Close

Kuchnia w stylu rustykalnym – jak urządzić? Dodatki i meble

Kuchnia w stylu rustykalnym to trend, który nigdy nie wychodzi z mody. Taka aranżacja powinna przypaść do gustu wszystkim, którzy cenią naturę i prostotę, a nowoczesne wnętrza kojarzą się im z zimnym klimatem przypominającym laboratorium, a nie serce domu.

Kuchnia rustykalna to przytulne pomieszczenie, w którym pachnie ziołami i świeżo upieczonym ciastem. Ta stylistyka pozwala stworzyć pomieszczenie, które stanie się sercem domu, gdzie będzie tętnić rodzinne życie. W rustykalnej kuchni aż chce się przysiąść przy nakrytym kolorową ceratką czy haftowanym obrusem stole, wypić świeżo zaparzoną kawę z ulubionej filiżanki i poczęstować się domowymi wypiekami podanymi na zabytkowej zastawie w kwiaty (będącej rodzinną pamiątką).

źródło: apartmenttherapy.com

Styl rustykalny, czyli jaki?

Styl rustykalny to sielskie wnętrza urządzone w bardzo przytulnym klimacie. Kuchnia w stylu wiejskim wyróżnia się przestronnością, wykorzystaniem naturalnych materiałów i postarzanych mebli (lub zabytkowych i zakonserwowanych antyków) oraz dodatków, które nadają całemu wnętrzu bardzo ciepłego charakteru.

źródło: enthusiastized.com

Rustykalna kuchnia nie ma nic wspólnego z supernowoczesnymi aranżacjami inspirowanymi kuchniami przemysłowymi. To nie nowoczesna kuchnia z wyspą, gdzie króluje lśniąca stal i szkło, a całość sprawia wrażenie idealnej sterylności. Takie wnętrze jest inspirowane stylistyką z czasów naszych babć i bardziej przypomina atmosferę sielskiej kuchni w wiejskiej chacie niż kuchnię rodem z katalogów, w którym każdy element jest starannie przemyślany i dopasowany do układanki stworzonej przez architekta wnętrz.

Kuchnia w stylu rustykalnym
źródło: sharonsantoni.com

Modna kuchnia w starym stylu doskonale będzie prezentować się w przestronnym domu jednorodzinnym. Wystarczy jednak sprytny dobór mebli i dodatków, aby sielskiego charakteru nabrała nawet mała kuchnia w bloku.

Rustykalne meble kuchenne – jakie wybrać?

Pierwszym krokiem podczas aranżacji kuchni w stylu rustykalnym jest dobór mebli. Możemy wybrać meble na wymiar lub zamienić spójną zabudowę na samodzielnie wyszukane szafy, szafki, kredensy i komody. Kuchnia w starym stylu nie może jednak zatracić swojego naturalnego charakteru, dlatego należy sięgać wyłącznie po meble drewniane. Wyróżnikiem tej stylistyki jest stosowanie naturalnych materiałów. W tym przypadku nie sprawdzą się nowoczesne kuchnie na wymiar. Najlepiej, gdy wśród mebli znajdą się elementy, które są postarzane i niedoskonałe. Mile widziane są np. widoczne nierówności czy słoje drewna, ponieważ to one nadają całości wyjątkowego charakteru. Proste konstrukcje mebli mogą być zdobione rzeźbieniami i dekoracyjnymi listwami, motywami roślinnymi. Na frontach szafek doskonale będzie prezentować się ażurowa plecionka lub witrażowe przeszklenia.

źródło: bhg.com

Klasyczny ciąg szafek możemy zamienić na zabytkowy kredens. Obecnie kuchnia w stylu rustykalnym ma wielu zwolenników, dlatego w sklepach z powodzeniem można znaleźć ciężkie kredensy stylizowane na te sprzed lat. Możemy również pokusić się o zakup autentycznego mebla (np. na targach staroci czy aukcjach internetowych) i starannie go odnosić. Kredens z powodzeniem można połączyć z ciągiem bardziej nowoczesnych szafek i blatem, aby nasza kuchnia nie tylko pięknie się prezentowała, ale i była funkcjonalna.


Zobacz także: Styl toskański - jak urządzić włoską sielankę?

Kuchnia w stylu rustykalnym
źródło: thisoldhouse.com

Centralnym punktem wnętrza powinien stać się duży stół drewniany. Najlepiej wybierać masywne stoły z litego drewna w miejsce bardziej nowoczesnych mebli. Stoły i krzesła drewniane to miejsce, które może stać się centrum życia rodziny – to tutaj możemy spożywać wspólne posiłki, celebrować ważne chwile przy kawie i domowych wypiekach, spędzać czas z dziećmi podczas wspólnego gotowania. Krzesła drewniane można zamienić na meble tapicerowane – tapicerka musi jednak wpisywać się kolorystycznie w wystrój całego wnętrza.

źródło: detalhesdoceu.blogspot.com.br

Kuchnia rustykalna – co ze sprzętem AGD?

Nowoczesna kuchnia z płytą indukcyjną i lśniącym sprzętem AGD zupełnie nie wpisuje się w wiejski klimat. Kuchnia w stylu rustykalnym musi jednak pozostać funkcjonalna, dlatego nie możemy zrezygnować z przydatnego wyposażenia. Na rynku z powodzeniem znajdziemy piekarniki stylizowane na stare piece. Idealna będzie kuchnia do zabudowy (w ten sposób ukryjemy zmywarkę i inny nowoczesny sprzęt). Drobne urządzenia (blender, robot kuchenny itp.) warto starannie schować w szafkach, a nie eksponować na blatach.

źródło: bloglovin.com

Blaty do kuchni – co będzie pasować?

W kuchni rustykalnej blaty kuchenne mogą zostać wykonane z drewna. Możemy zachować jego naturalny urok i zamówić jedynie jego polakierowanie. Gdy wybieramy meble w innym kolorze (dla stylistyki wiejskiej charakterystyczna jest biel, rozmyty błękit i morska zieleń), blat możemy pomalować na ten sam kolor.

Kuchnia w stylu rustykalnym
źródło: josephbosco.com

Innym rozwiązaniem są drewniane meble kuchenne połączone z naturalnym kamieniem. Kuchnia w stylu rustykalnym chętnie przyjmie granit, marmur lub tańsze konglomeraty kamienne. Kamień jest trwały i bardziej funkcjonalny niż drewno, dlatego łatwiej będzie nam utrzymać go w czystości. Takie blaty doskonale będą się prezentować, gdy w aranżacje kuchni wkomponujemy kominek lub piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami.

źródło: husahusa.info

Jakich kolorów użyć i jak je łączyć?

Kuchnia w stylu rustykalnym powinna być przytulna i przestronna. Efekt ten pomoże nam uzyskać odpowiednio dobrana kolorystyka i oświetlenie. Stylistyka rustykalna kojarzy się z prostotą i jasnymi barwami. Tradycyjnym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na biało. Osoby, którym biała kuchnia kojarzy się ze zbytnią sterylnością, mogą wybrać inne jasne odcienie farby. Kuchnia w stylu wiejskim dobrze będzie prezentować się, gdy pomalujemy ściany na bardzo jasny błękit, beż, popiel czy łososiowy.

Kuchnia w stylu rustykalnym
źródło: cheapkitchendesign.top

Biel możemy wykorzystać również na meblach. W tym  przypadku biały warto jednak połączyć z innymi dodatkami. Doskonale będzie się on prezentować w duecie z odcieniem naturalnego drewna. Możemy zdecydować się na panele podłogowe do kuchni pomalowane jedynie bezbarwnym lakierem lub podłogę ułożoną z desek. Ciekawy efekt uzyskamy, gdy na drewnie będą widoczne naturalne słoje. Naturalny odcień drewna możemy wykorzystać również na wiklinowym fotelu bujanym czy koszykach na kuchenne drobiazgi.

źródło: lovingit.pl

Inne kolory warto wprowadzić w dodatkach kuchennych. Powinny to być jednak kolory ciepłe i neutralne. W styl rustykalny bardzo dobrze wpisze się morska zieleń, jasny błękit, popiel, brąz oraz różne odcienie szarości. Gdy marzy się nam rustykalna kuchnia aranżacje możemy delikatnie urozmaicić o bardziej nasycone barwy.  Czerwień na kuchennej ceratce w kratkę, obrusie czy zasłonkach to doskonały sposób, aby nadać wnętrzu sielskiego charakteru.


Zobacz także: Rustykalne nakrycie stołu - 5 niezbędnych elementów dekoracji.

Mała kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia w starym stylu to przestronne wnętrze inspirowane pomieszczeniami w wiejskich domach sprzed lat, gdzie pomieszczenie to pełniło centrum życia rodzinnego. Czy niewielka kuchnia w bloku wyklucza możliwość zaaranżowania wnętrza w stylistyce rustykalnej? Oczywiście, że nie. Jeżeli naszym problemem jest mała kuchnia inspiracje sprytnymi trikami architektów pozwolą nam stworzyć ciekawą aranżację. Jasne kolory ścian i podłóg optycznie powiększą wnętrze. Ważne jest także dobre oświetlenie kuchni. Doskonale sprawdzą się lampy sufitowe czy kinkiety imitujące dawne formy oświetlenia.

źródło: hoomdesign.com

W niewielkiej kuchni lepiej zrezygnować z wysokiej zabudowy na rzecz niskich szafek. W ten sposób optycznie pogłębimy pomieszczenie. Gdy potrzebujemy więcej miejsca i koniecznie chcemy zaprojektować górny rząd szafek, powinniśmy wybrać meble z frontami ze szkła zmatowionego. Dobrze sprawdzą się również otwarte półeczki zawieszone około 25-30 cm nad blatem, gdzie będziemy mogli ułożyć np. ozdobne pojemniki z przyprawami.

Kuchnia w stylu rustykalnym
źródło: circalighting.com

Mała, rustykalna kuchnia z salonem to także dobre rozwiązanie do bloku. Niewielkie pomieszczenie można w ten sposób otworzyć na część dzienną i sprawić, że nie będą sprawiać wrażenia klaustrofobicznych. W tym przypadku można wybudować wyspę z cegły, która będzie łączyć część kuchenną z salonem.


Zobacz także: Cegła ozdobna we wnętrzach - zastosowanie i pomysły.

Biała kuchnia w stylu rustykalnym

Białe kuchnie to nie tylko inspiracje stylistyką skandynawską czy prowansalską, ale i wnętrzami naszych babć. Przed laty właśnie na ten kolor najczęściej malowano kuchenne ściany, aby uzyskać efekt przejrzystości i czystości. Bardzo popularne były także białe kredensy drewniane zdobione rzeźbieniami oraz masywne stoły i krzesła pomalowane na biało. Inspiracje te warto wykorzystać podczas aranżacji kuchni w stylu rustykalnym.

źródło: decoratio.co

Możemy wybrać stół i drewniane krzesła pomalowane na biało oraz jednolite białe szafki, które połączymy z blatami w kolorze naturalnego drewna. W takiej aranżacji lepiej jednak zrezygnować z białej glazury nad blatem na rzecz płytek czy kafli w odcieniu cegły. Kuchnia w stylu rustykalnym powinna bowiem być ciepła i przytulna, a wykorzystanie wyłącznie bieli sprawi, że pomieszczenie może nabrać zbyt sterylnego charakteru.

Dodatki do kuchni w stylu rustykalnym: co na ścianę i parapet?  Kuchnia w starym stylu

Kuchnia w stylu rustykalnym wymaga dobrania odpowiednich dodatków. To dekoracja kuchni przesądza o jej ostatecznym charakterze. Na ścianach lepiej zrezygnować z modnego wzoru płytek czy fantazyjnej mozaiki na rzecz płytek imitujących klinkier lub naturalnej cegły.

Kuchnia w stylu rustykalnym
źródło: hellolovelystudio.com

Całość uzupełnią drobne dekoracje rustykalne. Tutaj nie ma miejsca na nowoczesne rolety typu dzień i noc czy zimne żaluzje. Mile widziane są żakardowe firanki, kolorowe zazdrostki i zasłonki w kwiaty. Na podłodze możemy ułożyć stylowy chodniczek, a na stole koronkowy obrus lub zrobioną na szydełku serwetę oraz ceramiczny wazon ze świeżymi kwiatami. Gdy znajdziemy ciekawe inspiracje kuchnia rustykalna może nabrać wyjątkowo przytulnego charakteru.

źródło: instagram.com/p/BawzUtuAKUI/

Do drewnianych mebli doskonale będą pasować dodatki z wikliny. Kosze i koszyczki doskonale sprawdzą się nie tylko w roli schowków, ale także jako donice na zioła lub kwiaty. Na parapecie pięknie będą prezentować się kamienne donice z kwitnącymi kwiatami i świeżymi ziołami. Na ścianie możemy powiesić kwiaty, pęki ziół, drewniane półeczki ze starymi książkami kucharskimi. Mile widziane są również motywy folklorystyczne, ceramika, zabytkowe naczynia wyeksponowane w przeszklonej witrynie.

Kuchnia w stylu rustykalnym
źródło: vintagemellie.blogspot.com
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kuchniamarzeń
kuchniamarzeń
3 lat temu

rustykalna, bielona, wiejska kuchnia to moje marzenie od lat
zamierzam je zrealizować

Amela
Amela
3 lat temu

Najbardziej podoba mi się inspiracja na 2 zdjęciu – naturalna, fikuśna i miła dla oka 🙂

Aga
Aga
3 lat temu

Kuchnia rustykalna to elegancka i przyjazna koleżanka 🙂 Posiadam i lubię w niej to, że non stop mogę coś zmieniać, przestawiać, ulepszać. No i czuję się jak w domu 🙂

Zamknij