Close

Kominek w mieszkaniu – jak o niego dbać?

Kominek w mieszkaniu. Jak o niego dbać, by zawsze świetnie się prezentował?

Choć tegoroczna zima należy do łagodnych, to wielu z nas wciąż regularnie narzeka na chłody. Chcąc się rozgrzać, codziennie wieczorem szczelnie otulamy się ciepłym kocem, raczymy się kubkiem gorącej herbaty i zasiadamy przed rozpalonym kominkiem. Niestety często zdarza się, że nasze palenisko okazuje się dużym rozczarowaniem. Co z tym zrobić?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak zadbać o kominek, by odpowiednio spełniał swoją funkcję oraz jak sprawić, by zawsze dobrze się prezentował i dodawał naszemu wnętrzu stylu oraz przytulnego klimatu, z pomocą przychodzi nasz krótki poradnik. 

kratki kominek w mieszkaniu

Pamiętaj o bezpieczeństwie 

Choć większości z nas kominek kojarzy się z intymną, domową atmosferą, to jego posiadanie wiąże się także z ogromną odpowiedzialnością. Nieodpowiednia instalacja paleniska i związane z nim różnego rodzaju awarie mogą stać się przyczynami wielu tragedii. Aby ich uniknąć, pamiętajmy, by stosować się do obowiązującego prawa, zgodnie z którym każdy kominek powinien być poddawany inspekcji co najmniej dwa razy do roku. Aby zorganizować tego typu kontrolę, musimy skontaktować się ze specjalistą, który będzie w stanie jednoznacznie określić stan instalacji oraz sprawdzi, czy palenisko nie stanowi zagrożenia dla domu. 

Postaw na dobry opał 

Opał jest jednym najważniejszych elementów wpływających na kondycję naszego kominka. Jeśli zależy nam na tym, by palenisko pozostało w świetnej formie przez wiele lat, postawmy na drewno liściaste. Dzięki niewielkiej zawartości żywicy, polana z tego typu drzew nie zanieczyszczają wkładu, sprawiając, że kominek pozostaje sprawny na dłużej. Nigdy nie wolno zapominać również, że przed spaleniem drewno należy dokładnie wysuszyć – taki zabieg przyczynia się do wydłużenia czasu prawidłowego funkcjonowania naszego kominka. 

Zadbany kominek to czysty kominek 

Walka z brudem stanowi ważny punkt na drodze do odpowiednio zadbanego kominka. Aby móc cieszyć się nim jak najdłużej, nigdy nie lekceważmy kwestii jego czystości. Regularnie pozbywajmy się popiołu nagromadzonego w szufladzie oraz usuwajmy sadzę odkładającą się po wewnętrznej stronie ścian kominkowych. Pamiętajmy także o systematycznym przecieraniu szyby. Dokładnie czyszcząc ją po każdym użyciu, przez wiele lat będziemy cieszyć się niezakłóconym widokiem żywego ognia. 

Wyrazisty styl doda wnętrzu charakteru 

Zdarza się, że posiadany przez nas kominek wychodzi z mody lub po prostu przestaje nam się podobać. Zamiast jednak decydować się na bardzo kosztowną wymianę całego paleniska, postawmy raczej na jego powierzchowną renowację. Większość sklepów specjalizujących się w sprzedaży kominków ma w swoim asortymencie wszelkie elementy potrzebne do zmiany stylu naszego pieca. Specjalne okładziny, eleganckie obudowy i kratki kominkowe sprawią, że z łatwością dopasujemy wygląd paleniska do naszego gustu, charakteru i mieszkania. Dzięki kilku prostym zabiegom nasz kominek będzie wyglądać jak nowy i stanie się duszą całego domu.

Jeśli szukasz kratek kominkowych to sprawdź https://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiola1
Wiola1
4 lat temu

Nienawidzę jak mój kominek jest cały w sadzy. Staram codziennie po paleniu czyścić go specjalnymi środkami, dzięki czemu szyba jest czysta jak łza! Nie ma drogi na skróty w dbaniu o kominek – codzienne czyszczenie!!!

bianca
bianca
4 lat temu

nic dodaje tyle klimatu salonowi, co rozżarzony kominek 🙂

Zamknij