Close

Jaki filtr do wody wybrać? Rodzaje, porady przy wyborze i ranking najlepszych filtrów do wody

Woda w Twoim domu lub mieszkaniu cały czas śmierdzi chlorem, a Ty musisz wydawać sporo pieniędzy na wodę w butelkach? A może boisz się, że pić wodę z kranu ze względu na bakterie? Filtr do wody to jedno z najlepszych rozwiązań, po jakie możesz sięgnąć, aby zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i wszystkich domowników. Jakie filtry do wody są dostępne w ofercie? Czym różnią się poszczególne rodzaje? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem filtra do wody!

Aktualizacja: Lipiec 2024

Filtr do wody — dlaczego warto o nim pomyśleć?

Woda, która trafia do naszych domów nie zawsze jest w pełni bezpieczna i na tyle dokładnie oczyszczona, abyśmy mogli ją pić bez gotowania. Filtr do wody przepływowy lub na cały dom pomaga całkowicie zmienić to, jak smakuje woda oraz jak wpływa na nasz organizm od wewnątrz i od zewnętrz.

3 powody, dla których filtr do wody to świetny wybór do domu

 • Sprawia, że woda nadaje się do spożycia bezpośrednio z kranu — w całej instalacji i w samej wodzie znajduje się wiele zanieczyszczeń (biologicznych, jak i mechanicznych), przez które woda jest nie tylko niesmaczna, ale również może wywoływać ból brzucha. Znane są również przypadki zakażenia bakteriami po wypiciu takiej wody.
 • Pomaga zmniejszyć twardość wody — twarda woda to problem w wielu domostwach. Jeżeli pojawia się on również u Ciebie, odpowiedni filtr z funkcją zmiękczania wody pomoże usunąć nadmiar jonów magnezu i wapnia, czyli tzw. kamienia. Woda stanie się miękka, przyjemna dla skóry i bezpieczna dla urządzeń.

  Poprawia smak, zapach i kolor wody — filtr do wody pomaga również usunąć substancje, które odpowiadają za brzydki zapach, smak, a nawet kolor wody. Oczyszczona kranówka stanie się smaczniejsza, na czym zyskają również zupy, kawa, herbata i różnego rodzaju napoje.

Jakie są rodzaje filtrów do wody?

W ofercie znajdziesz ogromny przekrój rodzajów filtrów do wody. Znajdą się zarówno modele montowana na wejściu do instalacji, które gwarantują czystą wodę w całym domu, jak i pojedyncze filtry do kuchni i łazienki, które działają w obrębie jednego kranu. Jakie zalety i wady ma każdy z rodzajów filtrów do wody?

Montowane za wodomierzem lub za wejściem wody do budynku Montowane za wodomierzem lub za wejściem wody do budynku
+ pozwalają osiągnąć czystą wodę w całym domu — w kuchni, łazience, toalecie lub w warsztacie
+ cechują się pojemnością nawet do 4 litrów, co pozwala na wydajne oczyszczanie wody
+ najlepsze modele pomagają przefiltrować wodę bez negatywnego wpływu na ciśnienie wewnątrz całej instalacji
- filtry na całą instalację wodną są zdecydowanie droższe — szczególnie na początku
- montaż zajmuje nieco więcej czasu i wymaga odpowiednich narzędzi
Filtr prysznicowy (filtr do wody wbudowany w baterię prysznicową) Filtr prysznicowy (filtr do wody wbudowany w baterię prysznicową)
+ może być zamontowany przy prysznicu lub deszczownicy
+ zmniejsza reakcje alergiczne, podrażnienia skóry wywołane chlorem lub wodą o wysokiej twardości
+ pomaga zadbać o kondycję włosów i paznokci
+ montaż zajmuje kilka minut, nie wymaga specjalnych narzędzi i nie sprawi nikomu żadnych problemów
- zapewnia tylko jednostopniową filtrację wody
- wymaga regularnej wymiany filtra
Filtr nakranowy Filtr nakranowy
+ filtr na kran zapewnia przefiltrowaną wodę na bieżąco do spożywania i gotowania
+ wiele modeli posiada specjalny przełącznik, dzięki czemu wyłączasz filtr np. do zmywania naczyń
+ montaż jest bardzo prosty i zajmuje tylko kilka minut
- filtr na kran rzuca się w oczy, co może psuć wygląd całej kuchni
Filtry podzlewozmywakowe Filtry podzlewozmywakowe
+ filtry montowane pod zlewem, dlatego są całkowicie niewidoczne z zewnątrz, a kuchnia prezentuje się estetycznie
+ poprawiają smak i zapach wody, szczególnie w miejscach, gdzie jest intensywnie chlorowana
+ szeroki wybór filtrów o różnym przeznaczeniu, dzięki czemu możesz dobrać idealnie do jakości wody w swojej okolicy
- filtry pod zlew mogą być droższe od modeli nakranowych, co wiąże się z większym wydatkiem na początku
- montaż należy do bardziej skomplikowanych i przydadzą się do niego odpowiednie narzędzia

Filtry do wody do zastosowania na całą instalację wodną

Ten rodzaj filtrów obejmuje swoim działaniem całą instalację wodną. Jest montowana na wejściu do instalacji, dzięki czemu woda, która dociera do kranów w domu lub w mieszkaniu, jest już przefiltrowana, zmiękczona i oczyszczona.

Filtry łazienkowe

Modele stworzone z myślą o oczyszczaniu wody w łazienkach. Wśród filtrów łazienkowych znajdziesz modele przeznaczone do słuchawek prysznicowych, deszczownic oraz  modele montowane bezpośrednio na kranie. Stosowanie filtrów łazienkowych pomaga walczyć z alergiami skórnymi, atopowym zapaleniem skóry, a także pomaga zadbać o kondycję włosów, paznokci czy skóry.

Filtry do wody kuchenne

Kuchenne filtry do wody przydają się do uzyskania czystej i smacznej wody w każdej kuchni. Dzięki nim możesz spożywać wodę prosto z kranu, nie martwiąc się, że jest zanieczyszczona bakteriami, kamieniem lub chlorem. W zależności od rodzaju filtra, możesz go zamontować bezpośrednio na kranie, pod zlewozmywakiem lub przy urządzeniu elektrycznym, które wykorzystuje wodę do pracy (np. ekspres do kawy).

Jak wybrać filtr do wody? Na co zwrócić uwagę?

Wybór filtra do wody nie jest taką prostą sprawą, a to dlatego, że w ofercie znajduje się cały przekrój urządzeń. Różnią się one nie tylko parametrami technicznymi (np. ciśnienie, temperatura pracy lub wielkość gwintów), ale również przeznaczeniem i funkcjami. Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając filtr do wody?

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Wybór odpowiedniego filtra do wody zacznij od określenia, do czego filtr ma służyć. Czy zależy Ci na filtrowaniu wody w całym domu, a może tylko w kuchni lub pod prysznicem? To kluczowy krok, ponieważ poszczególne rodzaju filtrów różnią się diametralnie — budową, sposobem montażu, ceną, jak i funkcjonalnością. Nie ma na rynku całkowicie uniwersalnych filtrów do wody.

Technologia filtracji
Technologia filtracji

Zwróć uwagę także, na typ technologii zastosowanej do filtracji. Masz do wyboru wymienne filtry z różnych materiałów i o różnym przeznaczeniu (np. blok węglowy, filtr sznurkowy, piankowy lub filtr odżelaziający). Dostępne są również specjalne filtry do wody wykorzystujące proces odwrotnej osmozy, sterylizację za pomocą UV lub ultrafiltrację.

Wydajność
Wydajność

Kolejny ważny parametr to wydajność, która informuje nas, ile wody w metrach sześciennych filtr jest w stanie przefiltrować w określonym czasie. Jeżeli wydajność filtra będzie zbyt niska lub po prostu niedopasowana do potrzeb gospodarstwa domowego, używanie filtra będzie czasochłonne i frustrujące. Niestety, wielu producentów nie podaje, jaka jest wydajność ich filtrów, co dodatkowo utrudnia wybór.

Wielkość filtra
Wielkość filtra

Filtr do wody ma różną wielkość, w zależności od tego, ile poziomów filtracji oferuje (jeden, trzy czy cztery) oraz gdzie jest docelowo montowany. Największe są filtry montowane na wejściu instalacji wodnej — nierzadko mają nawet 4 zbiorniki do filtrowania, a tym samym naturalnie zajmują więcej miejsca. Znajdziesz jednak również małe filtry, które najczęściej montowane są bezpośrednio na granie lub na wężu prysznicowym.

Zakres wspieranej temperatury pracy
Zakres wspieranej temperatury pracy

Filtrowaniu najczęściej podlega zimna woda wodociągowa, ale pojawiają się sytuację, w której warto wybrać specjalny filtr do gorącej wody. Pamiętaj jednak, że nie każdy filtr do takiej wody się nadaje. Jeśli chcesz filtrować gorącą wodę musisz sięgnąć po model z wytrzymałym korpusem (np. z włókna szklanego), trwałą głowicą i mosiężnymi gwintami. Dodatkowo korpus powinien być wykonany z nieprzezroczystego materiału, aby chronić wodę przed fotosyntezą, szczególnie jeśli jest montowany w nasłonecznionym miejscu.

Zakres wspieranego ciśnienia pracy
Zakres wspieranego ciśnienia pracy

Tak samo jak w przypadku temperatury, musisz się upewnić, że filtr jest dobrze dopasowany do zakresu ciśnienia, z jakimi będzie mieć do czynienia. W filtrach najczęściej ciśnienie wynosi od 10 do 12 bar. Skoro jesteśmy już przy ciśnieniu, upewnij się również, czy filtr do wody jest odporny na spadki ciśnienia oraz, czy posiada dodatkowy ciśnieniomierz, który ułatwia kontrolowanie stanu instalacji wodnej.

Rozmiar przyłączenia
Rozmiar przyłączenia

Rozmiar gwinta przyłączeniowego jest niezwykle ważny, ponieważ decyduje on o tym, czy filtr będzie pasował do instalacji wodnej w Twoim domu. Standardowy gwint przyłączeniowy wynosi 3/4 cale, ale są dostępne w ofercie również modele 1/2 cala oraz 1 cal. Upewnij się, jaka jest specyfikacja Twojej instalacji, zanim wybierzesz pierwszy lepszy filtr do wody.

Żywotność filtra do wody
Żywotność filtra do wody

Żywotność filtra do wody w dużej mierze zależy od materiałów, z jakich jest wykonany oraz jakie są zalecenia producenta w tej kwestii. Najczęstszym elementem, który należy wymieniać są wkłady filtracyjne. Przykładowo, wkłady mogą mieć żywotność od 3 do 12 miesięcy w zależności od tego, jaka jest jakość wody wodociągowej.

Jakie są rodzaje filtrów do wody ze względu na technologię filtracji?

Filtry do wody możemy podzielić również ze względu na zastosowaną technologię filtracji. Od tego aspektu zależy naprawdę wiele — m.in. to, jakie zanieczyszczenia filtr jest w stanie usunąć, na jakim etapie filtracji warto go zastosować oraz w jakich sytuacjach będzie miał najlepsze zastosowanie.

Filtry do wody oczyszczające z zanieczyszczeń mechanicznych

Filtry do zanieczyszczeń mechanicznych, nazywane również są filtrami sedymentacyjnymi. Odpowiadają za pierwszy etap filtracji, podczas którego z wody usuwane są cząsteczki stałe np. piasek, rdza z rur, muł oraz inne rodzaje osadów, które wędrują wraz z wodą i się w niej nie rozpuszczają. Najpopularniejsze filtry sedymentacyjne są wykonane z pianki poliuretanowej lub ze sznurka (tzw. filtry sznurkowe).

Filtry do wody z wkładem węglowym

Węglowy wkład do wody zapewne w pierwszej kolejności kojarzy Ci się z wkładami stosowanymi w dzbankach do filtrowania wody. Wkłady te działają bardzo podobnie.

Wewnątrz takiego filtru znajduje się wkład z węgla pozyskanego z łupin orzechów kokosowych. Filtr węglowy do wody wyłapuje z wody przede wszystkim chlor i jego produkty uboczne, które odpowiadają  za intensywny smak i zapach wody. Pozwala pozbyć się również pestycydów (np. glifosat i azotany), herbicydów (czyli środki chwastobójcze), a także fosforanów i mikroplastiku.

Filtry ceramiczne

Wkłady ceramiczne to filtry wykonane z naturalnych glinokrzemianów. Ich zastosowanie jest naprawdę szerokie — służą do wychwytywania z wody zarówno zanieczyszczeń mechanicznych, jak i mikrobiologicznych np. bakterii i wirusów. Niestety, nie sprawdzają się przy usuwaniu substancji organicznych tj. chlor, pestycydy czy metale ciężkie.

Filtry odżelaziające

Filtr do wody odżelaziający to specjalny typ wkładu, mający na celu usuwanie nadmiaru żelaza oraz manganu z wody. Obecność tych dwóch pierwiastków w wodzie może negatywnie wpływać na jej smak, kolor i zapach. Filtry odżelaziające w szczególności przydadzą się wszędzie tam, gdzie instalacji wodnej pozostawia wiele do życzenia.

Filtry zmiękczające wodę

Jeżeli mieszkasz w okolicy, gdzie problemem jest tzw. twarda woda, filtr zmiękczający to absolutna konieczność. Filtry do wody na kran lub filtry prysznicowe pomagają wychwycić jony wapnia i jony magnezu, które są odpowiedzialne za wysoką twardość, i zastępują je neutralnymi jonami sodu. Dzięki temu kamień nie odkłada się na płytkach, wewnątrz urządzeń (np. pralek lub ekspresów do kawy) oraz nie podrażnia i nie wysusza skóry.

Filtry odwróconej osmozy

Jedne z najnowocześniejszych filtrów, które wykorzystują proces odwróconej osmozy do oczyszczenia wody. Na czym właściwie to polega? Filtr posiada specjalną membranę, która przepycha zanieczyszczoną wodę w kierunku przeciwnym do ciśnienia osmotycznego, czyli odwrotnie niż zachodzi to naturalnie. Wymusza osadzanie się na membranie wszystkich, nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń.

Proces odwróconej osmozy pomaga pozbyć się różnego typu zanieczyszczeń — od mechanicznych, przez bakterie, pestycydy, jak i metale ciężkie. Dodatkowo zmiękcza również wodę. Niestety, filtry odwróconej osmozy wiążą się ze sporym wydatkiem na start, chociaż z czasem mogą wnieść zauważalną oszczędność do gospodarstwa domowego.

Filtry UV

Filtry do wody UV, nazywane również często sterylizatorami do wody, to specjalne urządzenia, które pomagają pozbyć się bakterii, wirusów i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Filtry UV wykorzystują światło ultrafioletowe, które likwiduje mikroorganizmy bez żadnych chemikaliów.

Niestety nie usuwają osadów, drobinek ani zanieczyszczeń organicznych tj. chlor i pestycydy. Jeżeli zatem woda jest pełna osadów i substancji chemicznych, prawdopodobnie będziesz musiał ją dodatkowo oczyścić przy pomocy klasycznych filtrów, zanim sięgniesz po filtrację UV.

Filtry wielostopniowe (połączenia kilku)

Ostatni rodzaj filtrów to połączenie kilku wyżej opisanych. Filtracja wielostopniowa składa się z dwóch, trzech lub czterech zbiorników, a w każdym z nich odbywa się inny typ filtracji. Możesz ze sobą połączyć wkłady usuwające różne typy zanieczyszczeń, dzięki czemu filtracja jest dokładna i dopasowana do tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Filtry wielostopniowe są w szczególności polecane przy filtracji na wejściu instalacji do domu i mieszkania.

Jaki filtr do wody wybrać? Ranking najlepszych filtrów do wody

1. Aquafilter FCPS20

★★★★★
Aquafilter FCPS20
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 3 litry
LICZBA POZIOMÓW FILTRACJI: 3
ŻYWOTNOŚĆ WKŁADU: Od 3 do 6 miesięcy
USUWANIE CHLORU I SUBSTANCJI ORGANICZNYCH: Tak
Sprawdź cenę

Aż 3 poziomy filtracji dla wody czystej wody bez chloru i zanieczyszczeń

Aquafilter FCPS20 to 3-stopniowy filtr wstępny, który instaluje się na wejściu instalacji do domu. Zestaw Aquafilter wykorzystuje aż 3 poziomy filtracji, dzięki którym woda jest oczyszczona, zmiękczona oraz pozbawiona chloru. Na pierwszym etapie z wody są usuwane wszystkie zanieczyszczenia sedymentacyjne (np. piasek, muł i rdzę). Na drugim etapie filtr zmiękcza wodę, wyciągając z wody jony wapnia i magnezu. Z kolei na ostatnim etapie, Aquafilter usuwa chlor za pomocą organicznego filtra z węgla. Woda staje się czysta, a jej smak neutralny.

Prosty i łatwy montaż do każdego domu

Aquafilter FCPS20 to świetny wybór również ze względu na łatwy i prosty montaż. Jak już wspomnieliśmy, to produkt przeznaczony do montażu na wejściu instalacji do domu. Korpus filtra jest wyposażony w uniwersalne gwinty o średnicy 3/4“, dzięki czemu pasuje do większości instalacji w domach. Na uwagę zasługuje również 3-częściowa obudowa, która zapewnia również łatwe i szybkie wymienianie wkładów filtrujących. Zarówno instalacja, jak i używanie filtra nie sprawi żadnych problemów.

ZALETY
WADY
+ 3-stopniowa filtracja, która filtruje wodę z zanieczyszczeń, pomaga zmiękczyć wodę oraz usunąć z niej szkodliwe substancje tj. chlor, pestycydy, fenol czy benzen
+ 2 ciśnieniomierze w zestawie
+ przezroczysty klosz umożliwia szybkie ocenienie zanieczyszczenia
+ prosty montaż dzięki uniwersalnym gwintom 3/4“
+ w zestawie aż 9 wkładów, które spokojnie starczą nawet na ponad rok używania
- najlepiej sprawdza się jako filtr do domów, nie mieszkań
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny zestaw na start! Woda jest wreszcie super czysta. Sam filtr bardzo wytrzymały i mocny, nie zauważyłem, żeby przeciekał. Czuć różnicę w wodzie.” - Karol, Gdynia
“Nie sądziłem, że tyle brudu znajduje się w wodzie. Bardzo się cieszę, że wreszcie zainstalowaliśmy filtr. I wyszło taniej niż się spodziewałem.” - Patryk, Dąbrowa Górnicza

2. Wessper TripleMax 3/4“

★★★★★
Wessper TripleMax 3/4“
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 2 litry
LICZBA POZIOMÓW FILTRACJI: 3
ŻYWOTNOŚĆ WKŁADU: Brak informacji
USUWANIE CHLORU I SUBSTANCJI ORGANICZNYCH: Tak
Sprawdź cenę

3 rodzaje filtrów dla lepszej filtracji

Wessper TripleMax to kolejny zestaw, który oferuje 3-poziomową filtrację do Twojego domu. Na pierwszym etapie filtracji do akcji wkracza filtr piankowy, który wychwytuje duże zanieczyszczenia mechaniczne tj. piasek, muł lub inne osady. Na drugim poziomie znajduje się filtr sznurkowy, który również pomaga usunąć duże zanieczyszczenia. Ostatnim etapem jest filtr w formie bloku węglowego, który odpowiada za usuwanie niewidocznych zanieczyszczeń organicznych, chloru, pestycydów i innych toksycznych substancji.

Przezroczysta obudowa i trwały gwint

W przypadku tego zestawu warto jeszcze wspomnieć o dwóch ważnych zaletach. Po pierwsze, tutaj również znajdziesz filtr w przezroczystej obudowie. Takie rozwiązanie pozwala Ci w łatwy sposób, wyłącznie za pomocą wzroku, sprawdzić, jak mocno zanieczyszczone są filtry. Nie musisz już rozkręcać całej konstrukcji lub wyjmować filtrów. Po drugie, Wessper TripleMax ma bardzo trwały gwint wykonany z mosiądzu. Dzięki temu przyłączenie jest bardzo stabilne i nie wpływa negatywnie na trwałość instalacji.

ZALETY
WADY
+ 3 poziomy filtracji złożone z filtra piankowego, sznurkowego i bloku węglowego
+ przezroczysta obudowa dla łatwiejszego kontrolowania zanieczyszczeń w filtrach
+ mosiężne gwinty o uniwersalnej średnicy 3/4 cala
+ bardzo dobra jakość wykonania
- brak regulatora ciśnienia bądź ciśnieniomierza w zestawie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super jakość i super cena. Mocny filtr, nic nie przecieka. Filtruje świetnie, polecam.” - Bartosz, Łódź
“Jeden z najlepszych filtrów, jakie miałem. Na duży plus, że ma 3 typy wkładów do filtrowania w środku. Polecam.” - Mirosław, Suwałki

3. UST-M WFW 3/4" EMI

★★★★★
UST-M WFW 3/4
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 1 litr
LICZBA POZIOMÓW FILTRACJI: 1
ŻYWOTNOŚĆ WKŁADU: Nie dotyczy
USUWANIE CHLORU I SUBSTANCJI ORGANICZNYCH: Nie dotyczy
Sprawdź cenę

Nowoczesny i trwały filtr do wody

UST-M to filtr do wody wyposażony w nowoczesny korpus WFW. Posiada on odpowietrznik, dopracowaną głowicę, podwójny o-ring, a także mosiężną wtopkę. Takie połączenie gwarantuje nie tylko prawidłowo zainstalować głowicę i uniknąć zbyt mocnego dokręcenia, ale również zapewnia trwałość na wiele lat. Dodatkowo przyłącze dostępne w zestawie ma średnicę 3/4“, dzięki czemu sprawdzi się w niemal każdej instalacji wodnej.

Wybierz idealny filtr dla siebie

System filtracji od firmy UST-M współgra z różnymi rodzajami filtrów, a to oznacza, że możesz wykorzystać go na różnym etapie filtracji. Wewnątrz korpusu możesz umieścić filtr sznurkowy, sedymentacyjny, węglowy, sedymentacyjno-węglowy, usuwający żelazo, ceramiczny, zmiękczający, a nawet antybakteryjny z nanosrebrem. Niestety, w zestawie nie znajdziesz żadnego filtra, dlatego musisz dokupić go osobno.

ZALETY
WADY
+ filtr do wody z uniwersalnym przyłączem 3/4“
+ wytrzymała głowica z odpowietrznikiem
+ przeroczysty korpus ułatwia kontrolowanie poziomu zanieczyszczeń
+ strzałka z kierunkiem przepływu wody ułatwia montaż
- w zestawie znajduje się tylko jeden korpus i nie ma żadnych dodatkowych akcesoriów (chociażby wkładu filtrującego)
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Wahałem się, czy filtr z plastiku będzie mocny, ale wszystko jest solidne. Korpus i gwinty wydają się bardzo trwałe. Montaż przebiegł bez problemu.” - Tomasz, Warszawa
“Bardzo dobry produkt za te pieniądze. Szkoda jednak, że w zestawie nie ma wkładów, ale za to mogę kupić dokładnie takie, jakich potrzebuję.” - Ola, Zgierz

4. Aquafilter 4-FE-ST

★★★★★
Aquafilter 4-FE-ST
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 4 litry
LICZBA POZIOMÓW FILTRACJI: 4
ŻYWOTNOŚĆ WKŁADU: Od 3 do 6 miesięcy
USUWANIE CHLORU I SUBSTANCJI ORGANICZNYCH: Tak
Sprawdź cenę

4-poziomowy filtr dla jeszcze czystszej i bezpieczniejszej wody

Jeżeli mieszkasz w okolicy, gdzie jakość wody pozostawia wiele do życzenia, sięgnij po filtr do wody Aquafilter 4-FE-ST. Ten model wyposażony jest w aż 4 zbiorniki do filtrowania i 4 bakteriostatyczne dyski centrujące. Woda, która przeszła przez taki system filtracji, jest dokładnie oczyszczona, pozbawiona jonów wapnia odpowiedzialnych za wysoką twardość, pozbawiona żelaza oraz wszystkich organicznych substancji, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.

Aż 9 wkładów w zestawie

Wybierając ten zestaw, otrzymasz na start aż 9 wkładów filtrujących! Jakie rodzaje wkładów znajdziesz w zestawie? To produkty do oczyszczania wody z różnego typu cząsteczek — np. wkład z polipropylenu do zbierania osadów mechanicznych, wkład zmiękczający wodę, wkład odżelaziający, a także naturalny wkład węglowy z orzechów kokosowych. Żywotność wkładów waha się od 1 do 6 miesięcy w zależności od tego, o jakim dokładnie rodzaju wkładu mówimy.

ZALETY
WADY
+ 4-poziomowa filtra dla jeszcze czystszej wody
+ praktyczny i wytrzymały korpus z przezroczystego tworzywa sztucznego
+ aż 9 wkładów filtrujących w zestawie (w tym również odżelaziający wodę)
+ aż 4 pierścienie antybakteryjne
+ prosty w montażu
+ 2 ciśnieniomierze w zestawie
- w zestawie znajdują się tylko 2 wkłady węglowe
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“To nasz pierwszy filtr i z racji słabej jakości wody wzięliśmy aż 4 poziomy filtracji. Gołym okiem widać, ile się w tej wodzie zatrzymuje syfu. Bardzo polecam.” - Paulina, Rzeszów
“Produkt 8/10. Wygląda porządnie, nic nie przecieka, jestem bardzo zadowolony z zakupu.” - Krzysztof, Szczecin

5. Wessper Aqua Shower WES081

★★★★☆
Wessper Aqua Shower WES081
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: Nie dotyczy
LICZBA POZIOMÓW FILTRACJI: 1
ŻYWOTNOŚĆ WKŁADU: 5000 litrów lub 6 miesięcy
USUWANIE CHLORU I SUBSTANCJI ORGANICZNYCH: Tak
Sprawdź cenę

Woda przyjazna skórze nawet dla alergików

Wessper WES081 to specjalny filtr przepływowy, który montuje się pod prysznicem. Wewnątrz filtra znajdują się złoża cynkowo-miedziowe, które mają za zadanie usuwać metale ciężkie oraz likwidować drobnoustroje i bakterie. Dodatkowo zmiękcza wodę, która wysusza i podrażnia wrażliwą skórę. Dzięki temu woda staje się łagodniejsza dla osób cierpiących na alergię lub atopowe zapalenie skóry.

Błyskawiczny i prosty montaż w kilka minut

Ogromną zaletą tego modelu jest również bajecznie prosty montaż. Nie potrzebujesz do tego nawet żadnych narzędzi. Możesz zrobić to na dwa sposoby: wkręcając filtr między baterię, a wąż prysznicowy lub bezpośrednio między słuchawką a wężem prysznicowym. Wessper Aqua Shower pasuje również do deszczownic.

ZALETY
WADY
+ prosty i szybki montaż na dwa sposoby
+ oczyszcza wodę z kamienia, patogenów i substancji podrażniających skórę
+ pomaga zadbać o skórę, włosy i paznokcie
+ sprawdza się również przy deszczownicach
+ idealny wybór dla dzieci oraz dorosłych ze skórą wrażliwą, podatną na alergie i AZS
+ filtr starcza na 5000 litrów lub 6 miesięcy
- filtr przeznaczony wyłącznie do prysznica — nie oczyszcza wody w całym domu, jak inne modele
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super filtr do prysznica. Słuchawka wreszcie nie ma tyle kamienia, a ja nie muszę jej szorować i moczyć w occie. Polecam.” - Agnieszka, Toruń
“Montaż przebiegł super szybko i zdecydowanie robi różnicę przy AZS. Bardzo polecam.” - Małgosia, Gdynia

6. Aquafilter AF-2ST-PP

★★★★☆
Aquafilter AF-2ST-PP
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 2 litry
LICZBA POZIOMÓW FILTRACJI: 2
ŻYWOTNOŚĆ WKŁADU: Od 3 do 6 miesięcy
USUWANIE CHLORU I SUBSTANCJI ORGANICZNYCH: Tak
Sprawdź cenę

Wygodna i praktyczna obudowa 3-częściowa

Aquafilter AF-2ST-PP cechuje się bardzo przemyślaną konstrukcją. Obudowa filtra jest wykonana z trzech niezależnych części, dzięki czemu korpus zyskuje na szczelności. Ma to również wpływ na zdecydowanie łatwiejszą wymianę filtrów — nie musisz już rozkręcać całego filtra, aby zamontować nowy filtr.

Wkład siatkowy i antybakteryjne dyski centrujące

Filtr do wody od firmy Aquafilter składa się z dwóch osobnych zbiorników do filtrowania, a na wejściu został wyposażony w dodatkowy filtr siatkowy. Takie rozwiązanie zapewnia wstępne czyszczenie wody, dzięki czemu filtry zainstalowane w domu mają mniej pracy, a ich żywotność wydłuża się. Na uwagę zasługują również dyski antybakteryjne z jonami srebra, które chronią przed namnażaniem się bakterii wewnątrz filtra.

ZALETY
WADY
+ antybakteryjne dyski centrujące chronią przez namnażaniem się bakterii
+ dodatkowy wkład sitowy wstępnie oczyszcza wodę
+ 5 wkładów filtrujących w zestawie
+ 3-częściowa budowa ułatwia dostęp do filtrów i zwiększa wytrzymałość filtru
- dwustopniowy filtr może nie być wystarczający, jeśli woda wodociągowa jest bardzo słabej jakości
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Nasza woda nie należy do najgorszych, więc dwa poziomy filtracji sprawdzają się świetnie. Cena na plus, więc polecam.” - Artur, Olsztyn
“Bardzo dobry produkt w świetnej cenie. Woda w smaku zauważalnie lepsza.” - Bożena, Wrocław

7. Amustlang ART. PRE34-1

★★★★☆
Amustlang ART. PRE34-1
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: Nie dotyczy
LICZBA POZIOMÓW FILTRACJI: 1
ŻYWOTNOŚĆ WKŁADU: Brak danych
USUWANIE CHLORU I SUBSTANCJI ORGANICZNYCH: Nie
Sprawdź cenę

Wytrzymały filtr z mosiądzu i stali nierdzewnej

Filtr do wody Amustlang zdecydowanie wyróżnia się na tle innych produktów, dzięki materiałom, z jakich jest zrobiony. Filtr jest wykonany nie tylko z tworzywa sztucznego, ale i ze stali nierdzewnej i mosiądzu, co zapewnia jeszcze lepszą wytrzymałość mechaniczną i odporność na wyższe temperatury (do 40 stopni Celsjusza). Mosiądz i stal nierdzewna sprawiają również, że filtr nie wyróżnia się tak jak modele wykonane z tworzywa sztucznego.

Łatwa i szybka wymiana wkładów filtrujących

Amustlang to przemyślany model, który został zaprojektowany tak, aby wymiana wkładów filtrujących była prosta i szybka. Ten filtr jest wyposażony w zawór oczyszczający, dzięki któremu możesz dostać się do wnętrza obudowy i wyczyścić filtr. Czyszczenie filtra raz w miesiącu sprawia, że działa dokładniej, a woda filtruje się szybciej.

ZALETY
WADY
+ obudowa ze stali nierdzewnej i mosiądzu zwiększa trwałość oraz jeszcze lepiej chroni przed przeciekaniem
+ wyposażony w kalendarz, na którym zaznaczasz, kiedy ostatnio czyściłeś filtr
+ odpowiedni do wody o temperaturze od 5 do 40 stopni Celsjusza
+
- w zestawie tylko jeden wkład filtrujący
- nie oczyszcza wody z substancji organicznych
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny sprzęt do wstępnego czyszczenia wody. Nie miałem nawet pojęcia, że tyle zanieczyszczeń jest w wodzie. Polecam.” - Dominik, Lubawa
“Duży plus za przeroczysty korpus. Montaż jest prosty i szybki. Czekam na pierwsze efekty filtracji.” - Roman, Kraków

8. Aquafilter FHPR-3BS

★★★☆☆
Aquafilter FHPR-3BS
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 1 litr
LICZBA POZIOMÓW FILTRACJI: 1
ŻYWOTNOŚĆ WKŁADU: 14 000 litrów lub 6 miesięcy
USUWANIE CHLORU I SUBSTANCJI ORGANICZNYCH: Nie
Sprawdź cenę

5 wkładów sznurkowych gratis

Zestaw Aquafilter FHPR-3BS to świetny zestaw startowy do wstępnego oczyszczania wody z osadów, piasku i rdzy. Dlaczego? W zestawie znajdziesz nie tylko sam filtr do wody, ale również aż 10 wkładów filtrujących wykonanych z polipropylenowego sznurka. Ten typ wkładów przeznaczony jest do usuwania osadów sedymentacyjnych, które wędrują wraz z wodą.

Przezroczysty korpus 3-częściowy

Aquafilter FHPR-3BS to kolejny model, którego korpus składa się z 3 elementów. Dzięki temu filtr zyskuje na szczelności, staje się bardziej wytrzymały, a wymiana filtrów w przyszłości nie przysparza żadnych problemów. Korpus jest dodatkowo przezroczysty, dzięki czemu nie musisz rozkręcać filtra, aby sprawdzić stopień zanieczyszczenia wkładów.

ZALETY
WADY
+ filtr z przeroczystym korpusem,uniwersalne przyłącze 3/4“
+ w zestawie 5 wkładów sznurkowych do filtrowania
- w zestawie tylko wkładu filtrujące sznurkowe
- niskie ciśnienie maksymalne pracy (6 bar)
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry filtr. Nie mam zastrzeżeń co do jakości, ale musiałem dokupić dodatkowo filtr węglowy.” - Karol, Gdańsk
“Już po kilku dniach widać, że filtr sporo zebrał. Jestem w szoku, zobaczymy jak radzi sobie z usuwaniem kamienia.” - Michał, Warszawa

Przed czym dokładnie mogą chronić filtry do wody?

Po filtry do wody na cały dom sięgamy po to, aby przede wszystkim oczyścić wodę z kamienia oraz nierozpuszczalnych osadów. W wodzie wodociągowej znajduje się jednak zdecydowanie więcej substancji, które mają wpływ nie tylko na wygląd, smak czy zapach wody, ale również na zdrowie całej rodziny. Co pomaga usunąć filtr do wody?

Bakterie i mikroorganizmy

Woda, która trafia do naszych domów, jest uzdatniana przez specjalne przedsiębiorstwa zajmujące się oczyszczaniem jej z chorobotwórczych mikroorganizmów. Niestety, bardzo często dochodzi do wtórnego zakażenia wody pod wpływem wysokich temperatur, zanieczyszczenia wody odchodami zwierzęcymi i ludzkimi, a także złym stanem instalacji wodociągowej.

W ten sposób w wodzie, która trafia do kranów, pojawiają się grzyby, wirusy, pierwotniaki oraz bakterie. Dobranie odpowiedniego filtra do wody, który jest w stanie oczyścić ją z mikroorganizmów jest niezwykle ważne. Dlaczego? Wiele z tych mikroorganizmów może doprowadzić do zakażenia chorobami na drodze pokarmowej i kropelkowej. Najczęściej są to patogeny takie jak:

 • bakterie Escherichia Coli — bakteria, która najczęściej znajduje się w wodzie trafiającej do naszych domów. Bakteria E.coli odpowiada za zakażenia układu pokarmowego i takie objawy jak: biegunka, ból brzucha, gorączka, nudności i wymioty.
 • bakterie Legionelli — ten rodzaj bakterii występuje w rurach z ciepłą wodą, a to właśnie wysokie temperatury sprawiają, że Legionella intensywnie się namnaża. Legionella jest bardzo groźna dla człowieka, a jej zakazić się możesz po prostu wdychając aerozol (parę wodną) podczas prysznica, kąpieli lub mycia rąk. Legionella wywołuje chorobę zwaną legionellozą (choroba legionistów), która obejmuje przede wszystkim układ oddechowy, ale w wielu przypadkach kończy się niewydolnością wielonarządowa. Jest bardzo groźna dla osób z osłabionym układem odpornościowym i osób starszych.
 • bakterie Helicobacter Pylori — ten rodzaj bakterii na początku nie daje żadnych objawów, ale z czasem prowadzi do zapalenia błony śluzowej żołądka, dwunastnicy, wrzodów oraz raka przewodu pokarmowego. Brak higieny jest najczęstszą przyczyną zarażenia Helicobacter, ale bakteria i jej forma przetrwalnikowa może znaleźć się również w wodzie.

Pamiętaj, że nie każdy filtr do wody jest w stanie usunąć zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Jeżeli na tym zależy Ci w szczególności, zwróć uwagę, na typ zastosowanej technologii (np. filtry wykorzystujące światło UV lub zjawisko odwróconej osmozy).

Cząstki stałe

Oczyszczanie wody z cząsteczek stałych, czyli nierozpuszczalnych osadów, to jedno z podstawowych zastosowań filtrów do wody. Do takich osadów należy rdza, piasek, muł lub glina. Zdecydowanie nie są to substancje, które powinny znajdować się w wodzie, której używasz na co dzień.

Drobiny osadów źle wpływają na kondycję urządzeń, jak i samej instalacji wodnej. Obciążają filtry i pompy oraz gromadzą się w rurach, wpływając negatywnie na ciśnienie wody. Oczyszczenie wody z osadów sedymentacyjnych poprawia skuteczność kolejnych etapów filtracji.

Chlor

Podczas profesjonalnego uzdatniania i oczyszczania wody używa się chloru do zabicia wszystkich patogenów. Niestety, chlorowana woda jest dla człowieka szkodliwa, dlatego to tak ważne, aby w Twoim domu znalazły się filtry, które są w stanie usunąć chlor oraz jego pochodne.

Chlor oraz produkty uboczne chloru są groźne dla zdrowia z wielu powodów. Naukowcy zauważyli związek między spożywaniem chlorowanej wody i zachorowaniem na raka pęcherza moczowego i okrężnicy. Kobiety w ciąży powinny być w szczególności ostrożne, ponieważ woda oczyszczona chlorem może doprowadzić do poronienia lub pojawienia się wad rozwojowych u dzieci.

Związki organiczne

W wodzie wodociągowej mogą znaleźć się również szeroko pojęte związki organiczne. Są to substancje, które w swoim składzie zawierają przede wszystkim węgiel, ale nierzadko również inne, szkodliwe substancje tj. siarka, fosfor, wodór lub tlen.

Związki organiczne w wodzie są szkodliwe z wielu powodów. Między innymi wpływają negatywnie na smak i zapach wody, wchodzą w reakcję z chlorem, przez co dochodzi do wytworzenia innych substancji szkodliwych dla zdrowia, czyli ubocznych produktów dezynfekcji (np. trihalometany THM). Dodatkowo zapychają filtry (w szczególności membrany i żywice jonowymienne), przez co jakość filtracji spada.

Metale ciężkie

W wodzie mogą pojawić się także szkodliwe metale ciężkie, czyli rtęć, ołów, kadm, nikiel, miedź, chrom. Głównym źródłem metali ciężkich są przede wszystkim rury wykonane z ołowiu, które zostały wycofane już wiele lat temu, a mimo to ich pozostałości w dalszym ciągu zanieczyszczają instalację wodną. Filtrowanie wody z metali ciężkich jest niezwykle ważne, w szczególności jeśli w domu przebywają dzieci, które są najbardziej narażone na zatrucie ołowiem.

Kamień

Filtry do wody na cały dom usuwają również kamień, czyli sole wapnia i magnezu, które odpowiadają za wysoką twardość wody. Twarda woda po jakimś czasie staje się widoczna gołym okiem, gdyż osadza się na płytkach, kabinach prysznicowych, zapycha przewody (np. w pralce) i wyloty słuchawek prysznicowych.

Jak bardzo wydajne są filtry i ile może kosztować ich roczne stosowanie? Czy jest to ekonomiczne w stosunku do korzyści?

W przypadku filtrów do wody największe koszty zawsze ponosimy na samym starcie. Wiąże się to z zakupieniem całego zestawu do filtrowania, który uwzględnia korpusy, gwinty, przyłącza, a nawet antybakteryjne dyski centrujące. W zależności od marki, liczby poziomów filtrowania i jakości wykonania cena ta może wahać się od 400 zł do nawet kilku tysięcy złotych.

Raz zakupiony filtr do wody starczy Ci na lata pod warunkiem, że nie dojdzie do jego uszkodzenia lub utraty szczelności.

Kolejne koszty, jakie poniesiesz w związku z posiadaniem filtr to regularna wymiana wkładów filtrujących. Jeśli wybrałeś zestaw, w którym znajdują się wkłady na start, to sprawia jest zdecydowanie prostsza i tańsza. Kolejne wkłady filtrujące będzesz musiał kupić dopiero po 3,6 lub 12 miesiącach w zależności od tego, w jakim stanie jest instalacja wodociągowa, czy woda jest bardzo zanieczyszczona i jakie są dokładne zalecenia producenta wkładów. Cena jednego wkłądu wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Jakie jeszcze zalety mogą mieć filtry do wody?

O filtrach do wody zawsze mówimy w kwestii bezpieczeństwa podczas spożywania czy tego, jak wpływają na sprzęty domowe. Jednak czy wiesz, że już słuchawka prysznicowa z filtrem może również ochronić Twoją skórę, paznokcie, a nawet włosy przed niekorzystnym działaniem wody?

Filtry do wody są polecane w szczególności alergikom, osobom z wrażliwą skórą, niemowlętom i dzieciom. Usuwanie metali ciężkich i substancji wysuszających skórę, zmiękczanie wody i redukcja ilości chloru w wodzie pozytywnie wpływają na nasze ciało również od zewnątrz.

Jak filtry do wody działają na skórę?

 • pomagają zmniejszyć alergie i wykwity skórne
 • chroni przed podrażnieniami i uczuciem napięcia skóry
 • wspiera leczenie przy AZS, czyli atopowym zapaleniu skóry
 • chroni przed zabrurzeniem naturalnej flory bakteryjnej skóry
 • pozytywnie wpływa na włosy, w szczególności te z tendencją do przesuszenia

Jaki filtr do wody wybrać? Podsumowanie

Filtr to wody to must-have w domu i mieszkaniu z wielu powodów. Przede wszystkim to najłatwiejszy i najtańszy sposób na zyskanie smacznej i bezpiecznej wody do picia i do gotowania. Filtracja wody może całkowicie odmienić również kondycję Twojej skóry i włosów, szczególnie jeśli woda w okolicy jest bardzo twarda lub chlorowana,  a Twoja skóra jest bardzo wymagająca. Co jednak najlepsze w filtrach do wody, że to Ty decydujesz, czego potrzebujesz. Możesz zainstalować filtr na cały dom lub tylko w kuchni bądź tylko w łazience. Możesz też dobrać odpowiedni typ wkładu w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. W każdej sytuacji filtr do wody okaże się wspaniałym wyborem, na którym zyskają wszyscy domownicy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij