Będąc mamą niemowlaka na pewno nie mogłaś się doczekać, aż Twoje dziecko zacznie okazywać zainteresowanie otaczającym go światem. Kontrastowe kolory, różnorodne kształty czy wszelkie przedmioty – to wszystko go szalenie interesuje! Aby prawidłowo wspierać jego rozwój, warto korzystać z zabawek sensorycznych. To sposób nie tylko na wspólną zabawę, ale i wspomaganie rozwoju intelektualnego! Uwielbiasz DIY? Zobacz najciekawsze pomysły na własnoręcznie wykonane zabawki sensoryczne i przekonaj się, że lalka czy domki dla lalek to nie jedyne rozwiązania!
1. Grzechotki inaczej
Grzechotki to znane niemalże wszystkim zabawki dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Jeśli lubisz rozwiązania DIY, możesz wykonać je samodzielnie, wspierając przy tym motorykę Twojego malucha. Samo zrobienie tego typu zabawki jest wręcz banalnie proste. Potrzebujesz tylko plastikową butelkę (np. po wodzie), zakrętkę oraz dowolne wypełnienie. Świetnie sprawdzi się m.in. makaron, kasza, drobne klocki czy guziki i koraliki. Dla urozmaicenia i lepszych efektów podczas zabawy możesz dodać także wstążeczki, które zamocujesz tak, by wystawały z butelki i interesowały małego człowieka. Tego typu zabawki dla dziewczynek i chłopców są proste w wykonaniu, szalenie tanie i jednocześnie rozwijające zmysły malucha. Pożegnaj sklepowe grzechotki czy nudne klocki – to dzięki zabawkom sensorycznym DIY wspomożesz rozwój Twojego dziecka!
2. A może akwarium w wersji mini?
Jeśli zależy Ci na jeszcze większej oryginalności, wykonaj grzechotki przypominające akwaria. Kluczem do sukcesu jest tutaj wypełnienie butelki wodą i stworzenie bardzo hipnotyzującej zabawki, która zajmie Twoje dziecko na dłuższy czas. Domki dla lalek czy inne plastikowe zabawki, a nawet drewniane zabawki nie mają żadnych szans!
3. Sensoryczna tablica dla małych odkrywców
Integracja sensoryczna poprzez zabawę ma ogromny potencjał. Wie o tym każdy rodzic, który stara się wspierać rozwój swojego dziecka. Jeśli Twój niemowlak uwielbia odkrywać otaczający go świat i jest ciekawi go wszystko, co nowe i nieznane, wykonaj sensoryczną tablicę. Z powodzeniem zastąpi ona sklepowe kompozycje, dając Ci możliwość zestawienia ulubionych zabawek Twojego dziecka oraz rozwijających go przedmiotów. Jak wykonać tablicę sensoryczną? Wystarczy, że do drewnianej deski przyczepisz pudełka, rozmaite opakowania, ulubione zabawki czy przedmioty o kształtach, które zainteresują malucha. Długa zabawa oraz rozwój intelektualny gwarantowany! Wykonując tego typu tablicę samodzielnie możesz także zaoszczędzić pieniądze, które musiałabyś przeznaczyć na zakup gotowej planszy sensorycznej w sklepie.
4. Balony równa się mnóstwo radości!
Czy wiesz, że sensoryczne zabawki dla dzieci zrobione własnoręcznie nie muszą być czasochłonne? Świetnym przykładem jest chociażby zabawa z balonami. Potrzebujesz do niej zaledwie balonów napełnionych helem i...sznurka. Dzięki tej prostej zabawie odzyskasz chwilę dla siebie, którą z powodzeniem przeznaczysz chociażby na wypicie ciepłej kawy. Na czym polega zabawa z balonikami? Kładąc dziecko na macie, mocujesz do jego nóżek balony napełnione helem. Podczas ruszania nóżkami będą one skakać, co dziecku sprawi ogromną frajdę! Oczywiście podczas tego typu zabaw musisz mieć dziecko cały czas na oku. To jednak dobry pomysł na chwilowe „zajęcie” malucha, z korzyścią dla jego rozwoju!
5. Leżenie na brzuchu będzie frajdą!
Każda mama wie jak ważne dla malucha jest leżenie na brzuszku. Często jednak trudno zachęcić do tego malucha, który zdecydowanie woli oglądać świat z pozycji leżącej, na plecach bądź siedząc. Z pomocą przychodzi tutaj kolejne DIY, równie proste jak pozostałe sensoryczne propozycje. Potrzebny będzie Ci duży karton, farby oraz folia. Pomaluj karton farbami, robiąc rozmaite „kleksy”, a całość zaklej folią tak, by zawartość nie mogła się wydostać. Połóż malucha na takiej „macie” i obserwuj jak cieszy go odkrywanie otaczającego go świata!
Jak widzisz, sensoryczne zabawki dla dzieci DIY są proste w wykonaniu. Wystarczy odrobina kreatywności oraz zapału do wspólnej zabawy. Owocem będzie czas spędzony razem oraz wspieranie rozwoju intelektualnego swojego malucha. Wypróbuj koniecznie poszczególne propozycje i zaraź swoje dziecko kreatywnością!