Close

Oświetlenie do kuchni – jakie lampy wybrać? 8 porad aranżacyjnych

Kuchnia jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Przygotowujemy tu posiłki, jemy, zmywamy naczynia, prowadzimy niespieszne pogawędki z bliskimi, a nawet gościmy znajomych podczas kameralnych spotkań czy domówek. Nic dziwnego, że każda z kuchennych stref wymaga nieco innego oświetlenia. Aby ułatwić ci aranżację kuchni, podpowiadamy, jakie oświetlenie do kuchni wybrać i gdzie je zamontować, by było funkcjonalnie, stylowo i z klasą.

Oświetlenie kuchenne sufitowe – główne światło w kuchni  

Podobnie jak w innych częściach domu, podstawą oświetlenia w kuchni jest lampa sufitowa, umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia. W zależności od kształtu, wysokości, rozmiaru i stylu panującego w kuchni, można tu umieścić:

  • dyskretny plafon,
  • listwę halogenową z kilkoma reflektorami, z możliwością sterowania kierunkiem i kątem nachylenia światła,
  • oprawy typu downlight (świecące w dół),
  • świetlówki – np. w kuchni nowoczesnej lub loftowej,
  • a nawet ozdobny żyrandol – w kuchni nowoczesnej, klasycznej czy glamour.

Ulokowanie lampy w centrum pomieszczenia pozwala na równomierną dystrybucję światła w całym wnętrzu. Jednak takie rozwiązanie nie jest wolne od wad. Przede wszystkim oświetlenie kuchenne sufitowe pobiera sporo energii. Nie radzi sobie też z doświetleniem zakamarków i blatów roboczych (które najczęściej znajdują się pod szafkami), co utrudnia pracę w kuchni. Dlatego też, oprócz głównej lampy sufitowej, kuchnia wymaga dodatkowych punktów świetlnych, które dobrze doświetlą również inne ważne partie pomieszczenia.

Pomocnicze oświetlenie kuchni – gdzie je zainstalować?

Miejscami, które wymagają dodatkowego oświetlenia w kuchni są przede wszystkim strefy robocze, w których wykonujemy określone czynności, np. zmywamy naczynia (zlewy kuchenne w sklepie internetowym lazienkaplus.pl), jemy (stół, lada lub wyspa) czy przygotowujemy posiłki (blaty robocze). Oświetlenie miejscowe powinno być skupione i jasne, ale nie na tyle, by razić użytkowników w oczy.

Oświetlenie kuchennego blatu

Pierwszym miejscem, które wymaga oświetlenia pomocniczego w kuchni jest blat roboczy. To tu najczęściej przygotowujemy jedzenie – stojąc tyłem do głównego źródła światła. A przecież tam, gdzie w ruch wchodzą noże i inne ostre przedmioty, dobra widoczność to podstawa!

Do oświetlenia kuchennego blatu tradycyjnie używa się opraw montowanych pod szafkami. Mogą to być większe lampy ledowe albo dyskretne taśmy LED montowane bezpośrednio u dołu szafki albo w specjalnie zamontowanych oprawach. W roli oświetlenia podszafkowego dobrze sprawdzają się też niewielkie lampki halogenowe o małej mocy.

Jeśli nad blatem nie ma szafek kuchennych lub chcesz oświetlić wyspę kuchenną, w roli oświetlenia pomocniczego sprawdzi się podwieszony do sufitu ekran, w którym można zamontować lampy.

Lampy kuchenne nadszafkowe

Szafki kuchenne mogą być oświetlone również z drugiej strony – od góry. Takie oświetlenie do kuchni pełni bardziej funkcję dekoracyjną niż użytkową, chociaż może też praktycznie doświetlić wnętrze szafki po jej otwarciu. Najczęściej do oświetlenia szafek kuchennych stosuje się lampki halogenowe, montowane na specjalnych wysięgnikach lub instalowane w płytach umieszczonych nad szafkami. Aby takie oświetlenie miało sens i stanowiło ciekawy akcent dekoracyjny w kuchni, warto zamontować je na całej długości kuchennej zabudowy, a nie tylko na wybranych fragmentach.

Oświetlenie kuchennego stołu

Ważnym miejscem w kuchni, wymagającym specjalnego oświetlenia, jest stół kuchenny. To tu gromadzą się domownicy podczas wspólnych posiłków i tu tętni życie towarzyskie podczas imprez i domówek. Często też stół kuchenny służy do pracy lub do odrabiania lekcji.

Jakie lampy sprawdzą się nad stołem? Przede wszystkim oprawy typu downlight, rzucające światło w dół. Nad niewielkim stołem wystarczy zamontować pojedynczą lampę wiszącą. Nad większym warto zainstalować zestaw lamp, równomiernie oświetlających całą jego powierzchnię.

Sam wybór kształtu i modelu lamp jest dowolny – możesz postawić tu na subtelne kielichy, dyskretne stożki, stylowe tuby, klasyczne modele półokrągłe czy nowoczesne szyny. Ważne, by pasowały do reszty kuchennej aranżacji i gustownie ją uzupełniały. Najlepiej też wybrać oprawy na regulowanych kablach – wtedy łatwiej dopasować wysokość zawieszenia do konkretnych wymagań użytkowników. Pamiętaj, że oprawy oświetleniowe do kuchni, montowane nad stołem, powinny być tak dobrane, by nie oślepiały siedzących przy nim osób.

Co, jeśli rolę stołu przejmuje kuchenna wyspa? W takiej sytuacji można obniżyć nad nią sufit i oświetlić całość wpustami halogenowymi.

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni – czy warto?

Częstą praktyką w nowocześnie urządzonych kuchniach jest stosowanie dodatkowego oświetlenia dekoracyjnego. Nie jest to żaden obowiązek, ale w niektórych sytuacjach warto pokusić się o taki rodzaj doświetlenia kuchni. Na przykład wtedy, gdy w pomieszczeniu jest sporo przeszklonych szafek, których zawartość można subtelnie podkreślić odpowiednimi oprawami. Albo gdy w kuchni są wnęki wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Umieszczenie w nich niewielkich żarówek lub taśm LED sprawi, że wnętrze będzie ciekawsze, bardziej przytulne i jaśniejsze. Oświetlenie dekoracyjne w kuchni ma jeszcze inne zalety – pomaga budować nastrojowy klimat i pozwala zaoszczędzić energię – szczególnie wtedy, gdy użyjesz energooszczędnych opraw LED.

O czym pamiętać, wybierając oświetlenie kuchni?

Prawidłowe rozłożenie oświetlenia w kuchni z pewnością nie należy do najłatwiejszych prac wykończeniowych. Jeśli nie czujesz się pewnie w tym temacie, skonsultuj się ze specjalistą, który podpowie ci, w których miejscach kuchni warto ulokować lampy i jakie oprawy najlepiej się tu sprawdzą. Warto takie kwestie ustalać na początkowym etapie prac, aby uniknąć późniejszego kucia ścian i sufitów.

Pamiętaj, że zbyt mała ilość światła odbije się na komforcie użytkowania kuchni. W ciemnych kątach trudniej też utrzymać porządek. Jednak zbyt duża liczba opraw też nie będzie efektywna, a raczej przytłaczająca i męcząca. Kluczem do udanej aranżacji oświetlenia kuchennego jest – jak zawsze – umiar.

Jeśli zależy ci na optymalnym doświetleniu kuchni, a jednocześnie chcesz mieć jak najmniej lamp, wybieraj oprawy, które umożliwiają regulację konta padania światła. Wygodnie, funkcjonalnie i stylowo!

Klasyczne, nowoczesne i retro oprawy lamp, w różnych wzorach i kolorach, znajdziesz w świetnie wyposażonym sklepie lazienkaplus.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij