Aktualizacja: Listopad 2024
Zeszyt szkolny — dlaczego warto przyłożyć się do wyboru?
Zeszyt szkolny może być oczywistością dla wielu rodziców, ale dla dzieci odpowiednie akcesoria do nauki mogą całkowicie odmienić ich doświadczenia na każdym etapie nauki.
Dobrze przemyślany wybór zeszytu szkolnego ma wpływ na:
- Wytrzymałość zeszytu i trwałość sporządzonych w nim notatek.
- Wygodę pisania szczególnie na przedmiotach, na których dziecko musi mierzyć się z ogromną ilością materiału.
- Całokształt doświadczeń podczas nauki. Sporządzanie notatek w ładnym i wysokiej jakości zeszycie może pozytywnie wpłynąć nawet na motywację do dalszej nauki.
Jakie są rodzaje zeszytów szkolnych?
Zeszyty do szkoły występują w różnych wariantach. Możesz wybierać spośród kolorowych, jak i minimalistycznych okładek, kołonotatników, zeszytów z twardą oprawą lub tradycyjnych — z miękką. Jakie wady i zalety mają poszczególne rodzaje zeszytów?
Jak wybrać zeszyt szkolny? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Zeszyt szkolny ma być przede wszystkim praktyczny i funkcjonalny, a Twoje dziecko musi być z niego zadowolone. Przy wyborze zeszytów warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekty techniczne (np. rodzaj oprawy, liczbę kartek lub wielkość kartek), ale również na estetykę, która sprawi, że dziecko będzie zadowolone z wyboru.
Wielkość zeszytu może mieć ogromny wpływ na wygodę pisania oraz tego, na jakich przedmiotach sprawdzi się najlepiej. Dzieciom, które chodzą do klas 1-3, w zupełności wystarczy mały zeszyt szkolny A5. W przypadku starszych uczniów większe zeszyty szkolne (np. A4) mogą okazać się bardziej pomocne w tworzeniu obszerniejszych notatek.
Zanim wybierzesz zeszyt, zastanów się, do jakiego celu będzie służył oraz jakie są wymagania nauczyciela lub samego przedmiotu. Czy ma to być zeszyt do zajęć przyrodniczych (np. matematyka, biologia lub fizyka), języków obcych, do języka polskiego, czy może do zajęć plastycznych i technicznych? Dostępność różnych linii (liniatura, kratka, bullet journal lub zeszyt z czystymi kartkami) może pomóc dopasować zeszyt do typu zajęć i potrzeb Twojego dziecka.
Liczba kartek to istotny czynnik, szczególnie jeśli dziecko będzie używać jednego zeszytu przez dłuższy czas lub gdy podczas każdej lekcji robi bardzo dużo notatek. Zdarza się, że jeden zeszyt 60 kartek wystarczy na cały rok zajęć z danego przedmiotu, a inny wystarczy zaledwie na jeden semestr.
Jakość papieru, o której mówi nam gramatura, ma ogromne znacznie dla wygody i szybkości pisania, dla wytrzymałości kartek, a nawet tego, czy notatki będą czytelne. Papier o wyższej gramaturze (np. 80 g/m²) jest mniej podatny na przebijanie długopisu, mazaków, cienkopisów i zakreślaczy. Dodatkowo nie rwie się, a pisanie na nim zajmuje mniej czasu oraz mniej męczy ręce.
Klasyczna oprawa zeszytowa czy oprawa spiralna? Zeszyt z okładką twardą, miękką, a może laminowaną? Rodzaj oprawy ma ogromne znaczenie — wpływa na jego trwałość, a nawet to, ile waży. Każdy rodzaj oprawy ma swoje wady i zalety, o których dowiesz się w dalszej części artykułu.
Marginesy to dodatkowe miejsce na wyjaśnienia, adnotacje, a nawet oceny i uwagi nauczycieli — zdecydowanie powinny znaleźć się w każdym zeszycie. Niemal wszystkie zeszyty dostępne w sklepach takie marginesy posiadają, niektóre jednak mogą być szersze od innych. Tak czy inaczej, to odpowiedni element w przygotowywaniu czytelnych i uporządkowanych notatek.
Niektóre zeszyty mogą być wyposażone w dodatkową etykietę na okładce. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać porządek w zeszytach, błyskawicznie odnaleźć potrzeby, gdy nie masz czasu przed szkołą lub szukasz zeszytu z poprzednich semestrów i klas.
Choć może się wydawać, że wygląd nie jest najważniejszy, to zeszyt, który podoba się dziecku wizualnie, może dodatkowo motywować do aktywnej nauki, robienia notatek, a nawet regularnego odrabiania prac domowych. Zastanów się, jaka okładka może spodobać się Twojemu dziecku.
Ranking najlepszych zeszytów szkolnych
1. Interdruk — zestaw zeszytów A5 tematycznych
Aż 10 zeszytów do różnych przedmiotów
Zestaw od firmy Interdruk to aż 10 niesamowicie praktycznych zeszytów przedmiotowych. Każdy z nich ma okładkę w innym kolorze oraz napis, do jakiego przedmiotu uczeń może (ale nie musi) go używać. Czytelny napis z pewnością ułatwi znalezienie zeszytu, a dodatkowo ułatwi organizację i pakowanie plecaka. W zestawie znajdziesz zeszyty do: fizyki, chemii, matematyki, geografii, historii, biologii, informatyki, języka polskiego, angielskiego oraz do religii.
Wysoka jakość i 60 kartek
Zeszyty Interdruk to świetny wybór również ze względu na bardzo dobrą jakość wykonania. Wszystkie zeszyty mają zaokrąglone rogi, co zmniejsza ryzyko zaginania rogów, pomimo miękkiej oprawy. Dodatkowo każdy z nich oferuje aż 60 kartek, co z pewnością spokojnie wystarczy na jeden semestr (chociaż może to zależeć od rodzaju przedmiotu). Wbrew pozorom ogromną zaletą jest również miękka oprawa, która sprawia, że zeszyt waży bardzo mało i nie obciąża pleców dziecka.
2. Hamelin Eco 2023 — ekologiczne zeszyty w kratkę A5
10 zeszytów z pięknymi okładkami
Seria Eco od firmy Hamelin to świetny wybór dla dziewczynek, ale nie tylko. W zestawie znajduje się aż 10 zeszytów, a każda z nich ma piękną okładkę. Grafiki są różnorodne, a mimo to utrzymane w jednolitej stylistyce i kolorystyce, dzięki czemu sprawdzi się świetnie u każdego dziecka, które już zwraca na to uwagę.
Wytrzymałe i przyjazne dla środowiska
Zestaw Hemlin Eco 2023 to świetny wybór również ze względu na jakość wykonania. Gramatura papieru w tym wypadku wynosi 60 g/m2, dzięki czemu papier nie rwie się, a mocniej napigmentowane tusz nie jest widoczny po drugiej stronie kartki. Co więcej, to również wybór ekologiczny, bo każdy zeszyt jest wykonany z materiałów przyjaznych dla środowiska!
3. Hamelin — zeszyty szkolne ze ściągą
Praktyczna ściągawka z każdego przedmiotu
Kolejna seria zeszytów od firmy Hamelin — tym razem to niesamowicie przydatne zeszyty ze ściągawką z przedmiotów. Dzięki temu Twoje dziecko szybko przypomni sobie działania na ułamkach, najważniejsze wzory, ważne daty z historii lub wzory fizyczne! W zestawie znajdziesz aż 8 zeszytów do przedmiotów tj. język polski, angielski, matematyka, fizyka, geografia, biologia, chemia i historia.
Lekkie i wytrzymałe
Zeszyty Hamelin bez wątpienia są super przydatne i praktyczne. Jednak Twoje dziecko i Ty będziecie również zadowoleni z jakości ich wykonania. Zeszyty są bardzo lekkie, ponieważ mają miękką okładkę. Jednocześnie jest ona wytrzymała, więc nie zniszczy się nawet po całym roku używania. Z kolei aż 60 kartek zapewni wiele miejsca na notatki.
4. Beniamin Rexus — zeszyty do różnych przedmiotów
10 zeszytów tematycznych
Kolejny komplet zeszytów — a każdy z nich z wyjątkową okładką dopasowaną do przedmiotu. W zestawie znajdziesz zeszyty do informatyki, matematyki, chemii, biologii, historii, geografii, fizyki, języka polskiego, a nawet języka angielskiego i niemieckiego. Dodatkowo każdy zeszyt ma miękką okładkę, dlatego zajmuje mało miejsca i waży bardzo mało.
Dla chłopców i dla dziewczynek
Ogromną zaletą tej serii zeszytów jest uniwersalny design. Zeszyty będą tak samo dobrym wyborem zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek, które nie przepadają za tradycyjnymi dziewczęcymi akcesoriami. Każdy zeszyt ma brązową okładkę, a do tego kolorowe grafiki związane z tematyką przewodnią każdego przedmiotu. Nie tylko wygląda to bardzo ładnie, ale również pomaga błyskawicznie znaleźć potrzebny zeszyt.
5. ST.RIGHT — zeszyty szkolne w kratkę 10 sztuk
Wytrzymałe i nieprześwitujące kartki
Zeszyty od firmy ST.RIGHT to świetny wybór ze względu na jeden drobny szczegół — gramaturę. Wszystkie 10 zeszytów cechują się gramaturą na poziomie 70 g/m2. Dzięki temu są bardziej odporne na przebijanie tuszu, a wszystkie notatki są zdecydowanie bardziej czytelne.
10 uniwersalnych zeszytów
Jeśli szukasz uniwersalnych zeszytów, które mogą sprawdzić się do niemal każdego przedmiotu, to zdecydowanie sięgnij po ST.RIGHT. Kolorowe okładki bez oznaczeń, do jakiego przedmiotu są przeznaczone, są zdecydowanie bardziej uniwersalne niż zeszyty przedmiotowe.
6. Beniamin Rexus — zeszyty szkolne do różnych przedmiotów
Zestaw aż 10 zeszytów
Kolejna propozycja Beniamin Rexus to zestaw 10 zeszytów tematycznych. Każdy z nich posiada tematyczną okładkę do takich przedmiotów jak: fizyka, chemia, informatyka, matematyka, biologia, język polski, język angielski, geografia, historia, a nawet język niemiecki. Zeszyt do języka polskiego posiada kartki w linie, a wszystkie pozostałe kartki w kratkę.
Wygodne ściągi na okładce
Zeszyty Beniamin Rexus to produkty 2w1 — mają nie tylko tematyczne okładki, ale również praktyczne ściągi. Po wewnętrznej stronie okładki umieszczone są najważniejsze informacje, wzory, ważne daty i wydarzenia. Dziecko szybko przypomni sobie to, co istotne, nawet jeśli akurat nie ma przy sobie podręcznika.
7. Oxford — kolorowe zeszyty A5 w kratkę
Wysoka gramatura dla szybszego robienia notatek
Zeszyty firmy Oxford są znane ze swojej bardzo wysokiej gramatury i grubych kartek. W tym zestawie nie jest inaczej — znajdziesz tutaj gramaturę na poziomie aż 90 g/m2! W praktyce oznacza to, że notatki robią się praktycznie same, a nawet mazaki nie przebijają przez kartkę. Dodatkowo papier Oxford jest niesamowicie wytrzymały i gładki, dzięki czemu mniej męczy ręce podczas pisania.
Dla każdego dziecka i nastolatka
Zeszyty szkolne A5 Oxford to uniwersalny wybór, który sprawdza się u dzieci w każdym wieku i niezależnie od płci. Wszystko dlatego, że zeszyty mają bardzo proste i minimalistyczne okładki w uniwersalnych kolorach. Przypadną do gustu każdemu, szczególnie że najważniejsza nie jest okładka, a papier, jaki w ma w środku!
8. TOP-2000 Animals — zeszyty w kratkę ze zwierzakami
Zeszyty szkolne TOP-2000 z serii Animals to piękny wybór dla każdego dziecka i nastolatka, który uwielbia zwierzęta. Na każdej okładce znajduje się grafika ze zwierzakami: owcą, zebrą, buldogiem, lisem lub tygrysem. Różne okładki pomogą również szybciej znaleźć zeszyt do właściwego przedmiotu.
Uniwersalne zeszyty szkolne do każdego przedmiotu
Uniwersalne zeszyty szkolne do każdego przedmiotu
Zeszyty TOP-2000 są również super uniwersalne — i to nie tylko ze względu na okładki odpowiednie dla dziewczynek, jak i chłopców. Każdy zeszyt oferuje 60 kartek w kratkę, dzięki czemu sprawdzą się zarówno na przedmiotach przyrodniczych, jak i języku angielskim czy niemieckim. Dodatkowo papier ma wysoką gramaturę 70 g/m2, dlatego jest wytrzymalszy, a pisanie na nim o wiele przyjemniejsze.
9. Interdruk — zestaw zeszytów z akcesoriami
W tym zestawie od firmy Interdruk również znajdziesz aż 10 zeszytów przedmiotowych. Każdy z nich ma minimalistyczną okładkę opatrzoną opisem, do jakiego przedmiotu warto zeszytu używać. Znajdziesz zeszyt do języka polskiego, historii, języka angielskiego i niemieckiego, biologii, informatyki, chemii, geografii i fizyki. Dodatkowo sam wygląd zeszytów sprawia, że nie ma znaczenia, czy kupujesz je z myślą o dziewczynce czy chłopcu.
Akcesoria dla każdego ucznia
Akcesoria dla każdego ucznia
Zeszyty to nie jedyne, co znajdziesz w tym zestawie. W skład kompletu wchodzą również akcesoria, które przydadzą się na różnego rodzaju zajęciach — plastycznych, przyrodniczych lub językowych. Są to m.in. akcesoria do rysowania i pisania oraz blok techniczny i rysunkowy. To pełna wyprawka, po którą zdecydowanie warto sięgnąć, jeśli Twoje dziecko jeszcze nie ma swojej.
10. Interdruk Shine Metallic — zeszyty z metaliczną okładką
Piękne zeszyty z metalicznym połyskiem
Propozycja od firmy Interdruk idealna dla dziewczynek, które uwielbiają świecące, kolorowe akcesoria do szkoły. Każdy z zeszytów posiada wyjątkową okładkę o metalicznym wykończeniu. W połączeniu z uroczymi grafikami (np. jednorożca, sówki lub owoców) daje to niepowtarzalny efekt, w którym zakocha się wiele dziewczynek.
Nie tylko piękne, ale i trwałe
Każdy zeszyt z serii Shine Metallic został również zaprojektowany tak, aby szybko się nie zniszczył. Przykładowo, okładka ma zaokrąglone brzegi, co chroni przed zaginaniem się rogów. Wewnątrz każdego zeszytu znajdziesz 16 kartek o gramaturze 70 g/m2. Liczba kartek jest zdecydowanie największą wadą, którą jednak nieznacznie rekompensuje grubość papieru.
Zeszyt szkolny A5 czy A4? Jaki format wybrać — mniejszy czy większy?
Zastanawiasz się pomiędzy zeszytem do szkoły A5 i A4? Wielkość formatu ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wygodę robienia notatek, ilość miejsca, jaką zeszyt zajmuje oraz sam komfort pisania. Sprawdź, który będzie lepszy dla Twojego dziecka.
Zeszyty szkolne A5 — wady i zalety
Zeszyt szkolny A5 to najpopularniejszy typ zeszytów dla dzieci i nastolatków na każdym etapie edukacji. Format A5, dzięki mniejszym rozmiarom, zajmuje niewiele miejsca w plecaku, a to ogromny plus, w szczególności dla dzieci w początkowych klasach, które mają już wystarczająco pełne tornistry.
Format A5, pomimo swoich kompaktowych rozmiarów, zapewnia wystarczającą ilość miejsca na najważniejsze notatki. Zeszyty A5 mogą mieć 16, jak i 60 czy nawet 90 kartek — dzięki temu możesz dokładnie dopasować zeszyt do ilości notatek wykonywanych na lekcjach.
Zeszyt szkolny A5 niestety nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Kartki o rozmiarze 14,8 × 21 cm tak naprawdę oferują bardzo mało miejsca, jeśli Twoje dziecko ma szerokie pismo lub na przedmiocie wykonuje naprawdę obszerne notatki. Wraz z wiekiem ilość materiału na zajęciach często wzrasta, dlatego w takiej sytuacji lepszym wyborem może okazać się zeszyt A4.
Zeszyty szkolne A4 — wady i zalety
Szkolne zeszyty z kartkami w rozmiarze A4 najczęściej wybierane są przez starszych uczniów, którzy na co dzień muszą zmierzyć się ze sporą ilością materiału.
Zeszyty szkolne A4 mają jedną spory minus — zazwyczaj mają tylko 60 kartek, co jest standardową ilością jak na ten format. Mniejszą liczbę kartek rekompensuje jednak ich rozmiar, który wynosi w tym wypadku aż 21 × 29,7 cm. Na takiej przestrzeni zmieszczą się rysunki, schematy, ilustracje i rozbudowane opisy.
Warto pamiętać również, że zeszyt szkolny A4 może być również mniej poręczny w przypadku najmniejszych dzieci, a przez to zwyczajnie dla nich niewygodny.
Gramatura papieru — dlaczego może mieć duże znaczenie?
Gramatura papieru to jeden z technicznych parametrów, które bardzo wpływają na komfort korzystania z zeszytu oraz jakość wykonanych w nim notatek. Gramatura podawana jest w gramach na metr kwadratowy (g/m2) i zazwyczaj waha się od 60 g/m2 do 90 g/m2 w zeszytach do szkoły. Im wyższa gramatura, tym lepiej, ponieważ:
- Kartki są grubsze i wytrzymalsze — papier o wysokiej gramaturze (już 70 g/m2) jest mniej podatny na rwanie, bo kartki są zwyczajnie trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- Tusz nie przebija na drugą stronę — jeżeli dziecko lubi używać zakreślaczy, markerów i pisaków, to większa gramatura będzie lepszym wyborem.
- Notatki są czytelniejsze i schludniejsze — grubszy papier to również mniejsze ryzyko, że podczas pisania papier się pogniecie. Całość prezentuje się bardziej przejrzyście.
Rodzaj oprawy — kiedy rozważyć twardą, a kiedy miękką?
Zeszyt z twardą okładką, a może z miękką? Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Sprawdź, jakie mają
Kiedy wybrać oprawę miękką?
Zeszyty z miękką oprawą są lekkie, ale z czasem mogą się zaginać i niszczyć. Wówczas warto dokupić do nich dodatkowe okładki. Zwróć również uwagę, czy zeszyt z miękką oprawą ma zaokrąglone brzegi, które zmniejszają ryzyko, że rogi zeszytu będą się zaginać.
Miękka oprawa najlepiej sprawdza się u młodszych dzieci, których plecy są narażone na duże obciążenia od ilości podręczników i zeszytów. Są zdecydowanie lżejsze, dzięki czemu dziecko dźwiga mniej.
Oprawa plastikowa, czyli kompromis pomiędzy lekkością i wytrzymałością
Ciekawym wariantem opraw miękkich są te wyposażone w okładkę z tworzywa sztucznego. To rodzaj cienkiej i giętkiej okładki, która nie zagina się i jest odporna na mechaniczne uszkodzenia. Co prawda niewiele zeszytów szkolnych ją posiada, ale zdecydowanie warto je rozważyć.
Oprawa twarda — kiedy po nią sięgnąć?
Zeszyty z twardą oprawą są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Gruba okładka chroni przed zniszczeniem i zalaniem notatek. I chociaż jeden taki zeszyt nie będzie dużym obciążeniem dla pleców Twojego dziecka, tak już kilka takich zeszytów może okazać się zbyt ciężkich, w szczególności dla uczniów klas 1-3.
Kiedy warto zatem wybrać zeszyt z twardą oprawą? Polecamy go wybrać z myślą o przedmiotach, które w planie lekcji pojawiają się najczęściej. Częste noszenie zeszytu to większe ryzyko, że szybko się zniszczy. Twarda oprawa w tym wypadku go przed tym ochroni.
Ekologiczny zeszyt szkolny — czy jest bardziej ekologiczny od standardowego?
Standardowe zeszyty na pierwszy rzut oka wydają się dość ekologiczne — są przecież wykonane z papieru, prawda? Niestety, diabeł tkwi w szczegółach i wiele zeszytów do ekologicznych nie należy.
Czy zeszyty szkolne są ekologiczne?
Tradycyjny zeszyt ma najczęściej kładkę laminowaną, czyli pokrytą cienką warstwą folii, która chroni przed zalaniem, uszkodzeniami i blaknięciem pod wpływem promieniowania. Ten mały detal sprawia, że większość zeszytów nie jest stworzona w duchu ekologicznym. Podobnie sytuacja wygląda z zeszytami, które mają w pełni plastikowe okładki.
Zeszyt ekologiczny — czym się charakteryzuje?
Prawdziwy zeszyt stworzony w duchu eko jest wykonany w całości z materiałów pochodzących z recyklingu lub ze zrównoważonych źródeł oraz takich, które są bezpieczne i przyjazne dla środowiska. W praktyce może oznaczać to, że ma okładkę, która swoją fakturą bardzo przypomina tekturę.
Ekologiczne zeszyty to zdecydowanie bardziej przyjazny wybór dla środowiska. Musisz się jednak liczyć z tym, że okładka bez laminowania może szybciej się zniszczyć, a gdy ją zalejesz, możesz nawet zniszczyć notatki.
Jaki zeszyt szkolny wybrać? Podsumowanie
Zeszyty do szkoły to podstawowy element każdej wyprawki. I zdecydowanie warto dokładnie przemyśleć swój wybór! Wysoka gramatura papieru, odpowiednia oprawa, a nawet liczba kartek i wygląd okładki — wszystko to wpływa na to, czy Twoje dziecko będzie robiło notatki z przyjemnością, czy szybko się podda. Jeśli z kolei należysz do osób dbających o środowisko, upewnij się, że sięgasz po ekologiczną alternatywę, czyli zeszyt z materiałów bezpiecznych dla środowiska.