadkę oraz klip Dobra jakość materiałów została połączona ze stosownym malowaniem. Czarny lakier na nasadce jest połyskujący, a chromowane akcenty pomagają w osiągnięciu świetnego efektu.
W sam raz na co dzień
Gard zastosował w tym modelu pióra stalówkę osadzoną w metalowym korpusie. Szerokość stalówki to 1,5mm – to popularna i lubiana wartość. Kreślone litery wyglądają schludnie i wyraźnie. Dodatkowym atutem przydatnym w codziennym użytkowaniu jest kompatybilność z popularnymi i łatwymi w wymianie nabojami np. firmy Pelikan. Te są łatwo dostępne w wielu sklepach.
Parker Vector
Klasyka i klasa
Wysokiej jakości, markowe pióro Parker Vector jest bezbłędnym wyborem zarówno jako pierwsze pióro dla dziecka do szkoły, a także jako element naszego codziennego wyposażenia. Wytrzymała stalówka świetnie sobie radzi podczas pisania codziennych notatek, jak i tworzenia ozdobnych napisów. Parker Vector to konstrukcja niezmieniana od lat i nadal jest uważana za synonim jakości oraz opłacalności.
Ergonomia i wytrzymałość
Wytrzymała konstrukcja obudowana jest grubą warstwą tworzywa sztucznego wzbogaconego metalowymi akcentami. Mamy tu więc zarówno świetną wytrzymałość na rysy i uszkodzenia, jak i doskonały wygląd. Do tego zaletą jest idealna wręcz faktura korpusu. Nie jest on ani zbyt śliski, ani zbyt chropowaty. Daje to pełen komfort użytkowania i minimalizuje ryzyko wypadania pióra z ręki.
Pilot Frixion
Idealne do szkoły
Pióro marki Pilot jest sprzedawane w zestawie z akcesoriami, które przydadzą się każdemu uczniowi. Mowa o dodawanych do zestawu 10 wkładach , a także długopisie żelowym. Całość składa się na doskonały zestaw, który wystarczy na wiele miesięcy. Oryginalne wkłady zapewnią idealną jakość użytkowania, a długopis sprawdzi się jako podkreślacz.
Napisz i popraw
Frixion Ball Clicker to pióro kulkowe z wkładem, który można łatwo zetrzeć. Wystarczy potrzeć napisany tekst szarą końcówką pióra w dynamiczny sposób, by po chwili móc poprawić pomyłkę i nanieść nowy tekst. Ta rzadko spotykana funkcjonalność, która zdecydowanie przyda się podczas robienia szkolnych notatek i obliczeń.
Cres S85005CR
Elegancja i szyk
Cres w swoim modelu pióra zastosował piękną, bogato zdobioną obudowę z metalu. Delikatne i drobne rzeźbienia oczywiście nadają produktowi wyglądu klasy premium, ale także pozytywnie wpływają na chwyt przez użytkownika. Cres Decor to bardzo wyważona konstrukcja, która jest przy tym wytrzymała. Bez obaw możemy ją zabrać ze sobą w teczce z przyborami do pracy.
Dokładne i precyzyjne
W piórze Cres znalazła się irydowa stalówka o grubości F. Oznacza to, że prowadzona przez nią linia jest cienka i dokładna. Świetnie nadaje się ona do tworzenia drobnych zapisków. Iryd przydaje się także w zapewnieniu stalówce wytrzymałości – jest to materiał niemal nieścieralny. Mamy tu więc produkt niedrogi, dokładny, a także gotowy do służenia nam przez całe życie.
Parker Jotter
Solidny wybór
To kolejny produkt marki Parker w naszym zestawieniu. Firma ta jest często polecana z racji wysokiej jakości swoich produktów oraz ich rozsądnych cen. Nie inaczej jest w przypadku modelu Jotter. Mamy tu pióro o świetnej jakości wykonania, które łączy jednocześnie wygodę użytkowania, mocny korpus, oraz uniwersalną stalówkę. W skrócie – to świetny wybór na co dzień, jak i na specjalne okazje.
Wygodny chwyt
Część korpusu pióra Jotter została wykonana z tworzywa sztucznego. Mowa tu o zwężanej rączce, która jest bardzo przyjemna w dotyku i pozbawiona „efektu chłodu”. Elementy konstrukcji przy stalówce, a także ochraniająca jest skuwka zostały wykonane natomiast z grubego metalu, który przy tym dobrze znosi przeciwności losu i jest całkiem odporny na zarysowania.
Schneider Zippi
Idealne pierwsze pióro
Pióro kulkowe marki Schneider to rewelacyjna pozycja dla dziecka, które uczy się pisać. Produkt cechuje się wytrzymałą obudową i wygodnym uchwytem. Mamy tu profilowaną, bardzo wygodną rączkę oraz solidną skuwkę, którą możemy założyć na korpus pióra. Schneider Zippi jest ponadto dostępny w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych, które doskonale pasują do kolorowych elementów wyposażenia szkolnego piórnika.
Ekonomiczny wybór
Produkt marki Schneider jest oferowany w bardzo atrakcyjnej cenie. Nie tylko jednak pierwszy zakup jest niedrogi, ale także utrzymanie narzędzia w ciągłej eksploatacji. Pióro kulkowe jest kompatybilne z krótkimi nabojami, które są dostępne w każdym sklepie papierniczym za niewielką cenę. Naboje te występują ponadto w różnych kolorach.
Herlitz My Pen
Ulubione pióro do nauki pisania
W tym modelu pióra położono maksymalny nacisk na ergonomię. Niemiecki producent zastosował tu korpus z tworzywa sztucznego z dodatkową, miękką strefą chwytu. Wysoki komfort obsługi to jeden z najważniejszych elementów potrzebnych do przyjemnej nauki pisania. Takie pióro jest przy okazji odporne na wszelkie uszkodzenia. Tworzywo jest odporne na wgniecenia i zarysowania, a metalowy klips się nie odłamie.
Idealne dopasowanie na wiele lat
Cała konstrukcja pióra Herlitz została wyprofilowana tak, by idealnie ułożyć się w prawej dłoni. Długi korpus będzie natomiast zaletą dla dorastających – świetnie ułoży się zarówno w małej, jak i dużej dłoni. Nie trzeba się także martwić o trudność uzupełniania atramentu. Ten wymienia się w najprostszy możliwy sposób – zmieniając naboje. Mamy tu kompatybilność zarówno z tymi krótkimi, jak i długimi.
Daler Rowney
Wybierz swój styl
Ten wyjątkowy zestaw pióra marki Daler Rowney wyróżnia się obecnością aż 6 części przednich z różnymi stalówkami. Mamy tu więc pełen wybór co do grubości pisanej kreski. Szerokość linii może mieć jedyne 0,85mm bądź aż nawet 3mm. Każdą z nich przykręcamy do korpusu pióra wykonanego z tworzywa, które jest przyjemne w dotyku i zapewnia pewny i wygodny chwyt.
W sam raz na prezent
Omawiany zestaw, poza dużą ilością stalówek, może pochwalić się elegancką prezencją. Pióro jest dostarczane w gustownym pudełku, w którym znalazły się specjalne miejsca na każdy z elementów. Jest także specjalna strefa na zapas 6 sztuk naboi. Takie przedstawienie elementów sprawia, że jest to świetny produkt do dania w prezencie. Jest funkcjonalny, ładny i z pewnością przydatny w naszym życiu.
Pelikan Twist
Podkreśl swój styl
Pióra kulkowe marki Pelikan już na pierwszy rzut oka wyróżniają się swoim stylem. Nietypowy kształt korpusu doskonale leży w dłoni. Trójkątny przekrój okazuje się idealnie leżeć w dłoni, a idealnie spasowane krawędzie ze skuwką sprawiają wrażenie, jakby się miało do czynienia np. z maskarą, którą znajdziemy w kobiecych torebkach.
Miej je zawsze przy sobie
Nawiązanie do obudowy tuszu do rzęs jest tu zapewne nieprzypadkowe. Omawiane pióro cechuje się średnią szerokością stalówki, atrakcyjną ceną i odpornością na uszkodzenia. Warto jest mieć je zawsze przy sobie, by z każdego momentu pisania uczynić sobie chwilę przyjemności. Pióro Pelikan Twist zakupimy w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu zawsze dopasujemy je odpowiednio do naszego codziennego wyposażenia.
Czym różni się pióro kulkowe od wiecznego i które jest lepsze?
Pióro kulkowe to rozwiązanie łączące cechy długopisu i klasycznego pióra. Nie znajdziemy tu stalówki o charakterystycznym zakończeniu wpływającym na szerokość linii. Jest za to końcówka z kulką. Zaletą tego rozwiązania jest prostota użytkowania oraz praktycznie brak możliwości rozlania atramentu i powstania kleksa. To jednak pióra wieczne są uważane za bardziej klasyczne i prestiżowe rozwiązanie. Wymagają one wprawdzie nieco wprawy od użytkownika, ale umożliwiają użytkownikowi pełną kontrolę na stylem pisania. Pióra wieczne to idealne rozwiązanie do kaligrafii. To dzięki możliwości dobrania stalówki o rożnej szerokości.
Jakie są rodzaje stalówek w piórach?
Stalówka w piórze to jedyny element mający bezpośredni kontakt z kartką papieru. To właśnie od niej zależy charakter pisma oraz wygoda użytkowania pióra. Szerokość końcówki stalówki wpływa oczywiście na szerokość pisanej linii. Wyróżniamy kilka oznaczeń szerokości stalówek, które spotkamy w specyfikacjach produktów wielu marek:
• EF / XF / X– extra fine, czyli „super cienka”,
• F – fine, czyli „cienka”,
• M – medium, czyli „średnia”,
• B – broad, czyli „gruba”,
• BB / 2B – podwójne broad, czyli „podwójnie gruba”.
• OM – oblique medium, czyli „ukośna średnia”,
• OB – oblique broad, czyli „ukośna szeroka”,
• OBB – oblique double broad, czyli „bardzo szeroka”.
• LH - pióro dla leworęcznych
W jaki sposób można napełniać pióro? Rodzaje nabojów i sposobów napełniania
Konwerter
To rozwiązanie jest zwane także tłoczkiem. Służy ono do szybkiego napełniania wewnętrznego zbiorniczka pióra z większego, zewnętrznego zbiornika zwanego kałamarzem lub słoiczkiem. To rozwiązanie klasyczne i szybkie, ale wymagające wprawy i nieco nauki. Początkujący użytkownik może się przy tym niestety pobrudzić, co będzie dla niego zniechęcające.
Standardowe naboje
Popularna opcja w piórach do codziennego użytkowania. Wymienne naboje są łatwe w obsłudze dla wielu użytkowników. Po prostu odkręcamy korpus pióra, wyciskamy nabój i na jego miejsce wciskamy nowy. W ich przypadku trudniej także o przypadkowe wylanie atramentu i pobrudzenie zeszytu, rąk czy ubrań. Popularne naboje występują w dwóch rozmiarach: krótkim i długim. Różnią się one oczywiście pojemnością, ale na szczęście oba warianty są całkiem tanie. W sklepach znajdziemy naboje o różnych kolorach pochodzące od wielu popularnych producentów. Poszczególne pióra mogą być kompatybilne z jednym z rozmiarów lub także z obydwoma z nich.
Jaki rodzaj pióra do jakiego celu?
Pióro standardowe do codziennego pisania
Do takiego zastosowania najlepiej jest wybrać model łączący wysoką wytrzymałość, wygodę użytkowania oraz łatwość obsługi. Świetnie sprawdzą się tu budżetowe modele piór Parkera czy Pelikana. Posiadają one zwykle system wymiennych wkładów, mocne obudowy oraz wygodne uchwyty. Niewysoka cena będzie tu także atutem.
Pióro dla dzieci do szkoły
Pióro do nauki pisania musi cechować się zwiększoną wytrzymałością na uszkodzenia. Korpus musi dobrze znosić gryzienie, zgniatanie oraz wszelkie inne możliwe przeciwności losy napotykane przez pióra w szkołach. Ważny będzie tu także wygodny uchwyt – pióro będzie przecież użytkowane przez wiele godzin każdego dnia i nie może sprawiać użytkownikowi dyskomfortu. Polecamy tu ponadto wybór modelu o stalówce średniej grubości – M. Da ona optymalny zarys kreski do większości zastosowań.
Pióro biznesowe reprezentacyjne
Tu kładziemy nacisk na wygląd i jakość wykonania. Ciężkie, metalowe, zdobione pióra sprawią najlepsze wrażenie. Wygoda przy długotrwałym użytkowaniu gra tu mniejsza rolę, gdyż takiego pióra używa się zwykle jedynie na krótkie odstępy czasu – np. do dania podpisu. Ważny jest natomiast styl pisma. Gruba kreska sprawi świetne wrażenie, toteż polecamy modele wyposażone w pogrubione stalówki – np. B.
Wygląd pióra - standardowe czy bardziej wyrafinowane?
Pióro klasyczne
To uniwersalny wybór. Prosta, klasyczna konstrukcja o obłym lub lekko kanciastym kształcie świetnie wygląda i dobrze leży w dłoni. Odpowiedni dobór materiałów (zwykle połączenie metalu z tworzywem sztucznym) pozytywnie wpływa na wytrzymałość, a przy okazji także często nadaje piórze charakteru produktu premium. Podsumowując: pióro o klasycznej konstrukcji zawsze będzie dobrym wyborem.
Pióra nowoczesne, ekstrawaganckie i luksusowe
W tym przypadku mówimy o piórach wyróżniających się na tle konkurencji jednym lub kilkoma elementami. Może być to pewien detal jak np. zdobienie, nietypowy kolor czy niecodzienny kształt. Takie pióro może wyrażać nasz charakter, styl bycia, podkreślać atmosferę danej sytuacji lub po prostu zadowalać nasze zmysły wzroku i dotyku. Jeśli jakiś produkt po prostu nam się podoba, to warto go rozważyć. Weźmy jednak pod uwagę wpływ tych charakterystycznych cech na ewentualny komfort i wygodę użytkowania.
Pióro z grawerem
Grawer to specjalna forma podkreślenia naszej osobowości lub okazji, z jakiej dajemy komuś pióro. Pióro z grawerem będzie doskonała pamiątką np. dla nauczyciela, który opiekował się daną klasą szkolną. Grawer może także być doskonałą formą oznaczenia właściciela pióra. Takie narzędzie z wygrawerowanym imieniem swojego właściciela łatwiej się odnajdzie, jeśli zostanie przypadkiem zgubione. Grawerunek to zwykle niedrogi dodatek – warto więc go rozważyć.
Z jakich materiałów mogą być wykonane pióra?
Najpopularniejszymi materiałami używanymi do produkcji piór są tworzywa sztuczne i metale takie jak aluminium czy szczotkowana stal. Bardziej wyszukane modele mogą być jednak wykonane z innych materiałów np. mosiądzu czy drewna. W ogólnym rozrachunku każdy ze wspomnianych materiałów dobrze sprawdzi się jako element konstrukcji pióra, ale zauważymy różnice w zużywaniu tych tworzyw w zależności od sposobu użytkowania pióra. Metale doskonale znoszą większość przeciwności losu, ale mogą ulec wgnieceniu np. poprzez ugryzienie przez dziecko. Tworzywo sztuczne będzie na to odporniejsze, ale jest natomiast narażone na pękanie lub rysowanie. Konstrukcje malowane mogą się np. wycierać. W codziennym użytkowaniu najlepiej zatem wypadają pióra z korpusem z tworzywa sztucznego oraz metalową skuwką. To trwałe i wolno zużywające się rozwiązanie.
Kałamarz do pióra - czy warto?
Kałamarz to zbiorniczek na atrament. Jest on produktem idealnym dla osób, które interesują się klasycznymi rozwiązaniami lub po prostu uwielbiają pisać za pomocą swojego pióra z tłoczkiem. Będzie on więc idealnym prezentem dla osoby posiadającej pióro z tłoczkiem, choćby z racji swojej niebanalności. Kałamarze z podstawkami dość rzadko są dostępne jako produkty masowe i często spotkamy je jako produkty „vintage”. Ceny są zwykle adekwatne do jakości wykonania i materiału, z którego dany kałamarz został wykonany. Wśród nowych rozwiązań znajdą się natomiast produkty bardziej przypominające wolnostojące słoiczki, którym jednak i tak nie brak charakteru. Cechują się one przy tym dość atrakcyjnymi cenami.
Czy warto zainwestować w pióro? Zalety i wady
ZALETY
zakup na wiele lat; duża wygoda użytkowania; wiele dostępnych rodzajów i modeli; świetny pomysł na prezent; umożliwiają idealną kontrolę kreślonej linii
WADY
pióra wieczne wymagają pewnej wprawy użytkownika
Pióro to niewątpliwie dobry element wyposażenia każdego, kto wykonuje choć trochę zapisków ręcznych. To narzędzie uprzyjemniające tę drobną i niezauważaną czynność. Z pozoru może wydawać się ono drogie – musimy na nie wydać zwykle przynajmniej kilkadziesiąt złotych, a zwykły długopis kosztuje przecież kilka złotych. W rzeczywistości takich długopisów kupujemy jednak kilkadziesiąt w ciągu roku, podczas gdy jedno pióro to zakup na wiele, wiele lat. Pozornie droższy zakup zatem z czasem się zwróci, a przez cały czas jego użytkowania daje nam dużo lepszy komfort i satysfakcję z użytkowania. Do tego możemy dostosować go do swoich preferencji – zarówno pod względem wyglądu, jak i parametrów technicznych. Żaden długopis nie da nam możliwości wyboru grubości linii czy sposobu napełniania. Pióro to również idealny pomysł na prezent – jest elegancki, funkcjonalne i klasyczne. Trzeba się do niego jedynie nieco przyzwyczaić.
Jakie pióro wybrać? Podsumowanie
Mamy nadzieję, że porady zamieszczone w naszym artykule pomogą Wam w wybraniu odpowiedniego modelu pióra. Wierzymy, że będziecie zadowoleni z nowego zakupu i posłuży on Wam przez wiele lat. Dobre pióro to świetny kompan codziennego życia, jak i wyjątkowych jego momentów. To drobne uprzyjemnienie sobie prostej i zwykłej z pozoru czynności. Polecamy jego zakup!