Close

Jak posprzątać kuchnię na błysk?

Kuchnia, jako serce domu, jest intensywnie użytkowana, a co za tym idzie szybko ulega zabrudzeniu. Sprzątanie nie jest jednak łatwym zadaniem ze względu na uciążliwe zabrudzenia, tłuszcz i kamień. Sprawdź, jak posprzątać kuchnię na błysk bez nadmiernego wysiłku

Sprzątanie kuchni – lista zadań do wykonania 

W kuchni powinniśmy utrzymywać wysoki poziom higieny, aby uniknąć ryzyka zatruć pokarmowych. Jest to bowiem miejsce, w którym przechowujemy żywność, przygotowujemy posiłki i je spożywamy. Poza tym posprzątana kuchnia wygląda schludnie i estetycznie.

Sprzątanie kuchni nie jest zadaniem łatwym. Podczas gotowania powstają tłuste zabrudzenia i plamy. Pozostawione resztki jedzenia zasychają, przez co są trudne do usunięcia. Jednocześnie stają się też pożywką dla bakterii. Dodatkowo na zlewie, baterii i wewnątrz urządzeń kuchennych powstaje kamień. Dodatkowym wyzwaniem jest różnorodność materiałów. W kuchni mamy do czynienia m.in. z: drewnem, stalą nierdzewną, szkłem, kamieniem itp. Metoda czyszczenia i środki powinny być dostosowane do typu powierzchni, ale także rodzaju zabrudzeń.

Oto lista najważniejszych zadań do wykonania, aby kuchnia lśniła czystością:

  • umyj kuchenkę i okap,
  • wyczyść piekarnik,
  • usuń zabrudzenia z drobnych sprzętów kuchennych, które stoją na blacie – ekspres do kawy, toster, opiekacz, blender, czajnik elektryczny itp.,
  • wyczyść zlew,
  • umyj fronty szafek i blat,
  • umyj okno,
  • na koniec umyj podłogę.
młoda dziewczyna siedzi na blacie w kuchni z szafkami z niebieskimi frontami

Jak umyć kuchenkę i piekarnik? 

Kuchenka, piekarnik i okap to urządzenia, na których gromadzi się najwięcej tłustych osadów. Ich czyszczenie to nic trudnego – pod warunkiem, że robimy to regularnie. W przeciwnym razie usunięcie zanieczyszczeń może wymagać nakładów czasu i wysiłku.

Płytę grzewczą czy kuchenkę gazową należy przecierać za każdym razem po zakończeniu gotowania. Do czyszczenia możemy wykorzystać detergent lub roztwór octu i gorącej wody. W przypadku przypaleń i zaschniętych resztek jedzenia sprawdza się pasta z sody oczyszczonej i wody.

Tego samego zestawu środków możemy użyć do czyszczenia piekarnika. Jeżeli na jego dnie zalegają przypalone resztki jedzenia, warto posypać je sodą, spryskać wodą i pozostawić na dwie godziny. Na koniec czyścimy i wycieramy wilgotną ściereczką.

Jak wyczyścić blat kuchenny i fronty szafek? 

Blat kuchenny ze względu na kontakt z żywnością powinien być zawsze higienicznie czysty. Poza tym regularne usuwanie zabrudzeń pozwala utrzymać estetyczny wygląd i dobry stan przez długi czas. Warto codziennie przecierać blat kuchenny, a zwłaszcza przed i po gotowaniu. Usuwanie zanieczyszczeń na bieżąco uniemożliwia ich wniknięcie w strukturę materiału.

Dobór sposobu czyszczenia i środka zależy od materiału, z którego wykonany jest blat. Do codziennego przecierania polecany jest płyn do mycia naczyń, ciepła woda i miękka ściereczka. Poza tym do czyszczenia blatu drewnianego możemy użyć specjalnych środków przeznaczonych do drewna. Nie tylko usuwają brud, ale także konserwują. Dedykowane preparaty warto też stosować w przypadku silniejszych zabrudzeń czy odbarwień na blacie laminowanym, z konglomeratu czy kamienia naturalnego (marmur, granit, kwarc).  

Czytaj więcej: Jak wyczyścić blat kuchenny?

Regularnie czyścić należy także fronty mebli kuchennych. Na ich powierzchni osadza się tłuszcz, opary i kurz, a także widoczne są odciski palców. Szafki, podobnie jak blaty, myjemy środkiem, który jest odpowiedni dla danego rodzaju materiału. Możemy sięgnąć po sklepowe detergenty lub wypróbować domowe sposoby.

Płyn do mycia okien sprawdza się w przypadku frontów lakierowanych na wysoki połysk, ale także matowych. Do czyszczenia tych ostatnich polecana jest także soda oczyszczona i ocet. Niezawodny jest również płyn do mycia naczyń, który z powodzeniem usuwa zanieczyszczenia z frontów drewnianych.

Jak wyczyścić i przepchać zlew? 

Zlew w kuchni to newralgiczne miejsce. Na jego powierzchni lubią bytować bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje. Utrzymanie zlewozmywaka w czystości jest ważne ze względów higienicznych. Czyszczenie jest więc obowiązkowe.

Zlewozmywaki mogą być wykonane z różnych materiałów. Każdy z nich wymaga nieco innego traktowania. Do czyszczenia zlewu granitowego z powodzeniem możemy wykorzystać domowe sposoby. Ocet, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy skutecznie usuwają zabrudzenia. Produkty te sprawdzą się również do mycia zlewu ze stali nierdzewnej.

W przypadku zlewu często nie wystarcza tylko czyszczenie ich komory. Z odpływu może wydobywać się brzydki zapach. Winne temu są bakterie, które się tam rozwijają, a pożywkę dla nich stanowią resztki jedzenia. Nieprzyjemnego zapachu z odpływu zlewu możemy pozbyć się, stosując takie metody, jak:

  • montaż sitka – zatrzymuje resztki jedzenia, a więc pożywkę dla bakterii,
  • domowe sposoby – sok z cytryny (po 20 minutach wlać gorącą wodę), sól (po 30 minutach zalać zimną wodą),
  • środki chemiczne.

Aby uniknąć brzydkiego zapachu z odpływu, warto oczyszczać syfon. Nie należy także wrzucać resztek jedzenia i wlewać olejów wykorzystywanych do smażenia. Tego typu praktyki mogą także prowadzić do zapchania się zlewu. W takiej sytuacji należy wsypać 4 łyżki sody oczyszczonej i wlać 1/2 szklanki octu. Po ustaniu bulgotania, wlewamy wrzątek. Po środki chemiczne udrażniające rury, przepychacz czy tzw. żmiję, czyli sprężynę kanalizacyjną sięgamy w przypadku poważnych zatorów.

Czytaj więcej: Czym wyczyścić zlew?

Kobieta czyści metalowy zlew w kuchni parownicą

Jak posprzątać kuchnię szybko i skutecznie? 

Sprzątanie kuchni wymaga czasu, wysiłku oraz całego arsenału środków i akcesoriów. Zadanie to można sobie jednak ułatwić, sięgając po parownicę Kärcher z serii SC. Za pomocą tego urządzenia, które czyści mocą gorącej pary wodnej posprzątamy całą kuchnię. Myjka parowa skutecznie usuwa tłuszcz i inne zabrudzenia bez jakichkolwiek detergentów. Co ważne, zwalcza także 99,99% bakterii i wirusów powszechnie występujących w domu1 Jest to ważne zwłaszcza w kuchni, gdzie przygotowuje się posiłki. Parownica gwarantuje higieniczną czystość.

Przeczytaj też poradnik na temat: czyszczenia fug

1Testy wykazały, że przy czyszczeniu punktowym parownicą Kärcher przez 30 sekund, przy maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią, można usunąć 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy (z wyłączeniem wirusa zapalenia wątroby typu B), na gładkich i twardych powierzchniach domowych (testowane drobnoustroje: zmodyfikowany wirus krowianki Ankara).

Dokładne czyszczenie parownicą Kärcher pozwala wyeliminować 99,99% bakterii powszechnie występujących w domu na gładkich i twardych powierzchniach domowych, przy prędkości czyszczenia wynoszącej 30 cm/s i maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią (testowane drobnoustroje: Enterococcus hirae).

Artykuł partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij