Aktualizacja: Listopad 2024
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze firanki?
- Jaką firankę wybrać? Ranking firan
- Po co właściwie Ci firany w domu?
- Firanki do kuchni - porady aranżacyjne
- Firanki do sypialni - pomysły
- Firanki jak rolety rzymskie
- Które firanki się nie gniotą?
- Firany do domu - zrób to sam
- Jak prać firanki? Poradnik dbania o firany
Jaką firankę wybrać do domu? Jakie są rodzaje firanek?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze firanki?
Firany najczęściej są szyte z woalu, żakardu, organzy, satyny czy markizetki. Każdy z tych materiałów cechuje się inna przepuszczalnością światła czy odpornością na uszkodzenia czy światło słoneczne. Warto sprawdzić, czy materiał nadaje się do prania w pralce i nie sprawia problemów przy prasowaniu.
Firany panelowe to nic innego jak firany, które są tworzone z mniejszych fragmentów tzw. paneli. Często posiadają różne naszycia czy hafty na panelach, co czyni je bardziej awangardową wersją klasycznych firan do mieszkania.
Firany mogą posiadać dekoracje w postaci haftu, koronek lub cyrkonii. Modele firan z wszytymi cyrkoniami będą świetnym wyborem dla każdego wielbiciela błysku w pomieszczeniu. Jednak uważaj - z cyrkoniami bardzo łatwo można przesadzić i przekroczyć granicę kiczu!
Tak, dobrze czytasz - makarony! Niegdyś szturmem zdobywające polskie salony, teraz sporadycznie widziane w oknach. Firany z makaronami mogą całe (lub do połowy) składać się ze sznurków, które tworzą ścianę firanki. Niestety bardzo łatwo się plączą i strzępią.
...czyli firany zamknięte w formie rolet. Dostępne są w różnych kolorach i wykończeniach. Możesz wybrać modele przepuszczające światło w małym stopniu lub delikatny i niemal całkowicie transparentne.
Zazdroski, czyli krótkie firany dopasowane do szerokości okna. Nie są wieszane na karniszu, a na aluminiowym pręcie o regulowanej długości. Ich montaż jest bardzo szybki i prosty, dzięki czemu niewielkim wysiłkiem odsłonisz kuchenne okno firanką.
Jaką firankę wybrać? Ranking firan
Woalowa firanka z lambrekinem - 150 x 150 cm
Gotowa do powieszenia firana z woalu. Posiada dwie tasiemki, każdą z nich zakończoną kokardką, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też służą do regulowania długości panelu. Na szczycie firanki znajduje się minimalistyczny, półprzezroczysty ozdobny lambrekin.
Asymetryczna firana woalowa - 370 x 150 cm
Model Lima to firana z kokonem montowana na haczyki, żabki lub bezpośrednio na karnisz. Posiada regulowaną szerokość, dzięki czemu pasuje na karnisz o długości od 130 cm do 210 cm.
Firana żakardowa na metry
Firanka z żakardu dostępna w wielu wzorach, jednak wszystkie są w kolorze białym. Wysokość firanki to 250 cm, przy czym możesz kupić ją tylko na metry. Ten model nie posiada obszytych boków, gdyż cięta jest bezpośrednio z rolki.
Kwiatowa firanka z podwójnym kokonem
Firana z woalu gotowa do zawieszenia na oknie. Posiada kwiatowy motyw znajdujący się na kokonach oraz gładką białą firankę w środku zakończoną romantyczną falbanką. Firana pasuje na karnisze o długości od 220 cm do 300 cm, a wszyta taśma ułatwia regulację szerokości firany.
Firana z motywem kwiatowym z woalu
Gotowa firana z woalu o wymiarach max. 400 cm na 155 cm. Składa się z dwóch woalu warstw: białego, obszytego lamówką i bocznego, w delikatny, kwiecisty wzór. Dzięki wszytej taśmie możesz regulować szerokość zasłony.
Firana z panelami BREMA
Firana na okno uszyta z połączenia woalu i filcu w różnych wariantach kolorystycznych. Szerokość firany to 180 cm, a jej wysokość to 150 cm. Dodatkowo posiada eleganckie, zwisające kryształy.
Minimalistyczna firana z gładkiego woalu
Długa firana o wymiarach 230 x 140 cm wykonana z białego woalu. Nie posiada żadnych zdobień, dlatego jest uniwersalna i stylowa. Firana ma wszyte dodatkowe przelotki, które pozwalają na zamontowanie jej na karniszu.
Krótka firanka wykończona cyrkoniami
Firana z jednokolorowego, gładkiego woalu z dodatkową lamówką z cyrkoniami. Firanka ma szerokość 300 cm, zaś jej długość to niecałe 120 cm. Góra firanki jest wykończona delikatnie marszczonym pasem tkaniny.
Krótka firanka typu lambrekin
Firanka idealnie uzupełniająca długie zasłony. Wykonana z gładkiego, półprzezroczystego, białego woalu i wykończona atłasową lamówką, której kolor możesz wybrać. Szerokość firanki to 300 cm, natomiast wysokość to niecałe 75 cm.
Nieprześwitująca zazdrostka do kuchni
Idealna firanka do kuchni. Zazdrostka nie prześwituje, a mimo to nie zaciemnia pomieszczenia. Dostępna w jednym wariancie kolorystycznym - szare kropeczki na białym tle. Przy zakupie możesz wybrać górną bądź dolną zazdrostkę o wysokości odpowiednio 60 lub 42 cm.
Po co właściwie Ci firany w domu?
Zapewne stoisz przed zakupem nowych firanek do domu i możesz nie być do końca pewien, czy to właśnie firanki chcesz kupić. A może lepiej byłoby zdecydować się na zasłony, rolety lub żaluzje? Dlaczego warto kupić właśnie firany?
Łagodne światło i prywatność
Firanki w salonie czy w jadalni mają dużą przewagę nad zasłonami czy roletami. A mianowicie, przepuszczają dużą ilość światła do pokoju w ciągu dnia, a przy tym tworzą elegancką barierę pomiędzy wzrokiem przechodniów a Twoim mieszkaniem.
Klasyczne rolety czy długie zasłony nie dają Ci zbyt dużego wyboru. Możesz je odsłonić, zyskać trochę światła i mieć pewność, że przed sąsiadem z naprzeciwka nic się nie ukryje. Możesz również zasłonić okno, aby ochronić się przed wścibskim wzrokiem, ale przy okazji stworzysz ponurą atmosferę w pokoju. Z firanami zyskujesz i jedno, i drugie.
Szykowny dodatek do wnętrza
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby połączyć np. nieprześwitujące zasłony z eterycznymi firanami. Zyskasz wówczas i na kameralności, jak i na jasnym, promiennym wnętrzu. Wówczas dobrze byłoby mieć odpowiedni karnisz, bądź szyny na więcej niż jedną zasłonę.
Niektóre modele firanek są jednak krótkie i wcale nie dostarczają aż tyle intymności. W takim przypadku sprawdzają się one o wiele lepiej jako dekoracja na okno, która ładnie ubiera okienną ramę. Dekoracyjne firany mogą mieć dodatkowe hafty, ozdobne lamówki, mieniące się cyrkonie czy urocze kokardy.
Nowoczesne firany - co je charakteryzuje?
Bądźmy szczerzy - firanki niekoniecznie kojarzą się z awangardą i współczesnym wystrojem wnętrz. Zasłony w geometryczne printy, metalowe żaluzje czy rolety dzień-noc są o wiele bardziej nowoczesne. Jakich więc firan szukać, aby wkomponować je w awangardowe wnętrze?
W takim wypadku, warto sięgnąć po minimalistycznie skomponowane firanki; bez haftów, przesadnych zdobień czy naszyć. Gładki woal, grubsza satyna czy nawet rolety rzymskie będą bardzo dobrym wyborem do nowoczesnych przestrzeni. Świetnie sprawdzi się też firana w niecodziennym wydaniu, czyli tzw. makarony, którym daleko od tradycyjnych firanek.
Firanki do kuchni - porady aranżacyjne
Posiadanie w kuchni długich zasłon czy rolet, które ciężko jest zdemontować i wyczyścić, nie jest w kuchni praktyczne. O wiele lepiej sprawdzają się delikatne firanki do parapetu bądź na długość trzech czwartych okna.
Taka wysokość firanek sprawi, że nie będą one przeszkadzały podczas gotowania. Ponadto firanki, ze względu na swój lekki i zwiewny materiał, nie chłoną aż tak zapachów jak inne zasłony.
Jeśli chcesz zyskać na prywatności podczas pichcenia, warto zaopatrzyć się w zazdrostki na górną i dolną część okna. Zazdrostki będą równie łatwe w praniu, a przy tym znajdują się blisko okna, więc nie ubrudzisz ich tak łatwo sosem czy zupą.
Firanki do salonu - takie same jak do kuchni, a może inne?
Przed wieloma osobami staje wyzwanie, czy firany powinny być takie same we wszystkich pomieszczeniach? A może firanki do salonu powinny być identyczne jak te w kuchni?
Sprawa nie jest prosta i - niestety - nie ma rozwiązania idealnego dla wszystkich wnętrz. Niektórzy uwielbiają dopasowane firany, których spójność widać już z ulicy. Inni natomiast wolą skupić się na idealnej aranżacji od wewnątrz - nic nie robią sobie z różnych zasłon w każdym z okien. Jaka opcja jest lepsza?
Firany powinny stanowić uzupełnienie całego wystroju, mebli i charakteru mieszkania. Z tego powodu zachęcamy do skupienia się na dopasowaniu firan do każdego z pomieszczeń z osobna. Jeśli w romantycznej sypialni będą o wiele lepiej pasować firany z haftami, to nie ma najmniejszego sensu na siłę próbować wkomponować tam zazdrostek, które przecież są stworzone do okien w kuchni.
Podążaj za swoim instynktem i na pierwszym miejscu postaw praktyczny oraz wizualny aspekt danych firan.
Firanki do sypialni - pomysły na piękne firany do sypialni
Sypialnia to miejsce relaksu, odpoczynku, w których możesz zaszyć się z drugą połówką i odciąć się od zgiełku. Z tego powodu firany do sypialni powinny być delikatne, przepuszczające światło. Mogą być także wyposażone w dodatkowe zasłony, które pozwolą Ci odgrodzić się od świata zewnętrznego i szybciej zasnąć wieczorami.
Jakie firany polecamy do sypialni? Polecamy wszystkie o gęstym splocie, nieco grubsze od zwiewnych mgiełek, gdyż większa grubość zapewni Ci więcej intymności w sypialni lecz nadal będzie wpuszczać miękkie światło do środka. Firany z organzy mogą okazać się świetną dekoracją, ale nie zapewnią prywatności, której szukasz w zaciszu sypialni.
Firanki jak rolety rzymskie - czyli firana zamiast rolet
Chciałbyś kupić firanki, ale irytuje Cię, że nie możesz w każdej chwili dostosować ich długości? Zastanów się nad kupnem rolet rzymskich! Ten rodzaj firan posiada mechanizm identyczny do tego montowanego w tradycyjnych roletach na okno. Tylko tyle, że roleta rzymska posiada delikatny, przepuszczający światło materiał, z którego robi się firany. Idealny kompromis pomiędzy romantyczną firanką a praktyczną roletą.
Firanki i zasłony - jak dopasować je do siebie?
Zasłony i firany idealnie ze sobą współgrają - ta pierwsza chroni Twoją prywatność wieczorami, zaś druga za dnia. Jak dobrać do siebie firanki i zasłony, aby stworzyć spójne wnętrze?
Nie ma szczegółowych wytycznych, które mówiłyby jak dopasować do siebie firankę i zasłonę. Najważniejsze, aby zachować balans w kompozycji i wybrać zasłonę ciemniejszą od firany. Niech to zasłona gra pierwsze skrzypce, a firana odpowiada za chórki w tle. Ciemna firana obramowana jasną zasłoną nie wyglądałaby estetycznie i ograniczyłaby napływ światła do pokoju. W takim wypadku najbezpieczniejszym wyborem jest firana bez ozdób i w klasycznym, białym kolorze.
Co z długością firany i zasłony? Rekomendujemy, aby obie były tej samej długości, dzięki czemu zachowasz równowagę a firana i zasłona będą tworzyły jedną, spójną kompozycję. Krótka firana i długa zasłona to dość ryzykowne posunięcie, które nie zawsze się obroni.
Zasłony, które zestawisz z firaną mogą mieć dowolny wzór. Najważniejsze jest całe wrażenie jakie płynie z tak urządzone wnętrza. Zadaj sobie pytanie - czy całość jest estetyczna i urządzona ze smakiem? Czy kolor i print na zasłonach nie przyciągają zbyt uwagi i nie wpływają negatywnie na pokój na przykład niepotrzebnie go pomniejszając?
Firanki bez prasowania. Które firanki się nie gniotą?
Prasowanie firan jest czasochłonne, wymaga precyzji, odpowiednio dobranej temperatury i niezawodnego żelazka. Szkoda byłoby wypalić dziurę lub zostawić plamę zakamienionym czajnikiem na świeżo kupionej firanie. Jakie materiały pozwolą zaoszczędzić Ci czas i nerwy?
Firanki, których nie trzeba prasować to:
- firany żakardowe
- firany kreszowane
- firanki z markizety
- makarony
Firany na metry czy gotowe? Jaki rodzaj firan kupić?
Kupując firany, masz dwie opcje do wyboru: gotowe firany i kupowane na metry. Kiedy wybrać firany na metry, a kiedy zamówić model gotowy do powieszenia od razu?
Firany na metry - idealne dla niestandardowych okien
Kupowanie firan na metry ma sens, wtedy gdy posiadasz dom z takimi oknami, na które ciężko jest znaleźć firanę o odpowiednim rozmiarze. Może chodzić o długość bądź szerokość. Najważniejsze, że kupowanie na metry pozwoli Ci dobrać tyle materiału, ile potrzebujesz. Nie musisz kupować gotowych zasłon tylko po to, aby potem połowę wyrzucić do kosza. To duża oszczędność pieniędzy.
Gotowe firany na okna o standardowych wymiarach
Kupowanie gotowych firan jest bardzo wygodne; kupujesz i wieszasz firanę na oknie. To świetny wybór dla posiadaczy okien o popularnych rozmiarach, na które wykonuje się hurtowo firany i zasłony. Tylko pamiętaj! Przed zakupem zmierz okno i karnisz co do centymetra. :)
Firany do domu - zrób to sam. Poradnik DIY
O kupowaniu firan na metry już wspomnieliśmy wyżej. Pora na szybki poradnik - jak uszyć firany w domu i wykończyć firany zakupione na metry?
Firany DIY do domu - krok po kroku
Pierwszy krok to wybranie materiału na firany o odpowiedniej długości i taśmy marszczonej sznurkami. Pamiętaj, że kupując taśmę, przykładowo, na dwumetrowe firany - kup 4 lub 3 metry bieżące taśmy (zależnie od stopnia marszczenia danej taśmy 1:1,5 lub 1:2)
Jaką długość firan wybrać? Jeśli decydujesz się na firanę wiszącą na marszczonej sznurkami taśmie, którą zamocujesz do żabek - wówczas zmierz odległość od żabek do podłogi bądź parapetu (zależnie od rodzaju firanek, jaki chcesz uszyć).
Drugi krok będzie wymagał od Ciebie już:
- maszyny do szycia
- nożyczek
- centymetra krawieckiego
- kredy krawieckiej i szpilek krawieckich
Na tym etapie musisz przyszyć taśmę marszczoną do firany. Zacznij od wyjęcia pierwszych paru centymetrów sznurków z początku taśmy. Aby symetrycznie przyszyć taśmę, posłuż się centymetrem krawieckim i kredą, które pomogą Ci wyznaczyć, gdzie będzie biegł ścieg.
Pamiętaj, aby nitka, którą wybierzesz, była poliestrowa i cienka. Bawełniane się do tego nie nadają - nie mają pożądanego poślizgu, a w praniu mogą się skurczyć, co zepsuje całą firanę. Igła również musi mieć małą grubość.
Wszyłeś już taśmę? Świetnie! Pozostaje Ci naciągnięcie sznureczków i utworzenie marszczeń na firanie. Możesz dodatkowo zawiązać sznureczki ze sobą, jednak w taki sposób, aby potem przed praniem móc je bez wysiłku rozsupłać. Firana jest gotowa.
Firanki IKEA. Jakie propozycje przygotowała IKEA?
Firanę dla siebie z pewnością znajdziesz dla siebie w IKEA. Jakie firany kupisz w IKEA? Zaopatrzysz się tam w choćby najtańsze i cienkie firanki poliestrowe LILL, które w każdym momencie możesz przyciąć na pożądaną długość i to bez konieczności ich obszywania. IKEA posiada też droższe firany w ciemnoszarym kolorze GJERTRUD czy jasnoróżowe firanki HILDRUN - idealne do dziewczęcego pokoju.
Dla fanów tradycyjnych firan ze zdobieniami mamy złą wiadomość - w asortymencie IKEA nie ma nic innego oprócz gładkich i minimalistycznych firan do domu.
Jak prać firanki? Poradnik dbania o firany
Nawet najbielsze firanki po jakimś czasie zaczynają się brudzić: osadza się na nich kurz, dym papierosowy czy ten wydzielony podczas gotowania potraw. Firanki warto regularnie prać, aby zachowały swoją biel na dłużej. W końcu nie ma nic gorsze niż poszarzała firana w oknie!
Firanki - jak prać w pralce?
Pierwsza zasada każdego prania - sprawdź instrukcje odnośnie prania konkretnych rodzajów materiałów. Nie inaczej jest w przypadku firanek. Co więcej, ze względu na to, że firanki są wykonane z delikatnych i cienkich materiałów, wymagają one specjalnej uwagi podczas prania.
Najbezpieczniej będzie wyprać firanki na max. 30 stopniach Celsjusza, najlepiej na specjalnym trybie do… firanek! Tak, wiele modeli pralek ma tryb dedykowany delikatnym zasłonom i firankom (bądź delikatny tryb ręczny).
Pamiętaj też, aby kontrolować prędkość wirowania podczas prania. Z reguły tryb do firan w nowszych pralkach sam zadba o to, aby ilość obrotów na minutę była mała.
Jeśli jednak posiadasz starszy model pralki, gdzie samemu ustawiasz ilość obrotów przy pomocy pokrętła - ustaw go na jak najmniejszą ilość. Do prania użyj proszku, kapsułek lub płynu do białych tkanin.
Jeżeli posiadasz firanki, które się nie gniotą i nie wymagają tracenia czasu na ich prasowaniu - po praniu powieś firankę od razu na karnisz. Będziesz mieć pewność, że szybko wyschnie i nie będzie miała żadnych zagnieceń.
Jak wybielić firanki?
Aby wybielić firanki możesz zaopatrzyć się w drogerii w specjalny proszek do prania firan, który pozwoli Ci pozbyć się z nich szarości. Wówczas wystarczy namoczyć i wyprać firanki tak, jak sugeruje producent.
Jeśli nie jesteś fanem chemicznych proszków, podpowiemy jak wybielić firanki domowym sposobem. Możesz zrobić to za pomocą sody oczyszczonej (50 g sody oczyszczonej na jeden litr wody). W takim roztworze zostawiasz firanki na parę godzin, a następnie pierzesz w pralce.
Innym, domowym sposobem na perfekcyjnie białe firanki jest ocet w połączeniu z solą kuchenną w następujących proporcjach: pół łyżki soli i kilka łyżek octu na litr wody. Podobnie, jak w przypadku sody oczyszczonej, pozostaw firanki do namoczenia przez parę godzin, a później je wypierz.
Jakie firanki wybrać? Podsumowanie
Obstawiamy, że firany jeszcze przez wiele lat nie wyjdą z mody. Nic dziwnego - są piękne, praktyczne a firanki o odpowiednio dobranej długości zepną całe pomieszczenie w piękną aranżacyjnie całość.
Daj znać w komentarzach czy należysz do zwolenników starej szkoły, czyli wieszania firanek w oknach. A może wolisz fantazyjne zasłony, rolety lub żaluzje? :)