Aktualizacja: Listopad 2024
Kompresor co to jest i do czego można go wykorzystać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Kompresor to rodzaj sprężarki. Urządzenia te umożliwiają uzyskiwanie gazu pod wysokim ciśnieniem – nawet do 10 barów. Gazem tym zwykle jest powietrze, które dostaje się do obiegu sprężarki kanałem wlotowym. Zamiast powietrza mogą występować także różne inne gazy, które możemy zakupić w butlach i podłączyć do kompresora. Za pomocą kompresora napompujemy wszelkie opony rowerowe i samochodowe czy dmuchany basenik. Kompresor obsłużymy narzędzia pneumatyczne czy błyskawicznie wyczyścimy stanowisko pracy mocnym podmuchem powietrza.
Ten parametr może przełożyć się na wydajność urządzenia. Im moc jest większa, tym silnik sprawniej porusza tłokiem podczas procesu sprężania powietrza. Do typowych domowych prac powinien nam wystarczyć kompresor o mocy do 1,5KM lub ok. 1kW. Jeśli jednak zamierzamy często korzystać z naszego kompresora, to lepiej jest wybrać urządzenie o mocy ponad 2KM lub 1,5kW. W ten sposób proces sprężania będzie trwał krócej, a wydajność urządzenia z pewnością pozostanie zawsze na dobrym poziomie.
Znaczna większość kompresorów w sprzedaży posiada sprężarkę tłokową. Jest ona dobrym wyborem zarówno do zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych. Tego rodzaju sprężarki są całkiem atrakcyjne cenowo, a przy tym wydajne. Elementem sprężającym powietrze jest oczywiście tłok. W przypadku konkurencyjnych sprężarek śrubowych znajdziemy natomiast śruby, pomiędzy którymi przestrzeń zmniejsza się. Zaletą tego rozwiązania jest mniejszy poziom generowanego hałasu. Są to też urządzenie przeznaczone do ciągłej pracy – w przeciwieństwie do niektórych modeli tłokowych. Rozwiązanie śrubowe jest jednak też droższe, przez co staje się mniej opłacalne do zastosowania domowego.
Spośród sprężarek tłokowych możemy jeszcze wyróżnić modele z układem smarowania, jak i bez niego. Te pierwsze odznaczają się lepszą wydajnością. Mogą też pracować przez długi czas, wytrzymując znacznie więcej godzin pracy niż modele bezolejowe. Wymagają jednak okresowej wymiany oleju. Drugie rozwiązanie znajdziemy natomiast zwykle w najmniejszych urządzeniach o pojemności do 5l. Nie są one przeznaczone do pracy ciągłej, są mniejsze i cichsze. Zaletą sprężarek bezolejowych jest czystość pochodzącego z nich powietrza.
Im wyższa jest wydajność naszego kompresora, tym szybciej napompujemy oponę czy nadmuchamy materac. Wydajność najczęściej jest określana za pomocą ilości przepompowywanych litrów powietrza na minutę. Najmniejsze modele zdolne są przepompować ich kilkadziesiąt, a najmocniejsze urządzenia nawet ok. 1000. Pojemność jest natomiast uzależniona od rodzaju pracy, jaką będzie wykonywał nasz kompresor. Do dłuższych i cięższych prac wybieramy model o większej pojemności – np. 50L. Zbyt mała butla będzie wymagać ciągłego sprężania powietrza. Zbyt duża okaże się natomiast problematyczna w transporcie.
Rozmiary kompresora zależą bezpośrednio od pojemności jego pojemnika czy butli. Najmniejsze urządzenia spotkamy w formie kompresorów samochodowych, które zawsze możemy zabrać w podróż. Większe modele stacjonarne o pojemności 50 czy 100l przeznaczone są już do użytku domowego oraz profesjonalnego.
Wraz z kompresorem często otrzymujemy różnego rodzaju akcesoria. Przydadzą się one w wykorzystywaniu urządzenia do pompowania kół czy malowania. Są to różnego rodzaju pistolety, węże i końcówki.
Jakie są rodzaje kompresorów
Jaki kompresor wybrać? Ranking kompresorów
Kompresor olejowy Tagred TA 301N 2800 W
Kompresor marki Tagred to świetny produkt w atrakcyjnej cenie. Ta konstrukcja olejowa charakteryzuje się pojemnością 50l i dobrymi parametrami, które zadowolą każdego majsterkowicza i samodzielnego mechanika w swoim warsztacie. Model ten oferuje maksymalną wydajność na poziomie 300l//min, s maksymalny stopień sprężenia wynosi 9 bar. To naprawdę niezłe wartości, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę wynoszącą ok. 500zł. Producent dodatkowo chwali się powiększoną średnica turbiny chłodzącej, co powinno pozytywnie wpłynąć na trwałość układu i jego znoszenie długotrwałej pracy.
To idealny wybór zarówno do warsztatu samochodowego, jak i do czyszczenia czy malowania różnych powierzchni. Zaletą jest konstrukcja wyposażona w kółka, dzięki którym możliwe jest łatwe przemieszczanie urządzenia. Pomoże w tym także rączka przymocowana do butli. W skład zestawu kompresora Tagred wchodzi pistolet do malowania lakierem, pistolety do przemywania, przedmuchiwania i pompowania, wąż spiralny do podłączania narzędzi pneumatycznych wężyk i 5 końcówek wraz z zestawem do pompowania materacy. To zatem idealny zestaw na początek, w którym znajdziemy praktycznie wszystkie potrzebne nam akcesoria do obsługi kompresora.
Kompresor, sprężarka samochodowa 300 PSI 12V
Ten niewielki kompresor bezolejowy to idealny kompan każdej wyprawy samochodowej. Jest niewielki i lekki, a umożliwi wykonanie wielu rzeczy. Bez trudu napompuje on koła samochodowe czy rowerowe, piłkę czy materac plażowy. To niepozorne urządzenie zawsze możemy mieć w naszym aucie. Działa ono poprzez podłączenie wtyczki do gniazdka zapalniczki, które posiada każde auto. Zasilanie 12V nie pozwala co prawda na uzyskanie zbyt dużej ilości mocy, ale ta wcale nie jest potrzebna do podstawowych czynności. Jej maksymalna wartość to 90W, a współczynnik tłoczenia powietrza wynosi 20l/min. Na obudowie kompresora zamieszczono manometr, który jest bardzo przydatny podczas pompowania wszelkich opon. Biorąc pod uwagę cenę wynoszącą niewiele ponad 40zł, trudno nie polecić tego małego kompresora bezolejowego jako wyposażenia na wyprawy samochodowe.
Kompresor olejowy Kraft&Dele 50l 3,8KM
Ten zestaw z kompresorem Kraft&Dele to idealny prezent dla każdego majsterkowicza. Produkt ten przyda się nam do praktycznie wszystkich prac domowych czy samochodowych, w tym także do malowania powierzchni. W zestawie znajdziemy pistolet do malowania z górnym zbiornikiem, a także pistolet do przemywania i kolejny do przedmuchiwania. W pompowaniu pomogą 3 dołączone końcówki, które nałożymy na 5-metrowy wąż spiralny. Ten stworzono także z myślą o obsłudze narzędzi pneumatycznych.
Producent chwali się zastosowaniem wygodnego systemu regulacji ciśnienia z dwoma dużymi manometrami. Odczytywanie z nich parametrów jest łatwe i szybkie. Pomiędzy nimi znalazło się wyprowadzenie dla kranika spustowego. Zaletą jest również zastosowanie dwóch kółek, rączki oraz dwóch nóżek. Umożliwiają one łatwe przemieszczenie kompresora na niewielkie odległości. Deklarowana wydajność to 206l/min, a maksymalna moc silnika to 2,8kW. Rzeczywiste testy wykazują jednak nieco niższy wyniki. Opisywany zestaw możemy zakupić już za niecałe 500zł.
Kompaktowy kompresor samochodowy Lite 70mai EU
Ten niewielki kompresor samochodowy wyróżnia się eleganckim designem i nietypową konstrukcją. Urządzenie swoim wyglądem przypomina bardziej Router Wi-Fi czy powerbank niż sprężarkę. Gustowna, czarna obudowa posiada na swoim froncie kilka przycisków i wyświetlacz ciekłokrystaliczny – tych elementów nie spotykamy zwykle w przypadku kompresorów. Na ekranie wskazywane są wartości ciśnienia w różnych jednostkach. Urządzenie podłączamy do gniazdka zapalniczki za pomocą kabla o długości 3,7 metra.
Przewód powietrza ma natomiast 60cm długości. Maksymalny generowany przepływ powietrza wynosi wg producenta 25l/min. Powinno to umożliwić napompowanie średniej wielkości opony w ok. 5 minut. Wewnątrz obudowy znalazły się całkiem wysokiej jakości komponenty, które zapewnią długotrwałą pracę. Kompresor samochodowy jest sprzedawany wraz z 3 końcówkami, które przydadzą się nie tylko do pompowania kół samochodowych, ale i rowerowych, motocyklowych czy nawet materacy i balonów. Cena tego produktu wynosi nieco ponad 150zł. Nie jest to może mało, jak na urządzenie samochodowe, ale to kwota warta wydania w przypadku modelu tak dobrej jakości.
Kompresor sprężarka TAGRED 100L 2T 8W1 + separator
Ten model kompresora Tagred wyposażono w wysokiej wydajności sprężarkę, której przepływ gazu może wynosić do 530l/min. Maksymalne generowane ciśnienie to natomiast 10bar. Urządzenie jest połączone ze zbiornikiem o pojemności aż 100L. To jak dotąd najmocniejszy i najpojemniejszy model kompresora w naszym zestawieniu. Dobre parametry przekładają się niestety na zauważalnie wyższą cenę – ta wynosi ok. 1000zł. W zamian za wydanie tej kwoty otrzymujemy jednak wysokiej jakości urządzenie pokryte lakierem odpornym na niekorzystne czynniki eksploatacyjne. Wraz z samym urządzeniem w zestawie znajdziemy dwie butelki oleju sprężarkowego, filtry, odwadniacz i reduktor.
Są też akcesoria zewnętrzne takie jak pistolety, wąż spiralny czy aż 12 końcówek, które przydadzą się przy pompowaniu różnego rodzaju kół, dętek czy akcesoriów ogrodowych. Wysoka wydajność maszyny została osiągnięta dzięki zastosowaniu sprężarki o dwóch tłokach. Zwykle w tego typu konstrukcjach znajdujemy sprężarki o jednym tłoku. Urządzenie wyposażono ponadto w 2 odprężniki znacznie ułatwiające rozruch. Deklarowana moc silnika do 3kW.
Kompresor olejowy HEIDMANN - sprężarka 50L
Ten model kompresora to dobry wybór spośród urządzeń olejowych w niskiej cenie. Model ten posiada silnik o mocy 2,2kW. Maksymalna deklarowana wydajność sprężarki to natomiast 220l/min. Jest to tradycyjna, jednotłokowa konstrukcja smarowana olejem. Maksymalne generowane ciśnienie robocze na poziomie 8 barów przyda się podczas korzystania z pistoletu do przedmuchiwania czy węża spiralnego o długości 5m. W przypadku malowania będziemy używać ciśnienia w zakresie od 3 do 5 barów. Kompresor Heidmann posiada prosty w obsłudze reduktor ciśnienia z dwoma manometrami.
Regulacja wartości ciśnienia następuje przy użyciu pokrętła. Sprężarka olejowa jest sprzedawana wraz ze wspomnianymi pistoletami do przedmuchiwania, malowania, pompowania i pryskania. Jest też wąż spiralny i butelka oleju do sprężarek. To wszystko w połączeniu z ceną wynoszącą nieco ponad 400zł okazuje się być bardzo opłacalnym zakupem.
Kompresor olejowy EINBACH 50L
Ostatnim polecanym przez nas dziś kompresorem będzie uniwersalny zestaw do każdego garażu i warsztatu. Urządzenie o pojemności 50l wyposażono w solidną pompę i pełną zabudowę silnika, która stanowi dobrą ochronę użytkownika przed poparzeniem się. Wraz z maszyną otrzymujemy pełen zestaw lakierniczo-pneumatyczny, który stwarza ogromne możliwości pracy. Jest więc pistolet do malowania z górnym zbiornikiem o pojemności 600ml, pistolet z manometrem do pompowania i kontrolowania ciśnienia w kołach, pistolet do przemywania z dolnym zbiornikiem o pojemności 600ml, pistolet do przedmuchiwania sprężonym powietrzem, waż spiralny oraz 3 końcówki do pompowania.
Mamy więc wszystko, co byłoby potrzebne do wykorzystania pełni możliwości naszego kompresora. Te cechy w połączeniu z całkiem atrakcyjną ceną poniżej 500zł sprawiają, że jest to urządzenie, które musiało się znaleźć w naszym zestawieniu.
Urządzenie 4w1 - prostownik, kompresor, rozruch, latarka Winterstein
Ten kompresor to kolejny kombajn łączący wiele funkcji w jednym urządzeniu. Znajdziemy tu więc akumulator, rozrusznik, latarkę i oczywiście kompresor. Ten ostatni poradzi sobie z napompowaniem kół samochodowych w każdej temperaturze. Jego sprężarka jest solidna i wydajna, a deklarowane przez producenta maksymalne ciśnienie wynosi aż 17 bar. Rozrusznik jest w stanie wygenerować prąd nawet 900A Deklarowany prąd podczas wspomagania rozruchu określany jest średnio na 400A, co powinno wystarczyć do uruchomienia większości silników w samochodach osobowych. Pomogą przy tym wbudowane klemy o długości 50cm.
Urządzenia wielofunkcyjnego użyjemy także jako ładowarki samochodowej, gdyż na froncie obudowy umieszczono 3 wyjścia 12V o maksymalnym prądzie wyjściowym 6A – to całkiem sporo. Z tego produktu skorzystamy w każdych warunkach dzięki wbudowanej latarce, a naładujemy je w domu dzięki ładowarce sieciowej. Czas ładowania może wynieść nawet 2 doby. Ten kompresor samochodowy wielofunkcyjny został wyceniony na ok. 200zł.
Kompresor samochodowy Sthor 12V 120W
Ten kompresor samochodowy jest jednym z najmniejszych, jakie mamy Wam do przedstawienia. Urządzenie mierzy jedynie 4,5cm grubości i kilkanaście cm długości i szerokości! Ponadto odznacza się ono całkiem niezłymi parametrami. Przez 46-centymetrowy wąż może zostać przepompowane 25 litrów powietrza na minutę. Maksymalne generowane ciśnienie to 1bar. Powstaje ono przy użyciu jednego tłoka o średnicy 19mm. Ten kompresor bezolejowy posiada ponadto lampkę, która przydaje się podczas używania urządzenia w nocy. Zasilanie pobierane jest oczywiście z gniazdka samochodowego.
Jest też wbudowany manometr, który pozwoli nam podejrzeć ciśnienie naszych opon w aucie. Kompresor samochodowy Sthor jest lekki i poręczny, a przy tym bardzo tani. Jego cena wynosi niecałe 50zł, Kolejną zaletą jest specjalna kieszonka w obudowie urządzenia, do której schowamy wąż. W zestawie znajdują się dodatkowo 3 końcówki do pompowania akcesoriów plażowych.
Który kompresor lepszy olejowy czy bezolejowy?
To zależy od naszych wymagań. Jeśli kupujemy kompresor tylko do sporadycznego używania, to raczej wystarczy nam model bezolejowy. Brak układu smarowania oznacza mniejszą troskę o urządzenie. Przekłada się to jednak na mniejszą trwałość i słabszą wydajność kompresora. Kompresor zwany popularnie „bezolejówką” jest bardziej mobilny. To niewątpliwa zaleta, jeśli zamierzamy często przenosić nasze urządzenie z jednego miejsca na drugie. Wybierając model olejowy, stawiamy natomiast na wydajność i trwałość. Kompresory olejowe lepiej poradzą sobie z trudniejszymi pracami, ale będą wymagały od nas większego wysiłku podczas ich przemieszczania, a także pamiętania o okresowej wymianie oleju.
Kompresor jak działa?
Działanie kompresora opiszemy na podstawie modeli tłokowych. Znajduje się w nich cylinder, w którym porusza się tłok. Spręża on zasysane do mechanizmu powietrze, zmniejszając jego objętość. Ruch tłoka wywoływany jest działaniem silnika elektrycznego, który przetwarza energię elektryczną w ruch obrotowy. Wraz ze zmniejszaniem objętości powietrza w cylindrze, podnosi się jego ciśnienie. Stale dodawane, sprężane powietrze gromadzone jest w butli kompresora. To właśnie z niej, za pomocą specjalnych zaworów, jest ono kolejno transportowane wężem do trzymanego w naszej dłoni pistoletu czy narzędzia pneumatycznego.
Kompresor jak używać. Kilka porad dla nowych użytkowników sprężarek.
Obsługa kompresora nie jest trudna. Wszelkie dokładne informacje z pewnością znajdziemy w instrukcji obsługi naszego urządzenia. To na co należy jednak zwrócić szczególną uwagę, to konieczność wlania oleju do serca urządzenia (jeśli posiadamy kompresor olejowy). Poziom oleju powinniśmy sprawdzać co kilka tygodni lub przed każdym użyciem kompresora. Sprawdzamy także stabilność połączeń wszelkich akcesoriów. Urządzenie podłączamy do prądu i uruchamiamy włącznikiem. W przypadku pierwszego uruchomienia pozostawiamy działające urządzenie na ok. 10 minut z otwartymi kurkami wypustowymi, które następnie zamykamy. Działanie sprężarki będzie automatyczne. Samoczynnie się ona wyłączy po osiągnięciu maksymalnego dopuszczalnego poziomu ciśnienia i włączy, gdy to spanie poniżej oczekiwanego poziomu. Ciśnienie robocze możemy regulować reduktorem, odczytując wartość na manometrze.
Do czego można wykorzystać kompresor w domu?
Kompresor w gospodarstwie domowym przyda nam się m.in. do pompowania kół w samochodzie czy rowerze. Stosując odpowiednie końcówki, możemy także napompować różne dmuchane przedmioty takie jak piłkę plażową czy basem. To oczywiście nie koniec zastosowań kompresora. Jest on dużym ułatwieniem podczas wszelkich prac naprawczych przy aucie, w których wymagana jest duża siła do odkręcenia i zakręcenia różnych śrub. Stosując narzędzia pneumatyczne, znacznie ułatwiamy sobie wykonywanie takich zadań. Za pomocą pistoletu do przedmuchiwania możemy także oczyścić wszelkie powierzchnie z zanieczyszczeń, a używając pistoletu do malowania, możemy idealnie pomalować dowolne przedmioty.
Jakie wyposażenie dodatkowe warto uwzględnić przy zakupie kompresora?
Większość kompresorów sprzedawana jest w dużych zestawach z akcesoriami. Wśród nich będą m.in. pistolety do malowania, przedmuchiwania czy rozpylania cieczy. Łączymy je do spiralnego węża o długości kilku metrów. To, co możemy dokupić do naszego kompresora, to zestaw narzędzi pneumatycznych. Zdecydowani podnoszą one komfort pracy każdego mechanika.
Jakie są zasady bezpieczeństwa dla użytkowników kompresorów?
Praca z kompresorem wymaga od nas zachowania pewnych środków ostrożności. Zależnie od tego, do czego będziemy używać naszego urządzenia, potrzebna okaże się np. maska przeciwpyłowa czy inna odzież ochronna. Jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego, kompresora nie powinniśmy używać w bardzo wilgotnych warunkach czy podłączać go do wszelkich przerobionych wtyczek. W bezpiecznej pracy pomoże nam także dobre oświetlenie i utrzymane w czystości stanowisko.
Sprężarka a kompresor - czym się różnią?
Kompresor jest jednym z rodzajów sprężarek (wyróżniamy jeszcze dmuchawy i wentylatory). Możemy więc powiedzieć, że kompresor jest sprężarką, ale już nie odwrotnie. Istotą działania sprężarek jest uzyskiwanie wysokiego ciśnienia sprężonego gazu lub jego obiegu. Każda z ich rodzajów wykonuje to w inny sposób.
Jaki kompresor wybrać? Podsumowanie
Zakup kompresora głównie uzależniony jest od rodzaju zadań, które postawimy temu urządzeniu do wykonania. Ogromna ilość modeli tych produktów sprawia jednak, że każdy z pewnością znajdzie idealny model kompresora dla siebie. W podjęciu odpowiedniej decyzji konieczne będzie jednak zapoznanie się z tym obszernym tematem, w czym, mamy nadzieję, pomógł nasz artykuł!