Close

Więcej światła! Ekspert ze sklepu meblowego podpowiada, jakie oświetlenie sprawi, że Twoje wnętrze będzie jeszcze bardziej przytulne

Bywa, że wchodząc do pomieszczenia, od razu czujemy się błogo i swojsko. Czasem pięknie zaaranżowane przestrzenie napełniają energią i pozytywnie nastrajają. W innych mimo gustownych dekoracji i stylowych ozdób można odnieść wrażenie, że nie jest się mile widzianym i automatycznie zachowywać dystans. Miejsca, podobnie jak kolory i określone formy, w różnym stopniu wpływają na samopoczucie. Kluczową rolę niejednokrotnie odgrywa oświetlenie. Poznaj porady eksperta dotyczące przytulnych aranżacji oświetlenia.

Projektowanie oświetlenia – porady ze sklepu meblowego online

Nastrój to ciekawe zjawisko, którego mechanizmy potrafią działać bardzo szybko i podświadomie. Dla komfortu psychicznego, spokoju umysłu i poczucia bezpieczeństwa kluczowa jest harmonia – w różnych aspektach. Należy zadbać o nią także na etapie projektowania oświetlenia. Powinno być spójne w zakresie estetyki wystroju i wyglądu poszczególnych lamp. Jeśli Twoim celem jest stworzenie przytulnej przestrzeni do relaksu i wypoczynku, skup się na lampach z naturalnych materiałów, dających ciepłe światło, mających obłe formy.

Pamiętaj, by tak rozplanować lokalizację poszczególnych punktów świetlnych, by nastrojowość nie wykluczała praktyczności. Przykładowo salon to pomieszczenie, w którym chętnie oddajemy się błogiemu leniuchowaniu, ale bywa też strefą zabaw dla dzieci, miejscem towarzyskich spotkań z przyjaciółmi, wieczornych rozgrywek czy rodzinnych dyskusji i wówczas subtelne lampki mogą nie wystarczyć do zapewnienia odpowiedniej jasności. Jeśli chcesz mieć pewność, że w rozmaitych sytuacjach nastrój w pomieszczeniu będzie odpowiedni, zdecyduj się na kilka lamp, np. mniejszą, delikatniejszą w kąciku relaksu, większy żyrandol w centralnym miejscu i dodatkowe małe kinkiety lub lampy podłogowe. Na etapie projektowania musisz też brać pod uwagę metraż. Zazwyczaj intuicyjnie można określić, gdzie i jakie oświetlenie warto zamontować.

Przytulna estetyka

Oświetlenie ma wyjątkową moc kreowania przytulnego, kameralnego nastroju, nie tylko swoim blaskiem. Określony wygląd lamp bez wątpienia przydaje swojskości w rozmaitych przestrzeniach. Wyobraź sobie prostą aranżację, w stonowanych barwach, pozbawioną dekoracyjnych detali i ozdób. A teraz, w centralnym miejscu, zwizualizuj sobie sufitową lampę z kloszem z rattanu lub plecionki… albo otuloną mlecznobiałymi, szklanymi płatkami, imitującą pąk kwiatu… albo z tkaninowym kloszem w tradycyjnym stylu. Prawda, że wnętrze od razu zyskało przytulny charakter? Jak się to dzieje?

Ekspert ze sklepu meblowego Agata wyjaśnia:

– Naturalne materiały, miękkie tkaniny, ciepłe barwy ziemi czy obłe formy kojarzą się z przytulnością. Dlatego zwykle oświetlenie ze szkła, z elementami bambusa czy rafii, w neutralnej kolorystyce wywołuje uczucie błogości i przyjemnej swojskości.

Lampy w przytulnych aranżacjach

Obecnie przytulność do swojego wnętrza możesz wprowadzić niemal bez wysiłku z pomocą oświetlenia i mebli z internetu. W polskich sklepach meblowych coraz częściej można spotkać lampy o tradycyjnym designie, inspirowane projektami sprzed lat oraz te wykorzystujące ekologiczne materiały. Klasyczna forma, obłości, nieskomplikowane kształty oraz neutralna kolorystyka – często bazująca na palecie barw ziemi – sprawią, że płynące z lamp ciepłe światło otula i koi nerwy. Przytulność to priorytet w wielu stylach dekoratorskich. Lampy z naturalnych surowców uzupełniają między innymi projekty: boho, rustykalne, etniczne, eklektyczne czy nawiązujące do ekologicznych motywów oraz w duchu skandynawskiego hygge.

Materiał partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij