Choć granatowy jest ciemnym kolorem, kojarzy się ze spokojem i pewnego rodzaju wysublimowaniem. Odpowiednio zaaranżowany może nadać niepowtarzalny charakter wnętrzu i przywołać pozytywne odczucia. Czy granat we wnętrzach to dobry pomysł? Gdzie pomalować na ten kolor ściany, a gdzie wybrać tylko zasłony? Przekonajmy się.
Kolor granatowy po angielsku to navy blue. Jego nazwa pochodzi od koloru mundurów brytyjskiej marynarki wojennej. Granatowy kojarzy się z kolorem morza i nieba po zachodzie słońca.
Niektórzy uważają go za smutny kolor, innym kojarzy się z naturą, a co za tym idzie – spokojem. Jedno trzeba mu przyznać na pewno – jest eleganckim i szykownym kolorem, który nie pozostawia obojętnym.
Granatowe ściany – przywołaj spokój ducha kolorem na ścianie
Najprostszym sposobem zaaranżowania jakiegokolwiek koloru jest pomalowanie nim ścian(y). Jest to dość odważne posunięcie, ale na pewno diametralnie odmieni pomieszczenie i nada mu nowego charakteru. Gdzie warto zdecydować się na granatowe ściany?
Granatowa ściana w salonie
Salon to pomieszczenie, w którym spotykają się wszyscy domownicy i relaksują się po ciężkim dniu. Zatem powinien być przytulny, a kolory w nim przeważające powinny uspokajać. Salon to również miejsce, gdzie najczęściej przyjmujemy gości, dlatego warto, żeby panowała w nim elegancja i szyk.
Kolor granatowy spełnia wszystkie te wymagania, dlatego warto zdecydować się, aby przemalować chociaż jedną ścianę w tym kolorze.
Granatowa ściana w sypialni i gabinecie
Granatowy kolor kojarzy się z nocnym niebem. Pozwala skupić uwagę i wyciszyć się. Dlatego to doskonały kolor do sypialni czy gabinetu, w którym pracujemy. Patrząc na granatowe ściany możemy zebrać i uspokoić myśli.
Granat ma również symboliczne znaczenie – jest symbolem mądrości, siły, zdolności przywódczych oraz niezależności. Dlatego ludzie o tych cechach charakteru czują się dobrze, gdy otacza ich ten kolor. I dlatego właśnie może spełniać swoją rolę w gabinecie.
Grantowy pokój nie wszędzie będzie dobrym rozwiązaniem. Osoby wynajmujące z reguły nie mogą sobie pozwolić na taką aranżację, ponieważ właściciele nie zgadzają się na kolorowe ściany. Wtedy z pomocą przychodzą granatowe akcenty np. na meblach czy w postaci dodatków, np. poduszek albo zasłon.
Granatowe ściany w łazience
Jakie pomieszczenie najbardziej kojarzy się z morzem? Oczywiście łazienka! Dlatego granatowe ściany odwołujące się do stylu marynarskiego mogą się tu doskonale wkomponować i stworzyć niesamowity klimat. Łazienki z reguły i tak są doświetlane, więc nie będzie problemu z tym, że jest za ciemna. Do tego można dobrać kolorystycznie pasujące dodatki i stworzymy piękne miejsce, idealne do relaksu.
Dowiedz się więcej jak wkomponować granatowy kolor do pomieszczeń >>
Czy granatowy pasuje do każdego mieszkania?
Jeżeli lubisz wyraziste kolory i nie boisz się nietypowych rozwiązań – odpowiedź brzmi TAK. Granat na ścianach sprawdzi się w każdym mieszkaniu, nawet mimo swojej ciemnej tonacji. Nie musisz malować całego pokoju w tym kolorze, może to być tylko jedna ściana. Dodasz wnętrzu ekstrawagancji, nie przytłaczając otoczenia.
Jedynym miejscem, w którym warto rozważyć jednak inną kolorystykę, będzie mieszkanie od północnej strony. Z uwagi na to, że przez cały dzień nie dochodzi tam słońce, granatowy na ścianach może nie cieszyć oko, a wywołać uczucie przygnębienia. W takim wypadku również lepiej sprawdzi się tylko jedna, nieduża ściana, ewentualnie można postawić na szykowne dodatki, np. zasłony.
Granatowe zasłony – aranżacje na miarę naszych czasów
Nowoczesne zasłony powinny być nie tylko efektownym dodatkiem do aranżacji pomieszczenia, ale również spełniać swoją określoną rolę. Zasłony zakładamy w oknach przede wszystkim po to, żeby zapewnić sobie prywatność i żaden sąsiad nie zaglądał nam w okna.
Ponadto zasłony powinny odbijać światło i chronić nas przed promieniowaniem słonecznym w chwilach, kiedy tego nie chcemy. Zasłony w salonie to doskonałe rozwiązanie, kiedy chcemy oglądać telewizję, a słońce nam na to nie pozwala.
Dowiedz się więcej jak wybrać zasłony do nowoczesnego mieszkania >>
Granatowe zasłony będą przede wszystkim eleganckim dopełnieniem każdego wnętrza. Przykuwają uwagę, ale nie przytłaczają, z racji tego, że są tylko dodatkiem. W ciemną, pochmurną noc zastępują widok granatowego nieba niedługo po zachodzie słońca.
Dodatkowym atutem granatowego koloru jest to, że pasuje do wielu stylów, w jakich możemy zaprojektować wnętrza. Przede wszystkim będzie to styl marynarski, czyli połączenia białego z granatem, faktury w paski oraz wszelkie akcenty kojarzące się z morzem. Granat pasuje również do wnętrz w stylu glamour, nowoczesnym, kolonialnym a nawet angielskim czy skandynawskim.
Jest to bardzo przydatna cech, ponieważ zmieniając styl aranżacji pomieszczenia, nie trzeba wybierać nowych zasłon – kilkadziesiąt złotych zaoszczędzone!
Dla wielbicieli koloru granatowego zasłony będą doskonałą alternatywą, jeżeli nie mogą sobie pozwolić na kolorowe ściany czy meble.
Z jakimi kolorami łączyć granat?
Za uniwersalnością granatu przemawia również jego możliwość łączenia z wszelakimi barwami. Nie wszystkie się z nim zgrają, a wręcz mogą go przyćmić, ale wiele kolorów podkreśli jego niesamowity charakter.
Granatowy doskonale wygląda w połączeniu ze złotym kolorem. To kwintesencja elegancji, pasująca zarówno do salonu, jak i sypialni. Złote uchwyty na granatowych meblach czy miks złotych i granatowych ramek na zdjęcia ożywią każde wnętrze. To samo tyczy się koloru srebrnego, który również podkreśli szlachetność granatu.
Granatowe ściany i pudrowo różowe dodatki sprawdzą się u silnych i niezależnych kobiet, które cenią sobie eleganckie wykończenie wnętrz, ale doceniają typowo kobiece i delikatne akcenty.
Jeżeli zależy Ci, aby dodać wnętrzu nieco wyrafinowania, postaw na granat z dodatkiem szmaragdu. Z kolei granatowy i musztardowy ożywią każde wnętrze i pozostawią je niespotykanym oraz intrygującym.
Kolor granatowy jest jednocześnie uniwersalny, ale mimo wszystko rzadko spotykany. Niektórzy obawiają się, że przytłoczą nim całość pomieszczenia i wolą jaśniejsze barwy. Mimo to warto się przełamać, bo efekt może być niespotykany!