Na pytanie „co można zrobić z palet?” można znaleźć sporo odpowiedzi. Meble ogrodowe z palet podbijają internet i serca posiadaczy. Czym? Przede wszystkim łatwością wykonania, jak i bardzo niskimi poniesionymi kosztami. Dając nieużywanym paletom drugie życie działamy tym samym na korzyść środowiska, w imię szlachetnej zasady zero waste. Ale, co najważniejsze, meble z palet cieszą nas niezliczoną ilością wariacji i sposobów, w jaki możemy je obrobić. Pozwala to na uzyskanie niepowtarzalnego, oryginalnego efektu, którego nie spotkamy u nikogo innego! I jakaż jest to satysfakcja stworzyć samemu takie meble z palet, wie tylko ten, co je stworzył! Polecamy rozejrzeć się za nimi w internecie, gdyż często na różnych grupach internetowych ludzie oddają je całkowicie za darmo.
Meble z palet mogą mieć zastosowanie nie tylko do ogrodu, ale także do mieszkania. W tym artykule przekażemy w Twoje ręce poradnik krok po kroku, jak zrobić nasze upragnione meble z palet. Dokładniej będzie to narożnik oraz stolik. Jesteś gotowy? W takim razie zaczynamy!
Wymiary palety euro
Paleta euro ma wymiary 100 cm na 120 cm, jej wysokość to 14,4 cm. Taki rozmiar umożliwia wykorzystanie palety na różne sposoby i dopasowanie odpowiedniej ich ilość do pomieszczenia, które chcemy nimi zagospodarować. Europalety wyróżniają się tym, że mają skosy na czterech rogach, co sprzyja ich bezpieczniejszemu (szczególnie dla dzieci) użytkowaniu.
Palety - cena
Nowe drewniane palety kosztują w granicach 30-40 zł, natomiast używane lub uszkodzone to koszt jedynie 15-25 zł. Choć po raz kolejny przypominamy o możliwości otrzymania ich za darmo na grupach internetowych. Jednak jeśli nie trafi się taka okazja to cena palety i tak zachęca. W porównaniu do kupna kompletu wypoczynkowego w jednym ze sklepów stacjonarnych, w którym ceny osiągają nawet kilka tysięcy.
Meble z palet - jakich narzędzi będziemy potrzebować?
-drewniane palety oczywiście ;)
-śruby
-wkrętarka
-kątowniki i płaskowniki metalowe
-papier ścierny i/lub szlifierka
-impregnat do drewna
-farba do drewna
-pędzle do malowania (polecamy zaopatrzyć się w mały i duży) lub wałek
Stolik z palet będzie wymagał również 4 kółeczek i szkła w rozmiarze palety, które będzie pełniło funkcję blatu.
Zanim zaczniemy pracę nad paletami, upewnijmy się, że są one suche. Jest to ważny aspekt, gdyż potem w drewnie łatwo może rozwinąć się grzyb i będą przykro pachnieć. Żeby to zrobić, wystarczy umieścić je w suchym i ciepłym pomieszczeniu na kilka dni lub, jeśli jest to lato, wystarczy im kilka godzin opalania na słońcu.
Etap I: projekt - narożnik z palet i stolik z palet
Tworzenie mebli pokażemy wam na przykładzie zestawu wypoczynkowego w składzie: narożnik oraz stolik, które sprawdzą się jednakowo na tarasie, w ogrodzie czy nawet w... salonie!
Po pierwsze polecamy „na sucho” przymierzyć palety do miejsca, w którym chcemy, aby się znajdowały. Jeśli jesteś przed zakupem to wymierzmy miejsce, w którym będzie stał Twój zestaw wypoczynkowy, by kupić odpowiednią ilość palet. Narożnik z palet zazwyczaj wymaga zaopatrzenia się w 6 palet na siedzisko (kondygnacja podwójna) + 3 na oparcie, w sumie 9. Stolik możemy stworzyć z 1, jeśli jest na kółkach (dają dodatkowe podwyższenie), lub 2-3 kładąc je jedna na drugą wedle uznania.
Etap II: szlifowanie palet
Aby przypadkowo drzazga nie stała się podskórnym gościem jakiegoś szczęśliwca, oczywiste jest, że powierzchnie drewna należy odpowiednio przygotować. Główne skrzypce na tym etapie będzie grać papier ścierny lub szlifierka. My ze swojej strony polecamy szlifierkę, gdyż szlifowanie palet pójdzie nam o wiele szybciej i łatwiej. Jednak jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem szlifierki lub nie będzie przeszkadzać Ci nieco mozolniejsza praca z papierem ściernym, to wybierz ten o gradacji 100. Po oszlifowaniu drewno powinno być gładkie, a jego powierzchnia równa, na ile to możliwe. Wszelkimi niedociągnięciami nie musimy się nadto przejmować. Taki urok rękodzieła!
Etap III: impregnowanie palet
Impregnowanie palet może być pominięte, jeśli meble z palet są przeznaczone do pokoju. Jeśli będą to meble ogrodowe na taras to zapraszamy do dalszej lektury. Przed impregnowaniem, powierzchnię palety należy dokładnie oczyścić. Pierwszą warstwą zabezpieczenia powinien być impregnat, który ochrania przed wodą, wilgocią, zabrudzeniami oraz promieniowaniem UV. Nakładamy go pędzlami o różnej szerokości, gdyż w trudno dostępnych miejscach zdecydowanie będziemy potrzebować czegoś mniejszego. W razie gdy nasze meble z palet na taras będą znajdować się w nieosłoniętym miejscu, drewno należy pokryć kilkoma warstwami dla zapewnienia najlepszej ochrony. Już na tym etapie możemy wybrać docelowy kolor palety wybierając zabarwienie impregnatu. Do wyboru mamy m.in.: bezbarwny, mahoń, szarość, zieleń, pinię, palisander czy orzech włoski. Pamiętaj, aby pozwolić impregnatowi dobrze wyschnąć.
Etap IV: malowanie palet
Jeśli wybrany kolor impregnatu jest tym docelowym to wystarczy pomalować bezbarwną lakierobejcą. Jeśli jednak chcemy nadać naszym meblom inny kolor to należy wybrać odpowiednią farbę do drewna. Mamy do wyboru szeroką gammę kolorystyczną, jak i fakturową, która umożliwia malowanie palet. Możemy znaleźć farby matowe, wysoki połysk, kryjące, satynowe, prześwitujące. Każdy z nas na tym etapie może uwolnić swoją duszę artysty. Meble z palet można przyozdobić wzorkami przy pomocy szablonów albo zrobić je samodzielnie! Na końcu palety ponownie pozostawiamy do wyschnięcia.
Etap V: meble z palet - montaż
Palety montujemy do siebie przy pomocy kątowników, płaskowników oraz wkrętarki według stworzonego przez nas projektu. Mocując kółeczka do stolika sprawimy, że będzie on mobilny i łatwy w przemieszczeniu w inne miejsce.
Etap VI: zakończenie
Nasz projekt wieńczymy najprzyjemniejszą czynnością… czyli doborem dodatków! Narożnik z palet może okazać się średniowygodnym wyjściem bez poduszek i materacyka. Szpary między deskami w stoliku również będą, delikatnie mówiąc, małopraktyczne. Dlatego do stolika z palet potrzebna będzie szklana szyba, którą położymy na stolik tworząc dużą powierzchnię użytkową. Narożnik ozdóbmy dużą ilością tekstyliów, na stole postawmy nastrojowy lampion czy wazon ze świeżymi kwiatami. Pamiętaj, że to właśnie dodatki w dużej mierze odpowiadają za efekt, warto poświęcić trochę czasu na ich dokładne zaplanowane. Dzięki temu wszystko będzie harmonijnie współgrać, a meble z palet będą mogły cieszyć nasze oko przez wiele lat.
Zobacz także: Altanki ogrodowe - najlepsze pomysły
Samodzielnie wykonane wyposażenie domu da nam wiele satysfakcji. Nie tylko przez aspekt oszczędności, ale również przez wyciszenie, jakie daje praca przy rękodziele. Ludzie coraz częściej wykonują prace własnoręcznie, przy okazji często odnajdując w sobie pasje względem sztuki. Wszechobecnie dostępne minimalistyczne wzory mebli odchodzą do lamusa, a na ich miejscu pojawiają się niepowtarzalne, indywidualnie przerabiane meble z duszą, w których stworzenie zostało włożone mnóstwo serca. Narożnik z palet prezentuje się naprawdę wyjątkowo i razem ze stolikiem może znaleźć swoje miejsce zarówno na tarasie, w ogrodzie czy nawet w salonie. Zachęcamy do samodzielnych eksperymentów w domu ze sferą rzemiosła, bo może zaskoczyć ilością pozytywów, jakie nam da!