Close

Jak montować listwy przysufitowe? Instrukcja, praktyczne porady!

Kiedy planujemy wykonanie prac wykończeniowych w swoim mieszkaniu, bardzo często wydaje nam się, że jest to skomplikowane zadanie, szczególnie jeśli nasz projekt obejmuje fantazyjne wzory i układy sztukaterii, w tym między innymi listew przypodłogowych, ściennych i sufitowych. To właśnie przede wszystkim montaż listew przysufitowych potrafi spędzać nam sen z powiek, bowiem trzeba zamontować je na wysokości, w miejscu trudniej dostępnym. Okazuje się jednak, że montaż sztukaterii nie jest tak problematyczny, jak mogłoby się początkowo wydawać, a to głównie za sprawą lekkości materiału, z którego przeważnie wykonywane są listwy przysufitowe. Jeśli nie chcesz korzystać z usług doświadczonych fachowców, prawdopodobnie bez problemu samodzielnie poradzisz sobie z montażem listew przysufitowych. Montaż poszczególnych elementów dekoracyjnych może pójść nam bardzo sprawnie, jeśli tylko wyposażymy się we wszystkie niezbędne produkty, które mogą ułatwić nam to zadanie. Prace wykończeniowe jeszcze nigdy nie były tak proste! Jak zabrać się za montaż listew styropianowych pod sufitem? Co będzie potrzebne, aby odpowiednio przymocować sztukaterię?

Montaż sztukaterii - od czego zacząć?

Odpowiednio przeprowadzony montaż listew przysufitowych styropianowych czy poliuretanowych obejmuje trzy zasadnicze działania. Pierwszym jest właściwe docięcie listew w taki sposób, aby odpowiadały wymiarom konkretnej powierzchni, drugim przymocowanie listew za pomocą kleju i w końcu ich malowanie. Zacznijmy więc od pierwszego etapu - listwy przysufitowe zazwyczaj zamawia się już na konkretny wymiar, jednak czasami wymagają one dodatkowej obróbki w postaci dodatkowej docinki. Będzie nam dużo łatwiej, jeśli użyjemy odpowiednich narzędzi do docinania listew, na przykład mechanicznej piły do cięcia. Nie każdy jednak dysponuje tak specjalistycznym sprzętem - w takiej sytuacji alternatywą może być zwykła piła ręczna o drobnym rozstawie ząbków. Warto zaopatrzyć się również w przyrząd pomiarowy, na przykład metr i ołówek. Do dokładnego odmierzenia odpowiedniej długości listew przyda nam się tak zwana skrzynka uciosowa wyposażona w specjalne rowki i wyżłobienia wyznaczające odpowiednie kąty do montażu listew sufitowych.

Listwy sufitowe - montaż krok po kroku

Aby nasz montaż sztukaterii był nie tylko precyzyjny, ale również trwały, należy już na początku prac zachować należytą ostrożność i odpowiednio przygotować podłoże. W przypadku listew sufitowych montaż musi zostać poprzedzony dokładnym oczyszczeniem powierzchni, która dodatkowo musi być całkiem sucha. Jeśli powierzchnia będzie pokryta kurzem, tłusta, mokra lub nierówna, montaż listew sufitowych z pewnością zakończy się fiaskiem. Następnie należy odmierzyć i odpowiednio zaznaczyć miejsca cięć na listwach tak, aby pasowały do dostępnej powierzchni i zaprojektowanej konstrukcji. Listwę należy następnie umieścić wzdłuż skrzynki uciosowej pod odpowiednim kątem, zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli docinamy listwę pod kątem 90 stopni, należy umieścić piłę w rowku w linii prostej. Jeśli natomiast chcemy dociąć listwę pod kątem 45 stopni, piłę trzeba umieścić w rowku ukośnym. Docinanie listew przysufitowych na ogół nie stwarza żadnych problemów i możemy zrobić to samodzielnie, jeśli jednak ktoś może nam pomóc, warto poprosić o przytrzymanie danego elementu sztukaterii. Kiedy listwy mają juz odpowiedni wymiar, czas na pokrycie ich klejem montażowym - ważne, aby klej był dobrej jakości, najlepiej jednak wybrać klej, który jest rekomendowany do danego typu listew przez producenta. W przypadku sztukaterii Orac Decor, którą znaleźć można w sklepie internetowym Efekciarnia.pl, warto sięgnąć po klej Decofix Pro lub Decofix Extra - dzięki temu będziemy mieć pewność, że sztukateria nie będzie się odklejać ani odkształcać. Następnie przyklejamy listwę na ścianę, nadmiar kleju usuwając za pomocą wilgotnej gąbki. Kolejnym krokiem podczas montażu listew przysufitowych jest wypełnianie szczelin, ten etap wykonujemy jednak dopiero po upływie 24 godzin, kiedy klej montażowy zdąży wyschnąć. Do wypełniania szczelin między sufitem, ścianą lub poszczególnymi listwami najlepiej użyć szpachli akrylowej - pamiętaj jednak, aby wcześniej okleić powierzchnię taśmą, aby nie zabrudzić ścian. Montaż listew sufitowych okazuje się zazwyczaj bardzo prosty ze względu na ich niewielki ciężar - listwy wykonane są przeważnie ze styropianu, z polimerów czy poliuretanu, które nadają im niesamowitą lekkość i pozwalają na samodzielną obróbkę, zapewniając listwom również bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wytrzymałość przez długie lata.

Listwy przysufitowe - montaż i co dalej?

Kiedy listwy są już odpowiednio zamontowane, można przejść do malowania. Sztukateria przeważnie malowana jest na kolor biały, który jest także oryginalnym kolorem większości elementów, jednak w nowoczesnych aranżacjach sztukaterię i listwy sufitowe coraz częściej pokrywa się również farbami o głębokich, szlachetnych odcieniach. Do malowania listew stosuje się zazwyczaj rozcieńczone farby akrylowe lub emulsyjne, które nie wpływają w żaden sposób na strukturę poszczególnych elementów wykończeniowych. Nie wolno natomiast malować sztukaterii farbami na bazie rozpuszczalników olejnych czy ftalowych. Listwy przysufitowe znajdziesz na stronie Efekciarnia.pl - dzięki nim stworzysz unikatową i nowoczesną aranżację.

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij