Close

Cegła ozdobna we wnętrzach – zastosowanie, porady, pomysły

Kiedyś niezwykle popularnym pokryciem ścian była boazeria, a dziś najchętniej wybierane są farby i tapety, które wracają do łask. Ściany nie muszą wcale być jednolite - jeśli szukasz pomysłu na urozmaicenie wystroju mieszkania, zobacz, gdzie sprawdzi się cegła ozdobna i do jakich stylów pasuje.

cegła ozdobna
Surowa cegła podkreśli unikalny charakter starego budownictwa. źródło: freshhouse.de

Rodzaje cegieł

Cegła to materiał budowlany znany już od czasów starożytnych. Rodzajów tego budulca jest kilka. Cegła pełna to klasyczna cegła przeznaczona do budowy ścian zewnętrznych. Pustak to natomiast cegła o podobnej wielkości, ale pusta w środku, dzięki czemu jest o wiele lżejsza.  Warto też wiedzieć, że wymiary cegły mogą być różne, dopasowane do danej budowy, ponieważ nie są unormowane. Można także podzielić cegły ze względu na materiał: 

  • cegła surowa, suszona,
  • ceramiczna cegła
  • cegła wapienno-piaskowa,
  • szamotowa cegła
  • cegła magnetyzowa,
  • klinkier (cegła klinkierowa)
  • cegła żużlowa, 
  • luksfer
  • cegła cięta (lico rustykalne)
cegła ozdobna
Lico cegły to nic innego jak cegła pocięta na płaskie, 2-centymetrowe płaty. Materiał pozyskiwany jest zazwyczaj z rozbiórek przedwojennych budynków, dzięki czemu każda płytka ma unikalny charakter. źródło: retrocegla.pl

Obok tych budowlanych jest także cegła ozdobna, przeznaczona do wykańczania ścian we wnętrzach oraz jako dekoracja od wewnątrz. Odmiennym rodzajem są płytki ceglane, które stanowią imitację prawdziwej cegły, są lżejsze i dzięki temu nadają się do większości wnętrz.

W jakich miejscach sprawdzi się cegła ozdobna?

Cegła ozdobna może być wykorzystana na wiele sposobów. Sprawdzi się zarówno jako dekoracja ścian we wnętrzu, jak również jako cegła elewacyjna. W zależności od tego, gdzie chcemy cegłę położyć, możemy wybrać spośród kilku rodzajów. Jako cegła na ścianę w salonie sprawdzą się cienkie ceglane płytki, które można łatwo przykleić.

cegła ozdobna w kuchni
Cegła we wnętrzach kojarzy się głównie ze stylem loftowym, jednak przy odpowiedniej aranżacji potrafi nabrać rustykalnego charakteru. żródło: homebnc.com

Można również wyeksponować prawdziwą cegłę ukrytą pod tynkiem. Stara cegła to niezwykle klimatyczna ozdoba, którą polubi kuchnia w stylu skandynawskim. To materiał łatwy w utrzymaniu czystości, sprawdzi się więc idealnie na ścianie przy zlewie zamiast tradycyjnych płytek. Komponuje się z wieloma stylami i bardzo łatwo ją odnowić, malując na inny kolor. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej impregnacji i ochronie przed tłuszczem.

cegła ozdobna w łazience
źródło: bhg.com

Łazienka nowoczesna to często wykończone oryginalnymi materiałami pomieszczenie. Aby nie ograniczać się do ceramiki, warto dać szansę cegle i tutaj. Również należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji, ale dzięki temu, że cegłą nie traci swojego koloru z upływem lat, modna łazienka z pewnością ją pokocha na długi czas.

Aranżacja sypialni z ceglaną ścianą to natomiast doskonały sposób na dodanie temu pomieszczeniu wyrazistego charakteru. To mocny akcent we wnętrzu, wygląda ciekawie nad łóżkiem i pasuje do wielu stylów. Najlepiej jednak uważać z ciemnymi, mocnymi kolorami, bo w sypialni powinien panować spokojny klimat, który sprzyja wypoczynkowi.

cegła ozdobna w sypialni
Pociągnięta na jednej ścianie, surowa cegła nada się nawet do niewielkiego wnętrza z jednym oknem | źródło: thespruce.com

Chcąc natomiast udekorować cegłą zewnętrzne ściany domu, najlepiej wykorzystać klinkier, odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Zaimpregnowana i odpowiednio przygotowana tradycyjna cegła również da w takim przypadku egzamin.


Zobacz także: Płytki na ścianę - czy to jedyne wyjście? Inspiracje ścienne

Do jakich stylów pasuje cegła ozdobna?

Cegła ozdobna jest bardzo uniwersalna. Pierwszym skojarzeniem jest styl loftowy, ale ceglana ściana komponuje się świetnie także z nowoczesnym czy minimalistycznym w formie przełamania stonowanej aranżacji. Z cegłą lubi się też styl retro - dzięki niej można mieszkanie nieco unowocześnić, nie odejmując mu klimatu.

cegła ozdobna
źródło: pinterest.com

Styl eklektyczny również można połączyć z ceglaną ścianą, szczególnie że eklektyzm to połączenie kilku stylów: łącząc styl industrialny ze skandynawskim można osiągnąć ciekawy efekt. Stara cegła, podniszczona i naznaczona upływem czasu, to natomiast motyw wręcz stworzony dla wabi-sabi.

Jak fugować cegłę?

Aby cegła ozdobna to była prawdziwa dekoracja domu, trzeba prawidłowo podejść do kwestii fugowania. Proces obejmuje klika etapów:

  • przygotowanie, czyli usunięcie zanieczyszczeń z cegieł,
  • dobór zaprawy oraz narzędzi do fugowania. Zaprawa powinna mieć półsuchą konsystencję, dawać się formować, ale nie spływać, 
  • fugowanie, najlepiej zacząć od najgłębszych szczelin i wypełniać te poziome, a potem pionowe, 
  • prace końcowe, usuwanie resztek zaprawy, najlepiej zacząć godzinę po zakończeniu fugowania.

Cegła dekoracyjna do ogrodu

Cegła ozdobna dodaje uroku nie tylko wnętrzom, ale także aranżacja ogrodów wygląda ciekawie w połączeniu z tym materiałem. Można układać ją w wielu miejscach i w sąsiedztwie różnych materiałów. Cegła dekoracyjna w ogrodzie - kilka pomysłów:

  • cegła czerwona wykorzystana jako podłoga tarasu, szczególnie w miejscu, gdzie dominuje zieleń,
  • można wyłożyć cegłą również alejki, altany i schody,
  • murki oddzielające od siebie części ogrodu wykonane z cegły,
  • cegła na kominek, grill czy palenisko w ogrodzie to świetny i efektowny pomysł,
  • elementy ogrodowe takie jak donice na kwiaty, rabaty i obrzeża trawnika wykonane z cegły to estetyczny sposób na zaprowadzenie porządku,
  • obudowa studni - w tym przypadku trzeba bezwzględnie pamiętać o zaimpregnowaniu cegły, w przeciwnym razie będzie nasiąkać wodą,
  • ceglany domek dla owadów - absolutny must have wszystkich działek i ogrodów, jeśli nadal nie wiesz, o co właściwie w tych domkach chodzi, znaleźliśmy prezentacje, która wyczerpuje temat: o tutaj

Imitacja cegły - kiedy warto ją użyć?

Prawdziwa cegła nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli podoba Ci się ten motyw, ale w twoim mieszkaniu nie ma warunków na taką aranżację, postaw na płytki z cegły. Można łatwo przykleić je do każdej ściany i ich montaż nie wymaga remontu całego pomieszczenia. Jest to operacja szybka i sprawdzi się wszędzie. Cegiełki na ścianę można położyć w kuchni, w łazience czy w salonie, a wybór jest szeroki. Na rynku dostępne są również płytki imitujące kamień na ścianę. Płytki klinkierowe są odporne na zniszczenia, nie nasiąkają wodą i nie wymagają impregnacji. 

cegła ozdobna na balkonie
Płytki klinkierowe doskonale sprawdzą się do dekoracji elewacji oraz... balkonu! źródło: ikea.com

Biała cegła ozdobna - pomysły, aranżacje, inspiracje

Biel to kolor ponadczasowy, a cegła ozdobna na ścianę wcale nie musi być czerwona. A gdyby tak połączyć te dwie kwestie? Biała cegła wygląda estetycznie, może optycznie powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie. Ciekawie wygląda w połączeniu z bardziej intensywnymi kolorami, a we wnętrzach minimalistycznych stanowi mocniejszy akcent w otoczeniu jasnych, delikatnych barw. Modne kolory ścian będą z nią świetnie współgrać. Jeśli nie lubisz się z bielą we wnętrzach, ale poszukujesz delikatnego koloru, cegła ozdobna szara sprawdzi się doskonale.

biała cegła ozdobna
źródło: blackbanddesign.com

Biała cegła na ścianie stanowi główny element dekoracyjny wnętrza, warto więc odpowiednio ją wyeksponować.  Trzeba też pamiętać, że ze względu na to, iż jest to mocny element wystroju, cegła nie powinna pomieszczenia zdominować. Dlatego najczęściej umieszcza się ją na jednej ścianie lub tylko fragmencie, dzięki czemu przyciąga wzrok, ale nie przytłacza. W salonie najlepiej zaprezentuje się na ścianie, przy której stoi telewizor, znajduje się kominek lub kanapa. 

biała cegła ozdobna
źródło: pinterest.com

Cegła w łazience to także ciekawy pomysł, ale trzeba oczywiście pamiętać o odpowiednim jej przygotowaniu lub zdecydować się na płytki klinkierowe. Jeśli cegła ma być naturalna, najlepiej unikać jej w strefie mokrej, blisko wanny, prysznica czy umywalki.

cegła ozdobna w łazience
źródło: frenchbydesign.com

Decydując się na biel, warto przemyśleć, czy kolor ten będzie pasować do danego wnętrza. Styl skandynawski, industrialny oraz minimalistyczny pokochają białą cegłę, jednak w przypadku aranżacji klasycznych lepiej wybrać tradycyjną wersję. 


Zobacz także: Lastryko we wnętrzach – wielki powrót


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij