Close

Aksamit – materiał luksusowy. Jak i gdzie najlepiej wykorzystać jego potencjał?

Aksamit - materiał ten z impetem wkroczył na salony. W dosłownym znaczeniu. Obecnie, to jeden z najgorętszych hitów aranżacyjnych, jeśli chodzi o materiały. Pojawia się na fotelach, sofach, a nawet na ścianach! Jak wykorzystać aksamit we wnętrzu? Czym różni się aksamit od weluru? Jakie kolory aksamitu są najmodniejsze? Podpowiadamy!

Aksamit, to miękki i niezwykle przyjemny w dotyku materiał. Sprawia, że wnętrze nabiera posmaku luksusu, eleganckiego sznytu i szczypty ekstrawagancji. Pluszowy akcent sprawia, że wnętrze wygląda nowocześnie i ponadczasowo. Nieważne, czy wprowadzimy go w postaci niewielkich dodatków czy mebli, wniesiemy do wnętrza zupełnie nową jakość. Dlatego nie bój się wprowadzić pluszowych materiałów do swojego domu! Dodaj parę aksamitnych akcentów i ciesz się odświeżoną aranżacją. Jakie kolory aksamitu są obecnie modne? Do jakich wnętrz pasuje aksamit?  Jakie aksamitne trendy wyznaczają w tym sezonie dekoratorzy wnętrz?  Podpowiedzi szukajcie poniżej. 

Aksamit – materiał sezonu 2019/2020

Aksamit ma obecnie swoje 5 minut zarówno w świecie mody jak i designu wnętrz. Meble z aksamitną tapicerką czy zasłony z aksamitu są obecnie tak pożądane, że aksamit okrzyknięty został tkaniną 2019 roku! Dekoratorzy oraz projektanci wnętrz zainspirowani kolekcjami słynnych kreatorów mody, takich jak Gucci czy Alexander McQueen sprawili, że aksamit na zasłony, narzuty i tapicerki stał się aranżacyjnym hitem na sezonu 2019/2020. 

materiał aksamit w modzie

Aksamit we wnętrzach sprawia, że pomieszczenie wygląda niezwykle luksusowo. Mimo, że kojarzy się on przede wszystkim z pełnym przepychu i blichtru wnętrzem w stylu glamour lub wnętrzami urządzonymi w eklektycznym stylu, odpowiednio dobrane welurowe i aksamitne tkaniny doskonale sprawdzą się również w innych aranżacjach. Jakich? Na przykład we wnętrzu industrialnym. Zasłony aksamit, miękki w dotyku muślin, czy welurowe poduszki wprowadzą do surowych, loftowych wnętrz nieco ciepła i przytulnego klimatu. Aksamitne dodatki oraz meble z powodzeniem możemy zastosować również w minimalistycznych, skandynawskim wnętrzach. Welur - tkanina, która jest klasykiem w nowojorskim apartamencie. Dlatego też elegancki styl Hampton lubi otaczać się pluszowymi materiałami. 

styl morski

Z aksamitu czy weluru wykonuje się obecnie także różnorodne akcesoria takie jak abażury, obrusy, pledy czy pościel. Aksamit bawełniany, miękki welur i pluszowy polar doskonale sprawdzą się w sypialni, wprowadzając do niej klimat XIX- wiecznego buduaru. Aksamitny zagłówek łóżka, tiul z welurem jako kapa na łóżko, welwetowa podszewka czy bawełniany muślin sprawią, że sypialniane wnętrze nabierze intrygującej głębi, elegancji i przytulności, która będzie zachęcać do błogiego relaksu. Perspektywa popołudniowej drzemki na aksamitnej tkaninie brzmi naprawdę kusząco. Aksamitne dodatki w postaci kolorowych poduch czy narzut, pokochają też dzieci! Wszak uwielbiają pluszowe misie, polubią więc też z pewnością welwetowe dodatki. Dlatego nie bój się stworzyć  aranżacji z aksamitem w roli głównej w dziecięcym pokoju. 

aksamitny zagłówek

Czym charakteryzuje się aksamit?

Miękki, elegancki, wyrafinowany, dostojny – te określenia bardzo trafnie opisują aksamit. Czym charakteryzuje się ten materiał? Aksamit, to gruba tkanina pokryta z jednej strony miękkim w dotyku krótkim meszkiem, który zachwyca satynowym połyskiem. Podszewka zaś jest gładka i matowa. Obok welwetu i weluru należy do grupy tkanin zwanych pluszem.

Wynaleziony w XII wieku w Indiach aksamit wykorzystywany był do szycia eleganckich strojów dla arystokracji i duchownych. Od średniowiecza zaczął być używany także do produkcji zasłon i tapicerowania mebli. Aksamit materiał składa się z dwóch warstw: bawełnianej o matowym podłożu oraz gęstego i niezwykle przyjemnego w dotyku lekko błyszczącego runa. Wyróżnia się parę typów tej tkaniny: 

 - aksamit bawełniany

 - aksamit wełniany

 - aksamit jedwabny

 - aksamit poliestrowy

 -aksamit ze streczem

Aksamit, to materiał, który poddaje się prasowaniu, wytłaczaniu czy drukowaniu. Dzięki czemu uzyskuje się interesujące efekty. W trakcie tkania przeplata się go również złotą lub srebrną  nitką i w ten sposób otrzymuje się tkaninę brokatową. 

Aksamit a welur - różnice

Czy aksamit i welur oznacza to samo? Odpowiedź brzmi: nie. Na czym polega różnica? Oba materiały pochodzą z jednej grupy zwanej pluszem. Ich cechą wspólną jest puszyste włosie. Rożni je jednak długość szczeciny oraz metoda wytwarzania tkaniny. Aksamit określany jest jako książę wśród szlachetnych tkanin. Najwyższej jakości jest aksamit jedwabny, który dawniej służył głównie jako materiał na szaty liturgiczne. Aksamitne materiały mogą się od siebie jakościowo różnić. Najbardziej ceniony i najdroższy aksamit posiada gęsto ułożone, krótkie nitki. 

Aksamitne materiały mogą być gładkie lub we wzory. Wzory można uzyskać różnymi metodami: przez wzorzyste tkanie, zróżnicowaną wysokość włosa, a także poprzez prasowanie, wytłaczanie, gofrowanie lub drukowanie metodą sitodruku. Welur z kolei, to bardzo cienki materiał, wykonany głównie z jedwabiu o bardzo krótkim włosiu. Welurem może być także skóra przypominająca fakturą zamsz. Tkanina ta bywa określana też jako welwet. Z powyższego wyłania się stanowisko, że aksamit a welur to nie te same tkaniny i błędnie stosuje się zamienne określenia. Jedno jest pewne: oba materiały prezentują się niezwykle szlachetnie nadając wnętrzom szyku i elegancji. Dodaj parę pluszowych dodatków do swojego salonu, a przekonasz się jak bardzo zyska on na atrakcyjności.

HOT kolory aksamitu do wnętrz

Aksamit - materiał, który króluje obecnie na wybiegach u najsłynniejszych projektantów mody. Z powodzeniem przeniósł się on także do świata designu wnętrz, gdzie pojawia się zarówno jako mistrz drugiego planu w postaci subtelnych dodatków lub jako główny bohater aranżacji w postaci tapicerowanych, welurowych mebli lub aksamitnej ściany. Które kolory aksamitu są modne? W sezonie 2019/2020 królować będą aksamity w odcieniach głębokiego granatu, butelkowej zieleni i eleganckiego burgundu. 

Z drugiej strony wciąż modne będą żywe barwy, takie jak kobalt, jaskrawy fiolet i turkus. W salonie czy sypialni urządzonej na styl klasyczny nie może także zabraknąć cieplejszych odcieni weluru, takich jak musztarda, brąz czy miodowy odcień. Modny kolor 2019 wg Pantone, to między innymi także czerwień chilli, brzoskwiniowy róż oraz słodki migdał.  

Jak możemy wykorzystać aksamit we wnętrzach?

 Aksamitne tkaniny we wnętrzu można wykorzystać na wiele sposobów. Najprostszym zabiegiem aranżacyjnym jest wprowadzenie do salonu czy sypialni aksamitnych dodatków w postaci poduch, zasłon czy narzut. Materiał taki jak aksamit, będzie doskonale korespondował z innymi tkaninami o miękkiej fakturze. Takimi jak wełna, czy sztuczne futro. Ale aksamit to tkanina, nie tylko dodatki. Gdzie jeszcze sprawdzi się ten modny materiał?

Świetny jako materiał tapicerski: aksamit

Obecnie gorącym trendem w aranżacji wnętrz są meble z aksamitną tapicerką. Z pewnością zwracają na siebie uwagę i wyróżniają się na tle całej aranżacji. Aksamitne sofy w stylu mid - century, to wnętrzarski MUST HAVE sezonu 2019/2020. Kolejnym modnym elementem wystroju wnętrz, jest fotel z aksamitnym obiciem w nasyconych barwach. Takich jak czerwień, fuksja czy indygo. Aksamit obiciowy doskonale prezentuje się również w ciemnej kolorystyce utrzymanej w tonacji bordo i butelkowej zieleni. Tego typu tapicerka pasuje do klasycznych wnętrz styl vintage, będąc doskonałym dopełnieniem dla antyków.

Modne są zarówno aksamitne meble gładkie jak i we wzory. Prym w aranżacji wnętrz 2019 wiodą aksamitne meble pikowane w stylu Chesterfield. Welur i jedwabny aksamit to materiały, które doskonale prezentują się także na pufach, podnóżkach czy szezlongach. Aksamitne meble z racji swej miękkości i przyjemnych wrażeń dotykowych zachęcają do odpoczynku i relaksu. Przy okazji wprowadzą także trochę ekstrawagancji i zdynamizują wystrój. Aksamit obiciowy jest niezwykle trwały. Jego tradycyjny splot gwarantuje dobry stan mebla na długie lata. 

Na ścianę zamiast tapety?

Farba aksamitna

A co powiesz na aksamit, welur lub plusz na ścianie? I nie mówimy tu tylko o gobelinie czy tapiserii. Bynajmniej. Jeśli lubisz nietuzinkowe, niebanalne wnętrza, z pewnością zainteresują Cię farby dekoracyjne imitując aksamit. To absolutna rewolucja w dekoracji ścian! Za ich pomocą możemy uzyskać niezwykle oryginalny i zarazem subtelny efekt wizualny miękkich, aksamitnych ścian. Skład tego typu farb pozwala otrzymać na powierzchni określone efekty kolorystyczne i wrażenia dotykowe podobne do tych, jakimi charakteryzuje się aksamit - materiał. Aksamitne farby wprowadzą do wnętrza przytulny klimat i dodadzą eleganckiego sznytu. Ponadto niektóre tego typu farby zawierają specjalne pigmenty metaliczne rozświetlające pomieszczenie, przez co optycznie powiększają małe przestrzenie. Doskonale więc odnajdą się w niewielkim salonie czy jadalni.

Tekstylna tapeta

Zamiast farby możesz też zastosować tekstylną tapetę aksamitną lub miękkie panele 3D z ozdobnym pikowaniem. Można nimi pokryć wszystkie ściany lub jedną, tę najbardziej reprezentacyjną. Dodatkową zaletą tego typu dekoracji ściennej jest fakt, że skutecznie izoluje pomieszczenie od hałasu. Aksamitne tapety – jaką wybrać? Jej kolor i wzory dobierajmy do gabarytów pomieszczenia. Pamiętajmy, że im ciemniejsza i bardziej wzorzysta tapeta, tym bardziej optycznie pomniejszy wnętrze. Aksamitna tapeta w kolorowe wzory doskonale sprawdzi się również w pokoju dzieci. 

Ekskluzywny materiał – aksamitne zasłony

Jeśli nie chcesz by aksamit, czy welur zdominował wystrój pomieszczenia, dodaj jeden element w postaci aksamitnych zasłon. Wykonane z grubej, miękkiej tkaniny wprowadzą do wnętrza przytulny klimat i posmak luksusu. Aksamitne zasłony sprawdzą się zwłaszcza w mocno nasłonecznionym  pomieszczeniu, bowiem przepuszczają mniej światła. Zasłony z aksamitu warto powiesić także w sypialni, zwłaszcza jeśli mamy ochotę  uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia. Aksamitne zasłony najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach od karnisza do podłogi. Ze względu na swój niezwykle elegancki wygląd, aksamit bardzo często gości w hotelach, teatrach czy restauracjach. Wszak aksamit to tkanina królewska, a to zobowiązuje!

Góra przytulnych poduszek!

Pragniesz wykorzystać aksamit w aranżacji swojego domu, ale nie przekonuje Cię zbyt spektakularna zmiana? Postaw na aksamitne dodatki. Wymiana poszewek w poduszkach dekoracyjnych będzie doskonałym pomysłem na ożywienie aranżacji. Wszak nie od dziś wiadomo, że detale mogą w znaczący sposób odmienić wnętrze! 

Aksamitne poduszki w kolorowe wzory dodadzą wnętrzu przytulności i ocieplą wnętrza. Sprawdzą się zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, kiedy częściej niż zwykle mamy ochotę przytulać się do miękkich, ciepłych tkanin. Dodaj parę poduch na kanapę lub sofę i już masz odświeżoną aranżację salonu! 

Zobacz także: Wertykalny ogród - jak zrobić swoją własną zieloną ścianę?

Aksamit jako materiał dekoracyjny na podłogę

Aksamit, to niezwykle efektowna tkanina dekoracyjna, którą wyróżnia przyjemna w dotyku faktura oraz subtelny połysk. Przez stulecia brylował w królewskich komnatach, dziś z powodzeniem gości w naszych domach pod postacią zasłon, narzut czy foteli. Aksamit - tkanina czy welur, to jednak nie tylko poduszki, tapety czy meble. Miękkie w dotyku pluszowe tkaniny doskonale prezentują się także na podłodze. Zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym aksamitne dywany będą skutecznym i efektownym ocieplaczem. Odpowiednio dobrany dywan z weluru czy aksamitu, efektownie podkreśli charakter wnętrza, a przede wszystkim będzie stanowił jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. Za pomocą wyrazistego welurowego dywanu możemy zupełnie odmienić charakter pomieszczenia. Modne dywany to obecnie przede wszystkim dużo koloru i geometrii. W dywanowych trendach dominują kwadraty, romby, zygzaki nawiązujące do modernizmu. Modne są także cieniowane dywany z efektem ombre. Kolorowy dywan z aksamitu z pewnością ożywi wnętrze i będzie przysłowiową kropką nad „i” całej aranżacji. 

Nasza rada: Decydując się na aksamit lub welur w aranżacji wnętrz, lepiej postawić na parę przykuwających wzrok elementów. Nadmiar pluszowych dodatków dekoracyjnych (zasłony, poduchy, gobeliny czy panele na ścianie) przytłoczy wnętrze i sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało nie tyle stylowo co kiczowato. Dodaj parę aksamitnych elementów, a Twoje wnętrze zyska nową jakość!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij