Close

Kwadratowa, okrągła, pięciokątna… Jaką kabinę prysznicową wybrać?

Wybierając elementy wyposażenia łazienki, należy kierować się nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością. Łazienka to miejsce, w którym wygoda i zastosowanie praktycznych rozwiązań mają ogromne znaczenie. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia tego pomieszczenia jest prysznic. Jego wybór nie jest prosty, dlatego warto uważnie przyjrzeć się propozycjom i przeanalizować wszystkie wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Rodzaje kabin prysznicowych

Rodzajów kabin prysznicowych jest naprawdę wiele. Można je podzielić ze względu na kształt, głębokość brodzika czy sposób otwierania. Oto kilka najpopularniejszych:

  • kabiny kwadratowe,
  • kabiny prostokątne,
  • kabiny okrągłe,
  • kabiny pięciokątne,
  • kabiny wnękowe,
  • kabiny wolnostojące.

Ze względu na sposób otwierania drzwi wyróżnia się:

  • kabiny z drzwiami uchylnymi,
  • kabiny z drzwiami przesuwnymi,
  • kabiny typu walk-in.

Ponadto wyróżnić można kabiny z głębokim lub płytkim brodzikiem, a także bezbrodzikowe. O tym, jaka kabina sprawdzi się w konkretnej łazience, decyduje najczęściej jej układ oraz wielkość.

Kiedy warto wybrać kwadratową kabinę prysznicową?

Kwadratowe oraz prostokątne kabiny prysznicowe cieszą się od kilku lat ogromną popularnością. Są wygodne, gdyż wewnątrz nich znajduje się sporo miejsca, a do tego łatwiej utrzymać je w czystości, ściągając po wzięciu prysznica wodę ze ścianek specjalną ściągaczką. Trzeba jednak pamiętać, że wiele modeli tego typu kabin posiada uchylne drzwi, w związku z czym mogą zajmować one więcej miejsca niż np. kabiny półokrągłe z przesuwnymi drzwiami. Kabiny o kształcie prostokąta czy kwadratu świetnie prezentują się w nowoczesnych i minimalistycznych łazienkach. Istnieje kilka możliwości ustawienia takiej kabiny w pomieszczeniu, bardzo często w tym celu wykorzystywana jest jedna ze ścian lub narożnik.

Zalety kabiny półokrągłej

Kabiny półokrągłe należą do najczęściej wybieranych rozwiązań od wielu lat. Ich główną zaletą jest to, że są kompaktowe i można je zamontować nawet w małych łazienkach, niemniej można z powodzeniem wykorzystać je także w większych pomieszczeniach. Z reguły posiadają przesuwne drzwi. Do ich montażu wykorzystuje się jeden z narożników łazienki. To bardzo wygodna i praktyczna opcja.

Kiedy sprawdzi się kabina pięciokątna?

Kabina prysznicowa pięciokątna to alternatywa wariantu półokrągłego. Oba rodzaje montowane są w narożniku łazienki. Standardowe wymiary kabiny oktagonalnej to 80 × 80 cm lub 90 × 90 cm, jednak niektórzy producenci oferują również nietypowe wymiary, takie jak 100 × 80 cm. Taki prysznic można zamontować bezpośrednio na posadzce lub w połączeniu z brodzikiem pięciokątnym. Wszystko zależy od grubości posadzki i możliwości zainstalowania odpływu liniowego. Kabina o tak geometrycznym kształcie na pewno będzie zwracać uwagę. Jest to bez wątpienia ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się w łazienkach o nowoczesnym charakterze.

Jaki materiał ścian kabiny prysznicowej?

Wybierając kabinę prysznicową z Leroy Merlin, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej kształt, ale również materiały, z jakich jest ona wykonana. Duże znaczenie mają przede wszystkim ściany, które mogą być wykonane ze szkła bądź z tworzywa sztucznego. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Szkło ma bez wątpienia bardziej szlachetny wygląd, a do tego jest trwalsze. Tworzywo sztuczne może być uznawane za bezpieczniejsze, gdyż nie istnieje ryzyko stłuczenia takiej ściany, natomiast z czasem może wypadać z ramek, a nawet pękać. 

Kolejną kwestią jest wygląd ścian kabiny prysznicowej. Mogą być one przejrzyste, matowe, barwione lub posiadać nadruk. Pierwsza z wymienionych opcji jest najbardziej klasyczna i elegancka, jednak wybierając ściany matowe czy też z nadrukiem, można mieć pewność, że osad z wody i mydła nie będzie na nich tak widoczny. Dużo zależy również od wystroju wnętrza łazienki. W końcu wygląd kabiny powinien komponować się ze stylem, w jakim urządzona jest reszta pomieszczenia.

Wybór kabiny prysznicowej – podsumowanie

Kabina prysznicowa to rozwiązanie ekonomiczne, a przy tym wygodne. Bez wątpienia korzystanie z prysznica pozwala na dużą oszczędność w porównaniu do kąpieli w wannie. Ponadto wybór kabin jest tak wielki, że dopasowanie odpowiedniego modelu do swojej łazienki nie powinno stanowić problemu. 

Szukając idealnej kabiny, należy zwrócić uwagę zarówno na jej kształt, jak i na wielkość, elementy konstrukcyjne, sposób otwierania drzwi, a także głębokość brodzika lub jego brak. Aby kąpiel przebiegała w komfortowych warunkach, najlepiej wybrać wariant o wymiarach 90 × 90 cm lub większy. Sam kształt nie jest najważniejszy, niemniej dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie kabiny kwadratowe oraz prostokątne. W przypadku małych łazienek warto rozważyć opcję pięciokątną lub półokrągłą.

Dość istotną kwestię stanowi także wyposażenie kabiny prysznicowej, gdyż może być ona natryskowa bądź wielofunkcyjna. W przypadku tej drugiej możliwe jest korzystanie np. z masażu, co stanowi dodatkową zaletę tego rozwiązania. Ponadto niektóre kabiny prysznicowe są wyposażone w radio. Pamiętać należy także o półkach oraz haczykach na kosmetyki i różne akcesoria kąpielowe.

Artykuł partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij